Qrote babq-artfkelen show gezellig dansen j u IZ. BOOT JR. VRIJDAG 26 JUNI ZATERDAG 27 JUNI Vele speciale aanbiedingen in alle soorten baby-textiel FIRMA J. F. CASTELEYN ZOON Prima tuinslang De schutsluis in de Zandkreek 70 jaar „Apollo" WISSE, KORTGENE INLEVEREN op de bekende uren Bekendmaking reinigingsrechten en straat- en rioleringsbelasting HEDENAVOND IN „DE KORENBEURS" TE KORTGENE Muziek: „The Black and Whites" Aanvang 7 uur Vaderdagcadeaus DR00GSQHEER- APPARATEN Wisse, Kortgene consumptiewagen een rijzweep kunt niet alles weten Ter gelegenheid van de uitbreiding van onze zaak, met 'n speciale afdeling baby-artikelen, houden wij 26 en 27 juni a.s. in onze zaak een grote BABY-ARTIKELEN SHOW. Tijdens deze show geven wij u vrijblijvend alle gewenste inlichtingen betreffende uw baby-uitzet. Als speciale attractie schenken wij aan alle a s. moeders een gedeeltelijk afgestempeld BABY-CHEQUEBOEKJE BOVENDIEN VELE SPECIALE SHOW-AANBIEDINGEN Gedurende de show-dagen is onze zaak geopend tot 10 uur 's avonds LANGE VORSTSTRAAT 26 - GOES - TELEFOON 33 68 Lezers hanteren de pen Naar aanleiding van het schrij ven, van de heer Van Wermesker- ken in uw blad van vorige week, waarin hij pleitte voor vrije loon vorming, ben ik zo vrij het vol gende op te merken. Hij beweert dan dat de lonen tijdens de bestedingsbeperking nergens minder zijn geworden. Dat is echter maar ten dele waar, omdat verschillende prijsverhogin gen op consumptiegoederen, o.a. door vermindering van subsidies, hebben plaats gevonden. Het loon bleef veelal gelijk, maar men kon er minder voor kopen. Dat de lonen niet zijn verlaagd, is te danken aan de vakbeweging. Was er voorheen een vuiltje aan de lucht en moest er bezuinigd worden, dan gingen eerst de lo nen omlaag. Dan in de ene, dan in de andere bedrijfstak. In het na-porlogse Nederland is dat an ders geworden. Toen de beste dingsbeperking werd afgekondigd ging de vakbeweging accoord dat er geen loonronden zouden plaats hebben. Ze stond echter ook niet toe, dat ze verlaagd werden. Nu de welvaart aan het stijgen is en de maatregels hier en daar verzacht worden, willen ook de werknemers niet achter blijven. Zij eisen ook hun aandeel in de gestegen welvaart. De vakbeweging heeft van gro te looneisen afgezien, toen ons land moest worden opgebouwd na 1945. Het was een koud kunstje geweest om veel te vragen. Volop werk en te weinig arbeidskrach ten. Dank zij het besef van ver antwoordelijkheid bij de vakbon den is men er in geslaagd, in on gekende arbeidsvrede, het puin in zeer korte tijd op te ruimen. Toen de zaken weer meer normaal wer den en grote winsten werden ge maakt, kwamen ook de werkne mers in het geweer. Als we om ons heen zien, steeg de laatste twee jaar het aantal te levisietoestellen, brommers en scooters bij de werknemers, schrijft Van Wermeskerken. Ook weer dank zij de vakbewe ging, die op de bres staat voor haar leden, is er de laatste 13 jaar meer welvaart voor de arbeiders gekomen. Het is wel opmerkelijk, dat het in sommige kringen nog als een bijzonderheid wordt aangemerkt, als een arbeider zich mechanisch voortbeweegt. Daar schrijft men over. Als we om ons heen kijken en we zien de weelde bij hen, die al 13 jaar lopen te klagen en te zeuren over de slechte tijd en over de socialistische ministers, schrijft men daar niet over. Dat mag alle maal en dat is heel gewoon. De schrijver pleit voor loonvor ming per bedrijf. Waar winst wordt gemaakt de lonen omhoog, waar geen winst wordt gemaakt moet men dan maar zo efficiënt werken, dat het wel mogelijk is. Ik denk dat arbeiders, die in be drijven werken waar geen winst gemaakt wordt, dus