kosteloze inenting tegen pokken een woonhuis Nieuwe minsters: vertegenwoordiger zwarte lederen herenjas bruine lederen damesjas motor handschoenen met schuurtje en erf een schildersknecht Sanderse J Algemene vergadering Nog steeds gelden de voorjaarsprijzen van Jongepier D. Rietveld vau Eysden Waarom 1 De staart, het manusje van alles krijgen wij Meer woonruimte? Als u met vakantie gaat HEEM DAH EEN FOTOTOESTEL EN VOLDOENDE FILMS MEE Wij hebben een ruime keus in fototoestellen en de prijzen zijn zeer gunstig Kom bij ons, wij kunnen u vakkundig voorlichten FOTOHANDEL <^Orelze Korte Delft 2, hoek Nieuwstraat, Tel. 2731 MIDDELBURG Groothandel te Goes in consumptie sector, zoekt in Zeeland ingevoerd Voor harde werker en pionier goede mogelijkheden en goed salaris. Zonder bewijzen van ervaring en aantoon bare verkoopkracht, onnodig te reflecteren. Brieven met uitvoerige inlichtingen worden gaarne inge wacht onder letter PR, bureau van dit blad. PROVINCIALE STOOMBOOTDIENSTEN IN ZEELAND Met ingang van 31 mei 1959 wordt op de provinciale veren de zomerdienstregeling ingevoerd. Exemplaren van deze dienstregeling zijn tegen betaling van f 0.05 per stuk verkrijgbaar op het directiekantoor, Prins Hendrikweg 10, te Vlissingen en bij de agenten op de plaatsen van afvaart. Wij hebben in Nederland pro blemen te over: onze verkeerson veiligheid, onze bewapening, on ze kankers terfte, onze waterke ring, onze welvaartsverdeling, on ze vakantiespreiding, onze ar beidsmarkt. Maar er is één kwestie die da gelijks en intensief ingrijpt in het leven van enkelingen en dat is het huizentekort. Er is geen misstand die zóveel mensen met grimmige regelmaat voortdurend nieuwe schade toebrengt aan lichaam en ziel. Het woningbeleid is misschien wel de allerurgentste kwestie, die de nieuwe ministerraad onder het oog zal moeten zien. Plannen o- ver huizenbouw zijn er al jaren lang geweest. Het enige wat ons op dit gebied nog steeds ont breekt zijn de huizen zelf. Eén enkele kamer. Wat is nu eigenlijk het aller ergste van de woningtoestanden anno 1959? Soms lijkt het of dat het gemeenschappelijk gebruik van trappen, gangen, keuken, kas ten, toiletten, balkonnetjes, schu ren en kolenhokken is. Een andere maal lijkt het aller ergste vooral de benauwing van de kleine ruimte, waarin een heel gezin maar moet zien dat het leeft; dat betekent: kan eten, spelen, slapen en werken. Hoe moet een mens nu geeste lijk en lichamelijk gezond blijven in de navolgende situatie? Man en vrouw en twee kinderen die nog te klein zijn om naar school te gaan, hebben de beschikking over één enkele kamer. De man heeft daarbij soms wis selende arbeidstijden. Als hij des nachts op de fabriek moet wer ken, dient hij overdag zijn portie slaap te krijgen. Gaat u hier even voor zitten en denkt u er eens o- ver na hoe dat in zo'n gezin nu allemaal geregeld moet worden. Jaren achtereen. Of is het allerergste misschien, dat deze toestanden langzamer hand zo'n permanent karakter krijgen? Waar zijn de lichtpun ten, die er op kunnen wijzen dat deze ellende binnenkort tot het verleden zal behoren? Deze toestanden bestaan nu al zoveel jaren achtereen, dat ons land meer en meer gaat lijken op een onontwikkeld gebied, op een landstreek, waarmee de één of an dere wereldorganisatie zich spoe- Een van de dingen waarin het uiterlijk van de mens afwijkt van dat van de meeste dieren is, dat wij geen staart hebben, terwijl de dieren die wel bezitten. Bij ons mensen rest er slechts het staart- been, een samenstel van een stuk of vier rudimentaire wervellicha men, een erfenis uit lang vervlo gen tijden. De meeste dieren hebben wel een staart en het ligt voor de hand dat die er niet voor niets is. Hier uit vloeit voort, dat we ons wel eens afvragen, waarvoor gebrui ken dieren die staart? In veel gevallen valt ons het gebruik van zo'n staart niet dade lijk op, maar de staart heeft bij dieren diverse doeleinden. En het is wel eens aardig hiervan een