NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD SYST0X META-IS0-SYST0X Plow vier heeft DE schoenen <mu vergeling óziekte <35 Depot: A. Verburg, Colijnsplaat ic uwe Kegermg Ouderdomswet en wetsontduiking TEGEN IN BIETEN spuiten met de langwerkende middelen N.V. AGRO CHEMIE No. 2938 Zaterdag 30 mei 1959 62e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm ONZE Deze week heeft het nieuwe kabinet De Quay zijn regerings verklaring voor de Kamer afge legd en zijn plannen voor de naaste toekomst ontvouwd. Men kan dit kabinet aanduiden als ex tra-parlementair en christelijk li beraal. Het heeft dus geen vaste binding met de fracties waarop het speciaal steunt, en ook deze fracties zullen de nieuwe rege ring naar haar daden kunnen be oordelen. Wij achten dit uit parlementair- democratisch oogpunt ook een gezonder instelling dan de vast legging van kabinet én fracties aan een van tevoren uitgewerkt regeringsprogram, waartoe de fracties zich dan verbonden om dit te steunen. Dit laatste was een eis van de P.v.d.A., waaraan de andere partijen thans echter niet wensten te voldoen. Die binding moge dan het voordeel hebben van een vrij goed verzekerd voort bestaan van de eenmaal gevorm de regering, het komt toch neer op een buiten-parlementaire af spraak tussen enkele partij-instan ties en tast feitelijk het wezen van de democratie aan; de vertegen woordigers der betreffende par tijen worden er door tot een stel letje ja-knikkers, hetgeen juist niet de bedoeling van een democrati sche volksvertegenwoordiging is. Het is nu dus zo, dat de Partij van de Arbeid als voornaamste partij der oppositie zal optreden. Zij zal zich ongetwijfeld ook als zodanig laten gelden, hetgeen haar goed recht, ja zelfs haar plicht is. Een loyale parlementaire opposi tie is het zout der democratie en vereist in wezen een niet minder grote verantwoordelijkheid dan het dragen der regeringsmacht. Het komt ons voor, dat de Par tij van de Arbeid juist voor die oppositionele functie uitnemend geschikt is. Sommige kringen zijn daar wat angstig voor, vrezen een te demagogische felheid der po litieke strijd en een dreigen met of verwekken van stakingen door het N.V.V. wanneer de socialis tische eisen een niet naar hun zin bevredigende oplossing zouden krijgen. De tot vorig jaar gevoerde regeringsverantwoordelijkheid zal echter zeker niet zonder invloed blijven op het voeren van de op positie en bovendien zal er eerst nog voldoende aanleiding moeten zijn om met stakingen e.d. te drei gen. De nieuwe regering staat zeker niet voor een gemakkelijke taak. Zij krijgt als erfenis een nog altijd grote woningnood, een subsidie politiek die honderden miljoenen vereist, een enorme defensie-last, een groeiend ambtelijk apparaat, een verandering vereisende loon- en huursituatie. Het een is nauw verweven met het ander, geen en kel dezer problemen kan als een afzonderlijk iets worden bezien of opgelost en er zal geen oplossing bestaan zonder een ernstige oppo sitie er tegen. Ondanks het geharrewar waar mede de kabinetsvorming ge schiedde, hebben wij echter de indruk, dat de thans in de rege ring samenwerkende partijen de vaste wil hebben om de zaken flink aan te pakken en daarbij de nodige eensgezindheid zullen to nen. Er wordt in menig opzicht moed en durf van de nieuwe re gering vereist. Er zullen maatre gelen moeten worden genomen, die óf de ene óf de anderè groep teleurstellen of benadelen. Maar die reeds te lang achterwege ge bleven ingrepen zullen dan aan tonen, waartoe deze regering in staat is en of haar eensgezindheid groot genoeg is om ook onpopu laire maatregelen te durven tref fen ter gezondmaking van ons economisch