waar geen loonsverhoging plaats vindt, zo gauw mogelijk die bedrijven zul len verlaten, ten koste van de min der gunstige bedrijven en ten kos te van het platteland. Trouwens, ik begrijp niet goed waarom een vrije loonpolitiek beter zou zijn dan een geleide. Van liberale zijde kon men de laatste jaren nog al eens horen, dat de arbeiders in de watten wer den gelegd. Toen was er de ge leide loonpolitiek. Nu bepleit men een vrijere loonpolitiek, als zijnde beter voor de arbeiders. Ze zullen dan zeker nog zachter komen te liggen dan in watten. Tussen twee haakjes, diegenen die beweren dat de arbeiders in de watten worden gelegd, zouden raar opkijken als ze met het loon van een arbeider moesten rondkomen. Ze zouden dan merken dat, niettegenstaande hun geklaag, het nog zo slecht niet is in hun milieu. Het valt geregeld op dat zij, die met een tikje bitterheid over de vakbeweging en over „een bepaal de zijde" praten, altijd net doen of ze het nog zo goed met de ar beiders voor hebben. Ik ben zo vrij om dat te betwijfelen. Ik ben niet in staat om regeling aan te geven die voor iedereen goed is. Ook over de arbeidstijd verkorting en wat daarmee in ver band staat kan ik geen oordeel ge ven. Wel heb ik het volste vertrou wen in de leiding van het N.V.V. Veel meer dan in hen, die zo graag de brommers van de arbei ders als iets bijzonders beschou wen en grote weelde bij anderen gewoon vinden. De vakbeweging heeft genoeg economen die wel in staat zijn om de belangen van ons land en van hun leden te be hartigen. Het is nodig dat de vak bonden strijdbaar zijn. Als men ziet dat in de nieuwe ministersploeg drie vertegenwoor digers van de werkgevers zitting hebben en geen enkele van de werknemers, kan men tot geen an dere conclusie komen. De ruim één miljoen georganiseerde arbei ders wachten met spanning af wat er met hen gaat gebeuren. Kortgene. A. Welleman. PREDIKBEURTEN voor zondag 21 juni 1959 Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Schneider van Biezelin- ge, jeugddienst en 2.30 uur ds. Van der Waa uit Goes. Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur ds. Kluiver. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 en 14.30 uur dienst. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Postma. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 2.30 uur ds. Veldman, bediening H. Doop en 6.30 uur ds. Veldman. Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Kersten en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Kerk Geersdijk 10 uur ds. Van Aller en 2.30 uur ds. Kersten. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kamperland 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Dinsdagavond 7.15 uur ds. P. Honkoop van Ierseke. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Colijnsplaat Dinsdagavond 7 uur ds. A. F. Honkoop van Goes. Verleden jaar waren wij aanwe zig bij een excursie van de beide Noordbevelandse gemeenteraden naar het grote werk aan de Kam- perlandse duinen, de aanleg van 1700 meter dijk, het begin van de dam die Noord-Beveland aan Walcheren zal verbinden. Deze dam door het Veerse Gat heeft als eerste doel Noord-Beveland te beveiligen voor een ramp als in februari 1953. Haar tweede doel is een vaste verbinding tussen Noord-Beveland en Walcheren. Alle aanwezigen kwamen toen on der de indruk van het kolossale werk, dat daar in enkele maanden tijds was verricht. Het initiatief van het Wissen- kerkse gemeentebestuur leidde de ze week dinsdag tot een bezoek van de gemeentebesturen aan de werken te Kats, nu op uitnodiging van het Kortgeense gemeentebe stuur. Ter plaatse werd het gezel schap (tussen