PONTIAC r boeken- etalage Marknsse, „Apollo's" dank Breng eens een bezoek aan de van Boekhandel Wissenkerke Er is zeker wel iets voor n bij! ^eótival TE WISSENKERKE Voorzichtig met onze wankele welvaart Straks ook geen post meer? Predikbeurten „De Klokkenwinkel" Sanderse een goed woonhuis Meer verteren dan u verdient kan thans nog K. H» Schippers Co» Programma's Zeeuws Fruitcorso A. A» Kramer Begunstigd door het mooist denkbare zomerweer werd j.l. za terdag door „Apollo" haar 70-ja- rig bestaan feestelijk herdacht. Ei genlijk begon de herdenking al vrijdagavonds door een uitvoering van gewijde muziek door „Apol lo" op de muziektent. Honderden, zowel Wissenkerkenaars als van buiten het dorp, hebben hiervan genoten. Een woord van dank is hiervoor zeker op z'n plaats voor het aloude korps. Na afloop van dit concert sprak burgemeester Van Halst het jubilerende gezelschap toe en me moreerde in een mooie rede het ontstaan per 1 mei 1889 van „A- pollo", de vele ups en downs die het te verduren heeft gehad, de namen van de diverse dirigenten, o.a. L. G. Haarman en A. T. C. Swenne en als voornaamste diri gent de heer C. Flipse, die reeds als zodanig in de notulen van 1 december 1903 vernoemd werd. Spreker feliciteerde „Apollo" met haar jubileum, daarbij de hoop uitsprekend dat het steeds cresendo met haar mag gaan en bood, namens de gehele bevolking van Wissenkerke en Geersdijk, het gezelschap een fraaie bombardon aan. Het dochtertje van het co mité-lid M. G. Hoveijn was voor deze aanbieding aangezocht en kweet zich op charmante wijze van haar taak. Hierna was er in "hotel „De Kroon" gelegenheid het bestuur te feliciteren, waarvan velen, ook be- stuurderen van sport-, buurt- en andere verenigingen een druk ge bruik hebben gemaakt. Tijdens deze receptie onthulde de heer C. Ketelaar dat zijn lotenactie reeds een bedrag van f 371.30 had opge bracht. Dit bedrag overhandigde hij het bestuur, die daarvoor een nieuwe bariton zal kopen. Na afloop van dit officiële ge deelte werd, met medewerking van enkele accordeonspelers nog enkele uren gezellig doorgebracht. Zaterdagmiddag 2.30 uur werd „Apollo" met de besturen van de medewerkende gezelschappen „A- nimato", „W.I.K.", „Ons Genoe gen" en „Nicoleen" van Kamper land, „E.M.M." van Kortgene, Excelsior" van Kats en „Wilhel- mina" en „S.D.G." van Colijns- plaat officieel ten gemeentehuize door het college van b. en w. ontvangen.. Vele gelukwensen en cadeau's passeerden als gewoonlijk de revue, ook de gebruikelijke ere- wijn was mede aanwezig. Na af loop van deze plechtigheid werd door alle gezelschappen, onder lei ding van de „Apollo"-dirigent I. Stokman, gezamenlijk de mars Simmertal ten gehore gebracht. Dit massale concert oogstte een dankbaar applaus van de buiten gewoon grote en aandachtig luis terende gemeente. Hierna volgde de gebruikelijke mars door het dorp, waarna des avonds ieder ge zelschap een concert op de mu ziektent gaf. Aangetrokken door het fraaie weer was een niet te tellen aantal toeschouwers tesamen gestroomd in het verlichte en versierde dorp. Een gezellig hotsende, zingende en joelende fakkeloptocht besloot deze schitterende feestdag. Deze wel zeer geslaagde dag zal zeker nog lang in het geheu gen van velen voortleven en kan met, gulden letters in de analen van „Apollo" geboekstaafd wor den. Een woord van lof komt zeer zeker het bestuur van „Apollo" toe voor de perfecte leiding aan deze voor haar zo drukke en heu gelijke dag. Rest ons nog te vernoemen het correcte optreden van het tam boer- en pijpercorps „Nicoleen" van Kamperland. Iedere toeschou wer heeft voor 100 °/o genoten van dit kranige korps. Als verslaggever moet men altijd voorzichtig zijn met het noemen van namen, maar voor „Nicoleen" durf ik de muzi kale leider P. Kramer en de mars leider A. de Smit de eretitel „cum laude" toekennen, daarmede het gehele korps erende voor haar prestaties. Wedloop naar een nieuwe overbesteding (Van onze economische medewerker) Het klinkt vreemd, maar de op positie van het huidige kabinet heeft de zittende excellenties in een moeilijk parket gebracht door dit ministerie als conservatief te stempelen. De heer De Quay en zijn team zijn nu gedwongen een extra progressieve houding aan te nemen. Die dwang wordt