NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD lldt/Ld 30 j-ddt Folidol E 605 geconc. Folidol Pio n vi er heeft DE schoenen wanneer fhrips bladrandkever - spuitpoeder - 20 zonnebrillen I A. C. VAN DER REST Als u A. C. VAN DER REST f Depot t A. Verburg, Colijnsplaat No. 2933 Zaterdag 25 april 1959 62e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.50 per jaar Franco per post i 5.25 Advertenties 6 cent per mm Kind Kroonprinses - Koningin Eind april 1909: spanning in Nederland, hoogspanning op de redactiebureaus der kranten. Er gaat een koningskind geboren worden. Zal het een prins of een prinsesje zijn? En zullen moeder en kind het goed maken? Eind januari 1938: spanning in Nederland, hoogspanning op de redactiebureaus der kranten. Weer zal er een koningskind ge boren worden. Weer wordt aller- wege de vraag gesteld: zal het een prins of een prinsesje zijn? En zullen de koninklijke moeder en het prinselijke kind het goed ma ken? In beide gevallen was in Neder land de Oranje—dynastie in ge vaar. Zou er geen nieuwe telg ont spruiten aan de roemruchte oran jeboom, wie zou er dan in de toe komst regeren over het land, waarvan de vrijheid door dé eer ste Oranje, Prins Willem, de „va der des vaderlands", met bloed en tranen werd bevochten? Toen, op de vroege morgen van de 30ste april van het jaar 1909, tikten de seintoestellen: „Een prinses geboren". Oranjebulletins verschenen voor de ramen. Heel Nederland was in feeststemming. De spanning was gebroken, hele maal toen het medisch bulletin vermeldde, dat moeder en kind het goed maakten. Van Juliaantje tot Juliana. De pas geboren prinses werd genoemd naar haar edele voorzate en stammoeder van het oranje huis, de moeder van Prins Wil lem, Juliana van Stolberg, met als voornaamste titels: Prinses van Oranje-Nassau, hertogin van Mecklenburg. Neerlands volk heeft lange tijd over „Juliaantje" gesproken, maar allengs werd dit toch tot „Juliana". Aan de opvoeding van de jon ge prinses werd de grootste zorg besteed. Zij groeide voorspoedig op van baby tot kleuter en van kleuter tot schoolkind. Mede met het oog op haar toekomstige taak kreeg „Juliaantje" privé onderwijs en wel in alle kundigheden, die dienstig konden zijn aan een zo volledig mogelijke vorming, vol gens advies van de bekende peda goog Jan Ligthart. Juliana heeft zich haar leven lang mogen ver heugen in het bezit van een vro me moeder. Het godsdienstonder wijs werd opgedragen aan de be kende hofprediker ds. Weiter. En bij elk onderricht, dat de prinses genoot, toonde zij zich een pien tere leerlinge. Gelukkig werd de prinses niet helemaal afgezonderd van andere kinderen grootgebracht. Noemen wij slechts het zangclubje, onder leiding van de bekende zangpeda goge Catharina van Renes. Den ken wij ook aan dé vriendinnen- schaar, die Juliana om zich heen Dc bétere 5 haalt u bij Lange Kerkstraat 42 J GOES Tegen inlevering van J deze advertentie tot 5 mei i 10 procent korting verzamelde, aan de feestjes en „uitjes" waar zij graag aan deel nam, aan haar kampeerpartijen, wat toen nog iets vrij nieuws was. Studente en presidente. Intussen was de prinses door haar koninklijke moeder al her haaldelijk meegenomen op reis, om haar te presenteren aan het Nederlandse volk. Maar de studie mocht hier niet onder lijden. Toen Juliana 18 jaar werd, was zij volgens de Grondwet meerder jarig, kreeg zitting in de Raad van State en werd begiftigd met het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw. De prinses ging nu stude ren aan de Leidse universiteit, eenmaal door haar grote voorva der, Willem van Oranje, voor be toonde dapperheid aan de sleutel stad geschonken. „Juul" nam heus geen uitzonderlijke positie in, maar ging als een „gewoon" stu dente met de andere meisjes om. Zij werd lid van de meisjes-stu dentenvereniging, kende volop de zo specifieke studentenjool, maar legde op eigen verzoek ook een aantal tentamens af en ontving tenslotte uit handen van de Aca demische Senaat het eredoctoraat in de faculteit der letteren en wijs begeerte. De prinses bleek al spoedig sterk geïnteresseerd te zijn voor het maatschappelijke leven in zijn vele verbanden en mocht zich tot vreugde van het Nederlandse volk verheugen in het bezit van een warmvoelend hart. Dit kwam op velerlei wijze tot uiting. Was het niet H.K.H. prinses Juliana, die het initiatief nam tot oprichting van het -Nationaal Crisis Comité, door haarzelf op 23 november 1931 geïnstalleerd? Was het weer niet prinses Juliana, die een be noeming tot voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis, als opvolgster van haar in 1934 ge storven vader, met graagte aan vaardde? Zowel het verlies van haar grootmoeder, koningin Em ma, als van haar vader, prins Hen drik, drukte trouwens een onuit wisbaar stempel op het leven van onze alom beminde kroonprinses. Vrouw en moeder. Namens H.M. de koningin deel de de