NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen De fiscus en ons eigen huis van orkanen Duister ontslag Elastieken j steun-kousen I No. 2948 Zaterdag 8 augustus 1959 62e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Er zijn meer aftrekposten dan u denkt (Van onze belastingdeskundige) In het kader van de bezitsvor ming, waarvan nog niet zoveel te bemerken valt, doch die tenslotte toch wel ter hand zal worden ge nomen, staat de verwerving van een eigen huis wel als een dei eerste punten op het programma vermeld. Dit is heel logisch, want de huur vormt altijd, een flinke druk op het overige te consume ren inkomen. Velen, die enig ver mogen weten te vormen, beginnen daarom met de verwerving van het eigen huis. De eigendom van een huis houdt in, dat de eigenaar met het beheer is belast. Hij moet alle las ten betalen en ook zorgen vooi het onderhoud van het goed. Bo vendien ontmoet elke huiseige naar meer dan eens de fiscus op zijn pad. Er zijn zelfs heel wat be lastingvraagstukken verbonden aan het eigen huis. De huurwaarde van het eigen huis is een inkomen voor de eige naars. Immers als we de eigen woning gaan betrekken, verdwijnt de huureisende huisbaas uit ons leven. We hebben vanaf dat mo ment een voordeel boven alle be woners van huurhuizen en dat voordeel betekent voor ons een inkomen, al komt er in geld ge zien niets binnen. Onmiddellijk rijst nu al de vraag hoe hoog dat inkomen uit eigen huis dan wel is. Kopen we een huis, dat we tot op het moment van de koop zelf gehuurd hebben, dan geldt als huurwaarde het bedrag dat we tot op het moment van de koop als huur betaalden. Dit bedrag wordt ook aangehouden als ba sis voor de personele belasting. Er ontstaan verder weinig vraag stukken wanneer wij te doen heb ben met een „oud" huis, dus een pand dat voor 1940 reeds bestond en waarvoor steeds een normale huur krachtens de geldende wet ten werd betaald. De baten. Hebben wij te doen met nieuw bouw of betrekken wij een huis, dat leeg opgeleverd is, dan zullen wij spoedig tot de slotsom komen, dat wij er eigenlijk meer voor be talen dan de huurwaarde bij wet telijke vaststelling zou zijn. Moe ten wij bij de opgave van de huur waarde voor de inkomstenbelas ting nu uitgaan van de economi sche huurwaarde? Daaronder is te verstaan een bepaald percentage (meestal 6 of 7 °/o) van de bouw som of koopsom. Veel inspecteurs van belasting stonden aanvankelijk op dat stand punt. Niet aldus de Hoge Raad, die reeds in 1956 verklaarde dat onder huurwaarde voor de inkom stenbelasting kan worden verstaan het bedrag dat onder normale omstandigheden als huurprijs kan worden gevraagd. Hierbij worden dus uitgeschakeld de invloeden van een abnormaal hoge bouw som en die welke een gevolg is van de bestaande woningschaar- ste.'Dit betekent niet dat zij een gelijke waardering zouden moe ten hebben als vooroorlogse hui zen, maar er moet een zekere bil lijke verhouding zijn met die voor oorlogse huizenwaardering. Betekent deze huurvaststelling voor de inkomstenbelasting aan vankelijk een voordeel voor de ei genaars, bij huurverhoging van de oude huizen zal ook de huurwaar de voor de inkomstenbelasting van genoemde panden naar boven moeten worden herzien. Wij moe ten nu eenmaal de billijkheid naai de zijde van de belastingplichti gen maar ook naar de kant van de fiscus betrachten. De lasten. Het zal nu duidelijk zijn, dat het bedrag van de te verkrijgen huur van een eigen huis als inko men geldt. Anderzijds mogen de op het eigen huis drukkende kos ten van het inkomen worden af