Zondag 6 september naar het bloemencorso te Zondert Schade door tliegtnigen Bijvemkering nodig Hoe leeft men achter het bamboegordijn? Tandarts KROMMENHOEK geen spreekuur te Colijnsplaat Zitting innen dijkgeschot zitting houden Wat kan de gehuwde vrouw vedienen? ^eucfd pochetbo&hó ZATERDAG 5 SEPTEMBER A.S. MUZIKALE HERDENKING VAN HET 70-JARIG BESTAAN VAN „APOLLO" TE WISSENKERKE Oppervlakkig merkt de vreemdeling niets, maar wie dieper kijkt (Van onze verslaggever) SHANGHAI (P P) Als lid van een handelsmissie waren wij in staat eens een blik te werpen achter het bamboegordijn, dat als waardig pendant van het Europe se ijzeren gordijn Azië in twee delen splitst. Veel is er over wat zich in China afspeelt in het wes ten niet bekend en wanneer men zich door de straten van die e- norme stad Shanghai beweegt, krijgt men oppervlakkig bezien zeker niet de indruk dat er in hel „Hemelse Rijk" zulke wereld schokkende dingen gebeuren. Shanghai is een stad als vele in de wereld, groot en druk, waai het krioelt van de mensen, een bedrijvige mierenhoop, met ruim vijf miljoen inwoners, een van de grote steden van de wereld. Van een kleine vissersplaats groeide Shanghai in een goede honderd jaar uit tot een wereldstad, gun stig gelegen aan de Jangstekiang, en de voornaamste haven van China. Het is logisch dat deze stad, die in 1949 door de legers van Mao Tse-Toeng werd veroverd, in de nieuwe communistische Chinese republiek een zeer belangrijke plaats inneemt. Het is een han dels- en industriecentrum van de eerste orde en juist nu het oude agrarische China overschakelt naai industrialisatie, speelt Shanghai een belangrijke rol. Wij kregen de gelegenheid hier te spreken met Chinezen uit alle rangen en standen en we hebben er heel wat van opgestoken. Cultureel niveau. Het was in het westen wel be kend, dat communistisch China niet bepaald kan worden be schouwd als een satelliet van de Sowjet-Unie en velen meenden de oorzaak hiervan te moeten zoeken in de enorme oppervlakte van het land en het zeer grote aan tal zielen; maar dat blijkt niet juist te zijn. De werkelijke oorzaak ligt in het feit, dat de bolsjewistische gedachte niet past in de Chinese levensbeschouwing, ook al lijkt dat dwaas. Er is namelijk een groot principieel verschil in men taliteit en cultureel niveau tussen Chinezen en Russen. China is ten slotte een land met een reeds dui zenden jaren oude cultuur, die zich ook in kritieke perioden wist te handhaven. En deze culturele kracht is niet beperkt tot een in tellectuele bovenlaag, doch door de eeuwen heen geestelijke ei gendom geworden van het gehele volk. In Rusland lag de zaak geheel anders. Daar had men een kleine bovenlaag die ontwikkeld was en de rest van het volk leefde en dacht uiterst primitief. Op deze maatschappijvorm werd het bol sjewisme gebouwd. Door het gees telijk niveau van het Chinese volk is het nog geen enkele veroveraar gelukt zijn stempel op de Chine zen te drukken; het was eerder zo, dat de veroveraar geheel in de Chinese sfeer opging. Daardoor zal het de Sowjet-Unie nooit ge lukken haar bolsjewistisch stem pel op China te drukken. Zeker, Mao en zijn aanhangers zijn com munisten, maar Chinese commu nisten en dat is toch wel iets an ders dan men in Moskou graag ziet. Zij verwerken het communis me in een geheel eigen Chinees patroon en voor veel Chinezen is er op die manier maar heel weinig veranderd sinds de communisten heer en meester in het land wer den. Eigen stempel. Duizenden jaren lang werd de Chinees voorgehouden, nuchter en realistisch te zijn, rekening te hou den met de feiten, zonder het doel uit het oog te verliezen. De Chi nees is van oudsher gewend aan een niet te bekritiseren leiding van bovenaf, die men voetstoots volgt. Het doel bij alle Chinezen is nog steeds herstel en het weer tot grootheid brengen van het ou de Hemelse Rijk. Wat wij zien als de communistische