Mislukte formatie Belasting en werkende vrouw K. H. Schippers &Co. de inboedel het woonhuis Tweede blad van Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 2 mei 1959 no. 2934 Vlechtwerk, draad, draadnagels, krammen, schroeven, horregaas, r aamhorren, asfalt, rubberroid bij Kortgene zaterdag 9 mei 1959 publiek verkopen: woensdag 13 mei 1959 publiek verkopen: met stenen schuur en erf HEMELVAARTSDAG In verband met Hemelvaartsdag, verzoeken wij heren adverteerders vriendelijk hun advertenties zo spoedig mogelijk te willen inzenden Bij voorbaat dank De uitgever Na een weinig verheffend ge scharrel met portefeuilles en per sonen moest na een vier weken durende poging tot kabinetsforma tie de formateur prof. De Quay toch naar de koningin stappen met de boodschap, dat hij niet naar zijn zin heeft kunnen slagen en Hare Majesteit te verzoeken hem van de opdracht te ontslaan. Met oneindig geduld en taaie volharding heeft prof. De Quay getracht de regering te vormen, die het meest nabij kwam aan de uitleg die aan de verkiezingsuit slag van 12 maart is te geven. De partijen, die de regering Drees op 11 december deden vallen, hadden zich, na informatie door prof. Beel, bereid verklaard tot sa menwerking te komen in een nieu we regering en op 28 maart ont ving prof. De Quay toen zijn for matie-opdracht. Het leek bijna ze ker dat hij in zijn opdracht zou slagen. Reeds spoedig was het een pu bliek geheim, dat er vooral in de Christelijk Historische Unie ernstige bezwaren bestonden te gen het zitting nemen in een ka binet zonder socialisten. Vooral de kamerfractie der C.H.U. telde verschillende opponenten hierte gen en de heer Tilanus heeft veel overredingskracht moeten aan wenden om toch zijn partij tot sa menwerking bereid te doen zijn. Toen prof. De Quay dus op de gedane toezegging aan het werk ging, heeft hij misschien de fout gemaakt de weerstand in de C.H.U. tegen de nieuwe regerings samenstelling niet voldoende te tellen. De teleurstelling die enkele voor economische zaken gevraagde K.V.P.-kandidaten hem bezorg den, leidde er toe, dat hij de oor spronkelijke opzet van portefeuil le-verdeling moest laten schieten. ITet gevolg hiervan was weer, dat zowel K.V.P. als V.V.D. als A.R.P. dan wel ieder een in de sociaal- economische sector meetellend de partement zouden gaan bezetten, maar dat voor de C.H.U. niet veel aanlokkelijks overbleef. Dat ver- verhoogde dus de weerstand van christelijk-historische zijde tegen deze kabinetsvorm en men kwam óók met eisen voor bepaalde de partementen. Om de poging te doen slagen stelde de V.V.D. zich toen bereid tot enige concessie. Zij zag af van de haar reeds toegedachte porte feuille van binnenlandse zaken en wist bovendien met een goede kandidaat voor de post Van defen sie tevoorschijn te komen. Zo zou den dan b.z. en volkshuisvesting voor de C.H.U. beschikbaar zijn. Helaas deden zich bij de C.H.U. toen ook de persoonlijke moeilijk heden gelden. Het bleek niet een voudig om geschikte krachten be reid te vinden een ministerszetel te aanvaarden en de aangezoch- ten hadden ook weer hun voor keuren voor bepaalde posten. En aan al deze steeds weer nieuwe eisen heeft de formateur tenslotte niet meer kunnen voldoen. Het zou een opnieuw onderhandelen en opnieuw verschuiven hebben gevergd, zonder de zekerheid dan uiteindelijk wel te zullen slagen. We menen, dat het mislukken van deze formatiepoging niet zo zeer een gevolg van politieke in zichten is als wel van partij- en persoonprestige. In zekere zin is deze mislukking daarom des te bedroevender, want het toont te sterker aan, dat het landsbelang achter gesteld is bij dat van de partij. Aan de andere kant maakt liet de kansen voor een volgende, soortgelijke poging niet geheel on mogelijk. Ieder vraagt zich natuurlijk af: wat nu? Als de opvattingen der partijfracties niet veranderd zijn, en er is geen aanleiding om dat te veronderstellen, dan blijven zij geporteerd voor een regering zon der socialisten. De door dezen ge stelde eisen achtte men immers onaannemelijk en dat zal wel zo blijven. De meest voor de hand liggende oplossing is dan: óf een kabinet gevormd door alleen