VI. Houterman i I RAADSVERGADERING WISSENKERKE RAADSVERGADERING KORTGENE f I 1 BOEKHOUDBUREAU VOOR NOORD-BEVELAND BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN Havelaarstraat 9 - Colijnsplaat - Telefoon 01199-205 ADMINISTRATIES ASSURANTIES I Vrijdag 24 april j.l. kwam de gemeenteraad in openbare verga dering bijeen onder leiding van burgemeester J. van Halst. De le den Bustraan, Kole, De Smit en Stokman waren met kennisgeving afwezig. In zijn openingswoord richtte de voorzitter een welkomstwoord tot het nieuwe lid Bakker. Na voorlezing van het gebrui kelijke gebed legde het lid Bak ker in handen van de voorzitter de voorgeschreven eden af, waar na hij door de voorzitter werd ge feliciteerd en hartelijk welkom werd geheten. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de nieuwbenoem de de ware behartiging van de belangen der gemeente zou voor staan. De notulen van de vorige ver gadering werden onveranderd vastgesteld, waarna een groot aan tal ingekomen stukken voor ken nisgeving werden aangenomen. De voorschotten en vergoedin gen voor de jaren 1959 en 1958 ten behoeve van de bijzondere scholen in de gemeente Wissen- kerke werden z.h.s. vastgesteld volgens het voorstel van b. en w. Evenzo werden die voorschotten en vergoedingen voor de kleuter scholen vastgesteld. Z.h.s. werd gunstig beschikt op het verzoek van het bestuur der chr. bewaarschool te Wissenkerke om de benodigde gelden beschik baar te stellen voor de bouw van een nieuwe kleuterschool. De bouw van deze nieuwe school werd door de minister van O., K. en W. op de urgentielijst 1959 ge plaatst. Tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur werd met 6 tegen 1 stem het lid S. Breure herbenoemd. De drie Oranjeverenigingen in deze gemeente hebben een sub sidie verzocht voor het tracteren van de schoolkinderen op het a.s. Koninginnefeest. B. en w. stelden voor het verzoek in te willigen en een subsidie van 50 cent per kind te verlenen. Het lid Zuijdweg vond dit bedrag aan de lage kant, temeer waar het thans een bijzon dere verjaardag betrof, n.l. de 50ste verjaardag van H.M. de Ko ningin. Uit de hierop volgende bespreking bleek, dat b. en w. be trekkelijk ondoordacht het bedrag van 50 cent genoemd had. Het voorstel Zuijdweg, om die subsi die te verhogen tot 75 cent per kind, werd hierna, met de stem men van de leden Marcusse en De Lange tegen, aangenomen. In verband met aangebrachte verbeteringen werd de huur van de woning van P. de Haze te Kamperland verhoogd tot f 8.75 per week, ingaande 1 februari j.l. Aan de heren P. D. Remijnse, J. Meulenberg en Gebr. de Rid der werd voor hun gestorven hon den ontheffing in de hondenbe lasting gegeven. Het verzoek van de schoolart- sendienst Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (west), om wijzi ging van de gemeenschappelijke regeling, werd z.h.s. ingewilligd, dit in verband met gestadige uit breiding van het per schoolarts onder controle staande kinderen. Een derde schoolarts is daarom dringend nodig. Eveneens z.h.s. werd een ge meenschappelijke regeling vastge steld voor het ziekenvervoer op de Bevelanden. Op een vraag van het lid Zuijdweg antwoordde de voor zitter dat de ziekenauto hoogst waarschijnlijk bij Van Halst te Kamperland gestationeerd zal worden, definitief staat het nog niet vast. Een nieuwe legesverordening werd vastgesteld en de Algeme ne Politieverordening werd gewij zigd. Deze wijziging werd in sa menwerking met de districtsraad Noord-Beveland van het Land bouwschap opgemaakt. Het be staande artikel verbood duiven te laten uitvliegen gedurende de maanden maart tot en met augus tus, behalve des zaterdags van 9 tot 18 uur. Dat