NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plowvier heeft DE sehoenen Raadsvergadering Wissenkerke Raadsvergadering Kortgene A. C. van der Rest No. 2924 Zaterdag 21 februari 1959 62e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.50 per jaar Franco per post 5.25 Advertenties 6 cent per mm ma Een nieuwe riolering en een verbreding van de Veerweg te Kamperland, geen sollicitanten voor de betrekking van hoofd der openbare lagere school te Wissen kerke en de vermoedelijke bouw in 1959 van de Groene Kruisge- bouwen te Kamperland en Wis senkerke alsmede van het vereni gingsgebouw te Geersdijk waren wel de belangrijkste punten die j.l. maandag 16 februari in de eerste raadsvergadering van 1959 naar voren kwamen. Wegens verhuizing naar Mid delburg kon de heer A. M. Wes- terweele niet meer als raadslid aanwezig zijn. Voorzitter Van Halst opende deze vergadering met een kort welkomstwoord en het gebruike lijke gebed en zeide in het navol gende een kort overzicht over 1958 te zullen geven alsmede te trachten de sluier over 1959 enigs zins op te lichten. Zijn nieuw jaarsrede luidde als volgt: Door verschillende omstandig heden, betrekking hebbende op riolering en zuiveringsinstallatie voor de kom Kamperland is deze eerste vergadering in 1959 wat la ter dan wij verwacht hadden, om dat wij graag eerst wat meer ze kerheid wilden hebben betreffen de de uitvoering hiervan. Nu zijn we zo ver dat (behalve enkele be sluiten) binnen enkele weken kan worden begonnen met de riole ring te Kamperland en de zuive ring (pas veer sloot). Gezien wij reglementair na 1 januari geen ri oolwater meer mogen afvoeren door de waterleiding, zoals voor heen was toegestaan, moest hier voor een andere oplossing worden gezocht. Wat betreft de pasveer- sloot is door ons reeds overleg ge pleegd met de Provinciale Griffie en is hiervoor (alhoewel nog slechts mondeling) toestemming om tot uitvoering over te gaan verkregen. Deze toestemming was nodig omdat wij een geldlening van f 200.000.hebben kunnen sluiten voor de riolering. Hierbij was echter geen rekening gehou den met de zuiveringsinstallatie, die er (vanzelfsprekend) niet gra tis bijgeleverd wordt. Hierover hoort u straks nog wel het een en ander. Vorig jaar hadden wij hoop dat de financiële regeling tussen het rijk en de gemeenten wel voor el kaar zou komen, doch tot op he den is hiervan geen sprake, hoe verlangend wij er ook naar uitzien Deze regeling zou ons (naar wij vertrouwen) meer armslag geven, zo niet, dan blijft er van onze zelfstandigheid niets over; eigen initiatief wordt ons niet meer ge laten. Wij betreuren dit ten zeer ste. Wat zouden we graag (na tuurlijk onder toezicht) onze ei gen boontjes doppen. We laten de moed echter niet zakken en gaan in 1959 op de ingeslagen weg voort, trachtend voor onze gemeente te bereiken, wat ver antwoord is. Graag zouden we nog wat wo ningwetwoningen bouwen, aan gezien wij in 1958 niets aan bouw volume ontvingen. Onze verwach ting voor 1959 is niet zo hoog gespannen, doch we zouden het wel zeer betreuren, indien wij voor 1959 geen bouwvolume toe gewezen kregen. Wel zijn in 1958 door enkele particulieren wonin gen gebouwd. Hoewel het nog steeds niet mo gelijk is om geld te lenen tegen 4V2 °/o, is de rentestandaard sinds vorig jaar gezakt. In de loop van het vorig jaar heeft de gemeente met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten verschillende geldlenin gen kunnen sluiten boven het toe gestane rentegamma. Dit was mo gelijk dank zij de toestemming van de regering. Deze geldlenin gen werden verstrekt uit de op brengst van de nationale woning bouwleningen 1957 en de emissie 1958. Het totaalbedrag dat aan geldleningen in 1958 is gesloten bedraagt f 341.865.In dit be drag is begrepen een geldlening van f 200.000.voor de riolering te Kamperland en een geldlening van f 50.000.voor het recreatie gebied in de Onrustpolder. In de loop van het afgelopen jaar is het uitbreidingsplan voor het eerste stuk van het recreatiegebied in de Onrustpolder goedgekeurd. De benodigde grond hebben wij in het afgelopen jaar in eigendom verkregen. De aanleg van wegen en riolering in