NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ié so Pion vlei* heeft DE schoenen Ordening voor eigen belang Spaarbrieven alleen voor grote spaarders e^Cet wonderlijke kameleon^ U kunt niet alles weten No. 2949 Zaterdag 1 5 augustus 1959 62e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Aanlokkelijke annonce betekent nog geen werkelijke winst De kapitaalmarkt beschikt blijk baar weer over de nodige ruimte en dit biedt de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten de gele genheid, met een nieuwe serie rentespaarbrieven op de markt te komen. De nieuwe lening ver schilt aanmerkelijk van de vorige. Toen werden er een aantal aflos singsdata bekend gemaakt, waar op de bezitters van de spaarbrie ven deze ter aflossing konden aan bieden, d.w.z. de houders kunnen die spaarbrieven vroeger of latei- aflossen, al naar gelang zij er be hoefte aan hebben hun geld te rug te ontvangen. Andere ver schillen zijn dat de gemiddeld te ontvangen rente toen ook hoger was en dat men voor een gerin ger bedrag kon inschrijven. De nieuwe lening zal naar onze mening wel vlot worden opgeno men. Er zijn zoveel pensioenfond sen en andere instellingen, zoals spaarbanken en levensverzeke ringsmaatschappijen, die hun geld risicovrij moeten of willen beleg gen, dat zij zeker van de hier ge boden kans gebruik zullen maken. Voor deze grote beleggers is dit materiaal zeer geschikt, alhoewel wij van mening zijn, dat zij voor een langlopende belegging van hun geld nog wel een hogere ren te kunnen maken. Rente alleen of rente op rente. De lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten geeft een gemiddelde rente van 4,31 °/o. Dit is geen percentage om over te jui chen. Vrijwel op hetzelfde mo ment komt de Prov. Gelderse E- lectr. Mij. met een lening, groot 30 miljoen gulden, tegen een ren te van 4V2 Geen wonder, zo kunnen wij concluderen, want daarbij is er sprake van een vaste looptijd van 25 jaar en de rente wordt hier per half jaar uitbe taald. Hier staat tegenover dat zij, die hun geld op lange termijn kun nen afstaan, in het algemeen best in staat zijn om hun geld gedu rende lange tijd af te staan zon der allerlei tussendata. Belangrij ker is nog, dat de „grossiers in ka pitaal" zoals wij institutionele be leggers kunnen noemen, ook best in staat zijn de ontvangen rente weer tegen een gunstige rente uit te zetten, zodat zij aan het systeem van rente op rente, dat aan de spaarbrieflening verbonden is, geen behoefte hebben. Tweeërlei uitgangspunt. De Bank voor Nederlandse Ge meenten is bij de berekening van rente op rente uitgegaan van 4 °/o. Dat is niet hoog, maar men moest er rekening mee houden, zo lezen wij in het prospectus, dat de vrij komende rente over verschillende termijnen beschikbaar moet zijn en dat de beschikbare looptijd daarvan steeds korter wordt. Bo vendien zal men die rente alleen kunnen beleggen tegen de rente voet die over één, twee jaar enz. geldt. Bij de beoordeling hiervan kun nen we uitgaan van de positie van de ontvangers der rente, die over de vrijkomende rentebedragen stellig met een lagere rente dan 4 genoegen zouden moeten ne men. Het is de vraag of deze the orie opgaat voor de grote beleg gers, die telkens een flinke som aan rente ontvangen en daarvoor dus ook een betere belegging kunnen zoeken, terwijl de continu- iteit van deze kapitaalbedrijven, waarbij van dag tot dag grote sommen binnen komen en worden uitgezet, een aaneengesloten goe de belegging kunnen waarborgen. Gaan wij nu even in de schoe nen staan van de Bank voor Ned. Gemeenten, die ten eerste reke ning moet houden met het op en neer gaan van de rente en ver volgens met de termijnen, waarop de vrijkomende rentebedragen kunnen worden belegd. De gesig naleerde moeilijkheden, die