NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD yUitu dansen Plouvier heeft DE schoenen RUBBER WERD DE DOOD D. Rietveld van Eysden MAIS01V AÜBERT Huishoudster gevraagd Eaberij de Jonge No. 2951 Zaterdag 29 augustus 1959 62e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post 5.25 Advertenties 6 cent per mm 3/ CLU^llitnd A.d. zal het de dag zijn, waarop H.K.H. ytutded IntLHd, 79 jdd'c liaojit te watdett. 31 augustus, het is een datum, die vooral voor vele ouderen onder ons, een begrip is geworden. Vroeger betekende het „koninginnedag"de dag waarop de moeder des vaderlands in het centrum van de belangstelling van allen stond. Op wens van H.K.H. wordt deze dag tegenwoordig zeer bescheiden gevierd, want de prinses geniet nu van een welverdiende rust op haar zo geliefde „Het Loo", waar zij nu volop de gelegenheid heeft zich aan haar liefhebberijen te geven. In weerwil van de bescheiden herdenking van haar geboortedatum is deze dag voor zeer velen nog altijd een hoogtijdag. Wij wensen H.K.H. nog vele jaren in rust en geluk temidden van haat volk, waar voor zij zoveel deed. eLtoorap paraten van de wereldberoemde „Siemens" - fabrieken met 5 jaar schriftelijke garantie vanaf f 270.- o4.e van der Lange Kerkstraat 42, GOES Vraag GRATIS prospectus EEN PANNETJE KOOKTE OVER Handelaars zaaiden dood en verderf: Vergeten legers in de „Groene Hel" Een eenvoudig pannetje stond er op de potkachel van Charles Goodyear, een Amerikaan, die voor zichzelf wat experimenteerde met het vreemde goedje dat Bra ziliaanse inboorlingen uit bomen tapten. Hij had wat zwavelpoeder in het latexsap gedaan, maar hij vergat het mengseltje. Toen zijn brouwsel overkookte en in aanraking kwam met de gloeiende kachel, ontdekte de che micus plotseling hoe uit die on handelbare kleverige massa een bruikbaar produkt gefabriceerd kon worden. Goodyear werd de uitvinder van de gevulcaniseerde rubber. Zijn naam is onverbreke lijk verbonden aan de autoband. Maar Goodyear heeft niet veel plezier van zijn uitvinding be leefd. En duizenden stierven er om die rubber. De tam-tam klonk in die da gen in de dichte oerwouden van midden-Afrika. De inboorlingen roerden hun trommels met stok ken van geheimzinnige samenstel ling. Belgen, die voor hun maat schappijen in de Congo kwamen, kochten dat materiaal van die stokken op in ruil voor glazen kra len en oude koperen munten. De negers tapten deze stof uit de bo men, de blanken waren er blij mee en vroegen steeds meer. Maar gebruiken kon men het goedje eigenlijk niet. Columbus bracht destijds van zijn ontdekkingsreizen al veer krachtige ballen mee uit Amerika, dat hij toen nog voor India aan zag. Hij schonk enkele van die „toverballen" aan koningin Isa bella, die ze als curiositeit be schouwde. Meer niet In 1770 ontdekte Joseph Priest ly, een Engelse dominee die meer voor scheikunde voelde, dat deze stof potloodstrepen kon wegve gen. Hij noemde het „India-rub- ber" „Indische wrijver". Sinds dien spreekt de gehele wereld van „rubber". Maar gebruiken deed men het toen nog niet. Van regenjas tot autoband. U vindt het misschien heel ge woon, dat tegenwoordig algemeen rubber gebruikt wordt voor regen kleding. In vroeger jaren bleek het materiaal vrijwel onbruikbaar voor dat doel. Macintosh, een Schot, probeerde om in terpentijn opgeloste rubber te gebruiken als drenkingsmiddel voor allerlei weefsels. De Engelsen kennen nu nóg het woord „Macintosh" voor regenjas, maar de eerste mantels volgens dat procédé werden kle verig in de zomer en hard als hout in de winter. Nee, praktisch gebruiken kon men de rubber nietNóg niet. Allerlei uitvinders probeerden hun geluk met dat vreemde goed je. Zij mengden het, kneedden het, kookten het. Niets lukte. Totdat Goodyear per ongeluk zijn pan netje op de kachel liet staan en het vergat. De overgekookte latexmelk met zwavel vulcaniseerde op de gloei ende plaat. Als in een vulkaan ge mengd met zwavel en blootgesteld aan vuur. De onhandelbare stof kreeg andere eigenschappen. De caoutchouc van toen werd échte rubber. Elastisch onder alle om standigheden. Taai en hard. Men kon er autobanden van maken. Bruikbare regenkleding, die niet kleefde en niet stijf werd. Lucht ballonnen. Isolatie-materiaal in al lerlei