de inboedel het woonhuis Trekking verloting Tweede biad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 4 april 1959 no. 2930 Opvoeding en baldadigheid Overval op Noord-Beveland in het jaar 1813 „Appèl-3" "öinsclc sloten uisacig gesi Voetbalwedstrijd Colijnsplaat - A.Z.V.V. (Axel) zaterdag 11 april 1959 publiek verkopen: en erf Brommers van topklasse Oudere mensen hebben, door hun in het leven reeds opgedane ervaring, geleerd hoe zich in de maatschappij te gedragen. Zij houden thans met vele dingen rekening, waar zij in hun jeugd nog niet aan dachten. Het gevolg is echter vaak, dat zij geneigd zijn aanmerking te maken op de jeugd van heden, wegens haar levens houding, baldadigheid en egoïsme Zij willen de uitingen van de hui dige jongeren graag vergelijken met die uit hun jonge tijd, die misschien dertig of veertig of meer jaren achter hen ligt. Maar onlangs hoorden wij in een groot gezelschap van jonge ren en ouderen een eenvoudige man van tachtig jaar toch open lijk verkondigen, dat de huidige jeugd een veel betere opvoeding krijgt en veel meer mogelijkhe den heeft dan in zijn jonge tijd het geval was. Die oude man vond de jeugd van heden beter dan die waarmede hij was opgegroeid. Toen waren er geen jeugdver enigingen, geen kindervoorstellin gen, geen opleidingen die ook voor de armste kinderen open staan, geen sport en geen geza menlijk beoefende liefhebberijen. „Nu", zo verklaarde hij, „worden de jeugd talloze mogelijkheden geboden op allerlei terrein, maar wij liepen vroeger na schooltijd stuurloos rond, stalen appels, haal den vogelnestjes uit en bedreven louter kattekwaad". Het is inderdaad zo, dat de jeugd tegenwoordig talloos meer mogelijkheden geboden wordt om zich bezig te houden dan een ze ventig jaar geleden het geval was. Maar daar tegenover staat, dat er ook zoveel meer jongeren zijn dan enige decennia geleden. De snelle en enorme groei van de bevol king maakt het wel noodzakelijk om instellingen en voorzieningen in het leven te roepen, die de jeugd kunnen binden en haar ac tiviteit in goede banen kunnen lei den. Het is evenzeer vanzelfsprekend dat bij het zo vergrote aantal niet alle jongeren door de voor hen georganiseerde bemoeienissen be reikt en geraakt worden. Er blij ven kinderen in vakantie en an dere vrije tijd ietwat stuurloos rond lopen en omdat het kinde ren zijn, tot de leeftijd van twin tig jaar toe, bedrijven ze dan vaak kattekwaad en baldadigheid. Wanneer er ergens een oud huis leeg staat, een afgelegen schuur of gebouwtje weinig gebruikt wordt en zonder toezicht is, dan duurt het niet lang of de balda dige jeugd heeft er zijn lusten op bot gevierd. Het begint met het ingooien van de ruiten, gevolgd door vernieling van het houtwerk, totdat er van het bouwsel weinig meer over is dan wat gapende muren. Het is vooral die verniel zucht van de jeugd, die ook wel op ander gebied tot uiting komt, waaraan de ouderen zich het meest ergeren. Men kan zeker niet beweren, dat dit vandalisme al leen bij jeugd uit een laag milieu voorkomt. Ook ouders uit betere kringen blijken vaak niet in staat hun jongens voldoende besef van het mijn en dijn, van verantwoor delijkheid en van fatsoen bij te brengen. Als vanzelfsprekend dringt zich dus de kwestie van opvoeding van de jeugd naar voren. Want daar ligt toch „des Pundels Kern": wat wordt de jeugd van jongsaf voor gehouden en geleerd. Voor elk beroep worden tegenwoordig di ploma's vereist, behalve voor dat van ouder, het meest verantwoor delijke en het diepste inzicht ver eisende vak. Hoeveel ouders zijn er niet, die zich dit nauwelijks re aliseren Maar al te velen zien hun taak als ouder in het verbieden, het politie-agentje spelen. Maar zon der begrip van het hoe en waar om is ieder mens geneigd om ver boden juist te ontduiken, de jeugd met zijn drang naar vrijheid het allermeest. In de meeste gevallen is durende baldadigheid van jon geren ook terug te voeren op de verhouding in het