NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD H wee cuvetzeeu :jO-euLLj- luLeu Festival Kortgene ^Van der cQeót>ó 1 cA.e van der <=Qeót ©e vleermuis Plouvier liecft DE sehoeneii Ontslag op staande voet Elastieken steun-kousen. No. 2952 Zaterdag 5 september 1959 63e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.50 per jaar Franco per post 5.25 Advertenties 6 cent per mm Amerikanen bezoeken Rusland, Russen gaan naar Amerika, over en weer vinden er tentoonstellin gen plaats, conferenties, inter views. Het zijn alles facetten van de eigenlijk aan de gang zijnde koude oorlog tussen het commu nistische oosten en het democrati sche westen. De wereld hoopt op een ontspanning, op een vergelijk tussen deze antipoden, opdat er maar geen strijd met de wapenen zal ontstaan, een strijd die grote delen van de wereld naar de on dergang zou brengen. Is er een vergelijk tussen het bolsjewisme en het vrije westen mogelijk? Er zijn er, die daar „ja" op antwoorden, in beide kampen. Wij menen van niet. Een werke lijk vergelijk is niet mogelijk, want het zijn twee volkomen tegenge stelde inzichten. Uit die tegen stelling vloeit automatisch een eeuwige strijd voort, zolang bei der inzichten niet veranderen. Want die inzichten raken aan het gehele menselijke zijn en denken. De vrije mens zal altijd de dic tatuur bestrijden, omdat hij niet anders kan. De communist moet trachten om anderen, dus ook an dere volken, tot zijn inzichten te dwingen, want anders is commu nisme ook niet mogelijk. We zien in Rusland dan ook geen waar communisme, omdat het gesteld is in een overwegend kapitalisti sche wereld, waar economisch toch rekening mee gehouden moet worden. De twee systemen zijn eikaars doodsvijand. Daarom kan van een verzoening met elkaar, van een oprecht vergelijk, nooit en te nim mer sprake zijn. Want de partij die aan de ander gaat toegeven, begint haar eigen graf te graven. De ander zal van zijn verslapping gretig gebruik maken, het vero verde behouden en voortgaan te trachten weer nieuwe concessies te verkrijgen. Dit dienen de democratische volken, waar zo uiteenlopende meningen mogelijk zijn, niet uit het oog te verliezen. Elk toegeven aan druk van communistisch Rus land betekent onherroepelijk het pad effenen voor een volgende stap van die zijde. Omgekeerd is dat evenzo het geval en dat zien de Russen ook heel goed in, getui ge hun drastisch optreden in de Hongaarse opstand, in oost-Duits- land en bij andere gelegenheden. Ook zij weten, dat een klein beet je toegeven onmiddellijk verder gaande acties van de vrijheidslie- venden tengevolge heeft. Wij in het westen zijn geneigd erg menselijk te denken en te me nen, dat een beetje tolerante hou ding, een beetje toegeven hier en wat meer verdraagzaam zijn daar, wel tot een ontspanning in de verhoudingen zal leiden. Dat zou het ook. De Russen zouden een ogenblik bijzonder vrien delijk zijn. Een ogenblik want dan beramen ze reeds de volgen de stap om voorwaarts te kunnen dringen. Ze kunnen niet anders. Het is de doem van deze zo uit eenlopende politiek-economische inzichten. Aan dit onafwendbare pogen tot voorwaarts dringen, tot het immer trachten elkaar uit stellin gen te verdrijven en de tegenpar tij afbreuk te doen, kunnen beide partijen alleen een halt toeroepen door een gelijkwaardige bewape ning en sterke politieke figuren. Wanneer het westen zijn bewape ning gaat verminderen, wanneer het niet zorgt daarmede vóór of minstens op gelijke voet te blij ven met het numeriek altijd ster kere oosten, dan zal het verschil lende concessies móéten doen, want dan kan het er geen oorlog voor riskeren. Dan zou het op verschillende punten gedwongen worden het pad te effenen voor de volgende stappen van de te genstander. Is daar dan geen verandering in mogelijk, moet dat dan eeuwig zo blijven? zult u zich afvragen. Dan antwoorden we toch: neen. Want niets is eeuwig, ook al kan deze situatie dan wel honderd jaar du ren. Maar over misschien honderd jaar is het communisme verlibera- liseerd en is het kapitalisme mis schien meer gesocialiseerd. En een dictatuur wordt steeds korter houdbaar, omdat de mo derne communicatiemiddelen voor de vrije geest een steeds sterkere hulp vormen. Wanneer de partij