Spera DANSEN Superia- sport Doe het zelf Wisse het woonhuis De Meloclians" TEGENVALLERS van 9-10 uur met schuur en erf horloge F. Jansen Voor inmaakbrandewijn naar Iz. Boot Jr. bussen lakverf in alle kleuren, grondverf, muurverf tegen zeer concurrerende prijzen Lakverf voor binnen en buiten Kortgene Hotel ,,De Stadswijnkelder" Kortgene een net kosthuis 't Naaimachinehuis Anker Phoenix P. A. de Kramer, Goes CONCERT Duinlust voor weduwen en wezen De A.W.W. brengt meer verzuchting dan verlichting Een overgangsbepaling der al gemene weduwen- en wezenvoor ziening houdt in, dat de weduwe, die bij het in werking treden der wet 60 jaar of ouder is en wier man overleed vóór haar 50ste jaar, tot haar 65ste jaar in aanmerking kan komen voor een weduwen- pensioen van f 1326.per jaar. Allerwege wordt er nu geijverd voor een in werkingtreding der wet per 1 oktober 1959, maar dat zal dan voor velen een strop be tekenen, zoals dat ook voor velen een uitkomst zal kunnen zijn. De tegenvaller is er vooral voor die weduwen, die geboren zijn tussen 1 oktober en 1 januari en nimmer kinderen hebben gehad. Voor weduwen met kinderen kunnen andere bepalingen gelden, doch dan spreekt de leeftijd van het kind een woordje mee. Vijf jaar achterop. Heeft invoering daarentegen plaats op 1 januari 1960, dan zul len degenen die tussen 1 oktober 1959 en 1 januari a.s. 60 jaar wor den, geen recht kunnen doen gel den, indien zij uit andere hoofde geen recht hebben. Vele wedu wen, die gelezen hebben dat de wet per 1 januari 1960 in werking zal treden, hebben dus al gehoopt op de uitkering, welke nu door de invoering per 1 oktober 1959 haar neus voorbij zal gaan. Wij weten het, er zijn en zullen altijd grensgevallen blijven, maar het is en blijft een hard gelag, te weten dat door een (prijzenswaar dige) versnelling der invoering uitkering achterwege zal moeten blijven. Het kan deze groep ongeveer 5 jaar een uitkering van f 1326. per jaar kosten! Dat betekent dus nog 5 lange jaren verder tobben en waarlijk het valt niet mee, op die leeftijd nog je eigen kostje te moeten verdienen. Niet voor weduwnaars. Een ander punt waarop eens de aandacht moet worden gevestigd is het z.g. studentenhuwelijk. Deze huwelijken komen thans veel meer voor dan men denkt. Zo werd ons de vraag voorgelegd hoe het gaat met de uitkering aan halfwezen uit een gezin, waarvan de moeder kostwinster was en de man stu derende voor dokter. Deze wer kende moeder overleed bij een verkeersongeval en zo kwam de studerende vader te zitten met 2 kinderen. Deze kinderen zijn ook halfwezen, maar hebben géén recht op uitkering ingevolge de thans veel besproken weduwen- en wezen-wet. Er zal dus niets an ders opzitten, dan dat papa zijn artsenstudie er aan geeft en gaat werken om op deze wijze zijn ge zin in stand te kunnen houden. Deze moeder was in loondienst en is er dus voor haar geplakt (rentezegels). Een der bepalingen der invaliditeitswet luidt, dat recht op wezenrente bestaat o.m. na het overlijden van de moeder, wanneer deze verzekerd was en de kinderen vaderloos waren óf wanneer de moeder kostwinster was van het gezin. Op grond van deze bepaling nu, zal de vader zich kunnen melden bij de Raad van Arbeid, en zal nader kunnen worden bekeken of er een uitke ring gegeven kan worden. Er moe ten dan minstens 40 rentezegels geplakt zijn. Niet voor zelfstandigen. Een ander geval betrof de vraag waarop de kinderen van een mid denstander recht hebben, nu de moeder voor kort overleed. Dit gezin kwam ingevolge de bepalin gen van „de kinderbijslagwet klei ne zelfstandigen" niet in aanmer king voor kinderbijslag, dit in ver band met samenstelling gezin en inkomsten. De achtergebleven vader met de kinderen, die tenslotte nu ook halfwezen zijn geworden, hebben echter geen recht op uitkering in gevolge deze weduwen- en wezen voorziening. Voor halfwezen geldt de bepa ling, dat aanspraken worden ont leend aan de kinderbijslagwet, n.l. voor het eerste en tweede kind worden de aanspraken ontleend aan de kinderbijslagwet voor loon- trekkenden en van het derde kind af aan de algemene kinderbijslag wet, maar deze algemene kinder bijslagwet is nog niet tot stand ge komen en het staat nog te bezien of deze wet vóór de AWW-wet zal worden ingevoerd. Het tegen deel is eerder