gezin. Dan schort er iets in de verhouding tus sen vader en moeder of zijn deze zelf nog te egoïstische kinderen gebleven om bij hun kroost ge meenschapszin te kunnen wekken. Naast de ouders zou ook de school zeer veel meer kunnen bij dragen tot de juiste opvoeding, tot een betere houding van de jeugd tegenover bezit van ge meenschap en van anderen en tegenover andere mensen. Waar om heeft de lagere school niet een lesuur „levenshouding", waar in de kinderen de elementaire be grippen van beleefdheid, eerbied, omgangsvormen en gemeenschap worden bijgebracht? Dat dit punt meer aandacht op de scholen ver dient is zeker en zou voor onze samenleving van grote betekenis kunnen zijn. Ten aanzien van het punt „opvoeding" is onze bescha ving zeker nog niet ver genoeg gevorderd. H. van Wermeskerken. (Nadruk verboden). Het liep tegen het einde van het jaar 1813. De Franse bezettingsle gers van Napoleon begonnen zich na de zware nederlagen van hun keizer overal terug te trekken. Op vele plaatsen, waar de Fransen niet snel genoeg terugtrokken, be sloten de burgers hen een handje te helpen. Zo kwam het op ver- scheidene plaatsen tot openlijk verzet. Tenslotte zette de Prins van Oranje (later Koning Wil lem I) bij Scheveningen weer voet aan land. Na een jarenlange bal lingschap was hij weer op vader landse bodem. Dit betekende echter nog niet, dat nu ook alle Fransen uit ons land verdreven waren. In sommige plaatsen en streken weigerden zij te vertrekken. De commandanten beriepen zich daarbij ijverig op „bevelen van hogerhand". U ziet, de situatie is enigszins vergelijk baar met die aan het einde van de tweede wereldoorlog. Trouwens, ook verder zult u enkele treffende gelijkenissen kunnen waarnemen! Om de bevolking van opstan digheid te weerhouden lieten de commandanten door middel van proclamaties allerlei valse berich ten omtrent overwinningen van keizer Napoleon bekend maken. De divisie-generaal, commandant van het eiland Walcheren, had daar zelfs bijzonder slag van. Toen Napoleon door de bevrijdingsle gers herhaalde malen werd versla gen en steeds verder in de rich ting van Parijs werd teruggedron gen, liet hij de klokken van Vlis- singen nog luiden, ter verkondi ging van nieuwe overwinningen van de keizer! Maar zoveel leugens kon hij niet verkondigen of langzamer hand werd de waarheid ook in on ze provincie bekend. Zo waren begin december 1813, met uitzon dering van Walcheren, alle Zeeuwse eilanden ontruimd. Ook de weinige Fransen die Noord-Be veland bezet hadden waren ver trokken. Voor het merendeel naar Walcheren. De bewoners van Noord-Beve land voelden zich echter nog geenszins veilig. De afstand tot Walcheren was immers slechts ge ring, terwijl in de Veerse haven nog een aantal Franse oorlogs schepen lagen. Niet ten onrechte rekende men dan ook met de mo gelijkheid van een overval. Op steun van buiten het eiland behoefde men niet te rekenen. Het Nederlandse leger was im mers nog in Holland in oprichting en kon dus niet helpen. Wel voe ren enkele Engelse oorlogsscheep jes op de Zeeuwse stromen, maar deze waren te gering in aantal om het hele eiland, laat staan heel Zeeland, te beschermen. Direct na het vertrek der Fran sen had men een soort bewakings dienst georganiseerd. De plaatsen, waarvan men vermoedde, dat de vijand er een landing zou kunnen uitvoeren, werden door kleine wachtposten steeds bewaakt. Eén van de wachtposten was uiteraard bij het yeer van Kamperland ge vestigd. Hier vandaan kon men immers nauwkeurig het eventueel uitvaren der Franse oorlogssche pen waarnemen. Zodra er gevaar dreigde, moest hiervan bericht worden gezonden naar de dorpen Wissenkerke en Kortgene allereerst, dan ook Co lijnsplaat. Kamperland als dorp bestond toen nog niet, hoogstens een enkel huisje langs de weg naar het veer. Dat alle voorzorgsmaatregelen niet voor niets waren genomen bleek al spoedig. Op maandag morgen, 13 december 1813, zag de toenmalige wachtofficier J. Taze- laar