Sociaal toerisme vraagt vakantiekampen Burgerlijke Stand Predikbeurten Maak het u gemakkelijk in vakantietijd Keurslager B0UWENSE, Kortgene 5£et f,buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen" Ulo-school Kortgene MUZIEKFEEST een verloting gehouden gende dag bereikt „Fox" de plaats waar „Easy" naar het noorden is afgebogen. En zie, als een speurhond, die wanneer hij het spoor eenmaal heeft niet meer los laat, maakt ook „Fox" een grote bocht rechtsom. Op de Bermuda-eilanden raakt de bevolking intussen in een soort paniekstemming. Het onheil lijkt onafwendbaar. Wat men vast kan maken wordt vastgemaakt. Het is nu de 8ste september. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de beide achter elkaar aanstormende orka nen de volgende dag de eilanden bereiken. Men bereidt zich voor op het ergste. Het openbare le ven komt vrijwel geheel tot stil stand. De winkels worden geslo ten. Men verzamelt zo veel moge lijk levensmiddelen voor zich en zijn gezin. Dokters, verpleegsters en ambulances worden in alarm stemming gebracht. En terwijl de radio de jongste berichten door geeft, gaat Bermuda de laatste nacht in voordat de hel zal los barsten. Gered! In die nacht loopt „Fox" steeds verder op „Easy" in. Met de re gelmaat van de klok druppelen de berichten binnen. Nog 50, nog 40, nog 30, nog 20 km zijn de beide wervelwinden van elkaar geschei den. En om 4 uur in de morgen is deze afstand tot 10 km terug gelopen. Dan stoot „Fox" met een ge weldige kracht tegen „Easy" aan. Het is alsof „Easy" wankelt, alsof hij door de kracht van de botsing uit zijn evenwicht wordt geslagen. „Easy" moet wijken. En „Easy" wijkt inderdaad. Vlak voordat de razende storm de Bermuda-kust heeft bereikt, buigt hij af in noordwestelijke richting. En „Fox"? Ook hij is door de kracht van de botsing uit zijn e- venwicht geslagen. Hij wijkt e- veneens uit zijn baan, maar nu in noordoostelijke richting. Tot de niet te beschrijven verbazing van de waarnemers en de bevolking op Bermuda gebeurt het onge looflijke: de beide zo zeer ge vreesde natuurkrachten gaan aan de Bermuda-eilanden voorbij, de een links, de ander rechts. Bermu da is gered! Wat mensen onmoge lijk is, is mogelijk bij Hem Die wolken, lucht en winden wijst de door Hem bepaalde baan. (Nadruk verboden). Met ingang van 1 augustus heeft de Duitse regering drasti sche beperkingen opgelegd aan de vrije invoer van boter en suiker uit Nederland. Deze artikelen die bij onze oosterburen aanmerkelijk duurder zijn dan bij ons, waren voor vele niet te ver van de grens wonende Duitsers aanleiding om ze over de grens in Nederland te gaan kopen. Daar bleef het dik wijls niet bij en onze winkeliers kunnen vertellen, dat het er meestal op uit draaide, dat men de verre tocht gebruikte om ook andere zaken in ons land aan te schaffen, dit alles natuurlijk tot leedwezen van de Duitse winke liers. „Hollandfahrten" noemden de Duitsers deze dikwijls weke lijkse gang van velen naar „Hol land". Men zou nu verwachten dat Koop vlug-klaar artikelen 3 slavinken f 1. 4 ballen gehakt f 1.