verbod was niet van toepassing op wedvluchten. Het nieuwe artikel bepaalt voor 1959 het verbod op het tijdvak 1 april tot en met 15 mei. Tegen het uitvliegen der duiven na 18.30 uur bestaat geen bezwaar, terwijl voor het houden van wedstrijden e.d. de burgemeester voor korte tijd ontheffing kan verlenen. Het uitbreidingsplan in onder delen voor het recreatiegebied in de Onrustpolder en in de Anna- Friso-polder werd z.h.s. vastge steld. De voorzitter deelde hierbij mede, dat reeds 30 van 54 ontwor pen zomerwoningen in erfpacht waren uitgegeven en dat over vier woningen de besprekingen nog gaande zijn. Deze verheugende mededeling noemde hij een succes en het eerste gedeelte van het plan wordt reeds vol gebouwd, zodat het tweede gedeelte ook al in ge bruik genomen moet worden en dit alles in het korte tijdsbestek van nog geen jaar. Tot lid van het bestuur van de drie-eilanden-commissie werd aangewezen de heer P. G. A. de Lange. De oude brandweergarage en de daarbij behorende grond te Kamperland werd op voorstel van b. en w. verkocht aan de hoogste van de twee inschrijvers, de heer J. Filius, voor de som van f 1016.De firma Leenpoel was de laagste inschrijver met f 726. terwijl de prijzen ver boven de taxatieprijs lagen. Daar het gemeentegebouw te Kamperland practisch niet meer gebruikt wordt voor vergaderin gen en door de bouw van een Groene Kruisgebouw te Kamper land ook niet meer gebruikt zal worden als consultatiebureau, heeft de gemeente dit gebouwtje niet meer nodig en zou zij het willen verkopen. De kerkeraad der Ger. Gemeente zou dit gebouw gaarne willen kopen teneinde dit in te richten als kerk. B. en w. hebben dit gebouw laten taxeren door de heer Slotema, die de waarde van het gebouw met de' daarbij behorende grond heeft bepaald op f 3500.Genoemde kerkeraad wil dit gebouw en die grond kopen voor die prijs. Het betreffende voorstel van b. en w. ontlokte wethouder Leendertse de vraag, of het niet mogelijk was, om in de tijd van de bouw van een Groene Kruisgebouw en de verbouw van het gemeentegebouw in dat laatste gebouw toch het consultatiebureau gevestigd te houden. De voorzitter was hierop op zakelijke gronden tegen, gooit men het oude gebouw tegen de vlakte, dan hebben dokters en zus ters geen enkele gelegenheid hun consult uit te voeren, bovendien, men zou dan ook voor een ruimte, die nu in eigendom is, de hand moeten ophouden. Het lid Zuijd weg zag de oplossing in een schriftelijke overeenkomst of door het beschikbaar stellen van een ander geschikt lokaal door de ker keraad der Ger. Gemeente. Na enige bespreking werd in die zin tot de verkoop besloten. Aan de Coöp. Diepvriesvereni ging „Kamperland" te Kamper land werd 196 m2 grond verkocht voor f 5.15 per m2 voor de bouw van een diepvriesinstallatie. Op voorstel van b. en w. werd aan de vereniging „Het Groene Kruis" te Wissenkerke plm. 555 m2 grond verkocht voor de bouw van een Groene Kruisgebouw aan de Ooststraat te Wissenkerke en aan eenzelfde vereniging te Kam perland plm. 439 m2 grond voor de bouw van een Groene Kruisge bouw aan de Nieuwstraat te Kam perland. De koopsom voor beide percelen zal het geringe bedrag van f 1.per perceel bedragen. Het lid De Lange, voorzitter van de Groene Kruisvereniging, dank te de raad hartelijk voor dit be sluit en sprak de hoop uit, dat nog dit jaar met het bouwen zal wor den begonnen. Voor de te maken pasveersloot te Kamperland, ten behoeve van de nieuwe riolering aldaar, werd naar aanleiding van een opmer king van Ged. Staten besloten, nog 70 x 15 m grond aan te ko pen van de heer A. de Putter voor de prijs van f 1.50 per m2. Eveneens werd z.h.s. besloten tot aankoop van