18.95 Ledenvergadering Gemeenteraadsvergadering Wissenkerke Neem deze week weer voordelige keurartikelen Keurslager Bouwense Zwemmers past op! i I CORSET V. 'tHart AFWEZIG prima woonhuis Naar de jaarvergadering zal er een bns rijden zoutschade Watersnoodramp 1953 De voltallige raad dezer ge meente werd j.l. vrijdag 26 juni met enige welkomstwoorden en het gebruikelijke gebed door bur gemeester Van Halst geopend. Na de goedkeuring van de no tulen van de vorige vergadering werden een 17-tal ingekomen stukken voor kennisgeving aange nomen. Aan wed. de Back, C. de Kam, M. Stokman, Gebr. de Ridder en A. C. Hanse werd wegens het sterven van hun honden onthef fing in de hondenbelasting ver leend. Ingevolge de mening van Ged. Staten zal de wethouders-bezoldi ging van f 780.verhoogd moe ten worden tot f 1170.Z.h.s. werd hiertoe besloten. Op het verzoek van de Stich ting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging voor Noord- Beveland om, evenals het vorig jaar, een voorschot-subsidie van f 687.50 voor het jaar 1959, werd z.h.s. gunstig beschikt. Aan de Hendrik Willem Land stichting, die de belangen behar tigt van gebrekkige kinderen, in het bijzonder van spastische, werd een subsidie van f 21.'Verleend, zijnde f 1.per dag voor een kind dat 21 dagen in haar vakan tiekolonie zal doorbrengen. Bij de vaststelling van een over eenkomst met de N.V. Destructor Zeeland vroeg het lid De Smit aandacht te besteden aan het feit dat er geen dode beesten 8 dagen blijven liggen, zoals in het verle den wel eens is gebeurd. Op het subsidie-verzoek van de vereniging Pro Juventute werd z.h.s. gunstig beschikt, f 10. werd uitgetrokken voor de jaar lijkse subsidie. Het lid De Smit vond dit bedrag wel wat aan de lage kant, gezien het aantal kin deren (19) dat door die vereniging uit deze gemeente dit jaar behan deld wordt. Het lid Bustraan vond dat b. en w. in deze de nodige voorzichtigheid hadden betracht, de stroom van subsidies wordt ein deloos. Op verzoek van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. werd de gemeen schappelijke regeling voor het zie- kenautovervoer gewijzigd. B. en w. zijn van mening dat van de chauffeurs niet geëist kan wor den dat ze een E.H.B.O.-cursus volgen. Zij zijn echter wel van mening dat het nuttig kan zijn dat ze in het bezit zijn van zo'n diploma. B. en w. stellen dan ook v.oor aan de chauffeurs van de ziekenauto te vragen of zij een cursus voor het verkrijgen van het E.H.B.O.-diploma willen volgen. Aan de Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden Zeeland" werd een jaarlijkse subsidie van f 5.verleend. Bij de vaststelling van een nieu we kampeerverordening vroeg het lid Marcusse of daarin de zondag- rust toch wel geregeld was of kon worden, b.v. het opzetten en af breken van tenten op de zondag. De voorzitter antwoordde hem, dat daarover reeds eerder was ge sproken, maar dat men dergelijke dingen niet kan gaan verbieden. Het lid Bustraan zou de uitvoer baarheid van zulke bepalingen niet in twijfel willen trekken. De vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van recht ten behoeve van de Keu ringsdienst van Vee en Vlees in de gemeente Wissenkerke en Kort- gene ontlokte enige bespreking. Bij de gedachte bezuiniging merk te het lid Filius op, dat de keur lonen thans aanmerkelijk worden verhoogd. De voorzitter antwoord de, dat, in vergelijk met andere gemeenten, deze tarieven nog aan de lage kant zijn en ook, dat zij nu voor slagers en huisslachtingen gelijk zijn. Filius had in de agenda gelezen dat de nieuwe tarieven een van de maatregelen zijn die genomen worden om het tekort van f 7872.68 voor 1958 op te hef fen. Zijn er dan nog meerdere maatregelen die tot een bezuini ging leiden? vroeg hij. Uit een raadsverslag van Kortgene, in