en elkaar voorlopig dus maar in evenwicht kunnen houden, dan komt toch zeer geleidelijk de tijd, dat men tussen de beide machten van een zekere ontspanning zal kunnen gaan spreken. En hoe verschrikkelijker wape nen er worden uitgevonden, hoe groter de kans is, dat we die pe riode zonder oorlog zullen berei ken. Omdat het winnen van een oorlog door de moderne wapenen steeds dubieuzer wordt. H. van Wermeskerken. (Nadruk verboden). Wat zijn dringende redenen? Het mag wel als algemeen bekend worden veronder steld, dat zowel een werk gever als een werknemer de dienstbetrekking op staande voet verbreken kan wegens dringende reden. Niet algemeen bekend is op grond van welke redenen op staande voet de dienstbetrekking kan worden verbroken. We stel len voorop, dat in elk geval de dringende reden aan de wederpar tij moet worden medegedeeld. Voor een werkgever zijn drin gende redenen zodanige daden, eigenschappen of gedragingen van de werknemer, dat van hem rede lijkerwijs niet kan worden gevergd de dienstbetrekking te laten voort duren. Elf redenen. De wet noemt hier enkele voor beelden, deze zijn: a. misleiding van de werkgever bij het afsluiten van de ar beidsovereenkomst, door het vertonen van valse getuig schriften of het geven van val se inlichtingen over de wijze, waarop de vorige dienstbetrek king is geëindigd. b. het in ernstige mate missen van de bekwaamheid of ge schiktheid voor de overeenge komen arbeid. c. het zich ondanks waarschu wing overgeven aan dronken schap of ander liederlijk ge drag. d. diefstal, verduistering, bedrog of andere misdrijven. e. het mishandelen, grovelijk be ledigen of op ernstige wijze bedreigen van de werkgever, diens familieleden of huisgeno ten of van de medearbeiders. f. het (trachten te) verleiden van de in de vorige alinea ge noemde personen. g. het opzettelijk, of ondanks waarschuwing, roekeloos be schadigen of aan ernstig ge vaar blootstellen van zichzelf, anderen of het eigendom van de werkgever. h. het bekendmaken van bijzon derheden aangaande het be drijf of het huishouden van de werkgever, die geheim behoren te worden gehouden. i. het hardnekkig weigeren te voldoen aan redelijke bevelen of opdrachten. j. het op andere wijze veronacht zamen van de plichten welke de overeenkomst oplegt. k. het door opzet of roekeloos heid buiten staat geraken of blijven 0111 de bedongen arbeid te verrichten. Maar ook de werker. Voor een werknemer zijn drin gende redenen de volgende: 1. mishandeling, grove beledi ging of ernstige bedreiging van de werknemer, diens fa milieleden of huisgenoten door de werkgever of het toestaan van dergelijke handelingen door zijn huisgenoten of on dergeschikten. 2. het (trachten te) verleiden door de werkgever van de werkne mer, diens familieleden of huisgenoten tot handelingen welke strijdig zijn met de wet ten of goede zeden, of het ge dogen dat dergelijke verleiding of poging tot verleiding wordt gepleegd door zijn huisgeno ten of ondergeschikten. 3. het niet voldoen van het loon op de bepaalde tijd. 4. het niet op behoorlijke wijze voorzien in kost en inwoning wanneer deze bedongen zijn. 5. het niet verschaffen van vol doende hulp of arbeid, indien het loon afhankelijk is gesteld van de te verrichten arbeid. 6. het op andere wijze grovelijk veronachtzamen van de plich ten, welke de overeenkomst oplegt. 7. het ondanks weigering van de werknemer deze gelasten ar beid in een ander bedrijf te verrichten, zonder dat de aard van de dienstbetrekking dit medebrengt. 8. het bestaan van ernstige geva ren voor leven, gezondheid, ze delijkheid of goede naam van de werknemer bij het voortdu ren der dienstbetrekking. 