enige perceeltjes grond aan de Ooststraat te Wis senkerke voor de verbetering van een trottoir. De drie eigenaars van die grond waren bereid die grond te verkopen voor f 5.85 per m2. De gezamenlijke grootte be draagt 13.35 m2. Hierna werden enige wijzigin gen aangebracht in de begrotin gen 1958 en 1959. Als laatste punt kwam daarna aan de orde het voorstel van b. en w. tot het vragen aan H.M. de Koningin om het aantal vergun ningen ingevolge de Drankwet te mogen brengen van 7 op 10, dit in verband met de zeer grote kans dat in de komende 5 jaar één of meer hotels in het recreatiegebied zullen verrijzen. Zonder enige be spreking werd dit voorstel z.h.s. aangenomen. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat aan de heer J. D. Smits te Ouderkerk toezegging van be noeming zal wordén gedaan voor de betrekking van hoofd der o- penbare school te Wissenkerke. Bij de rondvraag vestigde het lid Marcusse er de aandacht op, dat de aansluitingen aan de nieu we riolering te Kamperland aan de achterkant der woningen ge schiedt, hij meende te weten dat destijds besloten was deze aan sluitingen zoveel mogelijk aan de voorzijde te doen uitvoeren. De voorzitter antwoordde hierop, dat, om de mensen ter wille te zijn en om de aansluitingen niet onder de gehele woning te laten lopen, nu besloten is langs achter die aan sluitingen te laten maken. Op de vraag van het lid Zuijd weg of er al iets naders omtrent het nieuwe verenigingsgebouw te Geersdijk bekend is, antwoordde de voorzitter dat de betreffende tekeningen nu weer bij de heer Slotema terug zijn. Het lid Bakker vroeg aandacht voor een slecht weggedeelte bij het begin van de Dorpsweg. Vol gens de voorzitter is dit object al in behandeling. Ten behoeve van het vreemdelingenverkeer vroeg het lid Bakker tot slot om een richtingbord op het eind van de Wiskerkseweg (bij de hofstede van Van der Weele). De voorzitter zei hem, dat dit buiten de bevoegd heid van de raad is. A.N.W.B. of V.V.V. kunnen hier misschien de helpende hand bieden. Het bord „richting Kamper land" aan het begin van het dorp (bij C. Begthel) zal herplaatst wor den. Met woorden van dank en het gebed sloot de voorzitter deze ver gadering. Binnen twee uur was hiermede een agenda afgewerkt van 26 punten, 16 ingekomen stuk ken en enige mededelingen. Dank zij de vlotte leiding en het mini mum aan woorden werd dit re sultaat bereikt. Een buitenkansje voor de pers. Geen koeien met ritssluiting te Colijnsplaat dat, naar hij meende, voor dit doel uit het rampenfonds nog beschik baar zou zijn. De voorzitter zette deze zaak nader uiteen, waaruit bleek, dat er voor dat doel, of een ander gebouw, een f 20.000.— be schikbaar was. Mevr. Janssen vroeg of dit verenigingsgebouw, in principe voor 300 personen, niet te groots is opgezet en of dit niet funest zal zijn voor de plaatselijke middenstand. De voorzitter gaf als voorbeeld dergelijke gebou wen in andere gemeenten, die, meestal door de gemeenten of par ticulieren, in het leven geroepen zijn en waaraan volledige vergun ningen verbonden zijn. Deze ge bouwen kunnen de middenstand de nek omdraaien. Het lid Con tant zeide hierop, dat het nieuwe gebouw gepland is ter vervanging van het beruchte zaaltje, waar somstijds 100 tot 150 man in ge perst worden en daardoor een zeer gevaarlijke situatie schiep. Ver scheidene verenigingen moesten dan nog twee avonden geven om de toeloop op te vangen. Te groots is het nieuwe gebouw dus niet, toonde hij hiermede aan. Wethou der Breure zeide dat aan dit nieu we gebouw geen vergunning ver strekt zal worden. De voorzitter vond dit ook niet nodig, een ver gelijk met Kortgene gaat z.i. mank omdat daar