VERSTELLE De Algemene Weduwen- en Wezenwet (A.W.W.) Deze week extra voordelig bij de keurslager Keurslager Bouwense Kortgene Beurs te Kortgene vrijdag 1 en 8 mei Lange Delft 103-105 MIDDELBURG - Tel. 2905 houdt zitting voor het innen der pachten Magere speklapjes, met zout en kruiden gra tis, knappend gebraden heerlijk als carbonade, 1.38 per 500 gram Soepcomplet, met een blikje heerlijke soep groente erbij, voor 1.19 Blanke carbonade 2.08, 2.18 per 500 gr. Elke woensdag 500 gram van het allerbeste keurgehakt voor f 1.68 per 500 gram Voor de boterham: 150 gram heerlijke hamworst 68 cent 150 gram gebraden keurgehakt 58 cent 250 gram gekookte worst 85 cent 150 gram ham 79 cent wordt in verband met Koninginnedag en Hemelvaartsdag gehouden op Ook in de populaire prijsklasse voor meu belen en woningtextiel slaagt u het best in onze zaak. Prettige voorlichting Grote service Ruime sortering en Goede kwaliteit en gratis advies van onze woningadviseur vor men de fundering, waarop ons bedrijf steeds verder groeit. Desgewenst gemakkelijke betalings condities. Franco levering door geheel Nederland met eigen besteldienst. Alvorens de komende wedu wen- en wezenwet wordtafge kondigd, willen wij een opsom ming geven van de overgangsbe palingen in die wet genoemd. De ze zullen immers van grote bete kenis zijn voor die vrouwen, die bij de in werkingtreding van de wet (laten wij aannemen 1 janu ari 1960) de wettelijke leeftijd reeds hebben bereikt. Niet minder dan zes gevallen worden er genoemd in de wette lijke regeling, die vallen onder de overgangsbepalingen, op grond waarvan recht op pensioen zal be staan voor die weduwen, indien: a\ tot haar huishouding behoort een eigen kind beneden 18 jaar, dat voor of op de dag van het overlijden van haar echtgenoot is geboren; b. zij invalide is op de dag van inwerkingtreding van de wet; c. zij 50 jaar of ouder was op de laatste dag der maand, waarin haar echtgenoot is overleden; d. zij 50 jaar of ouder is op de dagvan inwerkingtreding der wet en er op de eerste dag der maand, waarin zij 50 jaar werd een eigen kind in leven heeft, dat voor of op de dag van het overlijden van de echtgenoot was'geboren en dat 18 jaar is geworden op of na de eerste dag der maand, waarin de we duwe 50 jaar werd; e. een weduwe 45 jaar of ouder is op de dag van inwerkingtre ding der wet en een kind had, dat 18 jaar is geworden na de laatste dag der maand, voor afgaande aan die, waarin de weduwe 45 jaar is geworden, (meer populair gezegd bete kent dit: op of na de eerste dag der maand, waarin de we duwe 45 jaar werd) en dat jon ger dan 13 jaren was toen de vader overleed; en f. zij 60 jaar of ouder is op de dag van het inwerking treden der wet. Het huishouden. Als wij deze taal nader bekijken blijkt het volgende. In geval a staat: tot het huis houden van de weduwe moet be horen een eigen kind beneden 18 jaar. Het zal in de praktijk nog wel eens moeilijkheden opleveren om zeker te zijn of een kind tot het huishouden behoort. De wet zegt nu wel, dat een weduwe die met een kind samenwoont steeds geacht wordt met dat kind een huishouden te vormen, doch de moeilijkheden komen als we arti kel 11, lid 3 en 4 eens nader be kijken. Een weduwe, aldus lid 3, die met een kind samenwoont, wordt steeds geacht met dat kind een huishouding te vormen. Bij sa menwoning is er dus steeds een huishouden, maar gezien de be paling kan het dus ook zijn, dat bij niet-samenwonen in sommige gevallen van een huishouden spra ke kan zijn. i Het is n.l. lang niet uitgesloten dat er in de praktijk moeilijkhe den ontstaan bij de beoordeling van de vraag of in een bepaald geval dat kind wel tot het huis houden