een der dagbladen, had hij gelezen, dat het ontslag van de hulpkeur meester ICarelse een bezuiniging gaf van f 7000. Dit durfde de voorzitter niet te onderschrijven. Wanneer Ka- relse voor 1 januari a.s. geen an dere betrekking heeft, komt hij op wachtgeld te staan. Het salaris van het hoofd C. J. Hoek moet ook verhoogd worden. Het lid De Smit vond het een ernstig bezwaar iemand te ontslaan zonder te we ten dat dit tot bezuiniging leidt. Is de hulpkeurmeester bij de rich- tige uitoefening van die dienst wel te missen? zo vroeg hij bezorgd. De voorzitter zeide dat een en ander met het hoofd van die dienst besproken is en dat deze het werk nu wel alleen aan kan, waarop wethouder Leendertse nog toelichtte, dat de landbouwers veel minder vee dan voorheen aanhouden en dat er tegenwoor dig ook veel minder huisslachtin gen zijn. Op een vraag van het lid Bustraan antwoordde de voorzit ter dat die nieuwe tarieven juist getroffen zijn om de minst-draag- krachtigen het minst te treffen. Z.h.s. werd hierop die verorde ning vastgesteld. In behandeling kwam hierop het verzoek van het Initiatiefco mité „De Bevelanden" om een fi nanciële bijdrage van 4 cent per inwoner voor de vorming van een werkkapitaal en voor dekking van de kosten voortvloeiende uit de te nemen initiatieven. Bedoeld comi té stelt zich ten doel de ontvol king tegen te gaan van de beide Bevelanden, b.v. door een ideeën bus voor de Bevelanden en door het organiseren van een tentoon stelling in Goes van 20 tot 23 a- pril a.s. onder het motto „Wat produceren de Bevelanden?" Met succes is zo een tentoonstelling ook in Tholen gehouden. Het lid Bustraan vond het be drag tamelijk hoog en zag weinig kansen voor Noord-Beveland. De voorzitter wees hem op de reeds behaalde resultaten en zeide, dat voor dergelijke zaken er toch eerst een initiatief moet zijn. Op de vraag van het lid Marcusse of de ze bijdrage voor één jaar bedoeld is of van blijvende aard zal zijn, antwoordde de voorzitter dat het een eenmalige bijdrage is. Het lid De Lange vond het comité te be knopt opgezet, een veel te enge groep. Hij mist daarin het agra risch gedeelte, deskundigen kun nen er niet inkomen, zeide hij. Dat als centrum-gemeente Goes genoemd werd, kon ook zijn goed keuring niet wegdragen. Op de vraag van de voorzitter wat of hij dan wel zou willen en of hij dan eens namen wilde noemen, zeide De Lange dit wel te kunnen maar niet in een openbare vergadering. Wethouder Leendertse zou het ten zeerste op prijs stellen wan neer het platteland, mede door de ze actie, een beetje wakker zou worden. Men moet de nu gebo den mogelijkheden met beide han den aangrijpen. Met de stem van het lid Bustraan tegen, die in dit alles nog teveel voetangels en klemmen ziet, werd hierop het voorstel van b. en w. aangenomen Het bedrag per leerling van de openbare lagere school voor het jaar 1959 werd vastgesteld op f 43.20, waarna een gewijzigde le gesverordening werd vastgesteld. In de begrotingen 1958 en 1959 werden enkele wijzigingen aange bracht. Daar in de begroting '59 de bouw van een openbare lagere school en een kleuterschool te Wissenkerke niet waren geraamd en misschien de kans bestaat dat in 1959 met de bouw van deze scholen nog zal worden begonnen zijn de bedragen voor de bouw van deze scholen alsnog op een ontwerp-wijziging der begroting 1959 geraamd. Het voorstel van b. en w. hen een crediet van f 4500.te ver lenen voor het maken van een ontwikkelingsplan voor de recre atie na de afsluiting van het Veer- se Gat kwam hierna in behande ling. De Ned. Heide Mij. is be reid gevonden, in overleg met de architect 't Hooft, dit plan op te maken. Het lid Marcusse juichte het- toe dat b. en w. met plannen zul len komen, maar vindt het ge vraagde bedrag toch te hoog. De voorzitter