de toegekende rente nadelig beïn vloeden, zijn stellig van belang voor een emittent, die één maal een lening plaatst. Voor een geld bedrijf als de Bank van Ned. Ge meenten, waar een voortdurende stroom van leningen en aflossin gen gaat en komt, zullen deze moeilijkheden en bezwaren meer theoretische betekenis hebben dan praktische inhoud. De rede nering is een middel om de krap pe toegekende rente te motiveren. De kleine spaarders. Tot nu spraken wij alleen over grote beleggers, die hun geld aan de Bank voor Ned. Gemeenten kunnen afstaan. Zijn deze spaar brieven dan niet geschikt voor kleine spaarders, die nu rente spaarbrieven kunnen kopen in plaats van hun geld op de spaar bank te laten of te brengen? De Bank voor Ned. Gemeenten acht deze spaarbrieven bedoeld voor degenen die de rente van hun belegging niet direct nodig hebben en die dus sparen op lan ge termijn. Te denken valt hier aan spaarders voor de oude dag, die in hun jeugd geld kunnen o- verhouden en dat later willen consumeren. Wil een vader aan een zoon of dochter op jeugdige leeftijd een bedrag schenken, dan kan deze geldsom over ruim 16 jaar verdubbeld zijn, bijvoorbeeld tegen de meerderjarigheid van het kind, wanneer er geld nodig zal zijn voor studie of bijvoorbeeld voor het betalen van een uitzet bij huwelijk. Voor deze doelein den stuit echter deze belegging op de volgende bezwaren: Bezwaren. In de eerste plaats geschiedt de afgifte alleen per serie van vijf stukken tegelijk. Er moet dus te gelijk een spaarbrief worden ge kocht, die op 1 mei 1965 wordt afgelost, één die op 1 september 1969 weer in geld wordt omgezet enz., tot de laatste op 1 augustus 1978 vervalt. De spaarders moeten zich bij aankoop dus aanpassen aan het aflossingsplan van de bank Wie niet direct f 500.wil be leggen, wordt door deze koppel verkoop afgeschrikt. Is de belegger enigszins thuis op de kapitaalmarkt, dan kan hij de beurs inschakelen om de ove rige vier brieven te verkopen, om dat de spaarbrieven ter beurze zullen worden genoteerd. Voorts kan de liefhebber voor een be paald type spaarbrieven van de opbrengst der niet-gewenste weer een type van aflossing kopen, waarvoor hij wel geïnteresseerd is. Kosten. Dit brengt echter voor hem in de eerste' plaats verkoopkosten met zich voor de brieven die hij wil afstoten en aankoopkosten voor de stukken, die hij wil bijko pen. Bovendien moet hij zich on derwerpen aan het koersrisico. Het is mogelijk en zelfs waar schijnlijk, dat het ene type spaar brief veel meer gewenst is dan het andere. De veel gevraagde zullen dan een agio doen, de min der gewenste vertonen een djs- agio. Deskundigen en niet-deskundi- gen op de kapitaalmarkt worden hier gedwongen ineens deel te ne men in een vijftal verschillende le ningen, die straks elk hun eigen prijs zullen kennen. Voor de ama teurs op de kapitaalmarkt is dit een ingewikkelde vertoning, die de kooplust niet bevordert. Hou den wij rekening met de kosten, die op de omwisseling van de stukken rusten en zien wij daar naast naar de matige rente, dan kan deze lening voor kleine spaar ders daarom al niet erg aantrek kelijk worden genoemd. De reële waarde. Nog geen aandacht hebben wij besteed aan het aspect van de mo gelijke waardedaling van de gul den. Met de nodige loonaanpas- singen in het vooruitzicht en een huurverhoging per 1 april 1960 in het vizier, is aan een verdere prijs stijging en geldontwaarding niet te ontkomen. Het is zèer de vraag of kleine deelnemers aan deze le ning reëel gezien ooit enig voor deel van betekenis in de aankoop van deze spaarbrieven kunnen vinden. Het verblindende van de aanbieding ligt o.i. alleen in de bekendmaking, dat liefhebbers in ruim 16 jaar hun geld kunnen ver dubbelen. De lening heeft alleen de schijn van een