vormen. Brandslangen en stoomleidingen. Koppelingen voor machines en treinen. Sluitringen op plaatsen, die luchtdicht moeten worden afgesloten. Zonder de uitvinding van Good year zou de auto een onbruikbaar monster zijn gebleven. Zonder de machtige rubberbanden zou geen behoorlijk vliegtuig meer kunnen landen. Zonder gummi-isolatie had de elektrotechniek niet zo'n enorme vlucht kunnen nemen. Zonder rubber waren b.v. de luchtdrukrem, de stoommachine, de stratosfeerballon en de lopende band onbekend gebleven. Als alle uitvinders. In 1844 nam Goodyear patent op zijn uitvinding. Helaas bleek hijzelf niet meer in staat zijn kans te grijpen. Hij had reeds teveel be steed aan zijn experimenten. Hij raakte in de schulden, werd ge gijzeld en week uit naar Europa. Daar ging hij opnieuw failliet, kwam in de gevangenis en keerde gebroken naar zijn geboorteland terug. Hij stierf in 1860 als een arm man in een uithoek van A- merika. Toch staat op miljoenen auto banden zijn naam. De rubber was bruikbaar dank zij hem. Maar veel rubber bestond er toen nog niet Drie drama's. De tam-tam klonk nog in de oerwouden van midden-Afrika. Blanke mannen kwamen naar de Congo en vroegen naar het mate riaal voor de trommelstokken. Zij gaven kralen en waardeloze din gen in ruil. En de negers tapten. Steeds meer blanke mannen kwamen naar de donkere bossen der Congo. Steeds meer tapten de negers. Steeds meer bomen sne den zij aan. De handelaars dreven de inboorlingen verder en verder de oerwouden in, om nog meer rubber te tappen. Zij gaven dan niet eens kralen meer in ruil. Zij namen de negers hun koopwaar af zonder betaling. Er kwam een leveringsplicht en wee de dorpe ling, die het waagde zich te ver tonen zonder rubber. De tam-tam klaagde door de Congo: botofé bo le iwa. De trom mel verbreidde de roep door de bossen: rubber is de dood! Want vredige dorpen werden uitge moord of verbrand. Botofé bo le iwa rubber is de dood! De roofbouw putte de bomen uit; duizenden inboorlingen von den de dood omdat mensen van een andere kleur handelden in rubber; twintig jaar lang richtten onverantwoordelijke blanken een ravage aan onder mens en plant. Rubber is de dood! Want de rubber bleek bruik baar De „Groene Hel". Wat een halve eeuw geleden in Afrika gebeurde, herhaalde zich tijdens de eerste én de tweede wereldoorlog in Brazilië. Och, de mens is zo goed. De christen pre dikt naastenliefde en zendt missio narissen naar de negers. Maar als diezelfde neger in het bezit is van rubber of goud, dan vlucht de in boorling weg van de beschaving, die hem vervolgt en doodt. Britten en Amerikanen zonden tegen hoge beloningen duizenden en duizenden kleurlingen naar de oerwouden van zuid-Amerika. Zij gingen er heen om rubber te plan ten en rubber te tappen. Zij kre gen 25 dollar handgeld, maar wat koopt een mesties voor dollars in de „Groene Hel" van Brazilië, waar hem alleen vergiftige slan gen, wilde dieren, giftige pijlen, malaria, honger, onlesbare dorst en koortsen omringen? Rubber is de dood. Rubber wérd de dood. Van duizenden en duizenden, die de „Groene Hel" binnentrokken om „plantages" te stichten en door hun opdrachtge- Wij hebben steeds belang stelling voor uw overtollige boekenvoorraad. Wij kopen ook bibliotheken op. Ook op wetenschappelijk gebied. Boekhandel VAN BEN- THEM 6 JUTTING, Lan ge Delft 64, Middelburg. SPECIALE AANBIEDING 1 creme Puff speciale maat, met GRATIS 1 Hi-Fi proef lipstick in handig tasje f 3.95 Kapper Lange Kerkstraat 40, Goes Telefoon 2904 vers vergeten werden. Vergeten in 1918. Vergeten in 1945. Want het ging niet om hen, maar om rubber (Nadruk verboden). Met het festival te Kortgene kunt u weer met het dansorkest „Melodia" Aanvang 7.30 uur Dirksmitsstr. 26b (bovenhuis) Rotterdam, tel. 01800-130235 40 jaai gevestigd Fatent-Geneesmiddelen Gummiwaron Vr. gratis inl.toez. onder blanco couvert. Gratis spreekuur dag. van 10—8 uur. onverschillig welke leeftijd, in jong gezin waarvan moe der onlangs gestorven is. A. VAN DER JAGT, Schotte 10, Ierseke. Topprestatie uit het land van de Alpen: In waterproof, staal, vanaf f 115. Alleenverkoop Lange Kerkstraat 30 GOES in „De Stadswijnkelder" Ganzepoortstraad 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 1