dat gebied zijn on derhands aanbesteed aan de aan nemer A. C. van Hee te Kamper land en ik kan u mededelen, dat de aannemer met de uitvoering van deze plannen begonnen is. De eerste percelen grond zijn in erf pacht uitgegeven en in de loop van dit jaar zullen de eerste zo merwoningen worden gebouwd. Ne enkele jaren tobben zijn we dus thans zover, dat genoemd re creatiegebied vorm heeft gekre gen. Werken tengevolge van de gift Van Nieuw Zeeland. De bouw van de uitbreiding en vernieuwing van „Vredestein" is in volle gang. Vermoedelijk zullen dit jaar de Groene Kruisgebouwen te Kamperland en te Wissenkerke worden gebouwd. Ook het vereni gingsgebouw te Geersdijk, dat dank zij de gift van Drente kan worden gebouwd, zal waarschijn lijk deze zomer verrijzen. Nog steeds kunnen de volgende kapitaalswerken niet worden uit gevoerd: 1. de christelijke school te Wissenkerke, 2. de openbare lagere school te Wissenkerke, 3. het gymnastieklokaal te Kamper land. Voor de wegen en straten zijn in het afgelopen jaar geen kapi taalsuitgaven gedaan. Er zijn in het afgelopen jaar 15 premies voor woningverbeteringen toegekend. De totaal uitbetaalde premie bedroeg ongeveer f 15000, waarvan ongeveer f 5000.voor rekening der gemeente kwam. Bouwvergunningen werden ver leend tot een tootaalbedrag aan bouwkosten van f 637.250. In 1958 werden de gemeente raadsverkiezingen gehouden. 2 leden van de raad kwamen niet terug. Dit waren de heren M. de Nooijer en L. J. Hoveijn. Deze he ren werden vervangen door de he ren C. Koole en I. Stokman. Ook in het college van b. en w. kwam verandering. In de plaats van de heer J. II. Zuijdweg werd de heer R. J. Scheele gekozen. In het se- cretariepersoneel kwam ook een mutatie voor. De heer M. A. van der Maas is per 1 december 1958 naar Apeldoorn vertrokken in ver band met zijn benoeming tot ad junct-commies le klas ter secreta rie aldaar. In deze vacature werd voorzien door de benoeming van de heer J. W. Meulendijk, schrij ver te Goes, met ingang van 15 november 1958. De heer M. J. Ko- le, hoofd der o.l. school kreeg eer vol ontslag per 1 januari 1959 we gens benoeming te Kraggenburg in de Noord Oost Polder. In deze vacature kon tot op heden niet worden voorzien. Het inwonertal op 1 januari 1958 was 1753 mannen en 1642 vrouwen. Er werden 32 mannen en 18 vrouwen geboren en er ves tigden zich 49 mannen en 43 vrou wen. In 1958 overleden 17 man nen en 14 vrouwen en er vertrok ken 63 mannen en 70 vrouwen, zodat de toestand op 1 januari 1959 is 1754 mannen en 1619 vrouwen. Het inwonertal op 1 ja nuari 1958 was 3395, zodat de bevolking het afgelopen jaar is verminderd met 22 personen. Er is één persoon geëmigreerd naar Australië, terwijl geen personen uit het buitenland zich alhier ves tigden. Er werden 22 huwelijken voltrokken. Echtscheidingen wer den niet ingeschreven. Aan behoeftige personen werd door het burgerlijk armbestuur een bedrag uitgekeerd van f 21.605.96. Het aantal krankzinnigen, dat voor rekening der gemeente werd verpleegd bedroeg 8. Hiervoor werd een bedrag betaald van f 19.961.22. De gemeentebegroting voor het dienstjaar 1959 werd op 31 okto ber 1958 vastgesteld, voor wat de gewone dienst betreft in ontvang en uitgaaf op f 659.689.61, met een post voor onvoorziene uitga ven van f 6.000.en voor wat de kapitaaldienst betreft in ontvang op f 1.104.460.38 en in uitgaaf op f 1.290.164.05, alzo met een na delig slot van f 185.703.67. De financiële positie van de ge meente is nog niet rooskleurig, daarom is, evenals in 1957, weel een subjectieve verhoging der al gemene uitkering aangevraagd. Het aantal in- en uitgaande schepen in de haven te Kamper land bedroeg 286, met een geza menlijke tonnage van 52.229. De bruto-opbrengst van de haven was f 10.844.85. Namens het college van b. en w. wensen wij u, heren raadsleden met uw gezinnen, een gezegend jaar toe. Hartelijk dank wil ik u zeggen voor de wijze waarop wij in 1958 onze vergaderingen heb ben gehouden. In deze vergade ringen heerste steeds een goede sfeer en er was een stemming, die voor een goede samenwerking on misbaar is. Het is me een vreugde te constateren dat bij de vele be