NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Ploiiviee heeft DE schoenen Raadsvergadering Kertgene Grote sortering brilmonturen „Op de plaats rast" 10 januari o4. van der eót eLAet graszaadteelt P. J. van der Moere 1959 Plan van uitbreiding 1959 Beter zien, beter uitzien voor elke beurs No. 2917 Donderdag 1 januari 1959 62e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse Ie Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm In de openbare vergadering van de gemeenteraad te Kortgene op j.l. dinsdag 23 december, was het lid Contant met kennisgeving af wezig. De voorzitter, burgemeester Schuit, opende deze zitting met enkele welgekozen woorden en fe liciteerde daarbij mevrouw Jans sen met haar herstel. Na de vereiste eden te hebben afgelegd werd de heer J. Geel hoed, P.v.d.A., als raadslid toege laten. De voorzitter feliciteerde het nieuwe lid en sprak de hoop uit dat, mocht Geelhoed metter tijd ook de raad verlaten, hij, e- venals zijn voorganger J. A. Sa- lomé, de meest prettige herinne ringen zal achterlaten. De notulen werden, behoudens een kleine rectificatie door mevr. Janssen, onveranderd vastgesteld. Een aantal ingekomen stukken werden z.h.s. voor kennisgeving aangenomen. Bij de behandeling daarvan sprak het lid Verburg er zijn spijt over uit dat door Ged. Staten een andere regeling wordt voorgesteld betreffende een auto toelage voor de burgemeester, dan destijds door de raad is aangeno men. Volgens het voorstel van G.S. wordt per 1 januari 1959 aan de burgemeester een vaste toela ge van f 1500.per jaar toege kend voor autoreizen in hel, rayon Noord- en Zuid-Beveland. Voor reizen naar buiten het voornoem de rayon gelegen bestemmingen zal op de gebruikelijke wijze die nen te worden gedeclareerd. Volgens mededeling van de voorzitter verkeren de plannen om te komen tot reorganisatie van het ziekenvervoer in een vergevorderd stadium van voorbereiding en zullen zo mogelijk per 1 maart of 1 april e.k. in werking treden. Een voor dat doel ingerichte auto zal dan bij een der Noordbevelandse garages gestationeerd worden. Op voorstel van b. en w. werd hun een crediet van f 3500.ver leend voor de aanschaf van een motorgrasmaaimachine. Op de vraag van mevr. Janssen of dit geen moeilijkheden met de andere delen van de gemeente kan ople veren, antwoordde de voorzitter ontkennend. Bedoelde machine kan zich ook motorisch over de weg voortbewegen en dus ingezet worden daar waar dit nodig is. De contributie van f 10.per jaar aan de Ned. ver. voor Ge meentebelangen werd per 1 janu ari a.s. verhoogd tot f 15.per jaar, waarna een nieuwe destruc- tie-verordening eveneens z.h.s. werd vastgesteld. Bij het vaststellen van de 9e wijziging van de gewone dienst en de 6e wijziging van de kapi- taaldienst voor het dienstjaar 1958 stelde het lid Klaassen een op merking over het uitbaggeren van de haven te Colijnsplaat, waarop wethouder Breure uitvoerig van antwoord diende, daar o.m. bij zeggend dat nu die haven nog niet in orde is. Z.h.s. werd een le wijziging van de gewone dienst van de begro ting 1959 vastgesteld, waarna het crediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten voor het jaar 1959 werd vast gesteld op f 100.000. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd per 1 januari 1959 aan de heer W. H. de Jonge eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de ulo school te Kortgene. Ingetrokken werd het raadsbe sluit van 26 juni j.l. waarbij aan de heer C. de Regt, aardappelhan delaar te Colijnsplaat een gedeel te van het haventerrein aldaar werd verkocht. Een nieuw raads besluit werd te dien aanzien nu genomen, daar bij het kadastraal in kaart brengen van de eerder gedane verkoping bleek, dat de laatste haven vergroting, ruim 40 jaar geleden, niet kadastraal was vastgelegd en dit nu tot moeilijk heden met anderen kan leiden. Enige wijzigingen in de inter communale I.Z.A.-regeling Zee land per 1 januari 1959 werden hierop z.h.s. aanvaard. Bij de behandeling van een sub sidieverzoek, groot f 75.van de Z.L.M. voor tegemoetkoming in de kosten van het houden van een tuinbouwcursus te Kortgene ant woordde de voorzitter uitvoerig op een vraag van mevr. Janssen, daarbij o.m. zeggende, dat de ver schillende organisaties van dit ei land op dit gebied samenwerken en dus ook deze aanvraag geza menlijk doen. Eertijds is door de raad besloten dergelijke avonden buiten het nieuwe schoolgebouw te laten houden en daarom ver heugde het de voorzitter dat deze cursus nu in de huishoudschool zal worden gegeven. Nadat het lid Klaassen en wethouder Breure nog enige toelichtingen hadden gegeven, zeide het lid Wolse het