grote zalen beschik baar zijn, zonder verplichte con sumptie. Hij zou daarom t.z.t. de exploitatierekening van het nieu we verenigingsgebouw in ogen schouw willen nemen om aan de hand daarvan een bijdrage in o- verweging te nemen. Nadat het lid Marcusse nog opmerkte, dat ze te Colijnsplaat net zo groot kunnen bouwen als zij daar zelf willen, maar dat de bijdrage geregeld zal worden naar de financiële positie, werd het voorstel van b. en w. z.h.s. aangenomen. De exploitatiekosten van het o- penbaar kleuteronderwijs over 1957 werden hierop vastgesteld, waarna de rekening over 1957 van Maatschappelijk Hulpbetoon werd goedgekeurd met een ontvangen subsidie van f 40.500.en een te rugbetaling van f 2360.99. De gemeenterekening over 1957 werd voorlopig vastgesteld op een ontvang gewone dienst f 1.005.811 een uitgaaf van f 1.015.135.90 en een nadelig slot van f 9.324.90. Voor de kapitaaldienst een ont vang van f 1.756.905.S4, een uit gaaf van f 1.944.512.21 en een na delig slot van f 187.606.37. Aan de leerlingen van de open bare lagere scholen, de bijzonde re lagere school en de leerlingen van de kleuterscholen zal, via de Oranjeverenigingen, 50 cent per leerling beschikbaar gesteld wor den voor de te organiseren kinder feesten op 30 april a.s. De gemeenschappelijke rege ling Schoolartsendienst Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland (west) werd gewijzigd in die zin, dat voortaan het geneeskundig on derzoek zal worden uitgeoefend door geneeskundigen met de titel van schoolarts. Artikel 58a (uitvliegen van post duiven) van de Alg. Politieveror dening werd enigszins gewijzigd. Het zal vanaf nu luiden: Het is de houders van duiven verboden ge durende de telkenjare door b. en w. in overleg met de districtsraad voor Noord-Beveland van het Landbouwschap te bepalen peri ode, met uitzondering van de da gen, waarop door hun duiven aan wedvluchten wordt deelgeno men, dagelijks van 9.00 tot 17.30 uur duiven te laten uitvliegen. Het lid Marcusse zeide dit jaar zeer veel last van uitvliegende duiven, ook geringde, te ondervin den. Bij bespreking bleek de mo gelijkheid dat die duiven best ver dwaalde en verwilderde duiven uit molen en kerk konden zijn. Het lid Geelhoed zag een mogelijk heid tot afschieten van die duiven, n.l. een afspraak met de duiven- houders. Komen er in verboden tijd toch nog duiven op het land, dan zijn het verwilderde of ver dwaalde duiven of duiven van houders, die zich niet aan de af Dinsdag 28 april j.l. kwam de voltallige raad der gemeente Kort gene bijeen, onder leiding van burgemeester A. A. Schuit. In zijn openingswoord sprak de voorzitter er zijn blijdschap over uit dat alle leden aanwezig waren De notulen der vorige vergade ring werden onveranderd vastge steld, terwijl een 19-tal ingekomen stukken voor kennisgeving wer den aangenomen. Naar aanleiding van een uitnodiging van de ker keraad der Ned. Herv. Gemeen te te Colijnsplaat tot het bijwo nen van een interkerkelijke her denkingsdienst op 30 april a.s., deelde de voorzitter mede, dat b. en w. besloten hebben een kerkdienst te Kats bij te wonen. Verder deelde de voorzitter mee dat een grasmaaier voor de sport velden was aangeschaft voor de prijs van f 3450. Op voorstel van b. en w. werd per 1 juni 1959 aan de heer P. Ta- zelaar, op diens verzoek, eervol ontslag verleend als gemeente ambtenaar met dankbetuiging voor de diensten die hij geduren de een groot aantal jaren de ge meente heeft bewezen. De toe lichting op de agenda vermeldt van deze ontslagverlening het vol gende: Plet moge uw raad bekend zijn, dat de heer Tazelaar in ver band met zijn benoeming tot commies A ter griffie van het