NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VI. htouterman U- Plouvier heeft DE se li oenen Ons voedsel met de u/interdag INFLATIE-PAUZE Utieó-weet BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN ADMINISTRATIES ASSURANTIES No. 2922 Zaterdag 7 februari 1959 62e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Maar de verwachtingen zijn niet zo gunstig Het zal velen, ook buiten de fi nanciële wereld, niet ontgaan zijn, dat de jongste 4V» staatslening een groot succes is geworden. Er zijn tal van oorzaken op te noe men, waaraan dit succes te dan ken is. Men kan daarvan noemen de bestaande geldruimte, de nogal in brede kringen verwachte da ling van de rentestand, welke ge dachte nog een extra stimulans ontving door de jongste disconto verlaging van de Nederlandse Bank en de nog in veel opzichten onzekere conjunctuur. Is het de burgerij in al haar ge ledingen, die het geld verschaft voor de staatsleningen? Hierom trent is geen zekerheid te krijgen. Wel staat vast dat het allerlei pen sioenfondsen zijn, samen met spaarbanken, die hun geld bij voorkeur in staatsleningen beleg gen. Dit zijn fondsen met primair een sociaal doel, die er op uit zijn aan deelnemers en inleggers in de eerste plaats zekerheid te geven dat zij bij uitkering en op- kortom in het afsluiten van geld transacties in het heden met af wikkeling in de toekomst. Dit ver snelde de inflatie nog meer, het ondermijnde de staatsbudgetten en de tegenmaatrgelen kwamen door belastingverhoging en beste dingsbeperking, die niet alleen Nederland hebben aangetast. Men heeft dus genoeg van de inflatie en men voelt er eigenlijk niet veel voor om op grote schaal de munt- ontwaarding te laten voortwoeke ren. De verkeerde weg. Er zijn trouwens ook andere economische weerstanden opge wekt. Als voorbeeld kan genoemd worden het koppelen van de lo nen aan het indexcijfer voor het levensonderhoud, dat men in Frankrijk op ruime schaal toe paste. Hierdoor werd de regering gedwongen de ontwaarding te remmen of de weg der chaos op te gaan door versnelde inflatie. De vierde republiek is mede door de automatische loonsverhogingen gevallen. naar de Ver. Staten. Het gevolg daarvan is, dat het rendement van deze fondsen aanzienlijk is gedaald beneden de rente van een courante obligatie als de staats lening. Men accepteert dus eenvoudig een winstderving om maar aan een daling van de geldswaarde te ontkomen. Dit wijst er op, dat men ondanks de anti-inflatie-actie in de westelijke landen niet be reid is in een waarde-stabilisering van de munteenheden te geloven. In Nederland echter zijn de meeste beleggers gewend van aandelen een beter inkomen te verkrijgen dan van obligaties. Nu de koersen van aandelen zo hoog worden, krijgt men vanzelf een zekere uittocht van beleggers uit de aandelen naar de obligaties en daar heeft het ministerie van fi nanciën bij de jongste staatslening van geprofiteerd. Gezonde munt óf sociale onrust? Het zou onjuist zijn aan de ge slaagde jongste staatslening de conclusie te verbinden, dat de anti-inflatie-actie in de wereld zich zal voortzetten. Het besluit van de monetaire autoriteiten in de V.S. om de bankrente laag te houden, duidt op het falen van een deflatie-gedragslijn. Lage rente betekent echter de BURGERLIJKE STAND Wissenkerke Geboren: 2 jan. Willem Leen- dert, z.v. K. P. Liefhebber en C. M. Bierhof. 8 jan. Janna Cornelia, d.v. J. de Visser en S. A. Begthel. 10 jan. Marinus Johannes, z.v. M. P. Faasse en E. W. Heijstek. 