van zeer groot belang te achten dat er op dit eiland zo een cursus zal worden gegeven. In verband met de vele boomgaardaanplan- tingen achtte hij deze cursus van zeer groot belang en zag daarin een mogelijkheid om in de toe komst de jongeren op dit eiland te houden. Z.h.s. werd hierna de ge vraagde subsidie verleend. Aan de Federatie van verpleeg inrichtingen voor langdurig zieken werd per 1 januari 1959 een sub sidie verleend van Vio cent per inwoner. Ironisch vroeg hierbij het lid Welleman of de gemeente deze uitgaaf wel kon lijden. Aan de Ned. vereniging tot rheumatiekbestrijding werd per 1 januari 1959 een subsidie toege kend van 1 cent per inwoner. Hierna kwam in behandeling het voorstel van b. en w. om met de gemeenten Arnemuiden, 's- Heer Arendskerke, Katten dijke, Veere, Vrouwenpolder, Wissen kerke en Wolf aartsdijk een ge meenschappelijke regeling aan te gaan met betrekking tot de ont wikkeling van de recreatie in het drie-eilanden-gebied. Het lid Ver burg vroeg of er al leden waren benoemd in het dagelijks bestuur en zou het van groot belang ach ten dat daarin de voorzitter zou benoemd zijn. De voorzitter zei hierop, dat buiten de deskundige topmensen, van elk der genoemde gemeenten de burgemeester en een raadslid in een drie-eilanden- commissie zitting hebben en maandelijks in vergadering bij een komen. Spreker vond het bui tengewoon jammer dat Ged. Sta ten niet als gelijkgerechtigden in deze commissie zitting hebben, daar de verwezenlijking van het drie-eilanden-plan met liet daarbij behorend recreatieplan toch ze ker ook een provinciaal, ja zelfs een landsbelang te noemen is. Deze commissie heeft tot taak een algemene uitstippeling van een hoofdplan, het is een over koepelend orgaan waarin de ge noemde gemeenten op verant woorde wijze samengaan. Ged. Staten Hebben daarom geen zit ting in die commissie willen ne men omdat zij meenden dit dan ook te moeten doen voor de Braakman en bij de afsluiting van de Oosterschelde. Op de vraag van het lid Verburg, of iedere ge meente met haar eigen initiatief in die commissie naar voren kan komen, antwoordde de voorzitter bevestigend en gaf daarover een uitvoerige uiteenzetting, waarin duidelijk naar voren kwam dat ie dere gemeente baas in eigen huis- blijft. Wethouder Breure zeide, dat dit voorstel van b. en w. geen meerderheidsvoorstel is. Hij was altijd tegen zulke voorstellen ge weest omdat deze strijdig zijn met zijn principe en wenste daarom geacht te worden tegen te hebben 'gestemd. Z.h.s. werd daarna het voorstel door de raad aangenomen Eveneens werd z.h.s. een stuk grond in het uitbreidingsplan te Colijnsplaat aangewezen voor de bouw van een christelijke kleu terschool. De benodigde opper vlakte is 1250 m2 en is eigendom van de gemeente. De koopprijs is f 7.85 per m2. Tenslotte werd besloten mede werking te verlenen aan het ver zoek van de chr. kleuterschool te Kortgene om aanschaffing van een stofzuiger. Bij de rondvraag wees het lid Wolse er op, dat de B.B. te Kort gene sinds juni van dit jaar geen oefening meer heeft gehouden. De voorzitter zal over deze ma terie niet veel zeggen, maar het moeilijke van de B.B. is, dat er altijd meer mensen zijn die er niet aan meedoen dan mensen die zich als werkend lid opgeven, waarop hij een korte uiteenzetting gaf van de moeilijkheden waarmede die B.B. hier en elders te kampen heeft. Na deze uiteenzetting zei het lid Wolse, dat de door hem gestelde vraag geen vraag van hem persoonlijk was, maar dat deze hem gedaan werd door een lid van de B.B. Tegen deze gang van zaken trok de voorzitter fel van leer en vond het niet juist dat dergelijke vragen niet rechtstreeks tot het blokhoofd gesteld worden. Het lid Verbuig informeerde, hoever b. en w. zijn met de uit voering van het bejaardentehuis te Kortgene. De voorzitter gaf ten antwoord, dat daarvoor weer nieu we plannen in een vergevorderd stadium zijn. Op de vraag van het lid Verburg naar een publicatie bord te Colijnsplaat kon de voor zitter antwoorden, dat zo een bord er is, het hangt aan de muur van het voormalig gemeentehuis. Het ligt in de bedoeling van b. en w. om binnenkort, op ge paste wijze, de woning van de oude ulo-school te Kortgene van de hand te doen was het antwoord op een laatste vraag van het lid Verburg. Het lid Welleman vroeg of b. en w. de oorzaak al bekend was van het niet-functioneren van de stookinrichting in de ulo-school en openbare school le Kortgene, enige tijd geleden. Volgens de voorzitter zat de fout in de elek trische installatie, maar volgens Welleman was de fout gelegen in een verstopte schoorsteen. Tal van mensen hadden naar die oorzaak