leven. H. van Wermeskerken. (Nadruk verboden). Een algemeen gezegde is: wet ten zijn er om ontdoken te wor den. Veel bewondering hebben wij niet voor deze stelling, maar het neemt niet weg, dat ook voor zover betreft de A.O.W., getracht wordt op 65-jarige leeftijd de uit kering in handen te krijgen, hoe dan ook. Wij hebben hier het oog op de gene die werk wil aannemen in het buitenland en op zodanig tijd stip weer in ons land terug is, dat aan de bepaling dat hij zo- en zo veel jaar vóór het 65ste jaar in Nederland woonachtig geweest moet zijn, is voldaan. Het is verwonderlijk hoeveel be palingen er zonder meer bij ge maakt worden door het publiek of hoe veel er maar zo gewijzigd worden, zodat het niet kan uit blijven dat men te zijner tijd de kous op de kop krijgt. Wat is „wonen"? Een der bepalingen luidt dat men vanaf zijn 59ste jaar in Ne derland moet hebben gewoond, om voor uitkering in aanmerking te komen. Nu gaat het hier om dat woord je „wonen". Gaat u voor een maand of tien naar het buiten land om kinderen te bezoeken, dan is er niets aan de hand. Men bewaart uw A.O.W. netjes voor u en als u terugkomt, kunt u het bedrag innen. U kunt ook een gemachtigde aanwijzen, die het bedrag voor u kan ontvangen. Maar de trucjes die er tegenwoordig uitgehaald worden om in het buitenland te gaan wonen en te gaan verdienen, zodanig dat Nederland als woon plaats verruild wordt voor het andere land, zijn er niet bij. Laat men zich uitschrijven bij het be volkingskantoor, dan woont men niet meer in Nederland. Het helpt u dan niet er voor te zorgen, dat u weer terug bent op zestigjarige leeftijd (dit is trouwens ook fout, want het moet zijn 59 jaar!). Slechts 6 jaar? De gedachte, dat iemand maar 6 jaar premie moet betalen, is ook fout. Wil men in aanmerking ko men voor uitkering, dan moet men premie betalen of althans premie plichtig of belastingplichtig zijn en zo mogelijk van zijn 15de jaar aif. Toen de A.O.W. in werking trad, waren er vele mensen die al boven de 15 waren en aan al deze mensen heeft men toch uitkering willen geven, mits zij de laatste zes jaar in Nederland (of overzee se rijksdelen) hadden verbleven. Dat is een overgangsbepaling. Van groot belang is echter de bepaling, dat men van 1 januari 1957 af „verzekerd" moet zijn ge weest, en dat komt er dus op neer, dat men van die datum af premie moet hebben betaald, of alleen geen premie hebben be taald omdat het inkomen te laag was, terwijl men in beginsel wel voor een premieaanslag in aan merking zou komen. Dat is het punt waar het om draait. Buiten de wet. Gaat u dus emigreren en laat u zich uitschrijven uit het bevol kingsregister, dan woont u niet meer in Nederland, ook al komt u binnen het jaar terug omdat het is tegengevallen in het buiten land. Natuurlijk, u kunt hier dan weer gaan verdienen en premie betalen, maar gedurende die tijd welke u weg bent geweest, bent u niet verzekerd geweest en staat u dus buiten de wet. Wij hebben het al eens meer gezegd, u kunt wel een jaartje bij uw kinderen in het verre emigra- tieland gaan logeren, maar geeft u dan in elk geval kennis aan de Raad van Arbeid; zeg er bij wan neer u vertrekt en wanneer u weer terug hoopt te zijn. Dat is ook nodig omdat de Sociale Verzeke ringsbank de zekerheid moet heb ben voor de uitbetaling, dat de belanghebbende(n) nog in leven is, of zijn, als het een echtpaar betreft. Aan iemand die overle den a is wordt natuurlijk geen uit kering meer gegeven, behalve dan aan de weduwe, die nog een zes tal maanden uitkering krijgt om zich te kunnen aanpassen aan de veranderde omstandigheden. Een alleenstaande krijgt echter slechts uitkering tot en met de maand van