Hoe sit dat Vakantie op kosten van de fiscus U kunt steeds voordelig terecht bij de Keurslager Keurslager Bouwense - Kortgene U kunt niet alles weten c^rmoede te midden vein welvaart MET ATLANTIS? Heerlijke hamlappen f 2.58 Blanke carbonade f 2.18, f 2.28 Magere speklapjes f 1.38 Drie slavinken f 1. Soepcomplet f 0.98 per stuk Heerlijk bij bloemkool is verse worst of saucijsjes f 1.78 per 500 gram SPECIALE HAM-RECLAME: 150 gram boerenham f 1.08 200 gram lunchham f 0.98 150 gram hamworst f 0.68 250 gram kookworst f 0.85 Woensdag, keurgehaktdag, 500 gram f 1.68 met zout en kruiden gratis De spot drijvend met een be kend gezegde zou men kunnen uitroepen, dat het belastingklokje nergens zo tikt als thuis, want de normale kosten van het gezin en van het hoofd van het gezin zijn in het algemeen maatgevend voor de toepassing van de normale be lastingtarieven. Moeten wij om een of andere reden van die nor male gezinskosten afwijken, dan bestaat er een kans op aftrek van die abnormale uitgaven van het inkomen. Die aftrek kan dan ge vraagd worden als kosten van ver werving of als buitengewone las ten. In het tweede geval moeten zij ten minste 6 °/o van het inko men bedragen, tenminste als er geen kinderen zijn. Ook overigens is er een verschil in de aard van de kosten, dat men in het oog dient te houden. De mooiste maanden van het jaar zijn aanstaande. Velen staan te popelen van ongeduld om de normale gang van zaken in het huisgezin te doorbreken met een vakantie. Men spreekt er niet graag over, maar in de meeste gevallen brengen de abnormale verblijven buitenshuis ook vele extra kosten met zich. Al spoedig komt de vraag bij velen boven drijven of er niet een of ander nuchter of idyllisch be lastingpaadje is te vinden om de ze extra kosten op het inkomen in mindering te brengen, alvorens dit belastbaar wordt. Het zijn toch abnormale kosten? Vele huisvaders zullen de va kantiekosten zonder meer als bui tengewoon zware lasten zien, want reizen, trekken en genieten in on bekende streken is geen goedkope bezigheid. De vraag is echter hoe hier in fiscale kringen over wordt gedacht. Het komt n.l. meer dan eens voor, dat een inspecteur van belastingen anders denkt dan een belastingplichtige. Was dit niet zo, dan zou een groot deel van de accountants, al dan niet erkend, zonder werk zitten! Normale kosten. Kosten van een vakantie vallen in het algemeen niet onder de verwervingskosten of buitengewo ne lasten. Wij kunnen als gewone stervelingen wel zeggen dat wij zonder vakantie niet kunnen wer ken, maar een vakantie valt in de eeuw der sociale verheffing onder normale kosten van levensonder houd. Gaan wij zo nu en dan eens buiten ons huis en woonplaats e- ten, dan is dat eveneens normaal, wanneer we het tenminste niet voor ons beroep of bedrijf doen. Toch zijn er gevallen te vinden waarin kosten van vakantie en verblijven buiten de woonplaats door de Hoge Raad als aftrekbaar werden toegelaten, hetzij als ver wervingskosten, hetzij als buiten gewone last. Er zijn vertegen woordigers, die dagen van huis zijn en vele anderen die beroeps halve in een restaurant moeten e- ten en ook dikwijls buiten de woonplaats de nacht moeten door brengen. De daaraan verbonden kosten mogen worden afgetrok ken als zij door de bedrijfs- of be roepsuitoefening worden veroor zaakt en dan nog alleen voor zo ver de kosten ter plaatse waar be trokkene woont worden over schreden. Hier dus een eerste categorie die reis- en verblijfkosten kan af trekken. Over het algemeen beho ren hiertoe mensen, die graag thuis zitten, omdat zij zoveel el ders zijn. Van hen is geen aan vraag om aftrekbare vakantiekos ten voor een verblijf in den vreemde te verwachten. Hun ei gen haard is juist in de vakantie goud waard. Buitengewone