NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD STEI4BUS Plouvier heeft DE schoenen EEN MIJLPAAL in de NoordbeveSandse geschiedenis in zicht i A. C. VAN DER REST 5 LEZERS HANTEREN DE PEN No. 2921 Zaterdag 31 januari 1959 62e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post i 5.25 Advertenties 6 cent per mm Heden is het voor geheel Nederland een belangrijke datum, een datum, waarop onze geliefde kroonprinses Beatrix haar 21ste verjaar dag viert, een dag waarop het voor ons allen feest is, want H.K.H. prinses Bea trix is dan een volwassen vrouw, een heugelijke dag dus, die ongetwijfeld ook in het koninklijk gezin met de nodige luister zal wor den gevierd. Anderzijds doet het feit, dat de 31ste januari op een zaterdag valt, ons terug denken aan die verschrik kelijke zaterdag 6 jaar ge leden, toen het Oranjefeest gevolgd werd door de ver schrikkelijkste stormvloed die ons land sinds honder den jaren trof, de overstro mingsramp. Al heeft deze datum voor vele Neder landers bittere herinnerin gen, toch is alle leed in middels overwoekerd door het jaarlijks weerkerend heugelijk gebeuren van de verjaardag van onze kroon prinses. Wij hopen, dat zij haar verjaardag nog vele jaren in voorspoed en ge zondheid temidden van ons allen mag beleven. Met een vervaarlijke klap van de zware voorzittershamer opende dijkgraaf M. W. van Arenthals j.l. woensdagavond in de grote zaal van „De Stadswijnkelder" te 'Kortgene de plechtige eerste ver gadering van het „Waterschap Noord-Beveland". In zijn openingswoord noemde hij het een grote eer deze avond de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot een welkom te mogen toeroepen. Ook werd door hem hartelijk welkom geheten de heer ïr. J. M. van den Burgt, hoofd-ingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland als vertegenwoordiger van de mi nister van verkeer en waterstaat, de Ged. Statenleden C. Philipse en mr. dr. A. J. J. M. Mes, de hoofd-ingenieur-directeur van de provinciale waterstaat ir. H. D. Swaters, het lid van de Centrale Cultuurtechnische Commissie ir. J. D. Dorst, alsmede verschillende hoofd-ingenieurs en ingenieurs van de rijks- en provinciale water staat. Hierna ging hij over tot het ei genlijke doel van deze vergade ring, het beëdigen van de twintig hoofdingelanden van het nieuwe waterschap, t.w. vijf voor elk van de vier districten. Na deze plech tige gebeurtenis verkreeg de Com missaris der Koningin het woord. Deze noemde het een voor recht en een eer als eerste nu het bestuur van het nieuwe water schap te kunnen feliciteren. Na het memoreren van een persoon lijke noot uit de tijd dat de nieu we dijkgraaf nog een scholier in Middelburg was, wees spreker er op dat in Noord-Beveland steeds een aparte sfeer heerst en dat op de vergaderingen van de Zeeuw se polders en waterschappen steeds het grootste aantal deelne mers bestond uit Noordbevelan- ders. Hij kon het goed begrijpen dat er bij vele leden van de ver schillende polderbesturen zo rond het oude jaar een weemoedige sfeer heerste, aangezien bedoelde functies veelal van vader op zoon waren overgegaan en daaronder nu per 1 januari 1959 een dikke streep was gezet. Spreker sprak de hoop uit, dat de vier distric ten in de toekomst geen formali teit of papieren districten zullen blijken te zijn, maar zich zouden formuleren tot één lichaam. Hij memoreerde de ramp van 1953 en wees daarbij op de betekenis van het meeleven van de besturen en ingelanden. Spreker sprak zijn grote waardering uit over het feit, dat in hét nieuwe bestuur licha men en personen van buiten Noord-Beveland waren benoemd, dit gaf volgens hem getuigenis van een zeer ruime blik en een juist inzicht. De grootste waarde ring zeide de Commissaris te heb ben voor het initiatief en inzicht van de Noordbevelanders, die reeds enige weken na de ramp, 19 februari 1953, unaniem het be sluit namen te komen tot een con centratie van alle polders op hun eiland. De beslissing op die aan vraag heeft lang op zich laten wachten, maar daar heeft spreker, geen spijt over gehad, een en an der is nu met een behoorlijke voorbereiding tot stand gekomen. De Commissaris sprak hierna woorden van waardering tot de heer Philipse en tot de commissie van bijstand (vertrouwensmannen) Hij zette uiteen, dat deze concen tratie tot stand is gekomen op verlangen van de streek zelf. Hij feliciteerde het nieuwe water schap met de door haar