24 jan. Adriaan Pieter, z.v. W. C. Zwemer en J. A. de Smit. 31 jan. Marian, d.v. D. C. de Smit en W. D. Kramer. Ondertrouwd: 28 jan. Cornelis Snel, 25 jr. en Wilhelmina Elisa beth Heijstek, 20 jr. 31 jan. Tho mas Frans van Goudswaard, 17 jr. te Kortgene en Elisabeth Adri- ana Flipse, 16 jr. Getrouwd: 8 jan. Adriaan van Gilst, 26 jr. te Kortgene en Cor nelia Lena van der Moere, 23 jr. 22 jan. Pieter Hendrik Kramer, 26 jr. en Anna Blazina Meulen- berg, 23 jr. Overleden: 3 jan. Jan van Liere, 74 jr., echtgen. van G. W. Zwe mer. 1 jan. Willem de Jonge, 77 jr.., wedn. van C. L. Meulenberg. 5 jan. Maria de Regt, 86 jr., wed. van G. M. Meulenberg. 14 jan. Johannes Kouwer, 84 jr., wedn. van B. Goossen. 18 jan. Willemi- na Buijze, 71 jr., echtgen. van M. P. de Kam. 22 jan. Pieter van der Maas, 88 jr., echtgen. van J. Bie- gelijks een flinke portie aardappe len te nuttigen en dat is maar goed ook, want erg hoog is het vitamine C-gehalte van de aard appel niet. Dat mag dan een beetje jam mer zijn, maar daar staat de ge lukkige omstandigheid tegenover dat bij de aardappel het vitamine C-gehalte door het kookproces maar weinig terugloopt. Nu treft men helaas altijd weer mensen aan die om de een of an dere reden weinig of geen aard appelen eten. Het spreekt vanzelf dat zulke personen, zeker in de wintermaanden, na verloop van tijd een belangrijk vitamine C-te- kort krijgen, wanneer zij hun maatregelen daartegen niet treffen Kalk, ijzer en fosfor. Ieder mens behoort dagelijks een hoeveelheid van ongeveer 50 milligram vitamine C tot zich te nemen. Wordt het tekort aan dit vitamine voortdurend groter, dan heeft dit tot gevolg, dat de weer stand van het lichaam, in het bij zonder de afweerkrachten tegen infectieziekten, geleidelijk aan af neemt. Daarenboven gaan tal van men sen, die onvoldoende verse groen ten eten, over een paar weken de verschijnselen vertonen van de zogenaamde voorjaarsmoeheid: te- Ook voor Elastieken kousen Buikbanden Korsetten Breukbanden Hernia-korsetten Steunzolen en alle andere bandages aan juiste maten gaat u het best naar A. C. VAN DER REST Lange Kerkstraat 42, Goes Leverancier Ziekenfonds en lid „Orthobanda" (Vereniging van vakkundigen) Hoorapparaten VIENNA" zonder batterij Alleenverkoop voor geheel Zeeland BOEKHOUDBUREAU VOOR NOORD-BEVELAND Havelaarstraat 9 - Coiijnsplaat - telefoon 01199-205 vraging even veel guldens zullen terug ontvangen als zij hebben in gelegd. Of die guldens in koop kracht zijn gestegen of gedaald doet er minder toe. In het afgelopen jaar is er bij de spaarbanken weer beter ge spaard dan voorheen. Dit in spaar fondsen opgestapelde geld moet een veilige belegging vinden. Het was dus als de uitkomst van een eenvoudige rekensom te verwach ten, dat spaarinstellingen- flinke klanten zouden worden van de staatslening. Een ferme verdere daling ❖an de rentestand is niet te verwach ten, want zodra de rente zou da len tot 4,25 °/o kunnen ook de naar kapitaal dorstende gemeen ten weer aan de markt komen. Voor die gemeenten geldt immers nog steeds het zogenaamde ren tegamma. Dit rentegamma ver biedt de gemeenten kapitaal te lenen tegen een hoger percentage dan 4,25 °/o. Zodra deze rentevoet wordt bereikt, neemt de vraag naar kapitaal enorm toe en zal de rente weldra weer stijgen. Beperking van kredieten. Er zijn nog meer factoren te noemen, die er op wijzen dat de rentestand niet verder omlaag zal gaan. Vooral in de V.S. gaan er meer stemmen op om de krediet verlening meer te gaan beperken, teneinde aan de steeds doorvre tende inflatie het hoofd te bieden. De richting, die het verschijn sel