9. het door ziekte of andere oorzaken zonder zijn toedoen buiten staat geraken van de werknemer om de bedongen arbeid te verrichten. Tot wie kunt u zich wenden? In normale gevallen kunnen werknemers zich wenden tot de directeur van het gewestelijk ar beidsbureau om het gegeven ont slag ongedaan te maken, mits zij zo spoedig mogelijk na het aan zeggen van het ontslag zich tot deze directeur wenden. Als het gaat om een ontslag gegeven we gens „dringende reden op staan de voet", kan men zich natuurlijk ook wel wenden tot deze direc teur, maar deze kan dan dit ont slag NIET ongedaan maken. Hier voor moet betrokkene zich wen den tot de kantonrechter. De bevoegdheden van de rech ter zijn in deze gevallen: a. veroordeling van de wederpar tij tot het betalen van een naar billijkheid vast te stellen scha devergoeding, en b. veroordeling van de wederpar tij tot herstel van de dienstbe trekking. Hierbij kan dan wor den bepaald, dat de verplich ting tot herstel vervalt door het betalen van een in het von nis vastgestelde afkoopsom. Is deze afkoopsom niet in het vonnis vastgesteld, dan zal de rechter dit alsnog doen, indien een der partijen hierom verzoekt. Raadsman nodig. Dit alles is voor een leek moei lijk te verwerken en daarom is het in de meeste gevallen derhalve raadzaam de hulp in te roepen van een rechtskundige, dan wel de bond in te schakelen waarvan men lid kan zijn, opdat deze deze moei lijke materie voor belanghebbende behartigt. Tenslotte nog de opmerking dat alle geschillen, welke op een ar beidsovereenkomst betrekking hebben, aanhangig gemaakt moe ten worden bij de kantonrechter en wel door middel van een ver zoekschrift. Partijen kunnen deze procedure zeif voeren, als zij dat willen. De procedure is kosteloos. Een gehuwde vrouw kan met betrekking tot de arbeidsovereen komst zelfstandig in rechte optre den, terwijl een minderjarige zon der bijstand van zijn wettelijke vertegenwoordiger niet in rechte kan verschijnen. (Nadruk verboden). Onder grote belangstelling heeft de Kon. Harm. „E.M.M." te Kort gene het 80-jarig bestaan van de vereniging gevierd met het organi seren van een festival, waaraan 7 korpsen deelnamen. Dit festival, dat op zaterdag 29 augustus is gehouden, werd inge zet met een officiële ontvangst ten gemeentehuize, waar de wnd. burgemeester, de her P. J. Bom, de gasten een hartelijk welkom toeriep. De besturen van de deelnemen de verenigingen, t.w. Kattendijke, Wolf aartsdijk, Kats, Colijnsplaat, Wissenkerke en Kamperland, kwa men hun gelukwensen aanbieden, die ze vergezeld lieten gaan van geschenken. Ook enkele ereleden, onder wie de 80-jarige heer G. F. Maris, gaven blijk van hun belang stelling. De voorzitter van E.M.M., de heer A. Welleman, dankte alle sprekers voor hun prettige woor den en hun cadeaus, waarna hij in vogelvlucht een duik nam in het wel en wee van de vereniging van de afgelopen 80 jaar. Was men vroeger lid van een muziek vereniging voor een lolletje, tegen woordig legt men zich toe op het maken van goede muziek. Om de belangstelling van het publiek te houden, zal men voor het meren deel vrolijke muziek ten gehore moeten brengen, al zal men er niet onderuit kunnen om ook moderne werken op het repertoir te nemen. Ook in het moderne genre is trou wens genoeg vrolijke muziek. Na de bijeenkomst op het ge meentehuis gingen de gezelschap pen -in optocht door het dorp, waarna gezamenlijk een mars ge speeld werd bij de muziektent, o.l.v. de heer F. Smit, dirigent van E.M.M. Deze manifestatie liet niet na een grote indruk bij het pu bliek achter te laten. Hierna gaf A.D.V.E.N.D.O. uit Wolf aartsdijk een marsconcert en was er gelegenheid om E.M.M. te feliciteren in „De Stadswijnkel- der". Verschillende verenigingen, t.w. Ned. Herv. Kerkkoor, Voet balvereniging, „Morgenrood", E.H.B.O., Vrouwengroep P.v.d.A., A.N.A.B., Oranjevereniging, afd. Kortgene van de P.v.d.A., Mid denstandsvereniging, Politiekorps, verschillende Buurtverenigingen en een aantal personen uit de burgerij kwamen hun gelukwen sen, vergezeld van geschenken, aanbieden. In de avonduren gaven de deel nemende gezelschappen concer ten in de Hoofdstraat. E.M..M. be sloot de dag met een taptoe en een fakkeloptocht. Tijdens deze fakkeloptocht werd E.M.M. voor het laatst getracteerd, maar toen op een fikse regenbui. Al met al een mooie en geslaag de dag voor de jubilerende vereni ging. Zoals gewoonlijk werd geen enkel gespeeld nummer met een applausje door het publiek be loond. Niet iedere elastieken kous is voor uw been geschikt. Wij kunnen u vakkundig van ad vies dienen. Ook voor buikbanden, breuk banden, herniacorsetten, steunzolen en andere medische bandage. GOES - Lange Kerkstraat 42 - Telefoon 01100-2468 Lid „Orthobanda" (Vereniging van vakkundiger) In Nederland) Speurtocht in de natuur. EEN VLIEGEND