o- verzicht te geven. De prachtige pluimstaart van de eekhoorn wordt gebruikt als roer. Door deze staart is dit dier tje in staat fantastische sprongen van boom tot boom te maken en nauwkeurig zijn sprong en koers te bepalen. Bovendien doet die zelfde staart ook nog wel dienst als een soort parachute, wanneer de eekhoorn onverhoeds in de diepte moet duiken om aan een van zijn belagers te ontkomen. De staart wordt dan wijd uit ge zet en remt de val zover af, dat het dier ten eerste op vier poten terecht komt, maar zich boven dien niet bezeert. Zo kan het wel tot twintig meter diep springen. Verschillende dieren, zoals bij voorbeeld de vos en de grote mie reneters gebruiken hun pluim staart als deken. Ze dekken er zich mee toe en vooral wanneer het koud is, zorgt zo'n heerlijk harig dek voor de warmte-isola- tie. Schild en steun. Ook wordt de staart wel als een soort camouflage gebruikt. Wan neer een dier door een tegenstan der achtervolgd wordt en hij heeft een mooie bepluimde staart, die breeduit staat, dan komt het maar al te dikwijls voor, dat de vijand nauwkeurig zijn sprong berekent op dat deel van de staart dat hij ziet. De eigenaar van de staart wordt dan natuurlijk gemist en de vijand blijft zitten met een bek vol haren. Voor vissen en vele andere wa terdieren is de staart niets meer en minder dan een voortbewe gingsorgaan. De kangoeroe gebruikt zijn gro- dig eens moet gaan bezig houden. Een paar jaar geleden was men van mening, dat het woningtekort in 1970 nog wel niet zou zijn op geheven. Telkens zijn daar weer andere redenen voor, die niet of nauwelijks uit de weg geruimd schijnen te kunnen worden. Besmettelijke ziekten. De meest eenvoudige hygiëne kan bij gebrek aan woonruimte niet worden betracht. Twee of meer kinderen in één bed is een veel voorkomend verschijnsel. Ze houden elkaar wakker, ze maken herrie, ze vechten. Wordt er één ziek, dan hinderen ze elkaar nog meer dan anders: als er een be smettelijke ziekte in het spel is, wordt de tweede daarin onher roepelijk meegesleept. Het behoeft dan nog niet eens mazelen, kinkhoest of difterie te zijn, ook de bij de jeugd zo dik wijls voorkomende impetigo (kren- tenbaard) en andere infektieve huidaandoeningen tasten broertjes en zusjes aan als ze bij elkaar ge pakt moeten slapen. Trouwens, bij allerlei ziekten en kwalen, ook al bestaat er geen infektiegevaar, is het wenselijk dat een patient een afzonderlijk bed, liever nog een afzonderlijke ka mer ter beschikking heeft, anders komt er van rust en een redelijke verpleging niets terecht. Onder de trap. Dan zijn er nog de ontelbare gezinnen, waar de jongste sprui ten uit plaatsgebrek op de slaap kamer van de ouders moeten ver blijven. Dat is een hoogst onge wenste toestand, waarvan de schadelijke gevolgen voor de gees telijke gezondheid van de kinde ren niet te licht mogen worden opgevat. Gebrek aan ventilatie en licht maakt, dat de lichamelijke weer stand wordt ondermijnd: er zijn mensen die door gebrek aan ruim te hun ledikant in een hol onder de trap hebben opgesteld. De huisvrouw, die recht heeft op een goed ingerichte komforta- bele keuken, moet zich maar al te dikwijls behelpen met een soort kast of een stukje badkamer, of wel zij mag de oorspronkelijke keuken-met-toebehoren maar voor het bereiden van één maaltijd een uurtje per dag gebruiken. Dr. Alfreda Briedé. (Nadruk verboden). te zware staart om op te steunen. Wanneer hij op zijn stevige ach terpoten zit, is de staart de steun waarmee hij zich rechtop houdt. Als wapen. Vroeger gebruikten de dieren hun staart wel als wapen. Dat zien we op de afbeeldingen van voor historische dieren, daar zien we dikwijls zware dikke staarten, be zet met scherpe punten. Wanneer de eigenaar met zo'n staart een flinke rake klap uitdeelde, was de tegenstander behoorlijk ge wond. Iets hiervan vinden we nog terug bij de krokodillen. Een flin ke krokodil slaat met één klap van zijn staart een volwassen man tegen de grond, waarbij