nog ver sterkt door de wetenschap dat de meeste ministers rechtstreeks en kers-vers uit een werkgevers-mi lieu naar het Binnenhof overstap ten. Dit alles moeten wij ons goed in ons achterhoofd prenten wan neer wij het oog richten op de eerste resultaten van het nieuwe loonbeleid. Een nieuw artikel eist een nieu we naam. De loonrondes van wel eer zijn afgedankt en vervangen door loondifferentiaties. Dit bete kent, dat de verantwoordelijkheid voor de loonbeweging niet meer in eerste instantie bij de overheid berust, maar is overgedragen op het bedrijfsleven. De werkgevers moeten het met de vakbonden zien te klaren, met de regering als toeziend voogd. Aanvankelijk wa ren belanghebbenden geheel vrij in het uitstippelen van het wel- vaartsbeleid, nadien zijn er spel regels verschenen, een soort wed strijdreglement. Vanzelfsprekend begonnen de vakbonden direct met grof ge schut. Zij kozen de belangrijke metaalnijverheid uit om het vuur te openen. Deze vroeg 5% ver hoging van loon en waar vele an dere bedrijfstakken de metaalbe werkers als „price-leaders" aan vaarden, is er nu praktisch nie mand meer, die minder dan 5 °/o kan bieden zonder gevaar te lo pen voor reactionnair en a-soci aal te worden uitgescholden. Gunstig moment. Het conjunctureel moment voor de werknemers bij de poging tot loonsverhoging is bijzonder gun stig. Alom is er de laatste maan den sprake geweest van opleving in het bedrijfsleven. In de V.S. en west-Duitsland kwam men op het zelfde moment met looneisen, die zelfs door stakingen gesteund wer den. Er is voorts slechts geringe ruimte op de arbeidsmarkt. Voe gen wij deze omstandigheden bij het reeds genoemde politiek-psy- chologische klimaat, dan is het duidelijk dat het inhalen van een welvaartsachterstand niet ver be neden de 5 °/o kon blijven. Als klap op de vuurpijl komen onze internationaal bekende ven nootschappen met winstcijfers uit de bus, die elke verwachting o- vertreffen. Het is dan al met al duidelijk, dat wij binnen afzien bare tijd over de gehele linie een loonsverbetering kunnen aan schouwen. Wij moeten het toejuichen dat de welvaart stijgt. Wij moeten ons afvragen of het mogelijk is de wel vaartsverbetering in geld om te zetten in een vermeerdering van koopkracht voor de grote meer derheid van ons volk. Dat kan al leen wanneer er geen prijsstijging optreedt. Vervolgens moet een loonsverhoging parallel lopen met een stijging van produktiviteit. Tenslotte mag na afloop van de gehele loonbeweging het mone taire evenwicht in Nederland niet noemenswaard zijn verstoord en het economisch welvaartspatroon mag voor de verschillende groe pen in ons volk niet zichtbaar van kleur zijn verschoten. Wat doet de staat? Er is niet veel kans dat aan de meest essentiële voorwaarden voor het slagen van de welvaartsronde zal worden voldaan. De volgende onomstotelijke feiten verzetten zich daartegen. In de eerste plaats zal door de progressieve belastin gen een meer dan evenredig deel van de inkomensvermeerdering afvloeien naar de staatskas. Zou de overheid er in slagen de extra inkomsten te bestemmen voor een vermindering van de geldsomloop, dan zou daar natio- naal-economisch gezien heil van mogen worden verwacht. Het komt ons niet aannemelijk voor, dat de overheid in staat zal zijn de voortschrijdende inflatie te stuiten. Ook zij heeft bijvoorbeeld een reeks van loon- en salariseisen te honoreren. Doet zij dit niet, dan gaat ons ambtelijk apparaat nog stroever werken dan thans reeds het geval is. Dan gaan er nog meer leraren naar het bedrijfsle ven De eis van een simultaan ver loop van produktiviteitsstijging en loonsverhoging is praktisch niet te handhaven. In tal van kringen in ambacht en handel is de produkti viteit niet meetbaar. Theoretisch kunnen wij menen dat in een be drijfstak of bedrijf met achterblij vende produktiviteit de lonen op het bestaande peil bevroren kun nen blijven, praktisch zou dat een vorm van zelfmoord zijn. De be drijfsgebondenheid van de mede werkers aan deze bedrijven is zel den zo groot dat zij hun werkge ver bij een relatief lager loon trouw zouden blijven. Dat zou nog mogelijk zijn bij voldoende ruimte op de arbeidsmarkt. Er is echter reeds sprake van schaarste en dan kan een realist zich de luxe niet