K.V.P., V.V.D., A.R.P. met des noods een enkele vrijstaande spe cialist óf een zuiver zakenkabinet, dat dus niet speciaal op een ka mermeerderheid is samengesteld maar waarvan de personen toch door de genoemde partijen als ge heel aanvaardbaar geacht worden. Het mislukken van de poging is uiteraard koren op de molen van de P.v.d.A. Men heeft haar met deze mislukking troeven in handen gegeven, waar zij een dankbaar gebruik van kan maken. Het is vooral de C.H.U. die zich niet van een sterke zijde heeft doen kennen. En men vraagt zich af of bij deze partij de angst voor de socialistische oppositie zo groot was, dat ze uiteindelijk de konse- kwentie van een meer „rechtse" regering niet aandurfde. Bij wel ke angst uiteraard ook het lands belang in het oog kan zijn gehou den. Het toch nog falen van deze formatiepoging is voor het Ne derlandse volk een klap in het ge zicht geweest en heeft zeker geen goed gedaan aan het prestige van de hierbij betrokken partijen. H. van Wermeskerken. (Nadruk verboden). Het leven is duur en daarom zijn er vele vrouwen die er bij gaan werken, zodat én man én vrouw inkomsten verwerven. Ve len onzer lezers vragen zich nu wel eens af tot hoever zij kunnen gaan om niet in de belasting te vallen. Dat is in feite een heel in gewikkelde geschiedenis, waar voor niettemin veel belangstelling bestaat. We zullen op dit onder werp eens nader ingaan. In principe behoren alle bijver diensten tot het inkomen en wel netto; van de bruto verdiensten gaan eerst de kosten af, die voor de verkrijging daarvan moeten worden gemaakt. Alleen wanneer iemand in loon dienst is en een zodanig loon ver dient (in het algemeen beneden f 6900.dat hij niet in de in komstenbelasting valt, zal hem geen aanslag inkomstenbelasting worden opgelegd, als zijn andere inkomsten (dus buiten het loon) f 200.netto niet te boven gaat. Bestaan de neveninkomsten van de vrouw ook uit loon (en anders niet), dan wordt automatisch aan genomen dat de vrouw f 100. verwervingskosten had, zodat zij bij een bruto-verdienste van f 300.nog niet boven f 200. bijverdienste komt. Voor huisnaai werk b.v. geldt dit dus niet, om dat het geen loon is wat daarmee wordt verdiend. Drie praktijkgevallen. Wij zullen een en ander eens met enkele voorbeelden nader on der de loep nemen. A. Een man verdient in vrij bedrijf f 5000.zijn vrouw ver dient er f 150.bij (alles netto). Dan is er inkomstenbelasting ver schuldigd over f 5150.(de hoofdinkomsten bestaan n.l. niet uit „loon"). B. Een man verdient in loon dienst netto f 5000.(loonbelas ting en premie A.O.W. zijn dus al ingehouden). De vrouw verdient f 200.bij (netto). In dat geval volgt geen aanslag in de inkom stenbelasting. C. Een man verdient f 3000. loon, netto. Loonbelasting en A.O. W. zijn ook hier weer ingehouden. De vrouw verdient er f 190.— bij, ook netto en de rente van spaar geld bedraagt b.v. f. 11.De man krijgt nu wel een aanslag in de inkomstenbelasting n.l. over f 3201.De neveninkomsten wa ren n.l. hoger dan f 200.want naast de netto-bijverdiensten van de vrouw was er nog ander inko men, n.l. totaal f 190.en f 11. is f 201.Van de verschuldigde inkomstenbelasting wordt uiter aard de reeds ingehouden loonbe lasting afgetrokken. De aangifte. Dit zijn wel de meest voorko mende gevallen. Wie een aangif tebiljet krijgt toegezonden, is ver plicht dat biljet naar waarheid in te vullen en op te zenden. Al met al is het een zeer inge wikkelde geschiedenis, met vele voetangels en klemmen. Met een beschrijving van alle mogelijkhe den zouden wij een boekwerk kun nen vullen. Daarenboven kunt u op dit bovenaangehaalde niet al tijd afgaan, want elk geval kan weer wat anders liggen, zodat het raadzaam is u met uw moeilijk heden te wenden tot een belas tinginspectie of een andere belas tingdeskundige, met volledige ge gevens natuurlijk. Wij willen niet nalaten, hieraan nog dit toe te voegen. Indien éen gehuwde vrouw een betrekking in ioondienst heeft, (aannemende dat er geen kinderen zijn), dan is het zo, dat van het door deze vrouw verdiende loon géén loonbelasting wordt ingehouden, indien het door deze vrouw verdiende loon niet meer bedraagt dan