behoort, doch niet met de moeder samenwoont. Het niet-sa- menwonen kan een gevolg zijn van ziekte of gebreken of van het volgen van onderwijs of een op leiding voor beroep. Het begrip „gevolg" is lang niet altijd ge makkelijk te hanteren en veron derstelt een causaal verband tus sen het niet-samenwonen ener zijds en de ziekte of gebreken bij weduwe of kind anderzijds. Strubbelingen. Dat „causaal" verband moet er dus zijn als gevolg van oorzaak en gevolg. Dat nu beide omstandig heden zich gelijktijdig voordoen is niet voldoende, zij moeten ver bonden zijn door de relatie van oorzaak en gevolg. Het ligt voor de hand', menen wij, dat hierover wel eens strubbelingen kunnen ontstaan, b.v. als een kind dat zich buitenshuis bevindt daar al dan niet een beroepsopleiding ont vangt dan wel of de niet samen woning werkelijk wordt veroor zaakt door ziekte of misschien toe vallig er mee samenvalt. Indien het niet-samenwonen van moeder en kind niet langer dan een jaar onafgebroken voort duurt, worden die moeder en dat kind echter geacht een huishou den te vormen. Doet deze om standigheid zich echter nog geen jaar onafgebroken voor, dan moet worden beoordeeld of het aanne melijk is, of de periode van onaf gebroken niet-samenwonen niet langer zal duren dan een jaar. Vanzelfsprekend zal er dan een onderzoek naar allerlei familie omstandigheden moeten plaats hebben, en dat kan wel enige tijd vorderen. Er is reeds op gewezen dat het vormen van een huishouden be staande in samenwoning, vol strekt geen rechtsgrond kan op leveren voor een uitkering van pensioen aan de weduwe, immers het is niet ondenkbaar dat de we duwe in het geheel niet voor de kinderen met wie zij samenwoont zorgt, doch integendeel leeft van de inkomsten van de kinderen. Ëen geruststelling zouden wij kunnen aanvoeren en wel deze, dat het samenwonen zonder meer reeds recht op uitkering doet ont staan. Waarom, vragen wij ons af, dan deze moeilijke bepalingen in de wet opgenomen; in de prak tijk zullen er maar moeilijkheden door komen. Het kind. Wat is verder „eigen kind"? Men kan hierover immers twis ten wat betreft het begrip; moet dit juridisch of uit verwantschaps oogpunt bekeken worden? Een geadopteerd kind in juridische zin is zeker een eigen kind, doch van natuurlijke bloedverwantschap is geen sprake. Een geadopteerd kind is een eigen kind, doch een kind dat in overspel of bloed schande is verwekt, is geen eigen kind! Erkenning van deze laatste is er niet bij, zodat er nimmer sprake kan zijn van burgerlijke betrekkingen tussen moeder en kind. Het wil ons voorkomen, dat het meest in 'overeenstemming met het stelsel van de wet is om uit te gaan van de juridische verwant schap en dus aan te nemen: dat een eigen kind van een weduwe is een kind, dat tot haar in burger lijke betrekking staat. Wij hopen van harte, dat de weduwen die met dergelijke pro blemen zitten, niet al te lang zul len moeten wachten op hun uitke ring waarnaar zij reeds zo reik halzend hebben uitgekeken. Geen rechten. Bekijken we het onder b ge noemde nog even, dan is het dus zo, dat wanneer een vrouw b.v. in 1950 weduwe en in 1955 invalide is geworden, zij wel recht heeft op weduwenpensioen wanneer de invaliditeit in 1960 nog bestaat. Is die weduwe echter op 1 januari 1960 niet invalide (of wordt zij dit op een later tijdstip), dan heeft zij geen recht op weduwenpensi oen. Indien dus een weduwe een pensioen heeft genoten omdat zij een kind had beneden 18 jaar, dat tot haar huishouden behoorde, dan eindigt dit pensioen met in gang van de eerste dag der maand volgende op die, waarin het kind 18 jaar is geworden, of indien jonger dan 18 jaar bij niet-samen