Waterschap Noord-Beveland, de gemeentedienst zal verlaten. In zijn verzoek tot ontslag zegt hij van de gelegenheid gebruik te wil len maken uw raad hartelijk dank te betuigen voor het vertrouwen hetwelk u hem in de vele jaren, gedurende welke hij de gemeente mocht dienen met name in moeilijke jaren zo rijkelijk hebt geschonken. De tijd, in dienst der gemeente doorgebracht, zal bij hem in aangename herinnering blijven voortleven. De heer Taze laar besluit met u als bestuurders der gemeente de beste wensen voor de toekomst te doen toeko men en spreekt de hoop uit, dat de gemeente Kortgene een wel varende toekomst moge tegemoet- gaan. De voorzitter sprak woorden van dank over de heer Tazelaar voor datgene wat deze in het ver leden voor de gemeente is ge weest en wenste hem geluk in zijn nieuwe betrekking. Namens de raadsleden sprak het lid Welle- man zijn erkentelijkheid uit over de spontane medewerking die steeds door de heer Tazelaar werd verleend en feliciteerde het pol derbestuur met zulk een ambte naar. Naar aanleiding van het voor stel van b. en w. om afwijzend te beschikken op een subsidieverzoek van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, in formeerde mevr. Janssen naar de doelstelling van deze maatschap pij. Wanneer deze, zoals zij de mening was toegedaan, voor di verse kookcursussen zorgt, dan was een subsidie zeker op zijn plaats. De voorzitter en wethou der Bom leggen een en ander na der uit, waarna op het verzoek afwijzend werd beschikt. Hierna werd een administratie ve wijziging aangebracht in de verordening op de heffing van een rioolbelasting. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Colijnsplaat verzoekt een subsidie in de bouwkosten voor de verbouw van de huidige chr. kleuterschool tot verenigings gebouw. Haar bedoeling is om de bestaande lokaliteiten, na de ver bouwing in hun huidige vorm in tact te laten, zo ook de boven zaal. Op de begane grond zou een verenigingszaal gebouwd kunnen worden van ongeveer 27 bij 8 meter, plaats biedend aan onge veer 300 personen. Dit verzoek stuit naar het inzicht van b. en w. op technische bezwaren, daar om stellen zij voor om in principe te besluiten tot toezegging van een bijdrage in het exploitatiete kort. Bij de behandeling van dit verzoek informeerde het lid Con tant naar een bedrag van f 25.000 spraak houden. De voorzitter zei overtuigd te zijn van de goede wil van die duivenhouders. Z.h.s. werd het voorstel van b. en w. aanvaard om te voldoen aan het verzoek van het bestuur der ver. voor Chr. Nat. Schoolonder wijs te Colijnsplaat om gelden be schikbaar te stellen voor het in voeren van verkeersonderwijs voor de gehele school en voor -het vak handenarbeid. Op voorstel van b. en w. werd de noodwoning „Arnhem" per 12 april j.l. verhuurd aan L. J. Plat- schorre te Kortgene, tot 1 januari 1963. De vergoeding voor de bijzon dere kleuterschool te Kortgene werd vastgesteld op f 1969.50 en voor die te Colijnsplaat op f 2128.05. In verband met reeds ingegane veranderingen in de bezoldigingen werd een wijziging vastgesteld in de „bezoldigingsverordening '58". Voor het verplichte leervak ver keersonderwijs werd aan o.l.s. te Colijnsplaat f 200.voor die te Kats f 150.en voor die te Kort gene f 200.in crediet beschik baar gesteld. Ingevolge een artikel der lager onderwijswet werd aan de ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Colijnsplaat een voorschot van f 5000.verleend. Op voorstel van b. en w. werd, met de stem van wethouder Breu re tegen, een subsidie van f 100. verleend in de kosten van een te houden schoolsportdag voor Nrd.