getrokken. Een reeks vein lasten en kosten komt voor die aftrek in aanmer king. Wij noemen de brandverze kering, erfpachtcanon, glasverze kering en andere assuranties voor het huis. Wij denken aan de grond-, riool-, straat en wegbelas- ting, aan waterschapsrechten, baatbelasting en rioolrecht. Voorts mag voor afschrijving op de waar de van het perceel een bedrag in rekening worden gebracht, dat 15 °/o bedraagt van de hierboven beschreven huurwaarde. Dit is wettelijk vastgesteld en daar moe ten wij ons dus aan houden, zelfs wanneer wij van mening zijn dat de werkelijke jaarlijkse waardeda ling daar boven ligt. Een belangrijke aftrekpost, die tevens een bron van veel menings verschil vormt met de inspecteurs, is te vinden in de onderhoudskos ten voor de woning. Daaronder vallen de kosten die gemaakt wor den om het huis in goede staat te houden, zoals schilderwerk, onder houd van daken en goten. Niet- aftrekbaar zijn alleen kleine repa raties, die ook voor rekening van een huurder zouden komen. Een omschrijving daarvan vinden we in art. 1619 van.het B.W. Voor het overige mogen we alle onder houdskosten voor een huis aftrek ken, zelfs wanneer daardoor de to tale aftrek nog hoger zou zijn dan de bij telling van de huurwaarde. Een huis kan immers ook een ne gatieve opbrengst hebben! Wat is onderhoud? De onderhoudskosten mogen buiten en binnen aan het pand worden gemaakt. Dus ook het aan brengen van een nieuw behang, het schilderen van een kamer val len er onder. Voorheen kwamen dit soort uitgaven ook steeds ten laste van de verhuurders van hui zen, maar onder invloed van de huurstop en de woningschaarste wentelen de eigenaars de kosten van behangen etc. tegenwoordig praktisch geheel af op de huurders De bewoners van eigen huizen ge nieten hier dus fiscaal gezien een voordeel, want zij kunnen deze on kosten ten laste brengen van hun fiscaal inkomen. Huurders mogen het nieuwe behangetje en het kwastje verf niet aftrekken. Ijve rige inspecteurs van belasting heb ben uit deze gang van zaken wel de conclusie getrokken dat huis eigenaren nu ook beperkt dienen te worden in de mogelijkheid tot aftrek. Vanzelfsprekend kwamen de daarover gerezen meningsverschil len bij de Hoge Raad terecht. Ons hoogste rechtscollege staat echter op het standpunt dat alle onder houdskosten aftrekbaar zijn. Dit geldt zelfs voor het geval dat men een oud huis koopt waaraan veel moet worden opgeknapt. Allé on kosten om zo'n huis weer in de oude staat te brengen mogen wor den afgetrokken mits er geen ver beteringen worden aangebracht. Heeft bijvoorbeeld een huis een houten serre gehad en laat men die bij vernieuwing van steen op trekken, dan is het verschil tussen de herbouwprijs van hout en steen niet aftrekbaar. Over de vraag of bepaalde kosten als onderhoud of verbetering gelden ontstaat nogal eens verschil van mening tussen belastingplichtigen en de inspec teurs. Modernisering is verbete ring, herstel in de oorspronkelijke staat is onderhoud en dus aftrek baar. De grensgevallen zijn moei lijk bepaalbaar. Ook de tuin een aftrekpost. Een andere bron van geschil len vinden wij in de aftrek voor tuinkosten. Moeten wij kosten ma ken om een tuin voor verwaarlo zing te behoeden, dan mogen wij deze eveneens aftrekken. Hier geldt dus een zekere beperking, welke te vinden is in het behoe den voor verwaarlozing. Er zijn inspecties, die het aftrekbare be drag voor tuinkosten beperken tot een bepaald percentage van de huurwaarde. Andere inspecties geven alleen aftrek voor grotere tuinen. Ook hier behoeven eigenaars