volkslening. Werkelijke voordelen zijn er alleen te vinden voor kapitaalkrachtige beleggers en trekkers van flinke inkomens. Zij kunnen een zekere belasting besparing verkrijgen op het via art. 48 van de Wet I.B. te ver krijgen voordeel van heffing te gen het bijzondere tarief van 20 tot maximaal 40 °/o. Maar daar kunnen de mindere goden in het inkomenswalhalla zich niet op beroepen. Voor hen geldt het betrachten van voorzich tigheid bij deelneming. Zij zou den vooraf „Pick's Currency Year book" eens kunnen bestuderen, waarin over obligatieleningen o.m. staat geschreven, dat zij nog nim mer zijn terugbetaald in even grote koopkracht als waarin zij zijn gestort. Overigens hoeft die wijsheid niet uit Engeland te ko men. (Nadruk verboden). Waar de blanke top der duinen Schittert in de zonnegloed, Klinkt uit zestigduizend monden Ons het Duits weer tegemoet; Zonder bunker, mijn of net, Hollands kust is weer bezet. Nu een vredige bezetting Zonder laars of spijkerschoen, Die er slechts op is berekend Om gezondheid op te doen; Gasten in hun element, Velen zijn hier goed bekend. Niettemin zijn het meest Zwitsers Met gezinnen tegelijk, En een heel groot percentage Komt zowaar uit Oostenrijk; Dat de mark hun muntsoort is Blijkt van geen betekenis. Zij spazieren langs de stranden, Brengen vlot en gul vertier, Soms roept iemand op zijn Pruisisch: „Hroberrr wo bleibt doch das Bier?" Nou, dan komt zo'n man met spoed, Want de fooi is meestal goed. Obers weten best hun weetje, Net als onze middenstand; Zij verdienen aan de buren Van Domburg tot Ameland; Zo wordt - veel werd weggehaald- Oorlogsscha terugbetaald Winkeliers zijn vooruitstrevend, Nemen Duitse meisjes aan Die voor kost en een beloning 's Middags in de winkel staan; Ansichtkaarten zijn urgent: „Bitte, fünf und vierzig cent". Zeg je: „Alstublieft, een gulden", In je eigen land te gast, „Ach so, kommen Sie aus Holland?" Vraagt zo'n Fraülein blij verrast; Dat ervaar je heel gerust Langs je Nederlandse kust. Jaap Mijderwijk. (Nadruk verboden). Wij hebben het economische le ven in ons land ingewikkeld ge maakt. Ieder die wat verkopen of doen wil, moet daar een of andere vergunning voor hebben, vaak zelfs meer dan één, waartoe hij aan verschillende voorschriften wordt gebonden en aan diverse voorwaarden moet voldoen. Die voorschriften en vergunningen ko men niet alleen van departemen tale zijde, maar ook van de pro- duktschappen of publiekrechtelij ke bedrijfsorganisaties. Het is steeds meer een labyrint van wet ten en verordeningen en beschik kingen geworden, waar uit het heel moeilijk is wijs te worden. Er zijn er wel die menen, dat wij dat allemaal te danken of te wijten hebben aan de overwegend socialistische regeringen van na de oorlog. Maar al hebbeii die dan aan geuite verlangens medewer king verleend, de initiatieven tot al dit gereglementeer komen toch uit het bedrijfsleven zelf voort. Dus van al die boeren, fabrikan ten, ambachtslieden en winkeliers, die over het algemeen soms hele maal niet tot de socialistische richting gerekend kunnen worden. Maar zij kwamen allemaal op voor hun eigen belangetje, zij heb ben er in meerderheid toe meege werkt, dat al die overkoepelende publiekrechtelijke organisaties en produktschappen ontstonden, die hen allen inkapselden in een vei lig beschut gildewezen. Een en kele moppert dan wel eens dat alle initiatief erdoor wordt ge dood, dat individuele uitbreiding van zaken zulke enorme hinder palen in de weg wordt gelegd, dat er nauwelijks meer aan is te vol doen, maar over het algemeen heeft men al deze beschutting ge wild en zou men zelfs nog wel eens verder willen gaan. Een voorbeeld van een de ver koop drukkende beperking heeft pas het geval met de diepvrieskip weer geleverd. Zo'n kip mocht