— gehakte biefstuk f 0.65 per stuk heerlijk soepcomplet f 0.98 magere speklapjes, met zakje zout en kruiden compleet f 1.48 carbonade f 2.28 en f 2.38 Deze week doorregen stooflappen f 2.48 Elke woensdag ons onovertroffen keurgehakt, 500 gram f 1.68 Voor heerlijke boterhammen: 150 gram hamkaas 68 cent 250 gram fijne gekookte worst 85 cent 1 blik lunchworst 79 cent 1 pot knakworst f 1.09 Wegens dienstplicht van de tegenwoordige zoeken wij een flinke jongen, die wil worden opgeleid tot slager door de beperkende maatregelen het aantal Duitsers dat in Neder land inkopen gaat doen zal terug lopen, maar de eerste zaterdag in augustus heeft aangetoond dat dit niet het geval is. Het zaterdagse uitje naar ons land is een soort traditie geworden en het gaat nu niet meer zo zeer om het kopen van boter en suiker. De „Holland fahrten" hebben er toe meege werkt om veel Duitsers ons land beter te leren kennen en ze ko men toch, al is het slechts om an dere zaken te kopen of om eens gezellig uit te gaan. Ook in deze vakantietijd is dui delijk te zien wat zich reeds vele jaren aftekent: „De Duitsers heb ben Nederland ontdekt!" Zij ma ken het grootste deel uit van de buitenlandse toeristen, ze over stromen onze Waddeneilanden en onze badplaatsen aan de Noord zeekust, ze trokken bij zwermen door ons Limburg, door Twente en de Achterhoek. In de week ends ziet men bijna zoveel Duitse nummerborden op de grote auto wegen als Nederlandse. We zou den bijna denken dat Hitier ge lijk kreeg en Nederland toch een deel van het groot Duitse rijk werd. Voorzover het vriendschaps- bezoeken betreft hebben we geen bezwaar tegen de komst van al deze oosterburen. Maar dan moet het ook beperkt blijven tot die vriendschapsbezoeken en niet gaan ontaarden in rooftochten, zo als door een aantal „Halbstarken" zijn bedreven, want in dat geval zien we liever hakken dan tenen! I. Ook vakantie houden moet worden geleerd Ieder jaar neemt het vakantie- feest toe in omvang en intensivi teit. In omvang omdat thans ook de groepen, die zich zo lang mo gelijk van het vakantiegenot ver hebben gehouden, tot het besef komen dat ze niet achter kunnen blijven. In intensiviteit omdat de welvaart in doorsnee is toegeno men en men zich langzamerhand vakantiebewust wordt. Het vraag stuk of we wel of niet vakantie moeten nemen is opgelost. Zelfs voor de financiering van de va kantie weet menig gezin en enke ling een oplossing te vinden. Men begint zich er op in te stellen door speciale vakantiepotjes te maken, maar ook de toekenning van de vakantie-toeslag betekent een stap in de goede richting. Toch is door de komst der va kantie als een massa-verschijnsel nog lang niet elk maatschappelijk welzijnsprobleem opgelost. Wij streven naar hogere lonen en naar meer aaneengesloten vakantietijd. We willen de maatschappelijke winst completeren door het ver krijgen van meer vrije tijd buiten de vakantie-periode. Zo streven grote groepen naar de vrije zater dag. Onverwacht baden duizen den in een zee van vrije tijd, die men toch op een of andere wijze moet doorbrengen. Nu wordt er al enige tijd gedokterd aan een zinvolle vrije-tijds-besteding. De praktijk wijst uit dat we ook werk zullen moeten maken van een zin volle vakantiebesteding. De groepsreizen. Terstond na het ontstaan van de vakantie voor iedere werkne mer zagen we de organisatie van groepsreizen opkomen. De reis- verenigingen kregen hun grote kans en zij hebben deze met beide handen gegrepen. Personeelsver enigingen en sportorganisaties zijn zich direct gaan bezig houden met het verzinnen van allerlei va kantiereizen in groepsverband. Deze aanpak van de vakantiebe steding is enerzijds toegejuicht als de bevordering van het sociaal toerisme. Van de andere zijde is er kri tiek gekomen op dit kudde-gedoe. Er is op gewezen dat vele nieuw bakken vakantiereizigers naar het buitenland nauwelijks wisten hoe ze zich gedragen moesten. Ze