NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD dansen Plouvier heeft DE sehoeneit Hotel „De Stadswpkelder" - Kortgene Zomerdans om de Prijzengalg „Wissenkerke" urei mooier met NEVEDA wol n klasse apart.' F. FLIPSE, WISSENKERKE cA.0. van der ^Reót P. J. van der Moere GOEDE SNIJBLOEMEN Damesverband D. Rietveld van Eysdcn KINDERWAGEN prima jonge hennen NU lederen jassen verven en repareren onder garantie ^EDe t&elie No. 2946 Zaterdag 25 juli 1959 62e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm Toverformules kunnen harde waarheden niet verdoezelen (Van onze economische medewerker) Het pleit is beslist. De leden van de Tweede Kamer zijn met vakantie gegaan. Zelden is een politiek steekspel in een volksver tegenwoordiging gepaard gegaan met zoveel waarschijnlijkheden, veronderstellingen en aangenomen uitgangspunten als ditmaal bij het debat over de regeringsverklaring Vele toverformules zijn uitgestort over het te verwachten loon- en over het in uitzicht gestelde prijs niveau. Volgens minister De Pous zal in geld gemeten in het lopende en het volgende jaar een loon- en salarisverbetering worden toege kend van ca. 8 °/o! De kosten van levensonderhoud zullen met 2,5 procent stijgen, zodat een netto stijging van het loon overblijft, die 5,5 bedraagt over twee ja ren. Daarin zit een z.g. zelfstan dige loonsverhoging verwerkt van 3 °/o, die ontstaat door verplaat sing van werkgelegenheid van de ene bedrijfstak naar de andere, terwijl voorts winstdeling, over- werkpremies enz. er ook onder worden gerekend. Rekening houdend met een pro- duktiviteitsstijging per arbeider van 6,5 °/o gaat men dus eigenlijk meer loon uitdelen, dan door de stijging van de produktie wordt gerechtvaardigd. De gevolgen van deze door de regering toege stane vrije loonvorming zijn in de genoemde acht procent nog niet opgenomen, zodat in de meeste bedrijfstakken de lonen meer zul len stijgen dan de minister heeft voorspeld. Het dreigend gevaar. Het voordeel van de vrije loon vorming is dat de werknemers di rect van verbeterde produktivi- teitsresultaten kunnen profiteren; het nadeel ligt in het grote ge vaar dat de overbesteding op nieuw een kans krijgt wanneer de vakbonden te ver gaan in hun ei sen en de werkgevers in het in willigen van die eisen. Gematigd heid aan beide zijden wordt aan bevolen. Het gevaar van overbesteding treedt juist dan op, wanneer de produktiviteit achter blijft bij de loonstijging. In het voorgaande is de produktiviteitsvermeerdering op 6,5 °/o gesteld, de loonsverho ging op 8 °/o. Daar zit dus al een nadelig verschil in van 1,5 °/o. Bij dit nadeel is het dus zo dat er meer geld wordt uitbetaald voor dezelfde prestatie. Als dit op grote schaal gebeurt, dan neemt de hoeveelheid geld, die in circulatie is, dus veel snel ler toe, dan de hoeveelheid goe deren. De consument is dan ook bereid om meer geld te geven voor dezelfde hoeveelheid goede ren. Daarmee is het prijsstijgend en inflatie-effect een feit gewor den. Machines nodig. Zal de produktiviteit per werk nemer met 6,5 °/o in twee jaar toenemen? Dit betekent dat per ingezette arbeider inclusief de toe nemende mechanisatie en automa tisering de voortbrenging met 3,25 procent per jaar moet stijgen. Die toeneming is dus niet alleen een gevolg van de inspanning van de werkende man of vrouw zelf, maar vooral door hem betere machines en andere hulpmiddelen te ver schaffen. Om die machines en hulpmid delen te kopen moet het bedrijfs leven grote investeringen doen. Daarvoor moet gespaard worden, want voor investering is kapitaal nodig. Die besparingen moeten de burgers doen, het bedrijfsleven of beide. Bij welvaartsvergroting zullen de particuliere besparingen zeker toenemen, maar die toene ming zal onvoldoende zijn om de geweldige dorst naar kapitaal te lessen. Als het bedrijfsleven de rest van de investeringsmiddelen op tafel moet leggen, dan zijn er maar twee mogelijkheden. In de eerste plaats moet daarvoor dan de winst van het bedrijfsleven toenemen. Voor besparingen moeten er eerst winsten zijn, waaruit deze geput kunnen worden. Als echter de winst zal stijgen zullen de prijzen ook omhoog moeten. En de rege ring is nog wel van mening dat de werknemers in het komende jaar beslag zullen leggen op een gro ter deel van het nationaal inko men. Laat dit zo zijn, maar dan gaat dit ten koste van de onder nemingen en dus ten dele ook van de spaarmogelijkheid van het be drijfsleven. Steeds groter gaping. Wordt de spaarsom lager, dan vermindert de investeringskans en dus ook de mogelijkheid om de produktiviteitsvergroting tot stand te brengen. En daarmee wordt de gaping tussen verhoogde loonsom en verhoogde produktiviteit weer groter. Er is dus geen andere keus dan die tussen prijsverhoging, waardoor de winst van 't bedrijfs leven toeneemt of achter blijven van de produktiviteit. In beide gevallen monden wij uit bij een toenemende inflatie, welke vanzelfsprekend