inflatie kiest, is bepalend voor de toekomst van de rentestand, de leningpolitiek, de kapitaalvraag. Met betrekking tot dit vraagstuk staat men in de wereld, en zeker in Nederland, juist op een kruis punt van wegen. Achter ons ligt een aantal jaren, waarin de waarde van de ver schillende munteenheden voortdu rend is gedaald. We hebben er de dreigende funeste gevolgen van gezien, want in verschillende lan den sloeg het publiek op hol om de verdere waardedaling met ei gen middelen te bestrijden. Die middelen bestonden uit overbeste- ding, sluiten van leningen boven draagkracht, kopen op afbetaling, Ook in Nederland zijn wij deze gevaarlijke weg reeds ingeslagen. De A.O.W.-uitkering stijgt auto matisch met de lonen. Het be drijfsleven is gedwongen de kost prijs van een artikel te baseren op de prijzen, waartegen men ze kan vervangen. De vervangingswaar de is bedrijfseconomisch noodza kelijk, maar verhaast het in gang gezette inflatie-proces. De zojuist ingevoerde persoonlijke leningen schept voor mensen met een sta biel inkomen de gelegenheid op eenvoudige wijze aan contanten te komen. De levensverzekeringsmaat schappijen hebben al mogelijkhe den geschapen om de polis van een levensverzekering waardevast te maken door de waarde te bin den aan het waardebeloop van aandelenpakketten. Het middel van de staatsgarantie voor aller lei kredieten, die op het randje af verantwoord zijn, heeft voor al lerlei zwakke bedrijven kansen geschapen om van de politiek van muntwaardedaling te profiteren door er constant voor te zorgen, dat er grote schulden bestaan aan door de staat gegarandeerde in stituten als de Herstelbank. Liever minder winst. Zo zijn wij in de jaren na de oorlog er aan gewend geraakt het gehele economisch patroon af te stemmen op de inflatie. Dit infla tiepatroon bestaat niet alleen in Nederland, maar in alle westerse landen. Het bedrijfsleven en de particulier houden bij het nemen van financiële beslissingen reke ning met een verdere muntont- waarding. Zouden zij in hun ver wachtingen worden teleurgesteld, dan is de te verwachten crisis veel erger dan zij zonder deze in flatie-verwachting zou zijn. Een typisch bewijs van de juistheid dezer stelling vinden wij in de in gang zijnde stijging van koersen der goede Nederlandse aandelen aan de Amsterdamse beurs. Onze algemeen bekende fondsen als de Koninklijke Petro leum Mij., Unilever, Philips en andere vinden in snel tempo af trek naar het buitenland, vooral kans" op het opnemen van grote kredieten voor investering. Inves teringen scheppen werk voor de miljoenen werklozen. Het bete kent echter inflatie en munt waardedaling, maar bij de keus tussen een gezonde munt of so ciale onrust keert men terstond de eerste mogelijkheid de rug toe. Dat zal men ook in Nederland doen en wij worstelen ook voort durend met een werklozenleger. De rust-periode in de zojuist achter ons liggende recessie be tekent voor de regeringen een a- dempauze, waarin men na een flinke stijging van de kapitaalren te gebruik maakt om nu in de pe riode van sterk gestegen kapitaal aanbod snel gebruik te maken van de gelegenheid om de rijksdorst naar middelen te laven. Spoedig zal de inflatie-pomp weer gaan werken. Die moet wel gaan werken als men zich op de feiten bezint. Die feiten zijn een ruime kapitaalmarkt in een land dat met een groeiende bevolking behoefte heeft aan een snelle uitbreiding van de investeringen in het bedrijfsleven. Die investe ringen blijven achter en het feit, dat men liever grijpt naar staats obligaties dan naar nieuw