lasten. Een gewone vakantie gedeelte lijk op staatskosten is niet moge lijk, maar hoe zit het met een buitengewone vakantie, zoals die van een röntgenoloog ter voorko ming van schadelijke gevolgen als gevolg van röntgenstraling? Deze mensen gaan zo nu en dan extra vakantie houden. Voor hen geldt ingevolge een arrest van de Hoge Raad dat zij in de eerste plaats hun gewone jaarlijkse vakantie niet mogen af trekken. Die behoort tot hun nor male kosten van levensonderhoud. Van de extra vakantie mogen zij alleen de kosten op de belasting rekening zetten, die hoger zijn dan in hun stand gebruikelijk zijn. Uitgaven van meereizende ge zinsleden zijn nimmer aftrekbaar. Ook is het niet geoorloofd alle uit gaven van zo'n reis op te voeren. De kosten van levensonderhoud, die thuis gemaakt zouden zijn, moeten er eerst worden afgetrok ken. Iemand zal misschien opmer ken dat de Hoge Raad op dit ter rein erg „krenterig" is. Inderdaad maar wat zou het gevolg zijn, in dien er in ons hoogste fiscale rechtscollege ten deze een ruim standpunt zou worden ingeno men? Het vakantie-hek zou van de dam zijn! De uitzondering. Onlangs heeft de Hoge Raad iemand toch de volledige aftrek van een vakantie als buitengewo ne last toegestaan. Betrokkene had op medisch advies een reis gemaakt naar Beekbergen op de Veluwe en naar Zwitserland en op die reizen zijn echtgenote mee genomen. Hij maakte deze reizen omdat hij hartpatiënt was en op deze wijze zijn gezondheid terug zocht of hiervan verbetering in zijn toestand mocht verwachten. Het gerechtshof vond de aftrek als buitengewone last juist, maar de minister ging hiermee niet ac- coord. Volgens zijne excellentie was er onvoldoende rekening ge houden met de normale vakantie kosten bij de bepaling van het standpunt van het hof. De Hoge Raad liet geen twijfel bestaan en liet alle kosten van die reizen als aftrek toe, inclusief de kosten van de meereizende echtgenote. Ech ter in het arrest staat duidelijk te lezen, dat de Hoge Raad van oor deel is dat deze reizen niet met vakantie te maken hebben. Het geval zal voorts wel zo lig gen dat die echtgenote haar man wel moest vergezellen, anders zou de reis voor hem niet mogelijk zijn geweest. Het belang van onze gezondheid. Het zojuist uitgesponnen geval is nergens in strijd met het reeds aangegeven strakke standpunt van de Hoge Raad inzake de af trek van vakantiekosten. Bij de laatste reis is immers nergens sprake van vakantie. Nu moeten wij hierop inhakend niet veron derstellen dat wij een geval van vakantie kunnen omtoveren in een reis voor herstel van gezondheid door deze op medisch advies te maken. In de eerste plaats moet eerst die gezondheid daadwerkelijk ge schaad zijn, wil er een kans be staan een beroep te doen. op de buitengewone last. Vervolgens zal het nog aannemelijk moeten wor den gemaakt dat er sprake is van iets buitengewoons. Men kan im mers herstel van gezondheid ook combineren met een vakantiereis. De fiscus zal zeker geval voor ge val serieus bekijken. Menig zaken man heeft in het verleden fiscaal gezien zijn neus gestoten omdat hij trachtte op een of andere wij ze de staat in zijn vakantiekosten te laten meebetalen. Het bovenstaande zal bevredi ging schenken aan tallozen, die door een vaste positie gebonden zijn aan een plaats binnen de landsgrenzen en hun kosten van vakantie volledig ten laste van de privé-rekening moeten brengen. Het bedrijfsleven in Nederland bloeit weer. De periode van op bouw na de tweede wereldoorlog ligt achter ons en menig zaken man is reeds veel verder dan her stel. Hij rationaliseert, expandeert en richt nieuwe bedrijven op. Stil staan betekent nu eenmaal afster ven, zeker in een wereld met da gelijks wisselende verhoudingen. Terstond na de oorlog b.v. be schouwden we een