wonen. Is de weduwe op dat tijd stip invalide, dan behoudt zij aan spraak op pensioen, doch gaat dat pensioen naar omlaag van 1968.tot 1326.per jaar. In voorkomende gevallen zal men wel moeten overgaan tot voorlegging van een mogelijk af gewezen aanvraag aan de Raad van Beroep, c.q. in hoger beroep gaan bij de Centrale Raad van Beroep, zoals dit ook opengesteld is ten aanzien van verschillen bij de toepassing van de Algemene Ouderdomswet (A.O.W.). (Nadruk verboden). ZONDAGDIENST ARTSEN A.s. zondag doen dienst dokter Maas en dokter Bruynzeel. COLLECTEN Met dank aan de gevers wordt hierbij medegedeeld, dat de inza meling voor het verjaarsgeschenk aan H.M. de Koningin heeft op gebracht te Colijnsplaat 156.13 te Kats 36.03 te Kortgene 130.96 Totaal 323.12 De Simavi-collecte heeft te Co lijnsplaat opgebracht het mooie bedrag van 411.25. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk Kamperland Zondag 26 april. 9.30 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. Postma Ned. Herv. Kerk Geersdijk Zondag 26 april. 10 uur ds. Post ma en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat Zondag 26 april. 2.30 uur ds. Veldman, bed. H. Doop en 6.30 uur ds. Veldman, jeugddienst met medewerking kerkkoor. Ned. Herv. Kerk Kortgene Zondag 26 april. 10 en 14.30 uur dienst. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke Zondag 26 april. 10 uur de heer Nieuwenhuijzen, dir. Ned. Ver. tot bescherming van dieren en 2.30 uur ds. Koole. Ned. Herv. Kerk Kats Zondag 26 april. 10 uur dienst en 2 uur dienst, bed. H. Doop. Geref. Kerk Kamperland Zondag 26 april. 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Bed. H. Avond maal. Geref. Kerk Geersdijk Zondag 26 april. 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Kerk Wissenkerke Zondag 26 april. 10 en 2.30 uur ds. Kersten. Viering en dankzeg ging H. Avondmaal. Geref. Gem. Kortgene Zondag 26 april. 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een kortstondig lij den, onze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader Jacobus Sandee, op de leeftijd van ruim 72 jaar. Kamperland: L. Sandee- van Goudswaard. Rilland: A. de Leeuw. Maatje Lourina de Leeuw. Kamperland, 21 april 1959. De begrafenis heeft plaats gehad op vrijdag 24 april j.l. te Kamper land. Voor de vele blijken van belangstelling en de bewij zen van deelneming, betoond bij het plotseling overlijden van onze innig geliefde vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder Teuntje de Lange, betuigen wij onze hartelijke dank. Inzonderheid aan dok ter J. L. J. Bruynzeel voor de hulp aan haar bewezen. Uit aller naam, H. Flipse. Geersdijk, april 1959. Voor de zeer vele bewij zen van deelneming en me deleven, ontvangen na het o- verlijden van ons geliefd zoontje, broertje en kleinkind Jan, betuigen wij onze hartelijke dank. Ouderkerk a.d. Amstel: W. J. Cuiper. T. C. H. Cuiper - Begthel. Kamperland: H. M. Begthel. N. Begthel - Schrier. April 1959. Voor uw bewijs van deel neming, ontvangen na het o- verlijden van onze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader Jan Jacob Steendam, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, S. M. Steendam - de Looff. Colijnsplaat, april 1959. Te koop: wegens te groot prachtige grijze getailleerde zomermantel en mooie regenmantel maat,4446, een enkele keer gedragen, voor de helft van de prijs. Te bevragen bij de uitgever van dit blad. De diaconie der Ned. Herv. Kerk te Colijnsplaat op zaterdag 2 mei van 78 uur. UW ADRES VOOR fototoestellen, rolfilmpjes, flitslampjes, ontwikkelen, afdrukken en vergrotingen BOEKHANDEL MARKUSSE, WISSENKERKE

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 4