f 200.82 per maand of f 46.34 per week, of f 7.71 per dag. Dit wil echter niet zeggen, dat dit door die vrouw verdiende loon, nu geheel belas tingvrij is. Haar inkomsten wor den n.l. opgeteld bij die van haar man, zodat deze over het betrok ken jaar een aanslag in de inkom stenbelasting zal ontvangen, be rekend over het totale inkomen min de verwervingskosten en met aftrek eveneens van de reeds in gehouden loonbelasting van het loon van de man. (Nadruk verboden). ZONDAGDIENST ARTSEN A.s. zondag doen dienst dokter Maas en dokter 't Hart. REDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk Golijnsplaat Zondag 3 mei. 10 en 2.30 uur vicaris A. van Melle uit Goes. Donderdag 7 mei. Hemelvaarts dag. 9.30 uur ds. Veldman. Ned. Herv. Kerk Kats Zondag 3 mei. 10 uur ds. Zeijd- ner en 2 uur dienst. Donderdag 7 mei. 10 uur dienst. Ned. Herv. Kerk Geersdijk Zondag 3 mei. 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Donderdag 7 mei. Hemelvaart. 9.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kamperland Zondag 3 mei. 9.30 uur ds. Post- ma en 2.30 uur Beneder. Donderdag 7 mei. Hemelvaart. 9.30 uur ds. Postma. Ned. Herv. Kerk Kortgene Zondag 3 mei. 10 en 14.30 uur dienst. Donderdag 7 mei. 10 uur Feest van 's Heeren Hemelvaart. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke Zondag 3 mei. 10 en 2.30 uur ds. Koole. Donderdag 7 mei. Hemelvaart. 10 uur ds. Koole. Geref. Gem. Kortgene Zondag 3 mei. 10. 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Kerk Wissenkerke Zondag 3 mei. 10 en 2.30 uur ds. Kersten. Geref. Kerk Geersdijk Zondag 3 mei. 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Kerk Kamperland Zondag 3 mei. 9.30 en 2.30 uur ds. A. J. Radder. Woensdag 6 mei ho pen onze ouders, be huwd- en grootouders Marinus Hollestelle en Anthonia Marina Hollestelle - Karreman de dag te herdenken, dat zij 50 jaar geleden in de echt zijn verbon den. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven is de wens van de kin deren, behuwd- en kleinkinderen. Colijnsplaat: C. A. Hollestelle. Loenen a.d. Vecht: A. J. Verburg - Hollestelle. P. L. Verburg. Thonia en verloofde. Rinus. Colijnsplaat: A. C. Hollestelle. P. Hollestelle - van Gilst. Rinus - Mientje. Tonia - Bram. Wissenkerke: J. A. Kouwer - Hollestelle. P. Kouwer. Piet en verloofde. Rinus - Rietje. Kats: P. M. Verburg. J. B. Verburg - Schrier. Colijnsplaat, april 1959. Irenestraat 42. Hiermede geven wij u kennis, dat tot onze diepe droefheid, na een kortstondig lijden, is overleden, onze ge liefde man, vader, be huwd-, groot- en over grootvader, de heer Izaak Janus Karelse, in de ouderdom van ruim 76 jaar. J. Karelse - de Kam. M. L. Wisse - Karelse. L. L. Wisse. Klein- en achterklein kinderen. Kamperland, 29 april 1959. De begrafenis heeft plaats gehad op vrijdag 1 mei j.l. te Kamper land. Groene carbolineum, Buitenbeits, teerbollen en verfkwasten bij K. H. SCHIPPERS &CO. Kortgene De besturen van „Het Groene Kruis" te Colijnsplaat en te Kats betuigen hun har telijke dank aan allen die de Emmabloem-collecte hebben gesteund. De opbrengst te Colijnsplaat was f 363.80 en die te Kats f 114. De opbrengst van deze t.b.c.-collecte komt ten goe de aan de lijders aan deze ziekte van alle gezindten en is niet bestemd uitsluitend voor sanatoria van een .be paalde godsdienstige rich ting en is niet bestemd uit sluitend voor lijders van een bepaalde politieke partij. Notaris J. J. W. KLOP te Kortgene zal op om 2 uur ten verzoeke en ten huize van de heer P. M. Ketelaar te Wissenkerke als: eiken kabinet, tafels, stoelen, 2 kachels (w.o. een zo goed als nieuw), vloer kleed, zeil, matten, rook tafel, theetafel, doofpot, boeken, lampen, 3 ledikan ten, veren bed, keukenge- rief, petr. kachel, tuinge reedschap en wat verder zal worden aangeboden. Notaris J. J. W. KLOP te Kortgene zal op 's avonds 7 uur in hotel „De Patrijs" te Colijnsplaat, ten verzoeke van de heer D. de Vos c.s. aan de Ringweg 60 te Co lijnsplaat, groot 2.02 are. Ontruimd te aanvaarden bij de betaling voor of op 12 juni a.s. Bezichtiging don derdag 7 mei a.s., 's avonds van 78 uur.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 3