slissingen die in 1958 genomen zijn, steeds naar voren kwam het belang der gemeente. Moge onze vergaderingen in 1959 steeds weer in dezelfde geest worden voortge zet. Er zullen dit jaar wellicht meerdere en misschien wel ver dragende besluiten genomen moe ten worden in verband met de ontsluiting van ons eiland. Ik re ken evenals vorige jaren op uw aller medewerking. Secretaris en secretarieperso- neel, in mijn dank aan heren raadsleden wil ik ook u allen be trekken en ik mag dit wel doen met weinig woorden. Het is al de vervlogen jaren goed geweest. Ik geloof dus ook wel te mogen re kenen, evenals voorheen, op uw aller medewerking. Zo staan we dan aan het begin van onze vergaderingen in 1959. Laten we gezamenlijk dit jaar be ginnen met blijmoedigheid en toewijding, ons zelf gevende voor de belangen der gemeente. Geve God zijn onmisbare ze gen op het werk dat ons wacht. Het oudste lid in jaren, de heer De Smit, dankte de voorzitter voor diens hartelijke woorden en bood eveneens zijn gelukwensen aan. Hij vond de rede van de voor zitter wel een beetje aan de som bere kant, doch sprak de hoop uit, dat des voorzitters woorden, op het eind van diens rede, be waarheid mogen worden en 1959 tot een goed einde gebracht kan worden. De notulen van de vorige ver gadering werden hierna onveran derd vastgesteld. Bij de voor kennisgeving aan genomen 12 ingekomen stukken was een brief van A. M. Wester- weele, waarin deze dank zeide voor de medewerking en vriend schap tijdens zijn raadslidmaat schap en er zijn spijt over uitsprak persoonlijk in deze vergadering niet aanwezig te kunnen zijn. De voorzitter speet dit ook, hij sprak de hoop uit, dat het Westerweele in zijn nieuwe betrekking en woonplaats goed mag gaan. In on geveer dezelfde bewoordingen sprak ook het lid De Smit. Hierna werd door de heer Valk, architect te 's-Heer Arendskerke, aan de hand van tekeningen en berekeningen een duidelijk inzicht gegeven over de nieuwe riolering te Kamperland, speciaal wat be treft een nieuw systeem, de z.g. pasveersloot. Na ampele bespre kingen werd z.h..s. besloten tot het onderhands aanbesteden van de aanleg van een riolering voor een bedrag van f 181.242.aan de heer A. C. van Hee. Eveneens werd z.h.s. besloten tot het maken van een pasveersloot, als zuive ringsinstallatie voor genoemde ri olering, en tot aankoop van on geveer 6700 m2 grond af 1.50 per m3 voor het maken van die pasveersloot en ook voor woning bouw. Enpassant werd het besluit genomen de Veerweg te Kamper land 60 cm breder te maken door het twee tegels smaller maken van het bestaande oostelijke trot toir. Het lid De Lange vond een verbreding met 60 cm lapwerk, het lid Bustraan zag als radicale oplossing het gehele omzetten van de bestaande trottoirs, maar ge zien de stand van de gemeente-fi- nanciën durfde hij daar niet op aan te dringen en was daarom ook voorstander van het verbreden met 60 cm. Ook werd nog even besproken de mogelijkheid om het westelijke trottoir met één tegel te versmallen, zodoende de Veer weg 90 cm breder makende. Ge zien de minimale verbetering en de hoge kosten, werd dit denk beeld losgelaten, temeer waar het lid Zuijdweg er op wees, dat bin nen enkele jaren het zeer drukke verkeer in die Veerweg wel zou verminderen door het wegvallen van het overzetveer en de inge bruikneming van de nieuwe ver- bindingsdam. Wijzende op vele nauwe straten in b.v. Goes kon hij het in de Veerweg nog geen on houdbare toestand noemen. Op haar verzoek werd een jaar lijkse subsidie van f 5.verleend aan het Nederlands Genootschap tot reclassering. Aan de ver. voor Chr. Onderwijs le Wissenkerke, de Ger. school en de Ned. Herv. school te Kamper land werd op hun verzoek gelden beschikbaar gesteld voor het vak verkeersonderwijs. In verband met de compensatie huurverhoging werd een wijziging aangebracht in de kindertoelage verordening, terwijl aan het ge- meentepersoneel over 1959 weder om een huurcompensatie werd toegekend. Door het zullen bouwen van een diepvriesinstallatie, een kleu terschool en een Groene Kruisge- bouw werd het uitbreidingsplan in onderdelen voor de kom Kam perland herzien en vastgesteld. De