Regeringspersdienst op 8 september 1936 aan alle Neder landse bladen de verloving mee van H.K.H. prinses Juliana met prins Bernhard van Lippe-Biester- feld. En de daaropvolgende dag sprak koningin Wilhelmina voor de radio o.m. als volgt: „Ik kan u niet zeggen, hoe dankbaar ik ben, dat deze verloving ene is, die uitsluitend berust op beiderzijdse genegenheid, de beste waarborg voor een gelukkige toekomst". En wie herinnert zich niet de toe spraak van de prinses zelf, toen zij de bijna klassiek geworden woorden sprak, dat zij en Bern hard, die zij bij de wintersport had ontmoet, het samen „eens" waren geworden „en wel zeer eens". De Prins, die de Nederlandse taal toen nog maar met moeite hanteerde, wist al spoedig de har ten der Nederlanders voor zich te winnen. Op 7 januari 1937 werd het hu welijk tussen Prins en Prinses ten overstaan van 's-Gravenhage's burgemeester voltrokken en in de St. Jacobskerk bevestigd. Op luis terrijke wijze werd deze plechtig heid alom in den lande gevierd. En hoe verheugd waren stad en land, toen in de zomer van het zelfde jaar bekend werd, dat de gelukkige echtgenote eerlang ook moeder hoopte te worden! WÊÊÊBÊÊÊÊ Op de laatste dag van januari (tot grote vreugde van de souve- nirhandel!) 1938 daverden de ka nonschoten door Plollands wijde luchten. Een prinsesje was gebo ren! En zij kreeg de naam Beatrix, de „gelukbrengster". Oorlog en ballingschap. Donkere wolken pakten zich in middels samen. Oorlogsdreiging hing alom in de lucht en in sep tember 1938 brak de lang ge vreesde volkerenkrijg uit. Een paar weken eerder had prinses Ju liana het leven geschonken aan een tweede dochter, die bij de doop de naam Irene, d.i. vrede! ontving. Schone wens, maar het mocht niet baten. Op de 10de mei 1940, in ons aller hoofd en hart gegrif te datum, schond het nazidom Nederlands grenzen en zag heel het koninklijk gezin zich genood zaakt, ten einde een voor volk en land rampzalige gevangenschap te voorkomen, de wijk te nemen naar elders. Oranje ging opnieuw in ballingschap. Terwijl koningin Wilhelmina haar regeertaak in Londen voort zette vond het kroonprinselijk ge zin een gastvrij onthaal in Canada. Nederland zuchtte onder de solda tenlaars, maar het contact met de „overzijde" bleef met name via Radio-Oranje gehandhaafd. En zo vernamen wij, dat op 19 januari 1943 te Ottawa een derde prinse kind was geboren. De Canadese regering had de kamer, waar de blijde gebeurtenis zou plaatsvin den, tot Nederlands grondgebied verklaard en het meisje werd Mar griet genoemd, naar de Neder landse veldbloem bij uitnemend heid en als een herinnering aan de vele in dienst van het vaderland gesneuvelden. Vrijheid en vredeskoningin. Na de wel uiterst droeve en te leurstellende septemberdagen van 1944 begon toch langzaam maar zeker het licht van de vrijheid te gloren. Op 3 augustus 1945 land de het prinselijk gezin in twee vliegtuigen op Teuge. De weder opbouw van het land, die vele, ve le jaren zou vergen, was reeds in volle gang. Ook koningin Wilhel mina, verouderd door de inspan nende, ja afmattende oorlogsjaren, iets nodig hebt voor j verzorging van uw J lichaam doet u het J best met te gaan naar J Lange Kerkstraat 42 GOES J t Genees- en verbandmiddelen Kraampakketten 0 Verplegingsartikelen Elastieken spataderkousen J Buikbanden, Breukbanden Herniacorsetten. Steunzolen Hoorapparaten i Hoogtezonnen Parfumerieën J Vakkundig adres Fabrieksprijzen wijdde zich hier aan met al haar krachten. Maar de vermoeienissen werden toch te veel en zo zag Hare Majesteit zich gedwongen, gedurende enkele weken rust te nemen. Van 14 oktober tot 1 de cember 1947 nam de kroonprinses het regentschap waar. Op 18 fe bruari van dat jaar was onze vier de prinses, Maria Christina, Ma rijke genoemd, geboren. Opnieuw nam koningin Wilhel mina zelf de teugels van het bet wind in handen. Maar wat ieder vreesde, reeds na enkele maanden bleek deze taak toch te zwaar te zijn geworden voor haar niet meer zo jonge koninklijke schouders. De kroonprinses wist haar moeder over te halen, niet onmiddellijk afstand te doen van de troon, maar haar volk de teleurstelling te be sparen, dat het in de komende septemberdagen niet het gouden regeringsjubileum van de geliefde vorstin zou kunnen vieren. Welnu, op 14 mei 1948 legde prinses Ju liana opnieuw de eed als regentes af. Na de luisterrijke viering van het gouden feest deed H.M. ko ningin Wilhelmina echter op 4 september 1948 afstand van de troon terwijl op maandag 6 sep tember daaraanvolgend koningin Juliana werd ingehuldigd. In een moeilijk tijdsgewricht vervult ook deze Oranjedochter nu reeds meer dan tien jaar haar zo zware taak. Moge Gods zegen met haar zijn! (Nadruk verboden). Uw vlaspercelen bedreigt en samen met een gevaar gaat vormen voor erwten, dan spuiten met: (bayer) N.V. Agro Chemie Arnhem Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 1