overlijden. De beste raad welke wij u kun nen geven is: ga praten op het kantoor van de Raad van Arbeid, leg uw geval geheel open en kom uit de hoek met uw voornemens, dus, ook als u voornemens bent, niet terug te komen in Nederland. Vergeet daarbij niet, dat het niet zo gemakkelijk is de Raad van Arbeid om de tuin te leiden; uw aanvraag wordt terdege onder zocht en mocht blijken dat u on waarheden hebt opgegeven, dan zal men niet aarzelen u met de rechter in aanraking te brengen. Wat dat betekent, zal u duidelijk zijn als u de strafbepalingen er eens op naslaat, waaruit u kunt lezen, dat u zelfs voor twee jaar de cel kunt indraaien. (Nadruk verboden). PAS-TUNETTE SHOW 1959 TE GOES Deze show werd georganiseerd door magazijn Poley (firma S. Meeuwsen) in samenwerking met de Iduna Corset Industrie N.V. te Uden. Getoond werden bustehouders, gaines en corsetten, vervaardigd volgens het Pas-Tunette maatsys- teem, dat ontwikkeld is door Idu na op basis van het wetenschap pelijk onderzoek naar „de juiste maat" van de Nederlandse vrouw Alle Pas-Tunette beha's hebben in elke maat 5 verschillende, we tenschappelijk berekende cup grootten. Daarom is er voor alle Nederlandse dames nu een per fect passende beha. Het Pas-Tu nette corset heeft in elke taille- maat 3 wetenschappelijk bereken de heupwijdten. Hierdoor is het mogelijk 98 van alle Neder landse dames aan een volmaakt passend confectiecorset te helpen. Vera (zeer zwaar figuur) droeg het buikcorset met een zodanige coupe, dat een volledige vrijheid ook bij het zitten en bukken is gewaarborgd. Zij toonde ook een beha met extra lange maagband. De beha valt over het corset en wordt daarop met trekkertjes bevestigd. Zodoende is er geen kans op een onflateuze vleesrol. Verscheidene modellen beha's die werden getoond, zijn ook ver krijgbaar met een zachte schuim rubbervoering in de cup. Deze beha's geven een ideale figuur correctie en verliezen nimmer hun model. De junior mannequins droegen foundations voor het jonge meisje, dat nog geen gaine behoeft te dra gen en toch een lichte steun no dig heeft. Pas-Tunette brengt voor deze meisjesfiguren leuke step-ins in diverse uitvoeringen. De speciale collectie jeugd- beha's is tot stand gekomen na een zeer uitgebreid onderzoek naar de wensen van het jonge meisje. Aan dit onderzoek werk ten vele honderden „teen-agers" mee. De nieuwe modellen zijn dan ook geheel „naar eigen keus". De show werd opgeluisterd door „Carla" met haar sprekende poppen, o.a. vermaard door bin nen- en buitenlandse televisie-uit zendingen. NOORD-BEVELANDS MANNENKOOR OPGERICHT TE KORTGENE Op zaterdag 23 mei j.l. werd in hotel „De Korenbeurs" te Kort- gene een vergadering belegd om te komen tot de oprichting van een „Noord-Bevelands mannen koor". Tijdens deze vergadering werd tot zodanige oprichting besloten. Zeventien zangers gaven zich tij dens de vergadering als lid op, welk aantal intussen reeds is uit gebreid. Als dirigent werd aange zocht de heer F. Smit te Kortgene, die belangeloos zijn medewerking heeft toegezegd. In het voorlopig bestuur van de vereniging hebben zitting de he ren M. J. van den Boomgaard, voorzitter, Y. Koopmans en R. Brandsma, leden. Het koor zal op zaterdag 6 juni a.s. te 16.30 uur de repetities aan vangen in het gymnastieklokaal van de openbare lagere school te Kortgene. Alle heren zangers, die alsnog tot het koor willen toetre den, zijn van harte welkom. ACTIE KONINGINNEFOTO PRINSES BEATRIX- POLIOFONDS Het Prinses Beatrix-Poliofonds, Stichting Nationaal Fonds voor de bestrijding van de Kinderverlam ming te Amsterdam is in de ge legenheid gesteld om ten bate van haar fonds kleurenreproducties