gekozen dijkgraaf en wees op het belang van een goede samenwerking en een algehele saamhorigheid. Hoe funest het ontbreken daarvan is voor een. goede leiding, bewees spreker aan de hand van de nood lottige gebeurtenissen in de oor log 1914-'1S aan de geallieerde fronten. Voor Noord-Beveland zei hij te dien aanzien geen ogenblik te behoeven twijfelen. Tot slot sprak spreker zijn hoop uit dat het gehele bestuur de wijs heid en kracht gegeven zullen zijn hun functies goed te mogen vervullen en dat door de benoe ming van de beide burgemees ters van het eiland in dat bestuur, de mogelijke controversen tussen gemeenten en polders opgelost zullen worden. Dijkgraaf Van Arenthals dankte de Commissaris voor diens harte lijke woorden, alsmede voor diens bereidwilligheid dit bestuur deze avond officieel te installeren. Ook sprak hij woorden van dank aan hen die het vele voorberei dend werk hebben gedaan en aan die oud-bestuurderen, die nu niet gekozen zijn, voor al hun werk aan de gemeenschap gedaan. Ook sprak hij over het vele en moeiza me werk dat nog voor de boeg ligt en noemde in dit verband de verwezenlijking van het drie-ei- landen-plan, het vallengebied, de exploitatie van de vier gemalen, die hoge bijdragen zullen vereisen De aandacht vestigde spreker ook op de aanleg van nieuwe wegen. Dat deze nu reeds bijna 30 ha- aan vruchtbaar bouwland heeft gekost, ging hem aan het hart. Niettegenstaande de ruime ver goeding, die voor deze grond werd gegeven, hadden de eige naars liever de grond behouden, daar er toch geen andere grond voor te kopen is. Spreker sprak de i hoop uit, dat de gezamenlijke pro- blemen tot een goede oplossing gebracht mogen worden tot heil en zegen van het nieuwe water schap. De vertegenwoordiger van de minister van verkeer en waterstaat* ir. Van den Burgt, noemde deze concentratie een merkwaardig feit in de geschiedenis van de Noord- bevelandse polders. Dat men aan nieuwe wegen 30 ha grond heeft moeten afstaan, was niet te weer spreken, maar in de loop der ja ren heeft men een veelvoud van dat aantal aan dé zee moeten af staan, waarvoor niets is terugont vangen. Thans verkeert men in de gelukkige omstandigheid dat door de verwezenlijking van het drie eilanden-plan de zuidzijde van het eiland wordt veiliggesteld en dat er door recreatie, betere ver bindingen, visserij en waterbe heersing meerdere en betere mo gelijkheden te verwachten zijn. Hij sprak de 'hoop uit, dat de concentratie van polders een gro te zegen voor het eiland zal mo gen zijn en dat de rijksbijdragen in al de nog uit te voeren werken van dien aard zullen mogen zijn, dat het waterschap financieel kan blijven leven. De heer Philipse zeide, dat zijn hart ontroerd was bij dit gewich tige gebeuren. Hij sprak woorden van dank en erkentelijkheid voor al de vriendelijke woorden die hij deze avond heeft mogen ontvan gen. Hij zeide met vertrouwen de toekomst tegemoet te gaan en hoopte dat God het bestuur die kracht zal mogen schenken, opdat zij geen voet grond meer aan de zee zullen moeten afstaan. Mochten er soms nog moeilijk heden voor het nieuwe bestuur ontstaan,ik sta voor u klaar, zo besloot hij zijn felicitatie. Burgemeester Schuit, mede sprekende namens zijn collega Van Halst, noemde deze vergade ring een historisch ogenblik voor het eiland, dat nog maar enkele jaren terug door bijna drie meter water werd overspoeld. Dankbaar voor de spontane hulp die Noord- Beveland toen heeft mogen ont vangen, verwees hij naar het Zeeuwse en het Nederlandse wa pen. Eendracht maakt macht, zo zei spreker, doelende op de pij lenbundel in het wapen. Eén pijl is gemakkelijk breekbaar, samen gebundeld zijn ze praktisch on breekbaar. Sprekend over de be langrijke beslissingen die er in de naaste toekomst voor ons eiland genomen dienen te worden, vroeg hij zich met bezorgdheid af, wat b.v. de bijdragen zullen zijn voor de uit te voeren afwateringswer ken én vroeg of die werken, even als de vier te bouwen gemalen, niet onder te brengen zijn bij de Dienst Deltawerken. Spreker sprak de hoop uit, dat de prettige verhouding tussen polder- en ge meentebesturen zal mogen blijven voortbestaan en gaf de verzeke ring, dat er steeds gewerkt zal worden aan het voortbestaan van ons mooie eiland. De heer J. S. de Regt te Kats feliciteerde de nieuwe bestuursle den en dankte voor aller mede werking, ook na de ramp. Wij zend op de hoge uitgaven voor