economische unie met België en Luxemburg als hoogst ideaal. Daar zijn we reeds lang voorbij. Er kwam een Kolen- en Staalgemeenschap, we praten over Europese eenheids- markt, over de noodzaak van een vrijhandelszone en we weten dat ons bedrijfsleven zich bij die nieu we ontwikkeling zal moeten aan passen. Een groter afzetgebied betekent een groter potentieel aan kopers, vraagt een grotere produktie en eist ook meer vermogen. Een gro tere kapitaalsbehoefte heeft in vloed op de structuur van de on derneming. Steeds meer geld. Een klein bedrijf moet groeien of nevenvestigingen openen. Het trekt vreemd geld aan middels een lening, door toeneming van het leverancierscrediet of vraagt een compagnon als mede-ondernemer. Een middenbedrijf heeft om vangrijker moeilijkheden. De in vesteringsmiddelen bedragen bij uitbreiding meer dan eens het kwadraat van de expansie omdat allerlei bijkomende kosten even eens grote bedragen opslokken. Is er in dit geval sprake van een eenmansbedrijf of commanditaire vennootschap, dan zal de zaak voor het verkrijgen van voldoende middelen een naamloze vennoot schap moeten worden, zoals vele bedrijven de juridische weg ge gaan zijn van eenmansbedrijf via de vennootschap onder firma naar de N.V. Is een expanderend bedrijf een gesloten N.V., dan zal meer dan eens bij snelstijgende kapitaalsbe hoefte een beroep op de beurs moeten worden gedaan. Dat bete kent de aanvrage van de beursno- Zij zullen het meer dan eens met lede ogen moeten aanzien hoe mensen met een internationaal ge oriënteerd bedrijf nochtans er in slagen, meer dan eens een buiten landse reis te maken op kosten van hun bedrijf en dus deels van de fiscus, omdat het nu eenmaal niet steeds is uit te maken of de vijfde of tiende reis voor zaken of genoegen was, wanneer men geregeld beroepshalve over de grenzen toeft. Voor zover dit voordeel wordt genoten is het zeker dat deze voortdurend reizende functiona rissen aan een vakantiereis niet zoveel genoegen beleven als de genen, die dit bij wijze van uit zondering doen. En daarmee moe ten wij tevreden zijn. Tenslotte is het aan de internationale handel te danken dat ons land over vol doende deviezen beschikt om ie dereen in de gelegenheid te stel len eens over de grenzen een kijk je te nemen. Voor wat hoort wat. Drs. Hermes. (Nadruk verboden). Gevaarlijk verschijnsel tering, die een vlottere handel in de aandelen van dat bedrijf bete kent en een gemakkelijker kans om vermogen te verkrijgen. Op een knooppunt. Nederland heeft zich snel ont plooid na de oorlog. Onze export heeft zich boven verwachting snel verveelvuldigd en we mogen trots er op zijn. Internationaal is Nederland principieel georiënteerd op vrij handel. We sloten ons aan bij de Europese gemeenschappelijke markt omdat we er in Europees verband meer vrijheid van ver wachten en we konkelen en kop pelen nu al weer om tussen die Europese eenheid en de gebieden daarbuiten een groot gebied van vrijhandel te scheppen. Dit is ons belang omdat we op een kruis punt van wereldwegen liggen. Juist op dat punt worden goede ren verladen en gevraagd. Van daar de vraag naar steeds meer produkten op dit knooppunt van wegen. En daar liggen de kansen voor nieuwe industrieën, temeer omdat de welvaart van alle vol ken op een hoger peil wordt ge bracht. Parallel met de welvaartstoena me zagen we twee verschijnselen. Het eerste hebben we reeds ge signaleerd: de vraag naar kapitaal om al die economische activiteit te financieren. Het tweede is de snel groeiende overheidshuishou- ding, die ook steeds grotere be dragen vroeg en vraagt. Ook de overheid Men kan een principieel tegen stander zijn van overheidsbemoei ing of een fervent voorstander, het feit is er nu eenmaal dat elke overheid zich veel meer met het