van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix -beschermvrou we van genoemd fonds te mo gen uitgeven. De foto van onze landsvrouwe is speciaal ter gelegenheid van haar 50ste verjaardag gemaakt en is dus van historische waarde. Deze prachtige kleurenfoto's mogen voor de gezamenlijke prijs van f 2.50 worden verkocht, waar van één gulden ten goede komt aan het Prinses Beatrix-Poliofonds. Dit is een dringend nodige bij drage voor de bestrijding van de zo gevreesde ziekte, die polio heet De Actie Koninginnefoto Prin ses Beatrix-Poliofonds heeft mijn bemiddeling ingeroepen om de verkoop van bedoelde kleurenfo to's ook in deze gemeente te sti muleren. Er van overtuigd zijnde, dat door bovenbedoelde bijdragen ter bestrijding van de kinderverlam ming de volksgezondheid ten zeerste wordt gediend, wil ik deze actie warm bij u allen aanbevelen. In de loop van volgende week zullen leerlingen van de lagere scholen bij de ingezetenen aan kloppen om bovenbedoelde kleu renfoto-combinatie ter koop aan te bieden. U komt daardoor in het bezit van twee uitzonderlijk mooie kleu renfoto's en steunt er tevens een goed doel mee! Kortgene, 30 mei 1959. De burgemeester van Kortgene, A. A. Schuit. WEDEROM ZOMERCONCERTEN IN KAPELLE Op 8 juni het eerste concert De orgelbespelingen, die in 1958 door de Stichting Orgelcen trum zijn georganiseerd in de Ned. Plerv. Kerk te Kapelle, hebben zeer de aandacht getrokken en zijn druk bezocht. Dit is de re den, waarom ook voor 1959 weer met veel zorg een serie is voor bereid. Het prachtige orgel en de mooie akoestiek van de kerk scheppen de noodzakelijke basis voor deze bij het publiek blijkens de opkomst zeer gewaardeerde concerten. De serie zelf bestaat uit de vol gende concerten: 1. Maandag 8 juni 1959 orgelbe speling door Feike Asma. Hij zal die avond veelgevraagde werken spelen, o.m. van Handel, Lem- mens, Guilmant, Dubois, Lands man, Zwart en Asma. 2. Maandag 6 juli 1959 kerkcon- cert door Dé van Oenen met aan het orgel Stoffel van Viegen. Aan dit concert werkt ook een groot koor mee o.l.v. Gommert de Kok. Uitgevoerd wordt onder meer het bekende „Hor' mein Bitten" van Mendelssohn, terwijl Dé van Oe nen voorts enkele liederen zingt, Voor Elastieken kousen Buikbanden Korsetten Breukbanden Rechthouders Steunzolen en alle andere banda ges aan juiste maten gaat u heel best naar A. C. VAN DER REST Lange Kerkstraat 42 GOES Leverancier Ziekenfondsen Lid „Ovthobanda" (Vereni ging van vakkundigen) die tot de graag gehoorde beho ren. 3. Maandag 27 juli speelt de or ganist Piet van Egmond een pro gramma in de geest van zijn alom gewaardeerde en beluisterde or gelbespelingen op maandagavon den voor de N.C.R.V. 4. Maandag 7 september besluit Feike Asma dan weer de reeks concerten met een programma, waarvoor verzoeknummers kun nen worden opgegeven aan het bureau van de Stichting Orgel centrum, Dorpsstraat 9 te Krim pen aan de Lek. Uit de opgegeven nummers zal de organist dan een keuze doen, eventueel aangevuld en afgerond tot een geheel met enkele werken, die alom tot de veelgevraagde behoren. De reeks concerten zal dus een „populair" karakter dragen, het geen ongetwijfeld naar de wens is van blijkens alle luisteraars. Het ligt vanzelfsprekend in de bedoe ling, deze concerten afzonderlijk telkens in de pers aan te kondi gen. Waar de provincie Zeeland niet rijk bedeeld is met concerten, zal deze serie ongetwijfeld ook dit jaar weer de aandacht trekken van honderden op Walcheren en de Bevelanden. of het nieuwe, snelwerkende, tevens minder giftige voorkomt opbrengstverliezen en verhoogt het suikergehalte ARNHEM Gauzcpoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 1