tirannie, wordt door de Chinees aanvaard als iets heel normaals. Hij was nooit an ders gewend, alleen de vorm is anders en die vorm past precies in de ontwikkelingsgang van Chi na's historie. Er moest een nieuwe staatsvorm komen en die kwam. Als westerlingen staan wij ver stomd wanneer wij deze volg zaamheid en gelatenheid zien en we begrijpen het niet. Voor de massa der Chinezen is het echter heel gewoon. De leiders der Chi nese republiek gebruiken uit het bolsjewisme dat wat voor China geschikt is: de rest gooien ze o- verboord, ongeacht het feit of Moskou daar tevreden over is of niet. Op die manier groeit er in het Verre Oosten een apart soort communisme, dat in veel opzich ten soepeler is, doordat het zich volgens typisch Chinees recept aanpast aan de omstandigheden en geen dogma's kent, zoals het Russische communisme. Rijk van de toekomst. Een en ander is de reden van de grote kloof die er in werkelijk heid tussen Moskou en Peking gaapt, een kloof die nooit te o- verbruggen zal zijn, want onver stoorbaar gaan de Chinezen hun gang en Moskou vreest door dit rijk van bijna zevenhonderd mil joen mensen eenmaal te worden overvleugeld. En de kans daarop is groot, wanneer de industrialisa tie over een aantal jaren China tot wereldniveau zal hebben opgehe ven. Het is alles een kwestie van tijd en tijd hebben de Chinezen in o- vervloed; de jaren spelen geen rol van betekenis. Met vallen en op staan, met experimenteren, wordt de weg gezocht, die ongetwijfeld gevonden zal worden, ondanks de tegenwerking van het westen en ....van de Sowjet-Unie, die de ontwikkeling met zorg gadeslaat. Dan zal niet Moskou, maar Pe king de plaats zijn, waar de toe komst van de wereld wordt be paald. Dan zal niet langer de Sowjet-Unie, maar het Chinese Rijk met zijn honderden miljoe nen het grote gevaar vormen voor de vrije westerse wereld! (Nadruk verboden). moet een echtpaar van haar inko men eerst aftrekken de meer-be- lasting, die betaald moet worden door het stijgen van het gezamen lijke inkomen en daarna de extra te maken kosten om de huishou ding draaiende te houden. Het res tant is dan meer dan eens zo mi niem, dat de vrouw beter kan thuis blijven, vooral wanneer er opgroeiende kinderen zijn, die de baan van moeder moeten betalen met een deel van de aan hen be stede zorg. Tallozen streven naar verminde ring van fiscale lasten voor de werkende vrouw om haar aan te moedigen nog deels aan het pro- duktieproces te blijven deelnemen De maatschappij kan zo langer van een aantal dikwijls goede krachten profiteren. De fiscale tegemoetkoming kan langs twee wegen worden bereikt. In de eerste plaats kan het inko men van een gehuwde vrouw af zonderlijk worden belast. Daarmee zou het thans geldende beginsel van twee-eenheid der beide echt genoten worden doorbroken. Hier voor is nog geen minister van fi nanciën te vinden geweest. Ten eerste omdat het los laten van de ze gedachte gevolgen heeft voor andere belastingwetten zoals de vermogensbelasting. Ten tweede omdat hiermee de weg geopend wordt om talloze inkomens in twee delen te splitsen. Splitsing van inkomen. Het is meer dan eens gemakke lijk van twee inkomensbronnen, die nu beide door de man wor den verzorgd, er in naam een af te splitsen voor de vrouw, waar mee het hek van de progressie- dam zou worden gelicht. Dit is een doelmatigheidsargument maar ook een gedachte van gerechtig heid. Vervolgens stuit het velen tegen de borst langs fiscale weg een verdere ontbinding van het gezin te bevorderen. Door inkomenssplitsing van de twee echtgenoten zou het legioen werkende vrouwen snel vermeer deren zelfs ten koste van de kin deren. De maatschappelijke scha de van deze ontwikkeling zou groter zijn dan de materiële winst voor de natie. Nu is het wel zo dat deze schade geheel afhangt van de samenstelling van het gezin, maar ons lijkt de hieraan verbon den gevaren te groot om een ont