ken nen de vreemde taal niet. Ze ma ken een busreis tot een kermis vermaak met feestneuzen en schiettenthoedjes. Er wordt niet genoten van een trein- of busreis, maar men tracht de tijd door te komen met het vertellen van flau we grappen en het zingen van lie deren, die de naam cultuur-mani festatie bepaald niet kunnen dra gen. Vakantiehouden een kunst. Inderdaad moet men ook een vakantie leren zinvol te besteden. Het is beslist zinloos in een vol gepropte bus de grens te over schrijden om daar evenals de be ter gesitueerden, zoals dat heet, van de vakantie te genieten. Want het genot dat men zoekt is dik wijls kermis-genot. Er wordt naar massa-vermaak gezocht, dat niet gevonden wordt langs de Rijn of in de Ardennen, voor zover de plaatselijke verenigingen voor vreemdelingenverkeer er geen mouw aan hebben gepast. Voor het genieten van de na tuur en het maken van wandelin gen naar historische of schilder achtige plekjes is een zeker cultu reel patroon noodzakelijk. Dat pa troon is een kwestie van vorming, die men niet verwerft met een extra loonzakje of veertien dagen vakantie. Daar is een graad van ontwikkeling voor nodig en een belangstelling, die een breder ge bied bestrijkt dan het terrein van eigen beroep of vak. En die bre de belangstelling heeft lang niet iedereen, terwijl ook de graad van ontwikkeling bij een brede massa onvoldoende is om met volle teu gen van een vakantiereis te genie ten. Vooral bij de opgroeiende jeugd vinden we een legioen dat op voor zichzelf onvoldoend be vredigende wijze vakantie door brengt. De eerste paar jaar van de va kantie-vrijheid komt men wel door Het is iets nieuws. Men bestormt de bussen naar vreemde landen. Al zijn de tarieven voor groeps reizen laag, de uitgaven daarvoor liggen toch boven de gemiddelde inkomsten, zelfs inclusief de va kantietoeslag. Daar kan men één of twee jaar aan meedoen en dan moeten velen eens overslaan voor zover ze het niet „bekeken" heb ben en dan maar een tijdje naar zee gaan of naar een binnenlands vakantiecentrum. Vakantie en vermaak. „Reisbureaus zijn kooplieden in illusies", zegt de direkteur van een groot internationaal reisbureau. Zij moeten de illusie omzetten in realiteit. Voor velen komt die rea liteit niet, het wordt een desillusie. Uit desillusie groeit verveling en voor de ongeïnteresseerde, econo misch zwakke jeugd de baldadig heid. In tal van vakantiecentra zien we de kristallisatie van dit vraagstuk. Rustige vakantiegan gers worden lastig gevallen. Er komen ongeregeldheden voor en vechtpartijtjes, die het vakantie festijn onaangenaam verstoren. Ook in bungalow-kampen en el ders, waar massaal vakantie wordt gehouden, ziet men deze vakantie- verveling opgeschoteld. Zinvolle vakantie-besteding vin den voor een heel volk betekent meer dan het organiseren van groepsreizen met bussen of trein. De populariteit daarvan begint trouwens reeds te tanen. Het nieuwtje is er af. Volks vakantie betekent ook het scheppen van volksvermaak. Dat vermaak zal massaal moeten worden georgani seerd in grote vakantiekampen. Die kampen zal men moeten scheppen temidden van bos en heide, want de deelnemers willen de stad ontvluchten. Zij willen niet naar een rustig dorpje of naar een stil strand. Ook in de vakan tie zoeken zij de drukte, alleen in een andere vorm dan in de stad. Engels voorbeeld. Het sociaal toerisme zoekt een combinatie van rust en vermaak. De heer Butlin in Engeland heeft dit goed begrepen. Zijn kampen bieden per jaar aan meer dan