- Beveland. De voorzitter motiveer de dit voorstel o.a.: „der gewoonte getrouw". Hiertegen kwam wet houder Breure op, deze subsidie moet volgens hem van jaar tot jaar bekeken worden. Het animeren tot het leveren van sportprestaties kon bij hem geen genade vinden, laat het kind het kind blijven. De voorzitter bekeek deze sportdag anders, hij zag daarin een ver broedering. Z.h.s. werd besloten tot het aan gaan van een gemeenschappelijke regeling voor het vervoer van zie ken en gewonden op Noord-Beve land. Het lid Marcusse zeide in een dagblad gelezen te hebben, dat bedoelde ziekenauto bij Van Halst op Kamperland gestatio neerd zal worden. De voorzitter zeide hierop, dat hem van deze regeling nog niets definitiefs be kend was. Het lid Welleman deed het bijzonder veel genoegen dat deze regeling nu werkelijkheid gaat worden. Hij is daarvoor dank baar en is er van overtuigd, dat deze in de praktijk zal blijken te voldoen. Voor verbetering en vernieu wing van de vloer in het gymnas tieklokaal te Kats werd z.h.s. een bedrag van f 850.beschikbaar gesteld. Het lid Klaassen sprak zijn vreugde uit over dit zeer snelle besluit. Hij wees op de tegenstel lingen op de verschillende dorpen, waarop de voorzitter zeide, dat men daarin Kortgene buiten be schouwing moest laten, daar de ramp van 1953 hierin de grote rol gespeeld heeft. De subsidie over 1958 aan de Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op Noord-Beveland werd voor Kort gene vastgesteld op f 790.47. Het bedrag dat beide gemeentebestu ren subsidiëren is gelijk aan de rijks subsidie. Wegens verhuizing van de heer M. Broekhoven van Colijnsplaat naar Kortgene, werd hem eervol ontslag verleend als lid van het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon. In zijn plaats werd hierop de heer J. C. Huissoon te Colijnsplaat met 8 stemmen be noemd, tegen 3 stemmen op de heer A. Geelhoed. Een wijziging in de begroting 1958 van de gewone dienst en van de kapitaaldienst werd, na opheldering van een door het lid Welleman gestelde vraag, z.h.s. goedgekeurd, waarna ook een wij ziging van de begroting 1958 voor Maatschappelijk Hulpbetoon werd goedgekeurd. De gemeentelijke subsidie hiervoor wordt geraamd op f 46.000.terwijl een terug gaaf is geraamd van f 2199.05. Tot lid van de recreatiecommis sie Veerse Gat en Zandkreek werd met 6 stemmen het lid Welleman benoemd. Op Marcusse werden 2 stemmen, op Klaassen 1 stem en op mevr. Janssen ook 1 stem uit gebracht, terwijl er 1 blanco brief je was ingeleverd. Uitvoerig werd hierna gespro ken over een verzoek van de mid denstandsvereniging van Kortgene en Kats en die van Colijnsplaat om een verplichte vakantierege ling in het leven te roepen en het tijdstip van sluiting der winkels, voor het gehele jaar, te bepalen op 18.00 uur. Het lid Welleman zeide, er van te staan kijken, dat deze categorie verzoekt om een overheidsbemoeiing. Zij toch heb ben steeds het hoogste woord o- ver overheidsinmenging en over- heidsdirigisme. Wethouder Breure zeide, dat het voorstel van b. en w. geen voorstel is van het gehele college van b. en w., hijzelf was tegen dit voorstel. Wethouder Bom opperde het denkbeeld, dat het verzoek van die middenstands vereniging nog niet inhoudt dat alle middenstanders daarvan voor stander zijn, waarop wethouder Breure zeide, dat door het ge meentelijk ingrijpen straks ook de ongeorganiseerden gedwongen worden hun winkels te sluiten en met vakantie te gaan. De voorzit ter vond dit niet bezwaarlijk, deze mensen moeten dan ook maar lid worden van een organisatie. Het lid Contant, zelf lid van een mid denstandsvereniging, zeide, liever gezien te hebben dat de midden standers in hun totaal zo een re geling hadden getroffen, dit had een