wikkeling in deze richting langs financiële weg te stimuleren. Hier mee te veroorzaken gezinsellende- kan niet met geld weer worden gecorrigeerd. De tweede mogelijkheid voor een fiscale tegemoetkoming ligt in compensatie van de stijgende kos ten van de huishouding terwijl de vrouw des huizes werkt. Als de vrouw niet werkt buitenshuis kun nen deze kosten worden verme den en er bestaat dus een direct verband tussen de opbrengst van de betrekking en de offers die daar tegenover moeten worden gebracht. Complicaties. Wanneer beginnen nu die extra kosten en wanneer worden ze e- veneens gemaakt wanneer de vrouw niet elders werkt? Het is moeilijk om hier normen te vin den en wanneer nu een vrouw zich afploetert om toch alles als vanouds zelf te blijven doen, moet zo'n vrouw dan als premie voor haar extra inspanning geen aftrek genieten? Deze complicaties hebben ertoe geleid dat nog nimmer fiscale af trek voor huishoudelijke hulp is toegewezen. Een procedure uit 1958 bewijst dat nog eens over duidelijk. Toen was het gerechts hof reeds overgehaald, maar de Hoge Raad gaf geen krimp, al hoewel het duidelijk was dat hier een ziekte in het geding was en geen „werkende vrouw". In het ontwerp inkomstenbe lasting 1958 van minister Hofstra heeft deze een forfaitaire aftrek ontworpen voor kosten van huis houdelijke hulp voor werkende vrouwen. Dit betekent dat er een vaste aftrek wordt verleend in de vorm van bijzondere tariefstoe passing. Voor elke dag dat de echtgenote van een belastingplich tige gedurende tenminste vier uur achtereen arbeid in dienstbetrek king heeft verricht of in haar on derneming of in die van haar man heeft gewerkt of voor het verwer ven van andere inkomsten dan uit dienstbetrekking heeft gearbeid, krijgt het echtpaar een vaste af trek van f 3.per dag tot een maximum van f 624. Redelijk maar laag. Door het kiezen van deze vaste aftrek wordt buiten beschouwing gelaten of er extra kosten zijn ge weest of niet. Er wordt aftrek ge geven ongeacht de werkelijkheid. Daarmee wordt de controle op deze aftrek eenvoudiger. Alleen heeft vast te staan dat er vier uur arbeid achtereen is verricht. Het ontwerp-Hofstra was op dit punt gunstig ontvangen met deze aantekening van velen, dat het af trekbaar gestelde bedrag van f3.- per dag en f 624.- per jaar veel te laag is. Als men vier uur lang vervangende hulp nodig heeft, krijgt niemand die voor f 3. vooral niet als er een beperking is van aftrek tot f 624.per jaar. Wij behoeven dat niet verder te kritiseren, want de nieuwe mi nister van financiën, prof. Zijlstra heeft het hele ontwerp teruggeno men. Hij komt op zijn beurt met een nieuw of met een sterk gewij zigd ontwerp! Betere tegemoetkoming nodig. Laten wij hopen, dat er spoedig een nieuwe belastingwet tevoor schijn komt. Daarop zal de kwes tie van aftrek voor huishoudelijke hulp weer voorkomen. Indien ge tracht wordt de werkelijke moge lijke kosten naar minimum-maat staven te benaderen, zullen deze hoger moeten worden gesteld dan f 624.per jaar. Een dergelijke tegemoetkoming is niet meer dan een gebaar. De beslissing op dit punt is niet alleen van belang voor duizen den vrouwen, die in dienstbetrek king buitenshuis werken of willen werken, maar vooral voor de ge zinnen van de winkeldrijvende middenstand, waar duizenden vrouwen meehelpen de kost te verdienen in de zaak van manlief. Dezer dagen is een straaljager der Kon. Luchtmacht ter hoogte van Nieuwkoop geëxplodeerd bij een snelheid van 800 km per uur. De inzittenden kwamen er af met „zeven minuten, hangen in de lucht", maar de boerderij van de heer De Jong ging ten onder, ge lijk met veel kostbaar vee. Deze boerderij was verzekerd tegen brandschade. Indien nu door een dergelijk ongeluk wel al gehele vernieling, doch geen brand ontstaan was, wat staat een bezitter van een brandverzeke ringspolis dan te wachten? De brandpolis dekt alleen schade door brand