een half miljoen mensen een prettig verblijf. Er zijn zwembassins in de kampen en sportvelden. Er worden onder goede leiding da gelijks allerlei wedstrijden georga niseerd, waarbij het nooit aan deelnemers ontbreekt. Wie geen zin heeft in sport of een ander veldspel begeeft zich naar een variété-voorstelling of gaat een film zien. Er zijn in het kamp dansgelegenheden en enke le orkesten zorgen eveneens voor amusementsmuziek. In de meeste van die kampen hoort men de he le dag bekendmakingen door luid sprekers of muziek. Voorts is er ruim gelegenheid tot zwemmen, zonnebaden, tafeltennis en gezel schapsspel. Vakantiekampen gevraagd. In Nederland zijn veel gemeen ten tegen de vestiging van derge lijke kampen gekant. Het zou be tekenen dat men alleen een be paald soort vakantiegangers trekt. Er bestaat vrees voor ongeregeld heden, die alleen kan voortsprui ten uit een gemis aan durf en zin voor organisatie. De kritici beho ren tot de groep mensen die een andere vakantiebesteding als ide aal zien. Eigenlijk wil men dus anderen dwingen hetzelfde beste dingspatroon te kiezen als men- zelf voor ogen heeft. Dat is on juist, want ieder vogeltje wil nu eenmaal zingen zoals het gebekt is, ook het vakantievogeltje. Wij geloven dat de komst van een aantal vakantiekampen in ons land met veel gelegenheid tot ver maak een prettige vakantiebeste ding voor duizenden zou kunnen betekenen. Voorts zouden ande ren, die dit soort besteding niet wensen, dan voortaan op andere plaatsen met rust worden gelaten, zodat ook zij met de komst van deze gelegenheden gebaat zouden zijn. Het begrip zinvolle vakantie besteding is volkomen subjectief. Het betekent voor ieder iets an ders. Wij moeten bedenken dat duizenden in hun jonge jaren zo veel mogelijk bedrijvigheid zoeken in en buiten hun werk en dat deze groep eerst op latere leeftijd wer kelijk de rust en de nachtegaal gaan zoeken. Voor hen is het va- kantievraagstuk nog niet opgelost in Nederland. Drs. Mierlo. (Nadruk verboden). ontneemt vrouwelijk huispersoneel minimale rechten op vakantie Omdat zowel de regering als het bedrijfsleven er van overtuigd zijn, dat een werknemer niet steeds maar door kan blijven wer ken en naast zijn wekelijkse vrije dag er eens tussenuit moet kun nen, is er een vakantieregeling op gesteld. Deze geldt voor hen op wie geen c.a.o. of bindende rege ling van kracht is. Er zijn echter ook werknemers, op wie een dergelijke regeling niet van toepassing is en voor deze niet onbelangrijke groep is een al gemene regeling in het leven ge roepen en neergelegd in een be schikking van het College van Rijksbemiddelaars. Deze beschik king is op 11 augustus 1952 in werking getreden. Hierin is bepaald, dat „de mi nimum vakantieregeling" van toe passing is op alle werknemers val lende onder het „Buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen '45" en op wie geen collectieve ar beidsovereenkomst of andere goedgekeurde loonregeling van toepassing is. Het minimum. Artikel 2 van die beschikking stelt dan vast, dat werknemers als boven bedoeld, dus zij op wie geen c.a.o. of andere regeling van toepassing is, recht hebben op een aaneengesloten vakantie van ten minste zes dagen, ongeacht even tuele snipperdagen, welke aan die werknemers zijn verleend en dus NIET op de zes aaneengesloten dagen in mindering mogen wor den gebracht. Indien de arbeidsverhouding op 1 juli van het lopend jaar minder dan één jaar heeft geduurd, be staat voor iedere 2 maanden dienst vóór die