economische en sociale leven be moeit dan weleer en dat dienten gevolge ook de vraag naar kapi taal uit die hoek veel groter is. Een sterke stijging van belas tingen is daarvan het gevolg ge weest, welke belastingen uitein delijk aan het nationale inkomen moesten worden onttrokken. Het bedrijfsleven kreeg hierdoor min der armslag dan het wenste. De resterende middelen zijn onvol doende geweest om de gewenste expansie in ijltempo tot stand te brengen. De kapitaalmarkt kon derhalve onvoldoende worden ge voed en wij hebben daarmee Jcan- sen aan anderen moeten laten, die wij bij voldoende kapitaalkracht zelf hadden kunnen benutten. Het is zinloos om bespiegelin gen te houden over denkbeeldige nationale inkomens wanneer wij meer financiële kracht hadden kunnen tonen. Beperken wij ons tot de zichtbare nationale schade welke onze economische zwakte tot gevolg hebben gehad. Die kun nen wij onder meer dagelijks op onze effectenbeurs constateren, waar een beperkt aantal krachtige fondsen als inzet geldt van een ontwrichte beurshandel. Gulden te goedkoop! Die beurshandel is hierom ont wricht, omdat ons nationale be taalmiddel in vele na-orologse ja ren onvoldoende is gewaardeerd ten opzichte van andere munten. Dit is onder meer de oorzaak er van dat bijvoorbeeld dollarbezit- ters onze beste aandelen weg kunnen kopen tegen prijzen die voor ons hoog zijn, maar voor hen laag of uitzonderlijk laag. Omdat deze dollar-bezitters buiten de ei gen grenzen onvoldoende investe- ringsvelden vinden, waar deels door hun eigen optreden zonder abnormale risico's hun dollars winstgevend gemaakt kunnen worden, concentreren zij hun fi nanciële aandacht op Nederland en enkele andere landen, waar met grote krachtsinspanning een sociale rust en een minimum aan economische zekerheid is gescha pen. Door de geweldige aankopen van goede fondsen blijven er voor onze binnenlandse beleggers een te gering aantal lokale waarden over, waarin zij hun middelen kunnen herbeleggen. De kleine en middelgrote bedrijven hebben niet of in bescheiden mate een beroep op de kapitaalmarkt kun nen doen in het verleden. Op de hoogte zijnde van de krappe ka pitaalmarkt en geremd door het fiscale regiem, heeft men er in vele kleine en grote bedrijven de voorkeur aan gegeven, de winsten in het bedrijf te houden, waar door de uitgekeerde dividenden laag bleven, de stroom van vrij te besteden geldmiddelen werd ge remd en onvoldoende geldmidde len beschikbaar kwamen voor nieuwe emissies in de risicodra gende sfeer. Opgeblazen ballon. Onze beurs vertoont thans het beeld van een opgeblazen ballon, n.l. een te beperkt aantal fondsen met zeer hoge koersen, die door de vraag van het buitenland een steeds dalend rendement bieden. En dit beeld betekent een rem voor een gezonde opneming van nieuwe emissies, dat wij rustig uit moeten zullen laten zieken. Daarnaast ontwaren wij na de oorlog een invasie van buitenland se bedrijven. Meer dan 300 bui tenlandse ondernemingen hebben zelfstandig of door deelneming in Nederlandse bedrijven na de oor log hun voet op onze bodem ge zet. Zij drijven hier zaken en zen den de opbrengst naar hun va derland. Nu eist de objectiviteit te zeg gen dat deze vreemde eenden in onze industrie-bijt ook veel le ven hebben gebracht. Zij introdu ceerden nieuwe verkoop- en re clamemethoden. Zij brachten hun technische kennis mee, die zich in de oorlogsjaren verder heeft kun nen ontplooien, terwijl onze acti viteit tot het nulpunt werd gere duceerd. Zij geven nog dagelijks werk aan duizenden van onze landgenoten en helpen onze devie zenpot versterken. Zij geven op drachten aan andere industrieën, die als toeleveringsbedrijven op treden en stimuleren daarmee on ze economische activiteit. Langs deze weg en met hulp van deze