de oorlogsbodems het Veerse Gat oversteken. Onmiddellijk nam hij zijn maatregelen. Hij zond bo den naar Wissenkerke, Kortgene en Colijnsplaat om hulp. Met de weinige manschappen die de wachtpost bezetten trok hij zich vervolgens landinwaarts terug, in afwachting van de gevraagde hulp Met zijn klein aantal mannen kon hij zich immers niet verdedigen. Intussen naderden de schepen de kust en zetten de soldaten aan land. Een afdeling van ongeveer 60 goed gewapende mariniers, on der bevel van een kapitein. In de ze man herkenden de Noordbeve- landers al spoedig de voormalige commandant van hün eiland. Veel goeds hadden ze van hem dus niet te verwachten! De Fransen maakten niet veel haast. Kennelijk rekenden ze niet op veel tegenstand. Daarin kwa men ze echter bedrogen uit! Inmiddels hadden de boden de dorpen bereikt. Op hun kreet: „Te wapen!" kwamen dadelijk de man nen toegesneld. Slechts weinigen bezaten een „echt" wapen: een jachtgeweer, een dolk of sabel. De overigen hadden zich voorzien van hooivorken, rieken, bijlen en houwelen. Allemaal wapens, waar mee men de Fransen even goed te lijf durfde. Angst toonde niemand. Men was er slechts op bedacht zo snel mogelijk de vijand te lijf te gaan. Een krachtige leiding ontbrak echter. Zo snelden de inwoners van Wissenkerke en Kortgene te hulp. Een luid schreeuwende en ordeloze troep. Een tijdgenoot die de overval meemaakte (C. Zwigt- man) spreekt zelfs van „een brul lend heer van aangehitste stieren" Echter de Fransen schrikken van de onverwachte tegenstand. Hun commandant, die samen met een onderofficier een eindweegs vooruit was gegaan, wordt al e- venzeer verrast. Voor hij weer naar zijn manschappen terug kan gaan, wordt hij gegrepen door M. J. de Nooijer en J. Mulder en onder bedreiging met twee hooivorken gedwongen zijn sabel af te ge ven. Zodra de mariniers zien, dat hun kapitein gevangen genomen is, slaat hun de schrik om 't hart. Een ogenblik aarzelen ze nog, dan slaan ze op de vlucht. Ieder loopt om zo snel mogelijk zich in de schepen te redden. Ze worden echter achtervolgd. Zo worden ze zelfs nog vóór ze dijk weer be reikt hebben gedwongen tot een gevecht. Een aantal wordt al direct omsingeld en 17 man wordt krijgsgevangen gemaakt. Een tweede officier, een nog jonge luitenant, heeft inmiddels de rest van de troep weer wat ge reorganiseerd. Hij laat het vuur openen op de overmoedige bur gers. Maar die vrezen zelfs niet voor de kogelregen. Ze onderne men een stormaanval op de in het nauw gebrachte Fransen. De lui tenant wordt onverhoeds aange vallen door A. Rademaker en C. de Boo, die hem zijn wapen ont nemen en een eindweegs weg sleuren. Opnieuw zijn de Fransen zon der aanvoerder. Maar de onge veer 40 man die nog over zijn vechten nu voor hun leven. Met bajonetten en sabels trachten ze de burgers zich van het lijf te hou den. Want al zijn er onder hen wel enkele gewonden, de rollen zijn nu volkomen omgedraaid. De Noordbevelanders zijn nu aanval lers in plaats van aangevallenen! Eindelijk weten de Fransen al vechtend hun schepen te bereiken. Ze blazen smadelijk de aftocht naar Veere. Er zijn nog verschei dene gewonden onder de overle venden. Enkelen zijn zelfs zo ern stig gewond, dat ze in de volgen de dagen in het hospitaal te Veere (de Grote Kerk was daar toen voor ingericht) aan hun verwondingen sterven. Ook onder de burgers zijn slachtoffers. Een zekere J. Flipse uit Kortgene is op het slagveld doorschoten en sterft ter plaatse. De overigen zijn minder ernstig gewond en later hersteld. Het waren: J. J. de Looff, die een schot door de voet had gekre gen; J. van der Moere, met een bajonetsteek in de zijde; J. van Gilst en B. Ribbe met lichte ver wondingen. Allen afkomstig uit Wissenkerke en Kortgene. De in woners van Colijnsplaat kwamen eerst later ter plaatse. Toen was het gevecht echter al afgelopen. Bovendien was één van de krijgsgevangen Fransen door de brouwer C. Rademaker „verschrik kelijk in het hoofd gehakt". Zo was de Franse aanval dus afgeslagen. Maar toch leefde men nog in vrees voor de Fransen. Niet zonder reden bedacht men, dat de Fransen met een grotere leger-, macht wel eens wraak zouden kunnen nemen. Voor het echter zo ver kon komen verschenen eni ge Engelse oorlogsschepen, die in het Veerse Gat voor anker gingen, om de vijand reeds op zee te kun nen tegenhouden. Korte tijd later gaf ook Walcheren zich over en was ook die bescherming niet meer nodig. J. W. P. Cornelissen. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk Kats Zondag 5 april. 10 en 2.30 uur dienst. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke Zondag 5 april. 10 uur ds. A. P. Nauta van St. Johannesga en 2.30 uur ds. Koole. Ned. Herv. Kerk CoHjnsplaat Zondag 5 april. 2.80 uur ds. Veldman en 6.30 uur ds. Veld man, jeugddienst met medewer king van het kerkkoor. Ned. Herv. Kerk Kamperland Zondag 5 april. 9.30 uur ds. Postma, H. Avondmaal en 2.30 uur ds. Postma, dankzegging. Ned. Herv. Kerk Geersdijk Zondag 5 april. 10 uur ds. Koo le, H. Avondmaal en 2.30 uur ds. Nauta van St. Johannesga. Ned. Herv. Kerk Kortgene Zondag 5 april. 10 en 14.30 uur dienst. Geref. Gem. Kortgene Zondag 5 april. 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Heerschap van Borssele. Geref. Kerk Wissenkerke Zondag 5 april. 10 en 2.30 uur ds. Kersten. Oud Geref. Kerk Colijnsplaat Dinsdag 7 april. 10 en 7 uur ds. Hennephof. SIMAVI-COLLECTE VOOR SURINAME EN NIEUW-GUINEA In de week van 612 april wordt te Wissenkerke en Colijns plaat de jaarlijkse SIMAVI-collec- te gehouden. Het gaat om het medische barm- hartigheidswerk in Suriname en Nieuw-Guinea. Het gevaar bestaat dat deze „roep om hulp" een „klank" gaat worden, omdat wij ons hier in ons op medisch ge bied zo bevoorrechte land moei lijk een voorstelling kunnen ma ken van de vele volksziekten in een warm tropenland met zijn primitieve toestanden, welke laat ste vaak zo'n onnoemelijk leed veroorzaken door onkunde op het terrein van de hygiëne. Het gaat bij de Nederlandse dokters en zusters in genoemde streken niet alleen om genezen, maar vooral ook om het voorko men van allerlei volksziekten, die zo verlammend werken op het hele maatschappelijke leven. Géén welvaart zonder goede gezond heid. SIM AVI is voor vele artsen de bron bij gebrek aan medicamen ten, instrumenten enz. enz. Bo vendien helpt zij bij de bouw en inrichting van ziekenhuizen, me laatsen-inrichtingen en poliklinie ken en draagt zij, indien nodig, bij in de uitzending van artsen en zusters. Helpt allen om de SIMAVI- collecte te doen slagen!! Dan kan SIMAVI de gevraag de steun verlenen! (Wees er als de kippen bij) In het tijdvak van 1 tot en met 29 april 1959 zal een nationale actie ten behoeve van de Neder landse militaire oorlogsslachtoffers en nagelaten betrekkingen worden gehouden. Loten in 5 verschillende kleuren a 1.per stuk zullen door mid del van meer dan 15000 verkoop adressen in omloop worden ge bracht. 225.000— aan belastingvrije prijzen waaronder wéér 5 woon huizen a 25.000.per stuk (of goederen in vrije keuze) zullen ter beschikking worden gesteld. In alle plaatsen van ons land, zelfs in de allerkleinste gehuchten, zijn verkoopadressen, kenbaar aan af fiches, gevestigd. Ook dit keer zul len de hoofdprijzen door notaris M. J. Meijer (Amsterdam) voor de microfoon (298 m) op 29 april be kend worden gemaakt. Bij de vorige „Appèl"- (1 en 2) acties moesten vele mensen teleur gesteld worden daar de loten bin nen enkele dagen bleken te zijn verkocht. De „Appèl"-3 actie begint 1 april en wanneer men „Appèl"-lo- ten wenst te bezitten, dan zal men goed doen niet al te lang te wach ten met het kopen van loten. Uit de opbrengst van beide vo rige „Appèl"-acties ontstond het bungalow-dorp in Doorn. De op brengst van de 3e „Appèl"-actie, die ook ditmaal geleid zal worden door de heer A. M. Bergers, Rot terdam, zal worden aangewend voor de exploitatie van het Moe derhuis en 7 dubbele bungalows, voor de revalidatie van Neder landse militaire oorlogsslachtof fers en de zorg voor nagelaten be trekkingen. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter 't Hart. Inplaats van kaartjes Dankbaar en blij berich ten wij u de geboorte van ons dochtertje en zusje Adriana Catharina Jacoba (Addie) G. J. de Moor. W. de Moor - Heijboer. Jaap. Kamperland, 31 maart 1959. Campensnieuvvland 14. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de rijkspolitie te Kortgene zijn inlichtingen te verkrijgen om trent de onderstaande gevonden voorwerpen: 2 ulsters, 1 zilveren armband, 1 broche, 1 vulpen, 1 gummibroek, 1 glacé handschoen. Heden overleed plot seling, mijn geliefde vrouw en onze zorg zame moeder, behuwd- en grootmoeder Teuntje de Lange, op de leeftijd van bijna 65 jaar. H. Flipse. Kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Geersdijk, 1 april 1959. De begrafenis zal he denmiddag plaats heb ben om 2 uur te Wis senkerke. Mede namens wederzijdse ouders zeggen wij dank voor de vele blijken van belang stelling, voor en bij ons hu welijk ondervonden. Ook de heren autobezitters hartelijk dank. A. I. Koster. C. P. Koster - de Smit. Kamperland, maart 1959. Molenweg 13. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwe lijk ontvangen, betuigen wij, mede namens wederzijdse ouders, onze hartelijke dank. Inzonderheid ook aan heren autobezitters voor het be schikbaar stellen van hun auto. W. C. Visser. G. Visser - Geldof. Goes, april 1959. v.d. Spiegelstraat 23. Voor de vele blijken van belangstelling, zowel van hier als van elders ontvangen op mijn 80ste verjaardag', be tuig ik, mede namens mijn kinderen, hartelijk dank. Wed. C. Amperse - de Regt. Kortgene, april 1959. Voor de zeer vele bewij zen van deelneming, ontvan gen na het overlijden van on ze innig geliefde zoon, broer en aanstaande verloofde Pieter Cornelis de Regt, betuigen wij onze hartelijke dank. Fam. J. M. de Regt. Wissenkerke: Corine Doeleman. Kats, april 1959. Voor de bewijzen van deel neming, ontvangen na het overlijden van onze innig ge liefde kleinzoon en neef Pieter Corneiis de Regt, betuigen wij onze hartelijke dank. Fam. P. de Regt, Kats. Fam. C. L. Maas, Kortgene. April 1959. Voor de bewijzen van deel neming, ontvangen voor en na het overlijden van Cornelis Sturm, betuigen wij onze hartelijke dank. Inzonderheid doktoren en verplegend personeel. Uit aller naam, Th. Sturm. Sliedrecht, maart 1959. B 196. J. P. Schippers, Colijnsplaat Hedenmiddag Aanvang 4 uur Notaris J. J. W. KLOP te Kortgene zal op ten verzoeke van de erven Kramer - Verhulst te Wissen kerke 1. om 2 uur aan het woonhuis als: dressoir, tafels, stoe len, haard, radio met ta feltje, vloerbedekking, le dikanten en bedden, was machine, butagasstel, keu kenkachel, serviesgoed, ge reedschap enz. 2. na de verkoop om plm. 4 uur in hotel „De Kroon" aan de Weststraat 18 te Wis senkerke, groot 1.46 are. Ontruimd te aanvaarden bij de betaling vóór of op 11 mei a.s. Bezichtiging a.s. dinsdag van 67 uur. Harm. „U/ilhelmina" Prijs no. 1 op lot no. 815 Prijs no. 2 op lot no. 303 Prijs no. 3 op lot no. 570 Prijs no. 4 op lot nö. 985 Prijs no. 5 op lot no. 632 Prijs no. 6 op lot no. 631 Prijs no. 7 op lot no. 654 Prijs no. 8 op lot no. 37 Prijs no. 9 op lot no. 1013 Prijs no. 10 op lot no. 80 Prijs no. 11 op lot no. 203 Prijs no. 12 op lot no. 336 Prijs no. 13 op lot no. 201 Prijs no. 14 op lot no. 965 Prijs no. 15 op lot no. 280 Prijzen kunnen tot 30 april worden afgehaald bij de heer J. Pouwer (kapper). vindt u in de prachtige serie van Berini bromfietsen Vraagt nadere inlichtingen over deze veilige, zuinige en betrouwbare bromfiets! L. J. Augustijn Colijnsplaat E. W. van der Heijde Geersdijk I. M. de Moor Wissenkerke P. J. de Wild Kats Uw adres voor Fototoestellen, rolfilms, ontwikkelen, afdrukken en vergrotingen Boekhandel Markusse, Wissenkerke

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 3