ZOOGDIER. Verhuist elke veertien dagen. De meesten van ons kennen de vleermuis slechts van horen zeg gen en in het gunstigste geval hebben ze deze merkwaardige dieren in de schemering wel eens bij hun jacht op insecten zien fladderen. Maar echt van nabij kennen weinigen de vleermuis en dat is jammer. „Ze vliegen in je haar" meent de een; „ze zuigen bloed bij mens en dier" zegt een ander. Allemaal fabeltjes, ons onschuldig vleer muisje doet dit alles niet en is alleen maar een rustig, schuw en nuttig dier, dat eerder onze be scherming verdient dan onze af schuw en meedogenloosheid, want helaas worden maar al te veel vleermuizen door de mens in zijn onwetendheid doodgeslagen. Geen vogel, geen muis. De vleennuis is geen vogel en geen muis, al zou men dat door zijn gefladder en zijn naam ver wachten. Het is een zogenaamd handvleugelig zoogdier. De han den van het dier, waar tussen de vingers als het ware een vlies zit, doen dienst als vleugels en als zoogdier brengt het levende jon gen voort, die bij de moeder zo gen. Het diertje is zoals de zoogdie ren zacht, behaard en de vleugels zijn opvouwbaar. Aan de achter poten draagt het lange kromme nagels, die het de eigenaar moge lijk maken zich ergens aan vast te grijpen en dan hangt hij met de kop omlaag en met ingevouwen vleugels om te rusten of te sla pen. In de schemering, wanneer er veel insecten zijn, komt hij tevoor schijn en gaat op jacht, want het diertje eet alleen insecten. Al lijkt zijn fladderen dikwijls onbehol pen, het is dat niet, want met gro te snelheid en buitengewone wendbaarheid weet de vleermuis de eveneens vlugge muskieten te verschalken. Winterslaap met verhuizingen. De vleermuis heeft een li chaamstemperatuur, die ligt tus sen de 35 en 40 graden Celsius. Wanneer het dier slaapt, wordt zijn temperatuur anders en past zich aan aan die van de omgeving, kan zelfs zeer laag worden, tot een minimum van 0 graden Cel sius. Het voordeel hiervan is, dat het lichaam dan weinig voedsel nodig heeft en daardoor in staat is een winterslaap te houden, wan ner er in dit seizoen geen insecten zijn om te eten. Toch slaapt de vleermuis niet de hele winter door. Hij wordt nu en dan wakker, ontdooit even en gaat verhuizen. Hij zoekt een an dere plek om daar verder te sla pen. Dat gebeurt zo om de veer tien dagen. Ook trekt de vleermuis, want de dieren die hier bijvoorbeeld o- verwinteren, zijn 's zomers ergens anders. Voor het rusten overdag en het overwinteren heeft de vleermuis holle bomen en grotten of spelonken nodig, waarin hij diep kan wegkruipen. In het begin van de zomer, wan neer dus de winterslaap achter de rug is en het goede seizoen voor de vleermuizen weer aanbreekt, verenigen de wijfjes zich tot groepjes en nemen hun intrek in grotten of holle bomen, waar zij hun jongen ter wereld brengen. Deze jongen zijn zeer hulpeloos en worden de eerste weken door de moeder aan de borst meegedra gen bij alles wat zij doet, dus ook tijdens haar fladdertochten. Radar beschermt hem. Het dier, dat slechte ogen heeft, kan in het halfduister zien, door dat het beschikt over een soort ra dar. Het stoot zeer hoge piepgelui den uit, die door de omgeving worden weerkaatst en in zijn bij zonder fijn gehoor worden opge vangen. Daar worden de uitgezon den en weerkaatste signalen als het ware in beeld omgezet en het dier hoort dus welke obstakels het op zijn weg ontmoet. Laten we een vleermuis los in een geheel donkere kamer, die verticaal en horizontaal bespannen is met fij ne draden, dan zal hij geen draad raken. Zo feilloos werkt zijn ra dar. Daarom behoeft u er ook nooit bang voor te zijn dat het dier u in het haar zal vliegen, hoe laag het ook over onze hoofden zal scheren. De vleermuis kan een respecta bele leeftijd bereiken, althans voor zo'n klein diertje. Leeftijden van twaalf en veertien jaar zijn zeker geen uitzondering Door het opruimen van vele schadelijke insecten behoren ze tot de nuttige dieren en het is te ho pen, dat vele mensen spoedig tot het inzicht mogen komen, dat zij ten eerste van de vleermuis niets te duchten hebben en ten tweede dat zij dit dier moeten beschermen inplaats van vervolgen! (Nadruk verboden). Ganzepoortstraaf 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 1