met een te grote beperking geen genoegen te nemen. Dat bleek het vorig jaar nog toen de Hoge Raad bij een huis met een jaarlijkse huurwaarde van f 930.een post van tuinonderhoud van f 1150. niet te hoog oordeelde, omdat die kosten nu eenmaal waren ge maakt. Luxueuze tuinaanleg is vanzelfsprekend niet-aftrekbaar. Bij aankoop van een huis horen de registratie- en notariskosten bij de aankoopsom. Deze mogen niet afgetrokken worden. Moeten wij daarentegen een hypothecaire lening sluiten, dan mogen de ta xatiekosten en de kosten van de hypotheekacte wel ten laste van het inkomen worden gebracht om dat deze kosten worden gemaakt om de huurwaarde te verwerven. Het eigen huis heeft ook fiscaal gezien zijn kruis- en muntzijde. Zolang de huurbescherming nog voortduurt, zal men veelal de con clusie moeten trekken dat de kruiszijde overheerst. Wil de over heid het bezit van het eigen huis bevorderen, dan zullen de fiscale aftrekbepalingen zo ruim moge lijk moeten worden gehouden om toekomstige eigenaars niet af te schrikken voor de lasten. Drs. Hermes. (Nadruk verboden). Bij ontslagzaken zijn er vele mogelijkheden. Men kan de eer aan zichzelf houden en eigener beweging ontslag vragen, alvorens er een storm van kritiek losbreekt zoals minister S. J. van den Bergh dezer dagen heeft gedaan. Men kan doen of zijn neus bloedt en ondanks alle golven van kri tiek rustig blijven zitten waar men zit zoals minister Staf en staatssecretaris Kranenburg inder tijd deden. Totdat de laatste zich uiteindelijk toch vrijwel gedwon gen zag, alsnog zijn ontslagaan vrage in te dienen en dat was reeds een vrij pijnlijk geval. Men kan echter ook ongevraagd ontslag krijgen, zoals thans met mr. W. C. van Beek, advocaat-ge neraal te Hollandia op Nieuw- Guinea, staat te gebeuren en dat wordt nog een beetje pijnlij ker. Overigens betreft het hier een ietwat duister geval. Op 12 juni j.l. werd aan mr. Van Beek onge vraagd verlof verleend. Dit werd toen in verband gebracht met de klacht, die de heer Van Beek bij de president van het Hof van Jus titie had ingediend over de on wettige postcensuur op Nieuw- Guinea. Minister Korthals heeft echter, in antwoord op hem ge stelde vragen, in de Tweede Ka mer meegedeeld, dat het „andere gedragingen" van de advocaat-ge neraal zijn geweest, die voor gou verneur Platteel aanleiding waren het ontslag van mr. Van Beek in overweging te nemen. Dr. Platteel heeft nu enkele da gen in Nederland vertoefd voor het voeren van besprekingen. Daarbij vallen de volgende aan tekeningen te maken: 1. Tijdens zijn verblijf hier te lande heeft de gouverneur een rapport ontvangen van het Hof van Justitie in Hollandia inzake de advocaat-generaal mr. W. C. van Beek. 2. Over de inhoud van dit rap port wilde Den Haag niets losla ten. 3. Desondanks is, mede op grond van eerder binnengekomen berichten, duidelijk geworden, dat het Hof een eventueel ontslag van mr. Van Beek niet gerechtvaar digd acht door de aan de advo caat-generaal ten laste gelegde feiten. 4. Tevens zou het Hof als zijn mening hebben uitgesproken, dat een ongevraagd verlof, zoals aan mr. Van Beek verleend, een fi guur is die de wet niet kent. 5. Reeds op 24 juli zou advies aan dr. Platteel zijn uitgebracht. 