permitteren achter te blijven! Spanning wordt groter. Laten wij nu eens aannemen dat de ruimte voor loonsverhoging in bepaalde sectoren onvoldoende is. Zij is dat bijvoorbeeld in de handel in levensmiddelen en an dere eerste levensbehoeften. Deze kampt reeds sinds jaar en dag met negatieve economische resultaten of iets dat daar niet ver vandaan ligt. Deze sectoren zouden hun per soneel zien verdwijnen, zoals wij dat in vele middenstandsbedrijven ook zullen zien gebeuren. Dan be tekent dit afbraak van een aantal kleinere bedrijven, want daar vooral openbaart zich een tekort aan efficiency. Dan ligt ook de slotsom voor de hand dat de loon- differentiatie gepaard zal gaan met een verdere inkrimping van klein- en middenbedrijf. Dat lijkt rationeel wanneer wij met kort zichtige blik onze economie be kijken. Dat is zeer ondoelmatig, omdat de evenwichtige opbouw van het bedrijfsleven er door ver broken wordt. De loonronde-politiek en de verheffing van het efficiency-prin- cipe maakt de spanning tussen grote en kleine bedrijven groter. De concentratie van ondernemin gen wordt er door in de hand ge werkt. Hoe meer grote concerns, hoe gemakkelijker de kartellering en prijsafspraken. Onder het mom van de hernieuwde troonsbestij ging der vrije concurrentie wordt diezelfde concurrentie stap voor stap vernietigd. De geweldige winsten der grote concerns spre ken boekdelen in dit verband. De enige wrange vrucht van deze ontwikkeling kan zijn een verdere prijsverhoging. Geen nuchter zakenman gelooft aan de prijs- en muntstabilisatie. Wij hoe ven slechts de koersontwikkeling van aandelen op de beurs gade te slaan om deze stelling bevestigd te zien. Nieuwe overbesteding. Wij hollen naar een nieuwe o- verbesteding. Wij weten dat al len en wij zijn niet bereid haar tegen te houden. Wie nu conces sies doet voor de overbesteding van morgen, wordt er tweemaal de dupe van. De eerste maal wan neer hij zich beperkt terwille van de gemeenschap, de twee maal op het moment dat de correctiemaat regel zal worden afgekondigd. Bij dit alles mogen wij beden ken dat er nog slechts sprake is van een begin van de aanpassing. Want op het moment dat deze loondifferentiatie economisch zijn uitwerking begint, moeten de hu ren omhoog en zal de melksubsi- die opdrogen. Er is een ontwikkeling gaande in Nederland die in hoge mate speculatief is en waarvan de uit komst met geen mogelijkheid valt te voorspellen. Dat weten de vak bonden, de werkgevers en de re gering. Als het meevalt, en daarbij zijn wij mede afhankelijk van het buitenland, zal het ministerie zich op de borst slaan. Valt het tegen, dan gaan de ministers naar huis of mogelijk naar de internationale en meer dan eens belastingvrije organen. En wij, die meedansten om de economische galg, mogen betalen. Wij hopen op een mee valler, maar wij weten dat onze hoop niet gefundeerd is. En dat kenmerkt onze tijd. Drs. Mierlo. (Nadruk verboden). Een sprookje herleeft voor de vijfde maal Reeds vijf maal verzorgde ATE LIER POLEY de feestkleding voor fruitfee en hofdames. Ook u kunt uw charme verhogen door modieuze stoffen. POLEY brengt ook dit seizoen de meest exclusieve stoffencollectie van Zeeland. GANZEPOORTSTRAAT - GOES De P.T.T. heeft meer dan vier duizend abonnees op de radio-dis tributie verrast met een opzegging van het abonnement, omdat de exploitatie van de draadomroep ter plaatse onrendabel werd. En het zijn niet enkele uitlopertjes van minder bezette netten alleen, die deze afsnijding treft, maar ook complete gemeenten, waarvan de inwoners dan maar ineens alle maal een radiotoestel moeten aan schaffen. Of dat schikt of niet. Zo prijken op de zwarte lijst 98 plaatsen, waar binnenkort de dra den van de radio-distributie wor den doorgesneden. Daartoe beho ren o.m. de gehele Beemster, 12 dorpen rondom Rotterdam, een dozijn om Den Bosch, 19 in het district Breda en dan nog allerlei bekende en onbekende plaatsen elders in 't land. Wij vragen ons af, waarom de P.T.T. altijd zo star aan het be heer van de draadomroep heeft vastgehouden en waarom na de laatste oorlog alle particuliere ra dio-distributienetten als in beslag genomen goederen onteigend moesten worden. Achteraf bezien heeft de P.T.T. zich met deze an nexatiepolitiek blijkbaar in de pos tale vingers gesneden, maar nu worden de particuliere verzorgers niet in ere hersteld. Inplaats van ruimte te laten aan kleine radio- distributienetten, houdt de over heid de licensie en..weigert zij haar onderdanen evenredig te be dienen. Met dit voorbeeld voor ogen rijst de vraag, of straks ook de postbestellingen, de telefoon dienst, de bezorging van telegram men en de giro in onrendabele ge westen zal worden gestaakt. P. voor zondag 13 september 1959 Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur ds. Metselaar. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 en 14.30 uur dienst. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Postma. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 2.30 en 6.30 uur ds. Veldman. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Veldman en 2.30 uur ds. Koole. Geref. Kerk Geersdijk 10 uur leesdienst en 2.30 uur ds. Schippers van Colijnsplaat. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Kersten. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kamperland 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter 't Hart. Voor de vele blijken van belangstelling, bij ons hu welijk ondervonden, zeggen wij, mede namens weder zijdse ouders, hartelijk dank. P. Hoogesteger. C. Hoogesteger - Flipse. 's Heer-Hendrikskinderen, september 1959. Aan allen die op 30 au gustus blijken van belang stelling gaven, mijn harte lijke dank. Chr. Noordhoek. Kortgene, september 1959. Burg. van Sitterstraat 5. Aan alle inwoners van Colijnsplaat die ons door hun milde gaven in staat heb ben gesteld om op 7 sept. de mooie reis naar Zundert met een bus en auto's te maken, onze hartelijke dank. Eveneens aan de heren au tobezitters, de voorzitter voor wat hij deed om alles goed te laten marcheren. Dan de heren die met de lijst gingen bij de burgers, het inzamelen van gelden, dat ook zeer goed werd be dacht. Tevens ook de muziekgezel schappen, die ons weer zo feestelijk hebben ontvangen. Nogmaals onze hartelijke dank aan heel de gemeente voor hun grote belangstel ling. De ouden van dagen. Colijnsplaat, september 1959. Voor de spontane en al gemene medewerking aan het jubileumgeschenk voor „Apollo" zeggen onderge tekenden hartelijk dank. De opbrengst van de di verse lijsten was f 1294, De aankoop van het nieuwe instrument vergde een be drag van f 1143.—, het restant, f 151.werd in de kas van „Apollo" gestort. Het uniformen-comité. Wissenkerke, september 1959. Op de raadzaal der gemeente Werd muziekontvangst bereid, Met genodigde besturen Door burgemeester ingeleid. Comité met alle heren Voorzitters spraken er ons toe, Met heildronk werd het glas geheven Van 't jubileum waardig, hoe. Noord-Beveland was vertegenwoordigd Alle muzikanten één, En tamboer- pijperkorps paraat Twas schoon met „Nicoleen", Alle directeuren met hun leden Concerteerden met gevoel. En 't muzikale streven, Bereikte zo zijn doel. En de accordeonnisten Waren er ook present, f, En gaven er hun kunnen, Heer Van Sprang was dirigent. En dan de feestversiering, Verlichting enzovoort. Dat was in één woord: prachtig, Door jong en oud bekoord. En ook bij het marcheren De gymnastiek was ook present. Rijkspolitie werkte netjes, Met orde en talent. Hoe was dit alles mogelijk, Voor „Apollo's" 70 jaar. Door de geestdrift der bevolking En 'tfinancieel gebaar. Als blijvende herinnering Bombardon en bariton. Heel veel dank aan alle mensen, „Apollo" voelt zich jong. Bestuur en leden van „Apollo" Wissenkerke, september- 1959. Zwitserse precisie Ruime keuze faiji C. HARINCK Wilt u iets weten over de verzorging van een bepaalde plant Vraag het ons, we zijn tot uw dienst Bloemenmagazijn Lange Delft 55 Middelburg Telefoon 2609 TE KOOP: Schoolstraat 14, Geersdijk Wij hebben geen olie- maar wel teer bollen Verfkwasten, plat en rond, penselen, vegers, bezems en stokken, groene carbolineum, buitenbeits, goed sluitende bussen verf, flesjes terpentijn, houtlijm, velpon, Deltakil-vliegendood, mottenballen, vliegenklappers, rubber handschoenen, vingers, aardappelvorken en -manden, gieters, drinkkruiken, thermoflessen, inmaakglazen, thermometers, beugels, ringen enz. bij Kortgene 25 cent Torendijk 94, Kortgene

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 2