de 50 en 60 perso nen) in twee groepen verdeeld, die ieder, onder de deskundige leiding van de heren van Rijkswa terstaat Dietrich en Van Hasselt, een rondgang door dit gigantische werk maakten. Evenals aan de Kamperlandse duinen kwamen ook hier de be zoekers onder de indruk van dit grote werk, een betonnen schut sluis van 140 meter lengte en een hoogte van 9 meter, overeen komende met een schip van onge veer 20.000 ton. Van de afmetin gen en het totale gewicht van dit reuzengevaarte kan men zich on geveer een denkbeeld vormen, wanneer men weet dat de dikte van de betonnen vloer varieert van 2.50 m tot ruim 3 meter en dan te bedenken dat pas in augustus 1958 met de werkzaamheden daaraan werd begonnen. Mede door de zachte winter had het werk een vlot verloop, zodat momenteel het betonwerk voor 80 °/o gereed is en het grond- en waterwerk voor 20 °/o. Begin september wordt water in de sluis toegelaten en de oostelijke ringdijk van de bouwput doorge- baggerd. De bedoeling is om per 1 oktober de stalen deuren van de sluis en de basculebrug te plaat sen, waarna per 1 maart 1960 de sluis bedrijfsklaar moet zijn. Er is dan verwerkt: 23.000 m3 beton, 2200 ton wapeningsstaal en 520 meter stalen damwand, terwijl dan een grondverzet heeft plaats gehad van ongeveer 125.000 m3. De totale kosten van de schut sluis, inclusief het maken van de bouwput, de tien stalen puntdeu- ren, de basculebrug, de bewe gingswerktuigen en de elektrische installatie worden geraamd op f 10.000.000.—. Wanneer op het laatst van 1960 de brug voor het verkeer zal wor den opengesteld, de aansluitende wegen zullen dan ook gereed moe ten zijn, dan zal een door vele Noordbevelanders lang gekoester de wens in vervulling zijn gegaan: Noord-Beveland uit zijn isolement verlost. Na afloop van deze interessante en leerzame excursie verenigde het gezelschap zich in „De Koren beurs" te Kortgene, waar de heer Dietrich een nadere uiteenzetting van de werken te Kats gaf. Burge meester Schuit, burgemeester Van Halst en wethouder Bom spraken woorden van vriendschap en ver bondenheid, die, mochten zij in de nabije toekomst verwezenlijkt worden, en niemand twijfelt daar aan, veel goeds beloven voor alle bewoners van dit wondermooie ei land. Aan de oproep tot deelname aan de vergadering op j.l. dins dagavond, om het a.s. feest ter herdenking van het 70-jarig be staan van „Apollo" mogelijk te maken, hadden slechts een klein aantal mensen gevolg gegeven, maar die er waren konden dan ook gerust enthousiaste medewer kers genoemd worden. Na een korte uiteenzetting door de voorzitter van „Apollo" bleek het overduidelijk, dat de bekend gemaakte „dubbeltjes-actie" bij het publiek in zeer goede aarde is gevallen en dat „Apollo" in vol vertrouwen de opbrengst daarvan tegemoet kan zien. Laten we de hoop uitspreken, dat het zo zijn mag, een zware financiële last zou hiermede van de schouders van „Apollo" gewenteld zijn. Gevraagd werd of er maande lijks meer dan één dubbeltje gege ven mocht worden, menig muziek liefhebber vond het zo een gering bedrag. Op deze vraag kon beves tigend geantwoord worden, het ene dubbeltje was als minimum- bijdrage genoemd, ook al omdat het voor niemand dan een be zwaar behoeft te zijn om deze ac tie te steunen. In de hierop volgende geani meerde bespreking werd eenparig besloten op 5 september a.s., de feestdag van „Apollo", te trachten dit gezelschap een passend en o zo broodnodig geschenk aan te bieden, n.l. een bombardon of een bariton. Het daarvoor nodige be drag, tesamen ongeveer f 1500. deed de aanwezigen toch even schrikken, maar toen door de aan wezige bestuursleden van de