6. In Hollandia heeft men met grote bevreemding kennis geno men van de mededeling van mr. B. Krijger, secretaris-generaal van het ministerie van zaken overzee, als zou het advies van het Hof nog niet binnen zijn. Onze conclusie: het is hoog tijd, dat hier opening van zaken wordt gegeven, én ter wille van de goe de naam van mr. Van Beek én ter wille van de handhaving en be vestiging van het publieke recht zoals dat in Nederland en in Nw. Guinea wordt besteld! A. ^Vcin der 'Qeót'ó Niet iedere elastieken kous is voor uw been geschikt. Wij kunnen u vakkundig van ad vies dienen. Ook voor buikbanden, breuk banden, herniacorsetten, steunzolen en andere medische bandage van der 'Qeót GOES - Lange Kerkstraat 42 - Telefoon 01100-2468 Lid „Orthobanda" (Vereniging van vakkundigen in Nederland) bracht Bermuda redding „160..180..200 km". Mo notoon dreunt de stem van de man aan het waarnemingsappa raat de getallen op. De monoto nie is schrikwekkend en de getal len zijn allesbehalve dood. Het gaat niet om een record- poging op een of ander circuit. Het betreft niet de snelheid van Malcolm Campbells raceboot, die als een snelle schicht de opbrui sende wateren van een blauw meer doorsnijdt. Neen, de cijfers betreffen hier de vaart waarmee een verschrikkelijke storm, die vol uit het karakter draagt van een wervelwind, door het luchtruim jaagt. Wij bevinden ons in een vlieg tuig dat heen en weer geslingerd wordt zoals een terrier het zijn prooi doet en dat nu en dan een val in een bodemloze diepte maakt, zoals wij tot nu toe meen den dat alleen aan het eind van een angstige droom kon plaats vinden. Wij zijn op jacht, op jacht naar een storm. En wij hebben hem gevonden, dat kan ik u vertellen! Nu wijst u subiet op uw voor hoofd en wij weten wat dit gebaar betekent. Maar ik kan u verzeke ren dat degenen die dit dansen de vliegtuig bemannen, toch echt niet zo gek zijn als u wellicht denkt. Een gewaarschuwd man Orkanen, wervelstormen en ty phoons of hoe deze natuurver- schrikkingen ook mogen heten, hebben in de loop der eeuwen al heel wat onheil, dood en ver nieling te weeg gebracht. In vroe ger dagen was de uitwerking van het natuurgeweld op het gebied, dat door de ramp werd getroffen, nog veel verschrikkelijker dan te genwoordig. Men heeft echter in onze dagen een goed werkend waarschuwingssysteem in het le ven geroepen, waardoor de be dreigde gebieden tijdig op het naderende gevaar attent worden gemaakt en hun maatregelen kunnen nemen. Niet dat deze maatregelen steeds afdoende zijn om een ramp te voorkomen, maar wel kan het niet tegen te houden onheil in zijn omvang worden be perkt. Welnu, wij schrijven begin sep tember 1951. De Amerikaanse waarschuwingscentrale voor or kanen was gealarmeerd voor een tweetal wervelstormen, die onge veer 1500 km ten oosten van Por- torico vrijwel gelijktijdig waren ontstaan en die zich in de rich ting van de Amerikaanse kust be wogen. De eerste berichten schenen niet bepaald verontrustend. Wer velstormen komen wel vaker voor en wanneer men er maar enigs zins op geprepareerd is, loopt het met de schade dikwijls nog al mee En de doorsnee van de nu gesig naleerde orkanen was niet groter dan anders, dus enkele kilometers, terwijl bovendien de snelheid waarmee de storm naderde, niet angstaanjagend, immers een 20 tot 30 km per uur bleef. „Easy" en „Fox". Volgens internationaal gebruik kregen ook deze orkanen een naam, ontleend aan het interna tionale radio-alfabet. Zo werd de eerste „Easy", de andere „Fox" genoemd. De eerste berichten kwamen binnen van de Ameri kaanse kruiser „Santa-Fé", die de orkaan, welke zich aanvankelijk met zo'n matige snelheid voortbe woog, als het ware op de voet volgde. Maar spoedig namen de mel dingen een ander karakter aan. Van een snelheid van 20 tot 30 km was na een korte tijd al geen sprake meer. In onrustbarend tem po liepen de getallen tot 