gemeenterekening 1956 werd z.h.s. vastgesteld op een ont vang en uitgaaf in de gewone dienst van f 421.775.23 en voor de kapitaaldienst aan inkomsten f 906.745.98, aan uitgaven f 1.031.685.85 en een nadelig slot van f 124.939.91. Een wijziging in de begroting van het burgerlijk armbestuur over 1956 werd aan gebracht, waarna de rekening o- ver dat jaar kon worden vastge steld op een ontvang en uitgaaf van f 20.553.94. Een nieuwe en gelijk als voor heen werkende verordening op de destructie in deze gemeente werd vastgesteld, waarna een wijziging van de salaris- en loonverordening 1959 werd aangenomen. Met intrekking van de raadsbe sluiten van 31 oktober en 8 de cember 1958 werd een nieuw be sluit genomen om een verzoek aan de minister te richten de o.l.s. te Wissenkerke als een bijzonder geval aan te merken. Het bedrag per leerling werd opnieuw vastge steld op f 43.20. Op voorstel van b. en w. werd besloten aan de Ger. Stichting voor Kerkelijk Sociale Arbeid een subsidie te verlenen van 10 cent per inwoner voor algemeen maat schappelijk werk. De Stichting Gezinsverzorging „Kortgene en omstreken" is uitge breid tot de Stichting Gezinsver zorging „Noord-Beveland" en werkt thans over het gehele ei land, reden waarom haar nu een voorschot op het subsidie over 1958 werd verstrekt van f 220. Na onderzoek en in-orde-bevin- ding van de geloofsbrieven werd de heer A. Bakker, P.v.d.A., be noemd verklaard in de vacature A. M. Westerweele. Naar aanleiding van een bericht van Ged. Staten werd nu aan de burgemeester een autovergoeding toegekend van f 1500.per jaar voor het rayon Noord- en Zuid- Beveland. Voor het gebruik van een eigen auto buiten dit rayon kan de burgemeester, evenals voorheen, een declaratie indienen. Bij de rondvraag vroeg het lid Markusse of er al iets definitiefs bekend was over de oesterproef in het Veersegat, waarop de voorzit ter ontkennend moest antwoor den, er op wijzende, dat dit treu zelen remmend werkt op de plan nen voor die ongeveer 80 ha be schikbaar komende grond. Op de vraag van het lid Koole, hoeveel woningen er in het nieu we recreatiegebied gebouwd zul len worden, antwoordde de voor zitter dat dit ér momenteel 7 zijn. Het lid Zuijdweg informeerde naar de rioolzuivering te Wissen kerke en drong aan op een zo vlug mogelijke verbetering. De voorzit ter kon hem antwoorden, reeds in formaties te hebben ingewonnen, een pasveersloot a f 60.per in woner zou de oplossing zijn. Hij wil wachten tot die inrichting te Kamperland klaar is. Het lid De Lange vroeg naar de mogelijkheid van een nieuwe on derwijzer aan de o.l.s. te Wissen kerke. Op herhaalde oproepingen was geen enkel antwoord ontvan gen, zeide de voorzitter. Het deed hem leed voor die school, maar ook voor de nog leegstaande mooie gemeentewoning. Hij zeide wel zijn petje te moeten afnemen voor mej. Van Splunter die, door 2 uren per dag meer les te geven, de school tracht gaande te houden. Het lid De Lange wees ook nog op het niet-onderhouden van de wegsloot bij de familie Van dei- Maas. De voorzitter antwoordde hem, dat deze sloot nooit in on derhoud bij de gemeen, te is ge weest. Hij zal onderzoeken tot welke dienst die sloot behoort en is zij eigendom van de gemeente, dan zal zij, evenals de wegberm, spoedig in orde gebracht worden. Op de vraag van het lid De Smit, wie de „Franse pad" in ei gendom heeft, antwoordde de voorzitter: de gemeente. Het lid Bustraan uitte een klacht over het trottoir in de nieu we achterweg. Volgens de voor zitter staat deze nu op de begro ting. Ook wees het lid Bustraan op de minimale straatverlichting te Kamperland en het defect zijn van 2 lantaarns daarin. De voor zitter zal deze klacht doorgeven. Hoe komt het toch dat men zo Voor Buikbanden Korsetten Breukbanden J Rechthouders Steunzolen J en alle andere banda- ges aan juiste maten gaat u heel best naar Lange Kerkstraat 42 J GOES J Leverancier Ziekenfondsen i Lid OrthobandaVereni- ging van vakkundigen) o lang moet wachten op het nieuwe verenigingsgebouw te Geersdijk, wilde Bustraan weten. Volgens de voorzitter was deze week de werk tekening gekomen en zou dat ge bouw a.s. juli of augustus