de beveiliging van de kleine Leen- dert Abrahampolder (drie miljoen gulden) weet hij niet waar de bij dragen vandaan moeten komen, wanneer de gehele noordkant van het eiland ook in die mate bevei ligd moét worden. De heer J. A. van Oeveren te Kortgene sprak, namens de Z.L.M. „Noord-Beveland", een gelukwens uit. Gehoord de vele goede en mooie woorden die er in deze vergadering nu reeds gesproken zijn en de door allen toegezegde medewerking, gelooft hij dat er door het nieuwe bestuur goed ge werkt zal kunnen worden. De heer K. A. van Langeraad te Kamperland, lid van de com missie van voorbereiding, felici teerde de voorzitter namens die commissie en onderstreepte, dat het Van Arenthals was, die kort na de ramp het initiatief nam tot concentratie van alle polders. Hij sprak de hoop uit, dat het zware werk van voorbereiding nu licht werk zal mogelijk maken. Spreker noemde het begin van 1959 een mijlpaal in de geschiedenis van Noord-Beveland en hoopte dat het in de toekomst zal mogen gaan zoals het in het verleden geweest is: een goede samenwerking tus sen allen. Iedere spreker werd door dijk graaf Van Arenthals hartelijk be antwoord. Na een korte pauze werd z.h.s. het voorstel van het bestuur aan vaard om de functie van ontvan ger en griffier door één persoon te laten vervullen. Na een hartelijk dankwoord, gericht aan allen en in het bijzon der aan de Commissaris en ir. Van den Burgt, sloot Van Arenthals met een daverende slag deze bij zondere vergadering. Langzaam maar zeker begint de verkiezingsstrijd in Nederland zich af te tekenen. Het gaat, zo als onze aard is, nog heel bedaard, met redevoeringen van enkele kopstukken op congressen en ver gaderingen van hun partij, maar daaruit leert men dan toch, dat de stellingen zo langzamerhand betrokken worden. Wat de kran tenverslagen hierover berichten, maakt het tot nu toe voor de kie zer nog niet. erg duidelijk wat men nu precies wil na de verkie zingen, watwil zeggen wat de vorming van de regering betreft. En daai^gaat het bij deze ver kiezingen toch voornamelijk om. Welke partijen zullen straks aan de regeringsvorming deelnemen Wat iedere partij over het alge meen voorstaat, vanuit welk prin cipe zij gevoed wordt, dat weten de meeste kiezers wel. Men weet ook, dat iedere regering hier een compromis op die principes in houdt en dat hoe sterker een par tij uit de bus komt, hoe minder ze van haar principes behoeft prijs te geven in het regeringsbe leid. De aanstaande verkiezingen vertonen echter een bijzonder as pect. De kiezer is er alleen nieuwsgierig naar door welke par tijen de nieuwe regering zal wor den gevormd. Zal de „brede basis" worden bestendigd in de vorm zoals we die de laatste zes jaren al kende? Of komt er een „brede basis" van een andere samenstelling? Of komt er een alleen uit de rechtse, de christelijke partijen gevormd kabinet? Dat zijn de vraagpunten waar het bij de aanstaande ver kiezingen om gaat. - Toen de socialistische ministers uit het kabinet traden, heerste een ogenblik de overtuiging, dat nu aan de „brede basis" voor goed een einde was gekomen. De samenwerking van de christelijke partijen met de socialisten leek door deze breuk ook straks onmo gelijk. Maar intussen heeft de voorzitter van de K.V.P.-fractie, prof. Romme, verklaard, dat hij deelneming van ook de socialis ten in de nieuwe regering zou pre fereren boven een andere oplos sing. Dus toch weer een brede ba sis als tot nu toe? Men verkeerde enkele weken in enige onzekerheid hoe de anti revolutionairen hierover dachten. Dezer dagen heeft prof. Zijlstra echter op een deputatenvergade- ring van zijn partij te kennen ge geven, dat hij een kabinet prefe reert, dat een christelijk-nationale en -sociale politiek voert, dus een door de christelijke partijen ge vormd kabinet. Het komt er op neer, dat de antirevolutionairen nu wel eens willen bewijzen, dat een zuiver „rechts" kabinet ook een goed so ciaal beleid kan voeren, met an dere woorden: dat dit niet alleen te verwachten is van de socialis ten. Maar de K.V.P. heeft reke ning te houden met haar grote ar- beidersaanhang, waarvan een ge deelte al spoedig geneigd is naar het socialistische kamp over te lo pen wanneer daar een specifiek arbeidersbelang met veel verve naar voren wordt geschoven. Om dit te voorkomen, ziet de K.V.P. niet graag de P.v.d.A. als opposi tie. De oppositie immers heeft het bijna altijd wat