O- ranjevereniging, de middenstands vereniging en beide buurtvereni gingen spontaan hun geldelijke steun werd toegezegd en het be stuur van de Oranjevereniging te Speciaalzaak in werkkleding ondergoed - babyartikelen - dekens Juist nu, als u zware ar beid moet verrichten, koop dan een Beva of Lonneker WERKBROEK OF WERKKIEL Doe uw keuze in de SPECIAALZAAK, zowel voor broeken, kielen, overalls (blauw, khaki en wit), overhemden, sokken enz* Ook alle maten jon gensoveralls* U slaagt er net een tikje voordeliger Geersdijk telefonisch en onge vraagd ook haar geldelijke bijdra ge aanbood, toen mocht men gaan geloven aan het welslagen van de ze opzet. Verscheidene verenigingen had den bereids hun medewerking toegezegd om door het spelen van wedstrijden e.d. hun steentje voor dat deel te willen bijdragen. Besloten werd dat de thans aan wezige dames, met behulp van e- nige andere dames, een lijst zul len laten circuleren in de kom van Wissenkerke en bij de heren land bouwers buiten de kom. De bestu ren van de buurtverenigingen zul len in hun wijk met een lijst rond gaan, terwijl Geersdijk op dezelf de wijze bewerkt zal worden door enige van haar ingezetenen. Deze lijsten zullen de ingezete nen gepresenteerd worden in het tijdvak van 29 juni tot 11 juli a.s. In de hoop dat deze actie het beoogde doel mag bereiken, be veelt Het voorlopig comité deze gaarne in uw welwillendheid aan. a 0.48 p.m. OOK UW ADRES: Telefoon 221 C.J.M.V. KAMPERLAND Vanmiddag de boeken uit de bibliotheek De Gemeente-ontvanger van Wissenkerke zal zitting houden voor het ontvangen van te Kamperland in het ge meentegebouw, op vrijdag 26 juni 1959, des nam. van 2 tot 4 uur. Te Geerdijk in het vereni gingslokaal, op maandag 29 juni 1959, des nam. van 2 tot 3 uur. De gemeente-ontvanger voornoemd, P. Balkenende. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Janssen en dokter 'tHart. Te Kamperland verloren: een damespolshorloge Tegen beloning terug te be zorgen bij KOOS KOOLE, Mariapolderó, Wissenkerke. Wij hebben voor u een prachtige sortering Braun Combi, 59.75 Braun Standard, f 37.50| Philishave van f 39.75 en f 52.50 HIERVOOR NAAR: Telefoon 01108-221 Te koop: in goede staat zijnde op luchtbanden ook geschikt voor kampeer wagen. Te bevragen bij L. VAN DER HEIJDE, Dwarsstraat 7, Kamperland. Verloren Langeweg richting Colijns plaat. Terug te bezorgen bij: J. J. VOGELAAR, Pro- vincialeweg 4, Kortgene. Moet u jampotjes vullen, vul deze dan tot boven aan toe, sluit ze met perkamentpapier en keer ze dan om op een schoteltje. Laat de potjes zo afkoelen, e- ventuele lucht kan dan nog ont snappen en u voorkomt schim melen. Vislucht verwijdert men uit pan nen, door deze in te wrijven met een halve citroen. Daarna omwassen en de vislucht is ver dwenen. Door enige druppels creoline op uw vuilnisemmer te sprenkelen, verdrijft men de vliegen. Door tijdens het schoonmaken van uien een zonnebril op te zetten, voorkomt men de „tranenvloed" De onaangename smaak na het eten van uien voorkomt men, door na de maaltijd wat rauwe peterselie te gebruiken. Voeg een paar druppels melk toe aan de schoensmeer en uw vochtige schoenen zullen weer spoedig glimmen. Lederwerk, bestreken met één deel kamfer en 9 delen terpen tijn zal niet schimmelen. Geel geworden pitriet wordt eerst afgenomen met zeepsop, daar na flink afgespoeld en vervol gens behandeld met verdund bleekwater. Zodra het voorwerp wit geworden is, wordt het af gespoeld tot de chloorlucht ver dwenen is. Motten houdt men uit de piano door de viltrandjes en de bodem te bestrooien met globol. (Nadruk verboden).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 2