de prijzen opstuwt. Tenslotte is er de theo retische kans dat het bedrijfsleven met minder winst zou genoegen nemen. In dat geval zijn echter de kapitaalverstrekkers niet bereid om vermogen te verstrekken. Want het risico neemt men niet voor niets! Er zijn nog meer economische verschijnselen, die de kans op een prijsstijging verhoging. Naast de loonwensen bestaat nog altijd de eisen van de werknemers tot ver betering van de z.g. secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals de werktijdverkorting. Minder werk tijd betekent in veel gevallen een vermindering van de produktivi teit. Ook daar zit dus een prijs verhogende tendens in. Onrust om ons heen. Vervolgens moeten wij wijzen op de opgaande lijn in de wereld conjunctuur. Overal zien wij een toeneming van de bedrijvigheid. In tegenstelling tot het vorig jaar zien wij nu overal een vlotte afzet. Slechts enkele sectoren van het be drijfsleven kennen nog slapte. El ke verhoogde vraag heeft op zich zelf al de tendens prijsverhogend te werken. Voegen wij daaraan toe de bestaande en reeds vervul de looneisen in ons omringende landen en de Ver. Staten. Een leek in economische aange legenheden kan zien dat deze ge stegen lonen ook worden doorbe rekend op de goederen die wij im porteren. Deze vormen veelal de grondstoffen voor onze eindpro- dukten. Ook daar is geen sprake van rust aan het prijzenfront. De staalstaking in de Ver. Staten mo ge voorlopig Europa niet beroe ren, zij zal zeker tot gevolg heb ben dat uiteindelijk de prijs van het staal omhoog gaat. Op de binnenlandse markt zien wij een toenemende activiteit, die de arbeidsreserve reeds nu bijna geheel heeft opgeslokt. Wanneer deze ontwikkeling doorzet, zullen wij spoedig weer met de z.g. zwar te lonen kennismaken, die reeds nu hier en daar weer worden uit betaald. Ook op dit punt dus ge varen voor prijsstijging. Er is een betere weg. De gehele gang van zaken in het economisch leven beziend is er geen reden om verheugd te zijn over de keuze van de overheid om de aanpassing van de huur verhoging en afschaffing van de melksubsidie te doen verlopen via looncompensaties. Wij moeten ons ernstig afvragen of er niet méér aandacht moet worden be steed aan prijsverlagende invloe den. Die gunstige invloed kan onder meer gemakkelijk gevonden wor den, door een verlaging van de indirecte belastingen. Er kan ef fectiever worden opgetreden te gen bestaande prijskartels. Pre mies kunnen worden gesteld op winstuitkering aan werknemers. Wij weten dat het volgen van de ze weg impopulair is voor het be drijfsleven en in veel kringen po litiek onverkoopbaar. Reeds nu is de regering uitgekreten voor con servatief. Psychologisch gezien is de nu gevolgde weg het meest progressief, maar de dag kan ko men, dat uit de hoek van de oppo sitie het zelfde offensieve materi aal wordt aangesleept waarmee men de kabinetten van Drees heeft belaagd en dat zou ernstig be treurd moeten worden. Ons volk zal op economisch terrein er nog meer aan gewend moeten worden harde waarheden te horen en te verwerken. Want de feiten bestrijdt men met geen toverformules al sleept men er boekwerken met statistisch mate riaal bij. Drs. Mierlo. (Nadruk verboden). Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank te Kamperland Telefoon <01107)-325 Postrek. 365567 te Colijnsplaat Telefoon (01199)-228 Postrek. 316389 Doet bij een kleintje dickmaal wat Soo wortet nog een grote schat (Jacob Cats) Spaar alle Nfevèda wikkels ^voór leuke borduurkaartjgs V Zie de nieuwe modetinten HEDEN ZATERDAG, 7 UUR met medewerking van het dansorkest DE MELODIANS HEDENAVOND trekking loterij van de biljartclub D.O.G. te Kortgene in „De Graaf van Buren" met opluistering van HET RAD VAN AVONTUUR Het bestuur Lange Kerkstraat 42, Goes Telefoon 01100-2468 Middelen en artikelen voor lichaams- en gezondheidszorg! t1 Bietennetten Bindertwine Afrastering- en Boompalen Draineer- en Betonbuizen Nieuwe en gebruikte zakken Nieuwe en gebruikte dekzeilen Beleefd aanbevelend, Kortgene, telefoon 01108-200 W V W V V V V WWW V V W V VVWWWW V WV WW*** ROTTERDAMSCHE BANK N.V. KANTOOR KORTGENE Van maandag 27 juli t.m. zaterdag 1 augustus zijn de kantooruren als volgt: Maandag 9-12 uur Woensdag beurs Wissenkerke Donderdag 9 - 10.30 uur, daarna op de beurs te Kortgene Vrijdag 9-12 uur Zaterdag 9 - 11.30 uur ❖O*» TE KOOP: (dahlia's, gladiolen, anjers, as ters enz.) Opbrengst ten ba te van een (reeds bepaald) goed doel. Te bekomen op: Zuidstraat 17, Wissenkerke in diverse prijzen Kapper Lange Kerkstraat 40, Goes Telefoon 2904 Te koop: uitneembare MUTSAERTS met losse bak voor wandel wagen. West-Havenstr. 2, Colijnsplaat, telefoon 291. Te koop: tegen en aan de leg. Beleefd aanbevelend, GEBR. KARREMAN, tel. 400, Kamperland. Stoomgoederen meegegeven voor zondag weer thuis Verven alle kleuren FANTASTISCH Telefoon 3286, Middelburg Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 1