klaar moeten zijn. Bustraan vroeg ook om een onderhoudsbeurt voor ge- meentewoningen te Geersdijk. De voorzitter beloofde dit te zullen bekijken, maar wees op de zeer hoge kosten van zo een beurt. Op de vraag van Bustraan naar bouw volume voor 1959 zeide de voor zitter dat men daar niet op moet rekenen. De laatste vraag van Bustraan over bouwpremie voor 1959 kon de voorzitter bevesti gend beantwoorden in die zin, dat die premie tot op de helft was ge reduceerd. Met het gebruikelijke gebed en een dankwoord voor de aangena me bespreking sloot de voorzitter deze vergadering. Dinsdagl 7 februari j.l. kwam de raad der gemeente Kortgene in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Schuit. Het lid Geelhoed was we gens gezinsomstandigheden niet aanwezig. Met enige woorden van welkom opende de voorzitter deze eerste vergadering in 1959 en sprak zijn dankbaarheid uit dat de gemeente dit jaar voor rampen en onheilen was gespaard. In zijn vlug en voor zijn doen zacht uitgesproken nieuwjaarsre de memoreerde spreker dat de fi nanciële omstandigheden voor het jaar 1958 een druk op de gemeen te-activiteit heeft gelegd, toch kon in dat jaar het nieuwe wijkgebouw annex badhuis te Kortgene ge opend en in bedrijf gesteld wor den. Hij sprak zijn spijt uit over de regelmatige terugloop van de bevolking, vooral onder de jonge ren. Het gevolg hiervan is, zeide hij, een veroudering van de be volking, wat hij aan de hand van cijfers aantoonde. Zijn hoop was gevestigd op de verwezenlijking van het drie-eilanden-plan waar door misschien een mogelijkheid geschapen wordt tot de vestiging van enig klein-industrie. De plannen voor de toekomst omvatten de bouw van een wijk gebouw en een kleuterschool te Colijnsplaat. Wat de havenplan nen voor Kortgene betreft, hem is verzekerd dat de nieuwe haven er zal zijn, vóór de verbindings- dammen definitief gesloten wor den. De Rijksbijdragewet spreekt van een rijksbijdrage van 60 °/o, de resterende 40 zou dan door de gemeente en polders moeten wor den opgebracht, wat de draag kracht van die lichamen ver te bo ven zou gaan. De ramp van fe bruari 1953 heeft onmiskenbaar aangetoond, dat buiten de nu ge troffen gebieden nog andere en meer dichtbevolkte streken gevaar hebben gelopen overstroomd te worden. We kunnen niet genoeg dankbaar zijn voor de barricades, die nu, middels het drie-eilanden en deltaplan, tegen die dreiging worden opgeworpen. Barricades, die niet alleen de lage gebieden zullen moeten beschermen, maar ook overig Nederland; daarom zal het ook noodzakelijk zijn dat het volk in zijn geheel de kosten, die uit deze werken voortvloeien, voor haar rekening neemt en niet op een klein deel daarvan laat rus ten. Wat de vissershaven voor Co lijnsplaat betreft, spreker kan hierover zeggen, dat door Rijks waterstaat een volledig plan daar voor is uitgewerkt. De nieuwe ha ven zou komen te liggen naast de bestaande haven. Wat de financie ring van dit plan betreft, volgens spreker is dit een rijksobject en komen de kosten dan ook geheel voor rijksrekening. De veranderingen, die de eerst volgende jaren op ons eiland zul len plaatsvinden, zijn nu nog niet te overzien. Spreker noemde in dat verband de aanleg van een nieuwe veerhaven te Kats en de aansluitende weg, via Kortgene naar de provinciale weg. Wij jui chen al deze plannen wel toe, maar distanciëren ons nog van de kosten. Het eind van 1960 zullen de verbindingsdammen tussen Noord en Zuid-Beveland en tussen Noord-Bevel and en Walcheren gesloten zijn. Ontzettend grote veranderingen zullen die voor ons eiland teweeg brengen, verande ringen, die nu reeds hun schadu wen vooruit werpen. Als agendapunt voor deze ver gadering staat heden vermeld een voorstel tot aankoop van grond voor het te bouwen bejaardente huis. Spreker prees zich gelukkig met het nu bereikte stadium en deelde mede voornemens te zijn dit tehuis over te dragen aan de destijds voor dat doel opgerichte particuliere Stichting. Met de wens dat allen tesamen in een goede gezondheid in 1959 mogen medewerken, besloot de voorzitter zijn rede. Het lid Korteknie dankte de Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 1