zeide, dat b. en w. graag baas in eigen huis willen blijven en dat zij daardoor ge dwongen worden om eigen initia tieven te ontwikkelen. Doen wij dat niet, dan worden we misschien iets opgedrongen dat ons niet past Toch blijft Marcusse het een groot bedrag vinden, ook voor de grote plannen. De voorzitter zeide hier op, dat die grote plannen een uit gaaf zullen vergen van tussen de 2 en 3 miljoen gulden, waaraan wij toch geholpen moeten worden. We moeten voor deze plannen op timistisch zijn en blijven. Als voorbeeld noemde hij het uitbrei dingsplan in de Onrustpolder, dat de gemeente toch veel geld heeft gekost. Nu reeds zijn alle 55 daar geplande woningen verzegd, zodat dit plan de gemeente uiteindelijk geen cent kost. Voor het grote re creatieplan moet de gemeente er nu ook geld in durven steken, an ders zullen het anderen voor ons doen. Het lid Bustraan merkte op, dat beide plannen toch niet met elkaar te vergelijken zijn, waarop de voorzitter antwoordde, dat er natuurlijk wel verschil in is, maar hij was dienaangaande even opti mistisch als bij het voorgaande plan. Het heeft tot op heden al hetzelfde verloop, reeds is er een aanvraag voor een te bouwen ho tel van IV2 miljoen gulden, waar voor hij echter nu nog geen optie kon verlenen. Spreker sprak de hoop uit dat de eerste stenen door het gemeentebestuur niet verkeerd zijn gelegd en dat het alles mag worden zoals de lijn van deze ge meente het vraagt. Z.h.s. werd hierna het gevraag de crediet verleend waarover de voorzitter, namens b. en w., zijn voldoening uitsprak. Als toegevoegd laatste punt van behandeling las de voorzitter hier op een subsidie-verzoek voor van het z.g. uniformcomité, dat een actie op touw heeft gezet om „A- pollo" bij de viering van 't 70-ja- rig bestaan een haar passend ge schenk aan te bieden. Na een ani merende toespraak zei de voorzit ter dat b. en w. voor dat doel gaarne f 200.beschikbaar wil den stellen. Het lid Stokman juich te van harte dit voorstel toe, erop wijzende dat de burgerij spontaan enkele jaren terug een zeer groot bedrag bijeen bracht voor nieuwe uniformen. Onderhoud en ver- Runderstooflapjes f 2.58, f 2.68 Braad vlees f 2.70, f 2.80 3 Slavinken f 1. Heerlijke soepcomplets, ook prima voor tomatensoep te gebruiken f 0.98 per stuk Carbonades f 2.18, f 2.28 Elke woensdag ONS PRIMA KEURGEHAKT f 1.68 per 500 gram Voor extra lekkere boterhammen: 150 gram hamworst f 0.68 250 gram kookworst f 0.85 200 gram lunchham f 0.98 250 gram heerlijke jachtworst f 1.- Profiteer vandaag nog van onze keurconserven» reclame, 3 stuks blikjes of potjes conserven wor den voor slechts 2 en een half stuks berekend Kortgene nieuwing van deze uniformen en de aanschaf en het onderhoud van nieuwe instrumenten vergen zodanige grote geldelijke offers van „Apollo", dat deze vereniging dat onmogelijk alleen kan op brengen. Het lid Bustraan was tegen het voorstel, zeggende dat in deze vergadering reeds op verschillen de aanvragen is besnoeid en maande daarom tot verzichtigheid Z.h.s. werd hierop f 200.ge voteerd. De voorzitter kon de o- vertuiging van Bustraan respecte ren maar sprak er toch zijn spijt over uit dat dit voorstel niet met algemene stemmen werd aan vaard. Het lid Stokman, voorzitter van „Apollo", dankte de raad na mens dit gezelschap. Bij de rondvraag informeerde het lid Filius naar de mogelijkheid de weg over de Kamperlandse dijk te verbeteren. De aanwonen- den leven in het stof, dat bij ge opende ramen tot op de bedden waait. Hij weet dat het een pol derweg is, maar de mogelijkheid tot verbetering is er misschien, nu de polders tot één waterschap zijn verbonden. Het gaat hooguit over 300 a 350 meter en beveelde dit ten zeerste in de aandacht van b. en w. aan. De voorzitter zeide hierop, dat deze verbetering