gezocht, ook personeel van een groot installatiebureau, het heeft veel geld gekost en de kinderen hebben meerdere malen over de straat moeten lopen. Hij vond dit jammer. Het lid Marcusse had het beter gevonden dat men direct die installateur had laten komen die de installatie geplaatst heeft, nu is er volgens hem maar een soort koekebakker geweest. De voorzit ter antwoordde hem, dat men, om vlug geholpen te zijn, een deskun dige uit de omtrek had laten ko men. Dat deze de oorzaak niet kon aanwijzen was ook hem te gengevallen. Op de vraag van het lid Wel leman naar de mogelijkheid om tijdig maatregelen te nemen bij de uitmonding van de riolering te Kortgene die kunnen meewerken dat de ondragelijke stank minder wordt of achterwege blijft, ant woordde de voorzitter dat men daar nooit vanaf zal komen of men moet een zuiveringsinstallatie plaatsen. Daar het lid Welleman als oorzaak van dit euvel noemde, de uitlozingskom, zal men zich moeten wenden tot het betreffen de polderbestuur. Tenslotte vroeg Welleman naai de reden waarom in deze gemeen te verscheidene personen hun buksen en jachtgeweren moesten inleveren. De voorzitter ant woordde hem, dat dit zuiver een wettelijke maatregel was. Vuur wapenen mogen enkel in bezit zijn van hen die een geldige jacht akte of een speciale machtiging daarvoor hebben. Mevrouw Janssen deed haar be klag over het haar inziens te laat ontvangen van de raadsagenda, waardoor de leden geen voldoen de tijd van voorbereiding krijgen. De voorzitter zal dit ter secretarie nader bespreken. Ook vroeg mevr. Janssen naar de mogelijkheid van verharden van sommige achterwe gen, b.v. bij het badhuis. De voor zitter antwoordde, dat b. en w. direct na het nieuwjaar de ge meente zullen rondgaan en een en ander nader zullen bekijken. Dit antwoord diende tevens als ant woord op de klacht van het lid Marcusse over de slechte toestand van het wegdek van de Oudedijk en de weg Van der Maas - Katse- veer. Op diens vraag, of er op een goedkope manier voorlopig wat aan verbeterd kon worden, zei de voorzitter dit in overweging te zullen nemen, maar dat dit ook verband zal houden met de aan leg van een nieuwe weg naar de grote veerhaven te Kats. Volgens het lid Klaassen zou het wegste ken van de begroeide zijkanten al een voorlopige verbetering geven. Het lid Korteknie bracht een klacht ter tafel betreffende het op halen van het huisvuil en over het ontvangen van een aanmaning plus 25 cent kosten door sommige inwoners. De voorzitter zei dit te betreuren en onthulde dat b. en w. met het snode plan rondlopen in het vervolg de aanslagen in de gemeentelijke belasting op één bil jet te doen plaatsen, wat een groot gemak voor de belastingbetalers zou opleveren, alsmede voor het secretaricpersoneel, dat daardoor het aantal van ongeveer 5000 aanslagbiljetten zou zien teruglo pen tot ongeveer 1000. Hierna zei de voorzitter dat de ze vergadering wel de laatste in het jaar 1958 zal zijn. Met de ge dachten en een terugblik op het achterliggende jaar dankte hij, ook namens b. en w. voor de prettige wijze van samenwerking en wen ste hen, met hun gezin, prettige Kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar toe. Het oudste lid in jaren, de heer G. Korteknie, dankte voor deze hartelijke woorden en wenste de voorzitter, b. en w. en het secre- tariepersoneel alle goeds voor de a.s. Kerstdagen en het nieuwe jaar Het eerstvolgend nummer van dit blad verschijnt op zaterdag Het hoofd van het ge meentebestuur van Wissen kerke maakt bekend, dat het O N T W E R P van het plan tot herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor de kom KAMPERLAND in uitvoerige kaart uitge werkt, ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 29 december 1958 tot 26 januari 1959 en dat belanghebbenden vóór 26 januari 1959 hun bezwa ren tegen het ontwerp kun nen inbrengen bij de gemeen teraad. Wissenkerke, 24 dec. 1958. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, J. van Halst. Met de beste wensen voor het gehele jaar GOES Lange Kerkstraat 42, Telefoon 01100-2468 1385 1958 MIDDELBURG OPTICIEN - LANGE DELFT HET WITTE HUIS Leverancier der ziekenfondsen HOTEL „DE PATRIJS" COLIJNSPLAAT brengt u op Nieuwjaarsdag te 7.30 uur de film Een dol-komische soldatenfllm. Soldaten, die niet weten wat links of rechts is, luitenants die door een raam vliegen Wilt u wat meer weten over de i en het contracteren daarvan? Wij geven u alle gewenste inlichtingen en het gehele jaar deskundige voorlichting door N.V, H. Mommersteeg, Vlijmen Agent: Kortgene, Telefoon 01108 - 200 Ganzepoortstraat 21, Tel. 2043 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 1