veroorzaakt en water schade als er bij je buurman brand ontstaat, maar ontstaat er door zo'n ongeluk als nu weer heeft plaats gehad geen brand, dan is in vele gevallen de eigenaar van het huis niet gedekt en krijgt hij niets uitbetaald, al zal het rijk dan wel, na veel geharrewar, enige schade vergoeden. Extra clausule. Het is in verband hiermede, dat wij onze lezers willen aanraden een „vliegtuigschade-clausule" in hun brandpolis te laten-opnemen. Doen. zij dit, dan is blijkens die clausule in vredestijd met brand schade gelijkgesteld, schade welke veroorzaakt is door het op eniger lei wijze in aanraking komen met zich in de lucht bevindende, op stijgende of landende luchvaartui- gen, dan wel met onderdelen daar van of met zich in die luchtvaar tuigen bevindende( voorwerpen, ook al hebben deze gebeurtenis sen geen brand ten gevolge gëhad. Hieronder is begrepen schade, ook brandschade en het daannede gelijkgestelde, ontstaan door luchtvaartuigen als boven ver- PREDIKBEURTEN voor zondag 23 augustus 1959 Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 2.30 Uur ds. F. Don uit Nisse en 6.30 uur ds. K. van Liere van Wol- faartsdijk. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 en 14.30 uur vicaris Van Melle uit Rotterdam. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. Koole. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur ds. Koole, bed. H. Doop en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kats 10 uur de heer Allewijn en 2 uur ds. Kyzer. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Postma. Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur leesdienst en 6 uur ds. Streefkerk van Veere. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kamperland 9.30/2.30 en 6 uur leesdienst. Hier komt men een aantal rand- bedrijven te hulp en zal de mid denstand een minimaal tegenge- wicht hebben tegen talloze kos ten- en belastingvoordelen van het grootbedrijf. Bovendien kan door spoedige invoering mogelijk nog steun wor den geboden aan de arbeidsmarkt van thans, die reeds tekenen van overspanning begint te vertonen. Tenslotte is door een zodanige re geling ook menig gezinsleven ge baat, want in veel middenstands gezinnen is enige bijstand voor de huisvrouw dringende noodzaak. Door deze belastingconcessie zal daar mogelijk gelegenheid voor komen. Drs. Hermes. (Nadruk verboden). meld tengevolge van daden ver richt bij juiste of onjuiste uitvoe ring van een last van enige Neder landse of vreemde militaire macht of krachtens een door een Neder landse militaire macht vastgestel de verordening. De premie die voor een derge lijke clausule moet worden bijbe taald, is slechts gering als u in aanmerking neemt, dat het onge luk algehele vernieling van uw eigendom kan betekenen. 25 °/o extra uitbetaald. Nog willen wij er op wijzen, dat, zoals bekend is, bij brand nimmer het gehele verzekerde be drag wordt uitbetaald, een strop hebt u dus altijd, maar vrijwel ie dere maatschappij zal u op uw polis een bijverzekering kunnen verstrekken. Tegen overlegging van het be wijs van uitkering van de ontvan gen brandschade, zal de maat schappij, waarbij u de bijverzeke ring hebt gesloten, meestal een uitkering geven ten bedrage van 25 °/o van het bedrag hetwelk op dat uitbetalingsbewijs staat ver meld. Ook deze premie is in ver gelijking met het voordeel hetwelk men in voorkomende gevallen heeft, gering en het verdient ze ker aanbeveling zo'n bijverzeke ring af te sluiten. Die sergeant hing slechts zeven minuten in de lucht, maar hoe veel uren, dagen en maanden moet de eigenaar van het vernielde niet „in de lucht" hangen voor hij er weer bovenop is? Zorg dat die verzekering er ook bijkomt, voor dat het te laat is. Ons landje is maar klein en het aantal vliegtui gen vermeerdert snel. Neem geen geldelijk risico. (Nadruk verboden). Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter janssen en dokter 't Hart. In plaats van kaarten Piet Hoogesteger en Corry Flipse hebben de eer u, mede na mens hun ouders, kennis te geven van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op donderdag 3 sep tember a.s. des namiddags 3 uur te Wissenkerke. Kerkelijke bevestiging in de Ned. Herv. Kerk te Wis senkerke, om 3.30 uur, door de weleerwaarde heer ds. W. Koole. Goes, Couwervestraat 29, Wissenkerke, Noordeindstraat 7, augustus 1959, Gelegenheid tot feliciteren in hotel „De Kroon", van 5.30 tot 6.30 uur. Toekomstig adres: Heer Wissestraat 7 's-Heer Hendrikskinderen. houdt donderdag 27 augustus De ontvanger-griffler van het waterschap Noord-Be veland zal voor het innen van het dijkgeschot te Kamperland op donder dag 27 augustus a.s. van 6.00 - 7.30 uur n.m. in café „Nimrod" en te Wissenkerke op vrijdag 28 augustus a.s. van 6.00 - 7.30 uur n.m. in hotel „De Kroon". Kortgene, 22 augustus 1959. De ontvanger-griffler, J. J. de Looff. Spoed gewenst voor aftrek huishoudelijke hulp (Van onze belastingdeskundige) Het economisch beeld van Ne derland laat gelukkig weer alom een opleving zien. Er blijft nog wel sprake van enige werkloos heid, maar deze zal nooit geheel verdwijnen omdat de arbeids markt nu eenmaal geen geheel is, maar uit een aantal deelmarkten bestaat, die elk hun eigen vraag en aanbod kennen. Is er op zeker moment sprake van enige ruimte in de scheepsbouw, dan kan men een scheepslasser moeilijk werk aanbieden in het onderwijs, om dat daar een tekort aan krachten is. Zodra de arbeidsmarkt op be paalde punten tekenen van ver zadiging vertoont, zijn overheid en bedrijfsleven bereid tal van noodoplossingen te aanvaarden teneinde in het tijdelijk tekort aan krachten te voorzien. In dat geval is men meer dan eens verheugd wanneer gehuwde vrouwen bereid zijn een deel van hun tijd, die eigenlijk bestemd is voor de huis houding, voor de produktie af te staan. Arbeid door gehuwde vrouwen verricht, die een tijdelijk karakter draagt, kan voor een land zeer aantrekkelijk zijn. In tijden van grote bedrijvigheid houden wij de produktie en export op gang, ter wijl deze krachten in een slappe tijd weer kunnen afvloeien zonder dat er sociale ellende wordt ver oorzaakt. Het basis-gezinsinkomen wordt verdiend door de man en dus kan de vrouw weer terugtre den in het gezin. Loont het eigenlijk wel? Is het voor die vrouw ook uit financieel-economisch oogpunt bezien gunstig haar tijd af te staan voor werkzaamheden buiten het gezin? Uit discussies en publica ties uit de laatste jaren weten wij, dat dit om twee redenen onaan trekkelijk is. Allereerst omdat het inkomen van de vrouw bij dat van de man wordt geteld. Naarmate het ge zinsinkomen stijgt, moet er meer aan inkomstenbelasting betaald worden. Van de portie geld dat de vrouw binnen brengt, moet dus naar verhouding een veel hoger percentage belasting betaald dan van het inkomen van de man. Daarbij komt, dat de vrouw deels haar huishouding in de steek moet laten. Dat kan betekenen het aantrekken van vreemde hulp om de gezinsbezigheden draaiende te houden of voor toezicht van de kinderen. Het kan ook zijn dat de vrouw eerst haar hele huishouding gaat mechaniseren met hulp van een was- en afwasmachine, door aanschaf van allerlei gemakkelijke apparaten, terwijl niet zelden de diensten van derden moeten toe nemen door inschakeling van een schoonmaakbedrijf, kleuterschool of anderszins. Wat verdient ze? Om het netto-inkomen van de werkende vrouw te berekenen, autobusrit van Noord-Beveland Prijs f 5.50 per persoon A.M.Z., Veerweg 42, Kamperland. in prijzen van f 0.95, f 1.00, f 1.25, f 1.35, f 1.50 BOEKHANDEL MARKUSSE, WISSENKERKE Deelname van alle zustergezelschappen van Noord-Beveland Aanvang 's middags half 3 Zie volgende week het uitvoerige programma in dit blad Houdt 5 september vrij voor een gezellige dag

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 2