gemakkelijker dan de aan het bewind zijnde partijen. We zien dat thans ook bij de V.V.D. In de oppositie kan men heerlijk tekeer gaan tegen regeringsvoorstellen. Men draagt er geen verantwoordelijkheid voor, kan de tegenkantingen er van breed en demagogisch uit meten en zo spelen op het senti ment van de kiezer, hetgeen bij volgende verkiezingen voordeel kan opleveren. De P.v.d.A. laat zich thans wij selijk niet uit over de aanstaande regeringsvorming. Zij heeft wel te kennen gegeven de verant woordelijkheid niet te schuwen, maar dan moeten wel verschillen de socialistische wensen voor ver wezenlijking vatbaar blijken. En, zoals we hierboven al schreven, de mogelijkheid daarvan hangt dan voornamelijk af van de stem busuitslag. Zoals de partijstellingen zich thans aftekenen, komt het er op neer, dat een geheel „rechts" ka binet het meest in de lijn der ver wachtingen komt te liggen. Voor de rechtse partijen is de V.V.D. althans momenteel, ook te links, te vrijzinnig. En de woordvoer ders van deze V.V.D. hebben zelf al verklaard, dat zij niet met de socialisten in één regering wil len zitten. De vraag is nu vooral, hoe sterk de V.V.D. straks uit de verkiezingen zal komen. Is zon der haar, desnoods stilzwijgende, medewerking de vorming van een louter rechts kabinet mogelijk of zal haar te verwachten verster king zo groot zijn, dat men haar in de regeringsvorming moet be trekken óf toch zal moeten terug keren tot de bekende „brede ba sis"? Het lijkt niet te boud om aan te nemen, dat het vormen van een nieuwe regering straks heel wat moeilijkheden zal kosten en er langdurige onderhandelingen voor nodig zullen zijn. De aanstaande verkiezingen bieden in ieder ge val verschillende en interessante perspectieven. H. van Wermeskerken. (Nadruk verboden). Ook Elastieken kousen 5 i Buikbanden Korsetten J Breukbanden t i Hernia-korsetten J Steunzolen t en alle andere bandages J 0 0 0 0 I aan juiste maten J gaat u het best naar i Lange Kerkstraat 42, Goes 1 f Leverancier Ziekenfonds i en lid „Orthobanda" 0 (Vereniging van vakkundigen) j Hoorapparaten 1 i 0 0 0 0 „VIENNA" zonder batterij 0 0 0 0 Alleenverkoop 9 voor geheel Zeeland 0 I Geachte redactie. Als personeelslid van het Alge meen Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland heb ik het stukje over de ziekenfondspremie enz. in uw blad van 24 januari j.l. met interesse gelezen en wil er dan ook graag nog wat aan toevoegen. De grens van de inkomens van de bejaarden zijn tegelijkertijd verhoogd, toen de uitkering van de A.O.W. werd verhoogd op 1 november 1958 en wel als vólgt: voorheen waren de grenzen f 2520 en f 3530, nu zijn die f 2580 en f 3590. De inkomensgrens is naar boven gegaan en, volgens uw schrijven, nog niet. Dan diegenen die boven de f 3590 maar onder de f 6900 aan inkomen hebben, kunnen toetreden tot de vrijwil lige verzekering ven betalen dan f 1.80 per persoon boven de 16 jaar. U ziet, dat is heel wat lager dan uw voorbeeld van f 2.10 tot f 2.30, wat inderdaad zo is, als men Zuid- of Noord-Beveland verlaat. Onvolledige gezinnen be talen hier f 1.80 per persoon bo ven de 16 jaar, behalve beroeps militaire gezinnen, die IV2 keer de premie moeten betalen, dus hier f 2.90. Wat de vrijwillige ver zekering betreft, is het hier goed koop bij elders vergeleken. De aanvullende verzekering, waar u over schreef, is volledig op zijn plaats, alleen, 3 tot 6 cent per week is nog al erg laag (misschien zonder sanatoriumverzekering), anders is het overal 10 tot 13 cent per week per persoon boven de 16 jaar en voor dat bedragje per week kan men niet zulke grote risico's lopen als waar u over schreef. Eén ding hebt u nog vergeten of waarschijnlijk nog niet gewe ten. Met ingang van 1 januari j.l. is voor patiënten die aan kinder verlamming lijden en verpleegd moeten worden in Tilburg (be ademingstoestellen enz.) nu een zelfde regeling van kracht als voor sanatoriumverpleging, alleen voor het jaar 1959. Dus 75 van de grondverzekering en 25 °/o voor henzelf, of, als men aanvullend verzekerd is, voor het aanvullings fonds. Dus ziekenfondsverzekerden, die nog niet aanvullend verzekerd zijn, let op uw zaak. M. Kramer. Ziekenfondsbode, Kortgene. Als u A.R., C.H. of V.V.D. laat winnen, Zal Romme er zijde bij spinnen. De roomsen gaan dan de lakens uitdelen, Dat zou u zeker gauw gaan vervelen. Ganzepoorlstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 1