te scheppen industriële waarden is een bewijs dat de verwachtingen niet zo optimistisch zijn als som mige uitspraken en kranteberich- ten zouden doen vermoeden. Drs. Mierlo. (Nadruk verboden). Ook al brengt het nieuwe jaar ons nog geen ijs van stenen dik, Wel waait soms 'n vrij fris windje, Ondernullig is het kwik. Hebt u voor uw waterleiding Al het nodige gedaan? Als het buizenwater ijs wordt, Wil het niet meer door de kraan En de broze buizen barsten, Later komt de lekkerij En de loodgieter heeft doorgaans Nét een ander karrewei. Denkt u óók eens om de vogels? Ook wat drinken moet er zijn: Zuigen op een staafje ijs is Lékker, maar niet in hun lijn. Staat er iemand op uw stoepje Blauw te bekken in de kou, Zelfs al is 't met een kwitantie, Plelp hem dan een beetje gauw. Of, nóg beter, laat hem binnen, Want daar is het minder guur; En, als nét de koffie klaar is, Ook al is de koffie duur. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). EXAMENS Geslaagd aan de Vrije Universi teit te Amsterdam voor het doc toraal examen natuurkunde: de heer F. M. Klaassen te Kats. In deze maanden dreigt het vitamine C tekort Door koken gaat het vitamine C-gehalte van voedingsmiddelen achteruit, zij het ook dat dit niet voor alle voedingsmiddelen in ge lijke mate het geval is. Voor de meeste mensen is de aardappel de voornaamste vita mine C-bron. Wij zijn gewend da genzin in het werk, algemene lus teloosheid, zwakte in de benen, soms ook tandvleesbloedingen. Dit alles is gemakkelijk te voorkomen. En dat niet alleen door in de win termaanden dagelijks vitamine C in tabletvorm te slikken, maar ook door een doelmatige voedselkeuze Nu behoeft iemand, die zich niet eenzijdig voedt, zich niet voortdurend zorgen te maken of hij soms vitamines, eiwit, kalk, ij zer, fosfor, magnesium of andere mineralen tekort komt. Bij enige variatie in het dagelijks menu wor den de behoeften van het lichaam over het algemeen voldoende ge dekt, zodat een al te grote be zorgdheid op het punt van tekor ten dan beslist overbodig is. Verse groenten en fruit. Wel is het in de winterperiode nogal lastig voedingsmiddelen ter tafel te brengen, die als vitamine C-bron enige betekenis hebben. En het gaat er juist om dat deze stof regelmatig in het voedsel voorkomt. Grote hoeveelheden ineens wor den niet in het lichaam opgesla gen. Het voedsel dient dus dage lijks een bepaalde hoeveelheid vitamine C te bevatten. Daarom doet men er goed aan te bevorde ren, dat alle gezinsleden 's winters verse groenten en wat fruit eten, als het kan dagelijks. Uit een oogpunt van vitamine C-voorziening verdienen sinaas appelen, citroenen en mandarijnen de voorkeur. Een voldoende ver scheidenheid in het dagelijks me nu blijft echter het belangrijkste beginsel. Er zijn mensen, die drie keer op een dag brood eten, soms elke keer met hetzelfde beleg! Een dergelijke eenzijdigheid kan van zelfsprekend zeer ernstige gevol gen hebben. Is er een rijke variatie aan voe dingsmiddelen, dan loopt het met al die dreigende tekorten zo'n vaart niet, ook niet met het vita mine C-tekort. Dr. Alfr. Briedé. (Nadruk verboden). pol ey Onder supervisie van Europa's grootste kantoenfabriek Ets BOUSSAC, PARIS 100 modellen ont worpen door toonaangevende Franse haute couture huizen, getoond door Parijse mannequins Een unieke show die u vooral niet mag missen Donderdag 19 februari a.s. 2.30 en 7.30 uur n.m. hotel „De Korenbeurs" Goes Voorziet u tijdig van een entree-kaart a f 1.25 Ganzepoortstraat Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 1