datum recht op tenminste één dag vakantie. Indien de dienstverhouding be ëindigd wordt, zal aan een werk nemer, die in het lopende jaar nog niet ten volle de hem toekomende vakantie heeft genoten, alsnog de ze vakantie, dan wel, indien dit niet mogelijk is, of indien de werknemer daaraan de voorkeur geeft, het loon over deze vakantie worden uitgekeerd. De de werknemer toekomende vakantie bestaat in dit geval uit één dag voor iedere twee maan den dienstverband sedert 1 juli van het voorafgaande kalender jaar. Geen regeling. Mogelijkerwijs bestond(en) er voor de inwerkingtreding van bo vengenoemde beschikking reeds andere, gunstiger regelingen; dan dienen deze gehandhaafd te blij ven. Er is dus wel aandacht geschon ken aan die werknemers, voor wie (nog) geen arbeidsovereenkomst is vastgesteld. Helaas is dat nog een vrij grote groep; deze groep nu kan zich beroepen op bovenge noemde beschikking van het Col lege van Rijksbemiddelaars d.d. 5 augustus 1952 (in werking getre den op 11 augustus 1952). In deze beschikking is echter sprake van het „Buitengewoon besluit ar beidsverhoudingen 1945"; kort weg genaamd BBA 1945. Nu aan bovengenoemde be schikking van het meergenoemde College de voorwaarde is verbon den, dat de minimum vakantiere geling geldt voor alle arbeiders welke vallen onder het BBA 1945, dient er rekening mede gehouden te worden, dat hierdoor een vrij grote groep werkneemsters buiten de minimum vakantieregeling valt en wel onze onvolprezen hulpen (vrouwelijke) in de huishouding. De gehele arbeidsverhouding van deze belangrijke groep werk neemsters is daardoor op losse schroeven komen te staan. Behal ve enkele andere werknemers, val len vrouwelijke werknemers, die uitsluitend of in hoofdzaak huis houdelijke of persoonlijke arbeid verrichten in de huishouding, bui ten de minimum vakantieregeling. Dit was zo en is nu, anno 1959, nog zo, hoe treurig het ook is. Maakt afspraken! Wij hebben er al eens eerder de aandacht op gevestigd, doch her halen: vrouwelijk huispersoneel, bedingt bij uw indiensttreding als hulp in de (particuliere) huishou ding uw arbeidsvoorwaarden. Legt deze vast in een in tweevoud opgesteld geschrift (gelijkluidend en met inkt geschreven en geda teerd). Niet alleen het in loon o- vereengekomen vast bedrag in geld, maar ook eventuele verho gingen, diensttijden, vrije dagen, vakantie, al dan niet met toeslag. Zoals de zaak er nu voor staat, hebt u alleen recht op eventueel ziekengeld, als uw werkgever of -geefster aan alle voorwaarden heeft voldaan (waar ook nog wel eens wat aan mankeert. Zij het soms door uw eigen toedoen). Uw beroep is evenals alle ande re beroepen belangrijk, maar vol doet aan redelijke verplichtingen, zoals uw werkgeefster zich even eens dient te houden aan mense lijke verplichtingen en die welke zijn neergelegd in de in tweevoud opgestelde overeenkomst. De wetgever heeft u buitenge sloten om ons niet bekende rede nen. Het ligt op haar weg, deze „uit de oudheid stammende re geling" zo spoedig mogelijk te veranderen en in overeenstem ming te brengen met de eisen des tijds. (Nadruk verboden). Bevorderd naar de 2de klas: Johan de Bruijne, Janny Hooger- heide, Johan de Looff, Adrie Luijk Jo de Regt, Greta van der Weele en Corrie de Wild te Colijnsplaat. Dik van den Boogaart, Adrie van Boven, Willy Kallewaard, Truus van Maldegem, Joke Noordhoek, Riek van de Plasse, Beppie Ponse; Janneke Tazelaar, Wim Verhulst en Jannie Wolse te Kortgene. Jan Kastelein te Geersdijk. Riet