al verscheidene jaren de aandacht van b. en w. heeft, hij zou die weg gaarne geteerd zien. Hij zal het onder de aandacht van het waterschap brengen, maar, omdat momenteel zeer veel van dergelij ke aanvragen binnen komen, heerst daar een zekere achter stand. Het lid Bustraan zou deze zaak willen bespoedigen en de verbetering op kosten van de ge meente willen laten doen. Het is daar een dorpskom en ze kunnen daar niet wachten tot de polder dat werk laat uitvoeren. Hij wilde de gemeente een goed voorbeeld laten geven. De voorzitter zeide, dat die weg andermans weg is en dat men bij eigen verbetering ook verantwoordelijk is voor het on derhoud daarvan, wat hij niet ver antwoord achtte voor 20 a 25 wo ningen. Met het waterschap is dit onderwerp reeds besproken en nu is het maar afwachten. Naar aanleiding van het Z.L.M.- stukje in het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad vroeg het lid Filius of er dienaangaande aan b. en w. reeds iets bekend is, waarop de voorzitter antwoordde, dat er voor dat traject drie plan nen worden uitgewerkt, maar dat er nog niets vast staat. Het lid Zuijdweg vroeg naar aanleiding van de bouw van het verenigingsgebouw te Geersdijk of er aan de speelplaats voor kin deren gedacht is. De voorzitter kon hierop bevestigend antwoor den. Tot slot vroeg het lid Stokman aandacht voor de „vate" achter de kerk, die altijd zo een gevaarlijke aantrekkingskracht op de kinde ren heeft. De voorzitter zeide, dat die aandacht bij b. en w. aanwe zig is, maar dat men de juiste op lossing nog niet heeft gevonden. Dempen mag niet en rasterwerk levert ook zeef veel moeilijkheden op. Het beste was nog een veld wachter met een rietje er bij. Hierna sluiting. CARBONPAPIER voor hand- en machineschrift Kleuren zwart, blauw, geel, rood en wit BOEKHANDEL MARKUSSE WISSENKERKE BURGERLIJKE STAND Kortgene Geboren: 5 juni. Neeltje Eliza beth, d.v. Iman Jeronimus enTo- na van der Heijde. 8 juni. Tanne tje Jacoba, d.v. Adriaan D. Heij- stek en Cornelia Versluis. 17 juni. Johannes, z.v. Johannes de Wild en Jannetje E. de Waard. 24 juni. Marinus Pieter, z.v. Abraham Fie- man en Magdalena H. van der Weele. Ondertrouwd: 5 juni. Adriaan M. Versluijs, 24 jr. te Wissenker ke en Johanna C. de Buck, 22 jr. 6 juni. Jacques M. Schippers, 22 jr. en Ina de Smit, 23 jr. te Oost en West Souburg. 26 juni. Jan Ta- zelaar, 25 jr. en Maria W. Bou wense, 21 jr. Getrouwd: 17 juni. Adriaan M. Versluijs, 24 jr. te Wissenkerke en Johanna C. de Buck, 22 jr. Overleden: 20 juni. Johannis de Wit, 85 jr., man van Adriana J. M. de Wege. 26 juni. Johannes L. Christiaanse, 68 jr., wedn. van E- lizabeth Lindhout. CHR. ULO TE WISSENKERKE In Goes slaagden deze week de volgende leerlingen van bo vengenoemde school: Voor B: Anton Mullié, Leen Bouterse en Piet de Kam te Kam perland, Wim van Gilst te Co- lijnsplaat. Voor A: Lies Filius te Kamperland. Voor B en midden standsdiploma: Kees Contant te Colijnsplaat. Voor A en midden stand: Betsy Koole en Simon Klap te Kamperland, Piet Kasteleijn te Geersdijk. De eerste vijf deden ook met gunstig gevolg examen in schei kunde. GEVONDEN VOORWERPEN De postcommandant der rijks politie te Kamperland maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarach ter vermelde adressen: een vul pen bij Riemers, Stroodorpseweg 1; een houten duimstok bij I. Heijboer, Veerweg 83; een broche bij H. van der Moere, Veerweg 36; een portemonnee met inhoud bij C. Zwem er, Spuidijk 5; een portemonnee met inhoud bij W. van der Heijde, Van Heestraat 2; een rijwielachterlicht aan Nieuw- straat 8. PREDIKBEURTEN voor zondag 5 juli 1959 Ned. Herv. Kerk Kats 10 uur viering H. Avondmaal en 2 uur dankzegging. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur en 14.30 uur H. Doop. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 9.30 uur ds. Koole, bed. H. A- vondmaal en 2.30 uur ds. Koole, dankzegging. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 uur ds. Postma, voorb. H. A- vondmaal en 2.30 uur ds. Kluiver. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 2.30 uur ds. Veldman, voorb. H. Avondmaal en 6.30 uur ds. Veld man. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Nam. voorb. H. Avondmaal. Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur leesdienst en 2 uur ds. E. Jansen te Goes. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Pontier uit Vlissingen. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kamperland 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Zwemmers! Eén ding nooit vergeten Juist in deze zwemmerstijd: Porceleinkast is nog altijd Dochter der Voorzichtigheid. Plonst niet nat bezweet in 't water Hetzij zout of brak of zoet, Want dan zwemt u vrijwel zeker 't Eigen uiteind' tegemoet. Zwemt bij voorkeur onder toezicht En in géén geval alléén: 't Helpt niet, of u „Help" gaat roepen Zonder helpers om u heen. Weest te land zo eigen wijzig Als een mens maar wezen kan, Maar de wenken van de badman, Stoort u daar steeds dankbaar an. Denkt er aan, dat élke zwemmer, Schoon hij graag in 't water leeft, Ondanks véél vis-eigenschappen Nog maar stééds geen kieuwen heeft! CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). Op 7 juli a.s. hopen onze geliefde ouders en grootouders C. Goulooze A* Goulooze-de Haze hun 50-jarige echtvereniging Ijl te herdenken, •j. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen Kamperland, juli 1959. Veerweg 98. Receptie: 7 juli van 4.30 tot „Renata" 5.30 Op vrijdag 26 juni werd plotseling uit ons midden weggenomen, onze geliefde vader, behuwd- en grootvader de heer Johannes Leendert Christiaanse (wedn. van Elizabeth Lindhout), op de leeftijd van bijna 69 jaar. Colijnsplaat C. G. de Bruijne - Christiaanse. P. de Bruijne. Vlissingen S. M. Bode- Christiaanse. M. Bode. D. J. Smits - Christiaanse. P. J. Smits. Colijnsplaat D. J. Christiaanse. C. Christiaanse - Westerweel. Colijnsplaat, juni 1959. De teraardebestelling heeft plaats gehad op dinsdag 30 juni te 14 brengt een nieuw in standaardmaten Onze corsetière is aanwezig te KORTGENE dinsdag 7 juli van 25 uur in hotel ,.De Korenbeurs" Arts op woensdag 8 juli Uit de hand te koop: Te bevragen bij: K. A. VERSLUIS, Geers dijk, Hoofdstraat 3. Plaatselijke afdeling Kamperland van „Vrederust" op dinsdag 7 juli, om half 8 in de consistorie van de Ned. Herv. Kerk die gehouden zal worden op woensdag 22 juli, op de Stichting te Bergen op Zoom waarvoor men zich kan op geven (ook van andere plaat sen op Noord-Beveland) bij de secretaris J. G. Marcusse of Joh. Verburg, tot uiter lijk zaterdag 18 juli. Ver trek van Kamperland om half acht voor de boot van 7.55 uur te Kortgene Het bestuur. De burgemeester van Kort gene maakt bekend, dat aan giften ingevolge de regeling afkoop zoutschade Water snoodramp 1953 moeten wor den ingediend uiterlijk 31 december 1959. De regeling is van toe passing op onroerende goe deren, die geheel of óver wegend uit steenachtig ma teriaal zijn opgetrokken. De zoutschade moet zich vóór 1 juli 1959 hebben geopenbaard. Aangiftefor mulieren met toelichting zijn vanaf heden verkrijgbaar ter secretarie. Het is van belang de aan gifte zo spoedig mogelijk te doen. Kortgene, 1 juli 1959. De burgemeester voornoemd, A. A. Schuit. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Janssen en dokter 't Hart. DRUKKERIJ MARKUSSE, WISSENKERKE, VOORSTRAAT 7 TELEFOON 01107-308 Bij geen gehoor 01107-472 A. G. M. MARKUSSE, WISSENKERKE, JULIANASTRAAT 5 TELEFOON 01107-472 Bij geen gehoor 01107-308

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 2