50, 80 en 100 km op. Nu werd er ook onmiddellijk alarm geslagen op de Kindlay Air Force basis, gelegen op de Bermuda-eilanden. Een van de z.g. orkaanjagers steeg op en aan boord daarvan beleefden wij ons bange avontuur. Neen, dit op stijgen is geen dwaasheid. Het ging er om, richting en kracht van de orkaan zo goed mogelijk te peilen, ten einde met onze via de radio door te seinen gegevens de direct gevaar lopende gebieden tijdig te kunnen waarschuwen. Op 7000 meter hoogte bevon den wij ons ver boven het storm- veld. Het was een merkwaardige gewaarwording, daar diep bene den, rondom een onheilspellende donkere trechter, de wild warre lende wolken te zien bewegen. Maar bij een dergelijk rustig toe schouwen zou het niet blijven! Op de storm af! Om juiste waarnemingen te kunnen verrichten, moesten wij ons dichter bij, ja, zelfs in het stormveld begeven. Eerst draaide de piloot, steeds lager vliegend, in grote cirkels om de wervelstorm heen. De ervaring had geleerd dat we er het beste aan deden, van het westen uit het stormveld bin nen te dringen. Wij bevonden ons nu op niet meer dan 200, al spoedig 150 me ter hoogte boven de woeste zee. En daar klonk dan de sonore stem van de man aan het waar nemingsapparaat. Hij is de storm- snelheid van 200 km per uur al gepasseerd. 220, 240, 250 km wordt het. En ik weet, dat de wer velwind, die in Galveston aan 6000 mensen het leven kostte, „slechts" een snelheid van 150 km per uur had. Ik wil eerlijk bekennen, dat het mij bang te moede wordt en dat ik mij, mede door de enorme kracht waarmee ons vliegtuig heen en weer wordt geschud, verre van lekker voel. We bevinden ons nu midden in de storm. Hoe kan iemand een orkaan ooit de naam „Gemakkelijk" geven? Maar dan ineenswordt het rustig. Dat betekent, dat we de kern van de wervelwind hebben bereikt, een kern die intussen zo'n 15 km breed is. We hebben onze aan parachutes hangende instru menten uitgeworpen, die ons via een eigen zendertje precies ver tellen wat er zich rondom ons af speelt. Onverwachte wending. Dan aanvaarden we de terug tocht. Opnieuw moet de hel van de „Easy" worden gepasseerd. Maar we komen er door en we kunnen de balans gaan opmaken. Berekeningen wijzen uit, dat de ze wervelwind waarschijnlijk mor genochtend de kust van Florida, het zuidoostelijke schiereiland van noord-Amerika, zal bereiken. Dus kunnen de bewoners gewaar schuwd worden en kan men daar zijn maatregelen nemen. Intussen is de tweede wervel wind, de „Fox", niet vergeten. Andere vliegtuigen zijn daar op af gegaan en nog steeds blijkt de ze orkaan ongeveer 1500 km ach ter de „Easy" aan te liggen. Maar dan breekt de morgen van de 6de september aan. Nu gebeurt er iets wonderlijks, waar de waar nemers onmiddellijk melding van maken, want het is hoogst belang rijk. Aangekomen op de oceaan ten noorden van Portorico, blijkt de „Easy" plotseling een scherpe bocht te maken naar het noorden. Voorlopig onverklaarbaar, maar het is een geluk..voor Florida. Een onmiddellijke ramp dreigt er echter voor een ander gebied: de Bermuda-eilanden! Recht gaat de wervelwind op de ongelukkige eilanden af. Nog meer merkwaardigheden volgen. De „Fox", die steeds zo'n keurige afstand van 1500 km op zijn voorganger heeft bewaard, gaat plotseling zijn vaart versnel len. Adembenemende wedloop. Het is alsof het er „Fox" om te doen is, „Easy" zo gauw mogelijk in te halen. Met spanning wordt in de „orkaanjagers" en op het waarnemingsstations de razende wedloop gevolgd. Reeds de vol- Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 1