tot voor kort alleen maar verkocht worden door poeliers, natuurlijk „erkende poeliers". Voor de ver koop van een dergelijk panklaar gemaakt kippetje is echter vrijwel geen vakkennis nodig en dus wa ren er winkeliers met een vries- of ijskast, die dit consumptie-artikel ook wel meenden te kunnen ver kopen. Na enkele bekeuringen en veel vijven en zessen is er ten slotte door staatssecretaris Veld kamp een wetje gemaakt, waar door andere winkeliers, na verkre gen ontheffing van het departe ment, ook panklaar gemaakte en diepgevroren kippen mochten verkopen. Dat wetje is aangenomen. Maar het Produktschap voor Pluimvee en Eieren is er ook nog en dat heeft een verordening, die de ver koop van geslacht gevogelte bindt aan een toestemming van het Pro duktschap. Men wilde daar ech ter geen spaak in het wiel steken en voegde er toen dus aan toe: „met uitzondering van het hier onder omschreven diepgevroren gevogelte"; volgt een vakkundige omschrijving daarvan, opdat nie mand zich zal vergissen. Maar volgens het wetje van meneer Veldkamp mag een winkelier ook panklaar gemaakte kippen verko pen die op een andere wijze dan door diepvries geconserveerd zijn. Het Produktschap, hierop gewe zen, antwoordde dat de staatsse cretaris dan voor deze soort kip pen ook maar een ontheffing aan het schap moest vragen en dan zou die automatisch worden ge geven. Men ziet hieruit, dat de uit het bedrijfsleven voortkomende regle mentering zelfs de officiële wet gever nog aan banden zou kunnen leggen. Zo ingewikkeld hebben de Ne derlanders zich het leven gemaakt. En in wezen spruit dat alles voort uit de angst voor concurrentie en uit het zich aanmeten van prijzen en bepalingen, die het bestaan een onbedreigde, redelijke grond slag zouden verschaffen. De uit de bezetting stammende „ordening" heeft ons niet meer uit haar greep losgelaten. Integendeel, we heb ben die ordening steeds meer ge perfectioneerd en iedere groep heeft haar eigen belang zo goed mogelijk veilig gesteld. In menig opzicht zijn al die be palingen, verordeningen en ver gunningen in strijd met de belan gen van de consument: ook al zegt men die in ogenschouw te hou den. De sonsument zelf kan zich echter niet teweer stellen. Prijzen van talloze artikelen zouden bij vAje concurrentiemogelijkheid stukken lager komen te liggen, maar wij offeren ons geld op het altaar van het organisatiewezen, van de ordeningsgedachte, omdat we de vrijheid vrezen! H. van Wermeskerken. (Nadruk verboden). Op speurtocht in de natuur De natuur is een ware wonder- tuin en we vinden er vele merk waardige schepselen in. Een van die wonderlijke dieren is het ka meleon, een tot de reptielen be horend diertje, dat we in de tro pen en ook in zuid-Europa vin den. We mogen rustig zeggen, dat het kameleon beroemd is en wel in de eerste plaats wegens zijn merkwaardig vermogen van kleur te veranderen. Tussen de blade ren van een struik kan het dier precies zo groen zijn, zodat het niet opvalt. Zit het daarentegen op een bruine achtergrond, dan is het evenmin te ontdekken doordat zijn kleur zich heeft aangepast. Op die manier loopt hij niet in de gaten en zullen zijn belagers en de prooi waar hij zelf op jaagt hem niet snel zien. De kleurverandering. Hoe gaat die kleurverandering nu eigenlijk in zijn werk, zal men zich afvragen. In de huid van het kameleon bevinden zich cellen met zwarte, rode en gele kleurstoffen, zoge naamde chromatoforen. Wanneer bijvoorbeeld alle chromatoforen met de gele kleurstof zich naar de oppervlakte van de huid be wegen en de kleurstof, die eerst op één plekje in die cellen was opgeslagen, zich over de gehele chromatofoor uitspreidt, zal de huid geel worden. Het blijkt ech ter, dat dit kleurveranderen niet alleen veroorzaakt wordt door de