Taze laar te Kats. Bevorderd naar de 3de klas: Kees Davidse, Adrie Clement, Ina de Pree te Colijnsplaat. Dik van den Berge, Henny Boot, Truus Kesteloo, Adrie de Lange, Ineke Leendertse, Mark Markusse, Ber- tus Platschorre, Anneke Vogelaar te Kortgene. Greta Verhulst, Niek de Vos, Kees de Wild en Elly de Wild te Kats. Bevorderd naar de 4de klas: Johan Coomans, Adrie Huijbregt- se te Colijnsplaat. Betty van Gilst, Prien de Looff, Henny Paauwe, Nellie Ponse, Piet Post, Nellie Snoodijk, Ineke Saaman, Levien Verwei j, Tineke Welleman te Kortgene. Lauw Eikenhout, Jan nie de Wild te Kats. Ko Wattel te Wissenkerke. Geslaagd voor Mulo-diploma B Jaap Janse te Kats. Geslaagd voor Mulo-diploma A met wiskunde: Leen Luijk te Co lijnsplaat. Geslaagd voor Mulo-diploma A met middenstandsdiploma: Nellie de Jonge te Wisenkerke, Koos Bak Johan Gast en Marjan van de Zande te Colijnsplaat, Rie de Fouw, Henk Geelhoed, Piet Blok, Piet de Lange, Niek Schuit en Piet Snoep te Kortgene. Geslaagd voor Mulo-diploma A: Ineke Noordhoek te Kortgene. Wissenkerke Geboren: 3 juli. Reinier Alber- tus Marcus, z.v. C. Snel en W. E. Heijstek. 8 juli. Willem, z.v. L. C. Westerweele en C. L. de Moor. 12 juli. Adriana Tannetje, d.v. P. I. Bouterse en L. T. Goudswaard. 13 juli. Pieter, z.v. E. A. Flipse. 14 juli. Cornelis Machiel Jan, z.v. J. de Kam en M. C. van Hee. 21 juli. Janna Jacoba en Iza Cornelia, d.v. I. P. Flipse en S. W. Bouterse Ondertrouwd: 6 juli. J. Peters, 21 jr. te Vlissingen en H. P. Hoo- gerheide, 22 jr. 17 juli. P. Lous, 22 jr. en B. I. van de Vreugde, 17 jr. 24 juli. M. Zuijdweg, 26 jr. te Heinkenszand en A. M. Mar- cusse, 22 jr. 29 juli. J. Poppe, 24 jr. te Middelburg en C. J. Kou- wer, 22 jr. Getrouwd: 2 juli. M. H. Filius, 22 jr. en W. S. Bouterse, 20 jr. 4 juli. R. J. Mijnarends, 21 jr. te Gorssel en J. J. Bruynzeel, 25 jr. 14 juli. H. Gerritsen, 24 jr. te Ren- kum en M. de Bruine, 26 jr. Overleden: 25 juli. C. T. Jero- nimus, 66 jr. Kortgene Geboren: 5 juli. Dingeman Hu- brecht, z.v. Pieter J. Wabeke en Klazina M. de Kam. 10 juli. Maar ten Adriaan, z.v. Jacobus M. Ver donk en Neeltje E. Riemens. 15 juli. Jacques, z.v. Jacob A. Luijk en Wilhelmina M. A. Dieleman. 31 juli. Gillis Abraham, z.v. Gillis de Fouw en Prientje Verburg. Ondertrouwd: geen. Getrouwd: 8 juli. Jan Tazelaar, 25 jr. en Maria W. Bouwense, 21 J'r- Overleden: 12 juli. Cornelis Huige, 75 jr., echtgen. van Janna M. Huissoon. voor zondag 9 augustus 1959 Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Koole en 2.30 uur ds. Nauta. Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur ds. Metselaar. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 uur ds. Amesz en 2.30 uur ds. Wisse. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur de heer Louwerse en 14.30 uur dienst. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Nauta uit St. Johannes- ga en 2.30 uur ds. Koole. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Kersten. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Gem. Kamperland 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter Bruynzeel. Ten bate van het van „Apollo" wordt door C. Ketelaar e.a. waarvan de hoofdprijs een mooi loopvarken is De trekking hiervan zal plaats vinden op een zaterdagavond in de maand september a.s. Doet allen mee Prijs per lot 25 cent, 5 loten voor f 1.— Deze verloting is goedgekeurd bij besluit van b. en w. van Wissenkerke, d.d. 20 juli 1959

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 2