waar, zodat het ont werp in dit opzicht, naar onze mening, een wijziging zal dienen te ondergaan. (Nadruk verboden). SCHOOLSPORTDAG TE COLIJNSPLAAT De jaarlijks terugkerende sport dag is een belangrijke gebeurte nis voor de leerlingen van de hoogste klassen der lagere school. Werkelijk een feest wordt dit, wanneer het zonnetje zo uitbun dig zijn stralen uitgiet over het krioelende sportpark als vrijdag 19 juni, bij de in Colijnsplaat ge houden sportdag van de scholen op Noord-Beveland. Een ieder, die zo'n sportdag meemaakt en vooral eens tussen het blijmoedige volkje doorloopt, ontdekt dat deze sportbeoefening juist bij het kind krachten oproept tegen de sportverdwazing, die jammer genoeg maar al te veel sportevenementen kenmerkt. Niet de uitslag alleen is belangrijk, maar dat je er zelf op sportieve wijze aan meegewerkt hebt. Zo heeft de jeugd dit in Colijnsplaat gezien en er aan meegedaan. Na een hartelijk welkomstwoord van burgemeester A. A. Schuit werden door 8 scholen met totaal 270 leerlingen in de ochtenduren de vaardigheidsproeven afgelegd. Deze bestonden uit: 60 meter hardlopen, met grote bal werpen, hoogspringen en een speciale be- hendigheidsproef, waarin ver werkt waren een evenwichtsoefe ning, koprol, springen, oefeningen met de kleine bal, grote bal in een korf werpen. Hiervoor werden behaald 269 diploma's, variërende van lichte naar zware eisen, te weten diplo ma A tot en met E. Voor het licht ste diploma A slaagden 13 °/o, voor B 37 voor C 39 °/o voor D ruim 10 °/o en voor E bijna 1 °/o. Het hoogste diploma wordt door gaans alleen behaald door oudere leerlingen, die dan op elk onder deel moeten uitblinken. Om 1.00 uur werd na een korte pauze begonnen met de estafette. De uitslag voor de meisjes: 1. O.l.s. Kortgene, 2. C.N.S. Colijns plaat, 3. C.N.S. Wissenkerke. Voor de jongens: 1. C.N.S. Wissenkerke, 2. O.L.S. Kortgene, 3. C.N.S. Co lijnsplaat. Er waren bijzonder snelle lopers bij. Vooral de jon gens gaven geen kamp. De ver schillen bedroegen nog geen se conde. Hierna volgdé een grote com petitie slagbal. In totaal werden 16 partijen gespeeld, telkens twee scholen tegen elkaar, waaraan ie dere school minstens twee maal deelnam. Tot eindelijk bij de 4de ronde vaststond, dat de O.L.S. Kortgene met de beker naar huis zou gaan. De 2de prijs behaalde de C.N.S. Wissenkerke. De prijzen werden aan het slot uitgedeeld door de heer S. J. Klompe, consulent lichamelijke opvoeding in de inspectie Goes en Middelburg, die zelf een be langrijk aandeel had in het wel slagen van deze dag. Met dank aan de leerkrachten en de kinde ren, in het bijzonder aan de on derwijzers te Colijnsplaat voor de goede organisatie, besloot de heer Klompe deze goed geslaagde sportdag. L. C. DE WAARD MET PENSIOEN Nu de heer L. C. de Waard de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, gaat hij 1 juli a.s. ons ei land verlaten om zich in Goes te vestigen. Vanaf 1 juli 1942, dus precies 17 jaar geleden, heeft hij in dienst van De Twentsche Bank N.V. de financiële belangen van vele in woners van Noord-Beveland be hartigd. Vooral de effecten-branche was zijn specialiteit. Na overname van het effecten bedrijf van wijlen J. L. Versprille Sr. vestigde De Twentsche Bank N.V. een kantoor in het pand aan de Hoofdstraat en nam de heer De Waard daar zijn intrek. Met hart en ziel heeft hij zich aan zijn werk gegeven en heeft hij ge tracht de belangen van de bewo ners van Noord-Beveland, vooral op financieel gebied, zo goed mo gelijk te behartigen. Op de beurzen te Kortgene en Wissenkerke was „the long man" een bekende figuur. Zijn plaats zal ingenomen wor den door de heer J. J. Platteeuw, die reeds lang in het bankvak werkzaam is en voor vele Noord- Bevelanders geen onbekende is. Moge de heer De Waard nog vele jaren van een welverdiende rust genieten. Apollo 70 jaar Binnen enkele dagen zullen e- nige dames u een lijst aanbieden teneinde gelden in te zamelen voor een „Apollo" aan te bieden geschenk. De datum van het festival is vastgesteld op zaterdag 5 sep tember a.s. Mogen wij op aller spontane medewerking rekenen? Het comité. PREDIKBEURTEN voor zondag 28 juni 1958 Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer Bakker en 2.30 uur ds. Postma, voorb. H. Avondmaal. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur diensten 14.30 uur ds. G. van Dijk van 's-Heer Hendrikskin deren. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 uur ds. Postma en 2.30 uur de heer Bakker. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 2.30 uur ds. Veldman en 6.30 uur ds. Veldman, jeugddienst met me dewerking kerkkoor. Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur dienst, 's Middags voorb. H. Avondmaal. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Kersten. Geref. Gem. Colijnsplaat 10, 2 en 6 uur ds. Honkoop van Goes, bediening H. Avondmaal. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Kerk Geersdijk 10 uur leesdienst en 6 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kamperland 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter Bruynzeel. In plaats van kaarten R. J. Mijnarends en Jacomien Bruynzeel geven kennis van hun voor genomen huwelijk, waarvan de voltrekking is bepaald op zaterdag 4 juli te Wissenker ke. Kerkelijke inzegening om 3.00 uur in de Ned. Herv. Kerk, door de Weleerwaarde Heer Ds. J. J. Duvekot, vica ris te 's-Gravenhage. Receptie: 4.155.30 uur in hotel „De Kroon" te Wissen kerke. Zaterdag 20 juni 1959 overleed in het zieken huis Oostwal te Goes, na een lang en zwaar lijden, onze geliefde man, broeder, zwager, oom en behuwdoom, de heer Johannes de Wit, op de leeftijd van 75 jaar en 2 dagen. Sterke de Heere ons in dit zware verlies. Namens de familie, A. J. M. de Wit - van de Wege. Colijnsplaat, juni 1959. De begrafenis heeft plaats gehad dinsdag middag 23 juni te 2 uur Voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwe lijk ondervonden, zeggen wij hartelijk dank. In 't bijzonder de heren autobezitters voor het beschikbaar stellen van hun auto. A. M. Versluys. J. C. Versluys - de Buck. Kamperland, juni 1959. Voor de vele blijken van belangstelling op 21 juni j.l. ontvangen, onze hartelijke dank. Familie Kramer. Kortgene, juni 1959. Torendijk 94. Voor uw medeleven, ons betoond bij het overlijden van onze geliefde broeder en oom Arie Marinus Anthonius Bierens, zeggen wij u onze oprechte dank. Familie Bierens. Wissenkerke, juni 1959. Tandarts Krommenhoek houdt met ingang van 4 juli a.s. spreekuur te Kortgene in plaats van 1-2 uur Te koop bij inschrijving: aan de Zuid-Kerkstraat 8 te Colijnsplaat. Briefjes in te leveren tot zaterdag 4 juli a.s. bij L. P. VERBURG, Zuid-Kerkstraat 4 te Colijnsplaat. Te bezichtigen elke werk dag. DEZE WEEK ONTVINGEN WIJ DE: met Nieuwste Victoria motor Voor- en achtervering Stofvrije kettingkast Kilometerteller Achternaaf met steekas en demonteerbaar Ingebouwd koplicht Boltank, 15 liter Windscherm „Sport" Kofferrek en voetsteunen Moderne twee-kleur Geheel compleet f 695. Komt u .even kijken? Wij geven u alle belangrijke inlichtingen Uw bromfietshandelaars L. J. Augustijn Colijnsplaat E. W. van der Heijde Geersdijk I. M. de Moor Wissenkerke P. J. de Wild Kats Voor een elegant en modieus horloge valt de keus natuurlijk op een 100 pet. Zwitsers v.h. C. Joosse Juwelier, Horloger, Graveur St. Adriaanstraat 11 GOES Telefoon 01100-2426 Slijterij, Kortgene Wij hebben voor u in verschillende grootten en Beleefd aanbevelend, Telefoon 01108-221 ZATERDAG 4 JULI in de Geref Kerk te Kamperland SPREKER: ds. J. Gravendeel uit Genk, België ZANG: Paul de Vries Medewerking van plaatselijk Herv. Kerkkoor en Chr. gemengde zangvereniging Aanvang 7 uur. Toegang vrij Iedereen is hartelijk welkom Des middags 4 uur, kindersamenkomst Hedenavond 8 uur met het dansorkest 99 GEVRAAGD: voor volontair van 1 juli tot 31 oktober a.s. Inlichtingen bij: Coöp. Landbouwvereniging „Noord-Beveland" G.A. te Kortgene, tel. 444. Sinds 1922 Men moet zich niet blind staren op de show- prijzen van vreemde merken Er gaat niets boven een kwaliteits machine o.a. van de West-Duitse fabrieken die meer dan 85 jaar ervaring hebben Vergeet nooit dat u in eigen omgeving bij de vakman geen risico loopt Dealer voor de Bevelanden van de wereldbe roemde ANKER en PHOENIX naaimachines Enige elektrische naaimachines, als nieuw, tegen zeer voordelige prijzen. Haast u Lange Vorststraat Telefoon 2861 (bij het ziekenhuis) Bij gunstig weer hedenavond op door „Ons Genoegen" van Kamperland Aanvang 7.30 uur

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 2