bedrijven zal straks een deel van de Europese markt vanuit Neder land bediend worden. Waarom wij zelf niet? De vraag bij dit alles is, hoe deze in hoofdzaak Amerikaanse en andere mammonbedrijven on ze natonale industrie zullen beïn vloeden. Zullen zij deze middels toelevering steeds sterker aan zich binden en tenslotte gedeeltelijk opslokken? Moeten wij soms re kening houden met beïnvloeding van de Nederlandse economische politiek voor zover daar al reeds geen sprake van is? Wij mogen dankbaar zijn dat deze buitenlandse vestigingen ons land als hun werkterrein gekozen hebben en van onze werkkracht willen profiteren. Maar er is stel lig geen reden om ons op de borst te slaan en te zeggen dat wij toch zo'n grote natie zijn met al die invloeden van buiten. Wel moe ten wij nuchter ons zelf de vraag stellen of bij een meer zakelijke nationale politiek in het verleden de activiteiten van buitenlandse bedrijven vanuit onze grenzen door geheel Europa niet door Ne derlandse bedrijven zouden kun nen zijn ontplooid. Waarom kunnen de vreemde lingen het wel vanaf onze grond en waarom zijn wij daarbij alleen hulpkrachten? Dit siert noch on ze ondernemers noch vooral het nationaal economisch beleid uit het verleden dat onze onderne mers dikwijls zo sterk aan banden en voorschriften heeft gebonden dat wij vele initiatieven aan an deren moeten laten. Drs. Mierlo. (Nadruk verboden). PROVINCIALE ZEEUWSE SCHOONHEIDSCOMMISSIE Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan ir. F. H. Klokke (voorheen te Middelburg, thans te Amersfoort) op zijn verzoek eer- Als er iets is dat de wereld al eeuwen lieeft bezig gehouden en nog steeds bezig houdt, dan is dit wel de kwestie of het legendari sche rijk Atlantis tussen Amerika en Afrika werkelijk heeft bestaan. Een der eersten, die hier de aandacht op heeft gevestigd, was niemand minder dan de Griekse filosoof Plato. Volgens hem be stond er duizenden jaren geleden een groot eiland groter dan Li- bye en Azië tezamen waar machtige koningen een groot en prachtig rijk hadden gesticht. Op een kwade dag verdween dit rijk plotseling voorgoed onder de golven tengevolge van een ver schrikkelijke natuurramp. Als da tum geeft Plato op ongeveer 9600 jaar vóór Christus' geboorte. Ge leerden hebben uitgedokterd aan de hand van latere vondsten, dat de preciese datum moet zijn ge weest 5 juni 8498 vóór onze jaar telling om één uur in de middag. Niet alleen het rijk zelf moet le gendarisch zijn geweest, maar ook de cultuur en beschaving zouden aan het sprookjesachtige grenzen. Tempels en paleizen van de hoofdstad Tiahuanaco waren met zilver en ivoor ingelegd en men had zelfs standbeelden opgericht van massief goud! Atlantis moet een rijk zijn ge weest, zoals wij heden ten dage een moderne staat kennen. Men bezat paleizen, tempels, huizen, tuinen, straten, waterleiding, ba den, mijnen, bruggen, kanalen, stadions, havens, een geweldige stuwdam, zeeschepen, dokken en een oorlogsvloot en modern uitge ruste kazernes. In totaal moet het een zee- en landmacht van een miljoen man hebben bezeten. Lang hebben de geleerden ech ter getwijfeld aan het bestaan er van. De beweringen van Plato werden niet serieus genomen. De zonderlingste plaatsen werden be dacht waar Atlantis zou hebben gelegen. Zo noemde men achter eenvolgens als plaats: Amerika, Scandinavië, het Heilige Land (Je ruzalem), Zuid- en Noord-Afrika (de Sahara), de Kaukasus, Grie kenland en Kreta, Australië, Ja pan en tenslotte Holland Totdat de Amerikaanse profes sor W. Maurice Erving in 1949 met zijn diepzee expeditie de At lantische oceaan aan een bodem onderzoek onderwierp en tot de ontdekking kwam dat zich in het midden een ontzaglijke bergrug bevindt die eens gedeeltelijk bo ven de zeespiegel moet hebben gelegen