hij wel het een en ander breekt. Voorts wordt de staart ook ge bruikt als een soort vlag of wim peltje, waarachter de jongen kun nen volgen, kijkt u maar eens naar de reeën. De apen weten helemaal een handig gebruik te maken van de staart. Hier doet hij dikwijls dienst als vijfde hand en ze grijpen er zich even feilloos mee vast, als met de handen. Kijken we naar het paard, de koe en zoveel andere dieren, dan zien we, dat de staart ook nog dienst doet om insecten te verja gen, die de eigenaar van de staart hinderen en plagen. Als klimtouw en troffel. Een honingbeer, die een bijen nest uithaalt, hangt met zijn kop voorover, maar wanneer hij terug wil, klimt hij in zijn eigen staart. Het gordeldier gebruikt zijn ste vige gepantserde staart om de in gang van zijn hol af te sluiten. Dan hebben we nog de bever, die zijn troffelachtige platte staart zou gebruiken om er mee te met selen met modder. Dat is echter een fabeltje, dat zich nog altijd hardnekkig handhaaft. De bever gebruikt zijn staart, die weliswaar een merkwaardige platte vorm be zit, niet als troffel. Hij gebruikt hem normaal bij het zwemmen en om er op te steunen, wanneer hij opzittend stammetjes knaagt en hij gebruikt hem als alarmsignaal voor zijn soortgenoten. Wanneer er namelijk gevaar dreigt, slaat de bever met die platte staart hard op het water, waardoor een knal ontstaat, die zeer ver is te ho ren. Op dat geluid duiken alle aanwezige bevers onder in het veilige water. Natuurlijk zou er over de staar ten van de dieren nog veel meer te vertellen zijn. Veel vogels ge bruiken hun staart als pronk om het vrouwtje te behagen, de hage dis laat hem rustig achter, wan neer een vijand hem tracht te grijpen. Er groeit een nieuwe staart aan. En zo zouden we door kunnen gaan. Het een en ander heeft ons ech ter wel duidelijk gemaakt, dat de dieren hun staart niet voor niets hebben en nuttig weten te ge bruiken (Nadruk verboden). BURGERLIJKE STAND Wissenkerke Geboren: 8 apr. Max, z.v. J. A. Luijk en M. C. Reijnhoudt. 10 apr. Helena Adriana, d.v. A. A. P. Breure en W. van den Hoek. 25 apr. Henri, z.v. A. P. Versluis en M. A. de Bruin. 27 apr. Adriana Maria, d.v. J. Filius en M. de Looff. 30 apr. Cornelia Corstiana, d.v. J. J. van Fraassen en P. N. Klaassen. Ondertrouwd: 17 apr. C. A. A- damse, 26 jr. te 's-Heer Arends- kerke en J. D. Versluis, 24 jr. 27 apr. M. C. Duine, 27 jr. te Rot terdam en P. C. J. Gloudie, 21 jr. te Rotterdam. 29 apr. J. M. Wiele- maker, 36 jr. te Middelburg en N. C. Bakker, 36 jr. Getrouwd: 2 apr. C. Snel, 25 jr. en W. E. Heijstek, 20 jr. Overleden: 1 apr. Teuntje de Lange, echtgen. van H. Flipse, 64 jr. 21 apr. Jacobus Sandee, 72 jr., echtgen. van L. Goudswaard. 29 apr. Izaak Janus Karelse, echt genoot van J. de Kam, 76 jr. SCHOOLVOETBAL Bij de wedstrijden schoolvoet- bal werd het elftal van de ulo school te Kortgene met Pasen kampioen in haar klasse voor de afdeling Noord- en Zuid-Beve land, terwijl hetzelfde elftal met Pinksteren de 2de prijs behaalde in de kampioenswedstrijden voor geheel Zeeland. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de postcommandant der rijkspolitie te Wissenkerke zijn in lichtingen te bekomen omtrent twee gevonden portemonnee's. Te Kamperland zijn omtrent on derstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: Een vulpen en een armband: Kamermans, Veerweg 20; een bei ge handtas: C. de Visser, Stroo- dorp 13; een dubbele rijwieltas: A. Bakker, Plankendorp 3; zwarte handtas met inhoud: Van der Heijde, Veerweg 84; een metalen duimstok: J. de Waard, Veerweg 116. PREDIKBEURTEN voor zondag 24 mei 1959 Ned. Herv. Kerk Geersdijk. 10 uur ds. Koole en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Postma. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Veldman. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 en 14.30 uur vicaris Van Melle uit Rotterdam. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. Koole. Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur dienst. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Kersten. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur de heer W. Bosschaart van Wolf aartsdijk. ZONDAGDIENST ARTSEN Aanstaande zondag doen dienst dokter 't Hart en dokter Janssen. U kunt niet ALLES weten Süèdejasjes, gemaakt van scha penhuid, zijn de goedkoopste, die van een kruising van schaap en geit (persian) zijn duurder, ter wijl die gemaakt van antilopehuid de duurste zijn. Voorkom, indien mogelijk, een re genbui op uw suède jasje, maar krijgt ge er een buitje op, dan rustig laten drogen, niet bij de kachel en zodra droog opborste len. Vetvlekken op suède kunt u ver wijderen met magnesiumpoeder. Dit poeder op de vlek strooien, in laten trekken en afborstelen. Andere vlekken op suède verwij dert u met een potloodgommetje. Nawrijven met het suède van het beleg. Echt vuil geworden suède dient u te laten reinigen door een be trouwbare vakman. Wasbare suède kunt u slechts krij gen in één tint, n.l. naturel beige. Te koop: een (maat 54) en een (maat 38) en een paar bruine Te bevragen bij C. SNEL, Geersdijkseweg 10, Geersdijk X Vandaag, 23 mei, her- denken onze geliefde ouders, behuwd- en I grootouders jtj Adriaan Huissoon en Cornelia Huissoon- ;j; Korsuize, X de dag waarop zij 40 .j. jaar geleden in de echt zijn verbonden. Dat zij nog lang ge- spaard mogen blijven X is de wens van hun -j. zoon, schoondochter en kleinzoon. X V J. Huissoon. P. Huissoon- y Janse. X. X Adrie en Leo. I*. Colijnsplaat. Hedenavond heeft de Heere tot Zich ge nomen, onze zeer ge liefde moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder, zuster en tante Janna Verburg, (Wed. van Anth. van Gilst, eerder wed. van A. Verweij), op de gezegende leef tijd van 91 jaar en 6 maanden. Openb. 7 vers 13 en 14 Lisse H. van Gilst. S. J. van Gilst- Munter. Kortgene A. Verweij. M. Verweij- de Waal. Nellie. Colijnsplaat: J. P. Nijsse. C. Nijsse. Mientje. Ria. Kortgene, 19 mei 1959. Torendijk 104. De teraardebestelling heeft plaats gehad op vrijdag 22 mei j.l. J. M. Wielemaker en N. C. Wielemaker-Bakker zeggen, mede namens we derzijdse ouders, hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling, voor en bij hun huwelijk ondervon den. Inzonderheid de heren au tobezitters voor het beschik baar stellen van hun wagen Kamperland, mei 1959. Vrijdag 29 mei na 12 uur GESLOTEN tot zaterdag 30 mei 9.30 uur J. P. SCHIPPERS. COLIJNSPLAAT Gemeente Kortgene De burgemeester van KORTGENE brengt ter openbare kennis dat gele genheid tot zal worden gegeven te Kort gene op donderdag 28 mei a.s. van 14.00 - 15.00 uur in het wijkgebouw. Kortgene, 23 mei 1959. De burgemeester voornoemd, A. A. Schuit. Uit de hand te koop: Direct te aanvaarden bij C. GOULOOZE, Co- lijnsplaatseweg 9, Colijns plaat. Terstond gevraagd: Vast werk GEBR. KRAMER, Wis senkerke r'A w vttuJiiboeket kiest u bij ons gemakkelijk uit een grote collectie kleuvenlichtbeelden Bloemenmagazijn Lange Delft 55 Middelburg Telefoon 2609 van de V.V.V. „Noord-Beveland" op dinsdag 26 mei 1959, des avonds 7.30 uur bij dhr. Westerweel te Colijnsplaat Het eiland Noord-Beveland komt als vakantieoord meer en meer in de publieke be langstelling te staan, komt daarom allen naar deze ver gadering. De directeur van de Prov. Zeeuwse V.V.V., de heer Oskamp, zal ter vergadering aanwezig zijn en zal gaarne nadere inlichtingen verstrek ken. Het bestuur. slaapkamers, divanbedden, één- en twee persoons bedden en meubelen Woninginrichting Dam 77 MIDDELBURG Voor zonnebrand- crème en -olie Kapper Lange Kerkstraat 40, Goes Telefoon 2904 Ja, waarom zou u het kiezen van een bromfiets moeilijk maken Bij ons is uw keus niet moeilijk Waarom? Omdat wij de unieke collectie BERINI bromfiet sen in voorraad hebben L. J. Augustijn Colijnsplaat E. W. van der Heijde Geersdijk I. M. de Moor Wissenkerke P. J. de Wild Kats Op speurtocht in de natuur

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 2