ondergrond of achtergrond waar op of waarvoor het dier zich be vindt, maar er spelen meer facto ren een rol, zoals voeding, tempe ratuur en lichamelijke gesteldheid. Wanneer het kameleon zich bij voorbeeld kwaad maakt, doet het niet ter zake tegen welke achter grond het dier zich bevindt, de kleur kan dan zodanig veranderen, dat hij juist sterk afsteekt. Tong en ogen. De tong en de manier waarop het kameleon zich voedt, zijn bij zonder. De tong bestaat uit een lange buis met een verdikt knots- vormig kleverig uiteinde. Het on derste deel van de tong bestaat uit buitengewoon elastische ve zels. Van de basis tot het eind van de tong lopen twee grote bloed vaten, alsmede een paar elastische banden. Door een plotselinge toe vloed van bloed en samentrekking van bepaalde spieren strekt de tong zich en schiet naar buiten. Dit gaat ongelooflijk snel en ons oog is meestal niet in staat deze actie te volgen. Zo zien we een insect op enige afstand van het kameleon zitten en zo is het weg, verdwenen in de bek van het rep tiel. Maar gezien hebben we niets. Dit gebeuren is slechts vast te leggen met camera's met een zeer snelle sluitertijd. Het typische is, dat het kameleon makkelijker een prooi op grote afstand verschalkt dan op korte afstand. Ook de ogen van het kameleon zijn iets merkwaardigs. Zij puilen als kleine bobbeltjes uit het hoofd en zijn geheel omsloten door de aaneengroeiende oogleden. Slechts door een klein gaatje, dat precies de pupil vrijlaat, kijkt het dier de wereld in. De ogen werken onaf hankelijk van elkaar en zo kan dit dier met één oog een geheel an dere kant opkijken dan met het andere. Door het feit dat de ogen uitpuilen en dus grotendeels bui ten de kop liggen, kunnen ze zo gedraaid worden dat het dier een groot zichtveld bestrijkt. De voortplanting. Het wijfje legt in het voorjaar vijfentwintig tot veertig eitjes in een kuiltje in de grond. Ze dekt ze met een laagje aarde af en de zon doet de rest. Het kan wel een half jaar tot een jaar duren voor dat die eitjes uitkomen. De eitjes zijn omstreeks een centimeter lang en hebben een wit leerachtig om hulsel. De jongen die uit de eitjes komen hebben een lengte van on geveer zes centimeter en kunnen reeds dadelijk voor zichzelf zor gen. Zo snel mogelijk zullen ze zich naar een struik of boom be geven om daarin te kruipen, want dat is het domein van het kame leon. Op de grond voelt hij zich niet gelukkig. De oorzaak daar van vinden we in de vorm van zijn klauwtjes, die speciaal ge schikt zijn voor het verblijf op takken, waar ze zich als een tang omheen sluiten. Op de grond moet het dier als het ware op zijn knokkels lopen. Wanneer we het kameleon be schouwen, dan lijkt het alsof het dier bijzonder traag is. Hele tij den kan hij doodstil zitten en al leen maar rondkijken, om dan langzaam een poot te verzetten, weer te wachten en dan nog eens een poot weifelend op te trekken. Maar wanneer de prooi eenmaal dicht genoeg genaderd is, gaat al les zo ongelooflijk snel in zijn werk, dat we het niet eens kun nen volgen. (Nadruk verboden). Melk wordt niet zuur als u er een beetje dubbel-zure soda door mengt. Uitgedroogde kaas wordt weer ge nietbaar door deze in zure melk te leggen. Warme kamer? Plaats, als het warm weer is, emmers water in uw kamer; deze blijft er koeler door. Duiven hebben veel lucht nodig. 20 duiven gebruiken evenveel als een paard. Zorg voor een luchtig hok, vooral in de zomer maanden. Dakgoten dienen nu nagekeken te worden, evenals roosters en afvoerpijpen, luchtroosters, ook het dak! Groene buitenmuren kunt u op knappen met kokend sodawater. Schep zinkputten uit. Verwijder al het vastgezette vuil. Ook hier kan kokend sodawater weer goede dienst doen. Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 1