en er de conclusie uit trok mede ook uit opgediepte ge steenten dat dit bergachtige land in het grijs verleden de mach tige staat Atlantis moet zijn ge weest. vol ontslag verleend als lid van de Provinciale Zeeuwse Schoon heidscommissie, onder dankbetui ging voor de door hem in deze functie bewezen diensten. In de daardoor ontstane vaca ture hebben Gedeputeerde Staten benoemd de heer ir. J. Ph. L. Petri, hoofdplanoloog bij de Pro vinciale Planologische Dienst in Zeeland. Het ligt in de bedoeling, dat ir. Petri als lid-deskundige zal deel uitmaken van de bouwcom missie voor Goes en van die voor de andere gemeenten op Zuid- en Noord-Beveland. Deze commissies brengen de door de gemeenten gevraagde adviezen over bouw plannen uit. PREDIKBEURTEN voor zondag 31 mei 1959 Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur dienst. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Koole. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur wika Hiensch, jeugddienst en 14.30 uur dienst. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 2.30 uur ds. Veldman en 6.30 uur ds. Veldman, jeugddienst. Mede werking kerkkoor. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Postma. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Kersten. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Woensdag 3 juni te 7 uur ds. Ha- ge van Middelburg. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de rijkspolitie te Kortgene zijn inlichtingen te verkrijgen o- ver de navolgende gevonden voorwerpen: een steeksleutel, een das, een huissleutel, een vulpen, een regenjas, een sjaal, een munt biljet, drie portemonnee's, een damesschort. ZONDAGDIENST ARTSEN Aanstaande zondag doen dienst dokter 't Hart en dokter Maas. Over de ondergang echter tast men nog in het duister. Thans wordt algemeen'aangenomen, dat een planetoïde met onze moeder aarde in aanraking is gekomen, al dus een natuuramp teweeg bren gend, die zijn weerga niet heeft gehad en een barst in de zeebo dem makend van vele duizenden kilometers lengte. En zo ging een land ten onder met een voortref felijke cultuur, met technici, ge leerden en kunstenaars, die op een uitzonderlijk hoog peil stonden. (Nadruk verboden). Sloten en scharnieren moet men niet smeren met spijsolie, want die wordt hard. Naaimachine olie is zeer goed. Bij behangen deuren het slot er uit schroeven dan smeren, anders krijgt men vlekken op het behang. Vliegenvuil verwijdert men door de stof te borstelen met verdun de ammonia. Oppassen voor uit bijten. Goed naspoelen. Watervlekken in eikenhouten meubelen verwijdert men door inwrijving met gelijke delen sla olie en spiritus. Goed droogwrij- ven, vervolgens weer in de was zetten, laten intrekken en uit wrijven. Zonodig herhalen. Trek een paardenhaar door uw verstopte eau de colognespuit en het leed is geleden. Denk om de speen. Na het ge bruik moet de speen van een zuigfles worden schoongemaakt en dan onder water (bijvoor beeld in een glas) worden weg gezet. Minstens eenmaal in de twee dagen behoort een ge bruikte speen te worden uitge- kookt. ,,<4j Een genemuider mat moet men als volgt schoonmaken. Eerst kloppen, daarna goed afschuie ren. Dan een beurt met een lauw zeepsopje. Vervolgens spoelen met schoon water. Ge nemuider matten zijn gemaakt van biezen, die graag af en toe wat vochtig gehouden worden, teneinde verpulveren te voor komen. Niet te zuinig zijn met water, maar wel goed laten dro gen voordat de mat weer in ge bruik wordt genomen. Koekvormen moet men schoon maken als ze nog warm zijn, met papier en zout, waarna ze ingewreven worden met olie. Citroenen, die aangesneden zijn, bewaart men met het snijvlak in een laagje azijn. (van onze econ. medewerker)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 2