gezonde basis gegeven. Dat zo een verplichte vakantie niet voor iedere winkelier even gemak kelijk is, spreekt vanzelf, zo zeide hij, maar met onderling overleg is er veel te regelen. Winkeliers met grote kinderen kunnen met vakantie, terwijl hun winkel toch voortgang kan vinden. Het lid Geelhoed zeide dat de midden standsvereniging te Colijnsplaat 28 leden telt, waarvan er 7 op de bewuste vergadering aanwezig waren. Toch werd dat besluit ge nomen. Hijzelf is ook lid van die vereniging, maar zijn gemengd be drijf, melkhandel en veehouder, kan hij toch zijn zaak niet sluiten om met vakantie te gaan. Hij heeft geen koeien met ritssluiting merk te hij tenslotte op. Wat die koeien betreft, meende het lid Marcusse, die zijn gemakkelijk uit te beste den, terwijl de voorzitter zeide, dat er op zo'n regeling ontheffing te verlenen is. Het lid Welleman vond het een bezwaar voor de tot half zes werkende mensen dat de winkels om 6 uur gesloten zijn, waarop de voorzitter zeide, dat het gemeentebestuur destijds zo gek geweest is om zich voor dat karretje van de middenstandsver- eniging te laten spannen. Het lid Contant zeide hierop, dat de mid denstanders destijds dachten dat de 6-uur sluiting onmogelijk was, maar de praktijk bewijst het te gendeel. Hierna werd het voorstel van b. en w. met de stem van wet houder Breure tegen, z.h.s. aan genomen. Na enige bespreking werd hier na z.h.s. aan b. en w. machtiging verleend tot aankoop van de voor de bouw van het bejaardentehuis benodigde grond, tot een opper vlakte van ongeveer 1,5 ha voor de prijs van maximum f 2.per m2. Tevens werden b. en w. ge machtigd om met de meest be kwame spoed die stappen te on dernemen die tot een vlotte ver wezenlijking van het project kun nen leiden. Uit de geanimeerde bespreking bleek, dat Welleman graag zou zien dat iedereen van dat gebouw gebruik kon maken. De voorzitter beaamde dit, er bij opmerkende, dat de overheid de meerdere pensionkosten zal moe ten bijpassen. Wat die prijzen zul len zijn, is nog niet bekend, daar wij nog geen exploitatiekosten we ten. Het lid Verburg vroeg wat er moet geschieden wanneer dit ge bouw direct eens volgeboekt zou zijn. De voorzitter meende dat dan naar Wissenkerke of Colijns plaat verwezen moet worden of een nieuwe vleugel aan het ge bouw laten zetten. Het lid Klaas sen was geen voorstander van een gemeentelijk initiatief, hij zou lie ver zien, dat de eertijds in het le ven geroepen Stichting die plan nen uitwerkte. De voorzitter meende dat de gemeente het vele voorbereidende werk heeft moe ten doen, temeer daar deze de be schikking heeft over de f 250.000.- uit het rampenfonds. Wanneer tot de definitieve bouw besloten is, dan kan een Stichting het verder doen. Klaassen meent dat zo een Stichting dan knechtje van de ge meente zou moeten spelen. De voorzitter meende dat dit maar tijdelijk zou moeten zijn, het oude Stichtingsbestuur is ingeslapen en men zal het eerst moeten active ren. Bevestigend antwoordde de voorzitter op de vraag van het lid Contant, dat er eerst een exploi tatierekening op tafel moet ko men voor men een definitief be sluit neemt. Op de vraag van wet houder Breure of die f 250.000. voor het gehele eiland bestemd was, antwoordde de voorzitter ont kennend, dit bedrag was voor Kortgene bestemd. Wissenkerke heeft f 100.000.gekregen voor haar rusthuis. Op de mening van wethouder Breure dat het Stich tingsbestuur uit personen van het gehele eiland zou moeten bestaan teneinde een bredere grondslag te hebben, zeide de voorzitter dat dit nog nader bekeken zal moeten worden. Het lid Klaassen vond c-:-: X Y v

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 2