NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen 5 vergeten te hebben, wanteen gelukwens in onze I Raadsvergadering Wissenkerke i A. C. van der Rest No. 2915 Zaterdag 13 december 1958 62e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm 4 t 4 Ook bij de wisseling van Oud en Nieuw J j is het Noord-Bevelands Nieuws- en J J Advertentieblad de uitkomst om al uw J J vrienden en kennissen te bereiken J t i De oplossing 4 j J Het is een goede gewoonte alle cliënten, vrienden J J en kennissen bij de scheiding van het jaar een nieuw- J jaarswens te doen toekomen. U zou het ook niet J t prettig vinden als u één van hen zou vergeten of wanneer u tot de ontdekking zou komen op Nieuw- jaarsdag geen tijd meer te hebben om naar een i J bepaalde vriend, kennis of zakenrelatie te gaan. J Nieuwjaarskaartjes schrijven is een heel werk, maar J J de grootste puzzel is steeds weer niemand te ver- J J goten. De oplossing is eenvoudig: u plaatst een J nieuwjaarsadvertentie in dit blad en u weet niemand nieuwjaarsuitgave wordt door iedereen gelezen. t i t i i J De prijs: 1 tot 15 mm 1.J iedere mm meer 6 cent t i t J Geeft uw nieuwjaarsadvertentie, graag zo spoedig mogelijk, op aan ons bureau of belt u even 01107- J J 308, uiterlijk tot dinsdag 30 december a.s. tot 's mor- J gens 12 uur. Ook de bekende agenten nemen graag i uw advertentie aan. t t 4 4 4 4 J Aanstaande zaterdag 20 december verschijnt dit 4 J blad voor het laatst in 1958. Mogen wij uw ad- vertenties voor dat nummer spoedig ontvangen? j Donderdag 1 januari 1959 verschijnt ons nieuw- J '4 jaarsnummer. Ook daarvoor zouden wij u willen 4 verzoeken, uw advertenties zo spoedig mogelijk op J te geven. 4 '4 J Bij voorbaat dank. Noord-Bevelands J '4 Nieuws- en Advertentieblad. J In de j.l. maandag gehouden raadsvergadering was het lid Westerweele met kennisgeving af wezig. Voorzitter Van Halst opende met enige welkomstwoorden en liet gebed deze vergadering, daar bij o.m. zeggende, dat dit vermoe delijk wel de laatste vergadering in 1958 zal zijn. De notulen van de vorige ver gadering werden onveranderd vastgesteld, waarna enige ingeko men stukken zonder bespreking voor kennisgeving werden aange nomen. Het crediet dat de gemeente in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten in 1959 kan opnemen, werd vastgesteld op f 60.000.—. Tot wederopzegging werd een jaarlijkse subsidie van f 25.ver leend aan de Ned. vereniging tot rheumatiekbestrijding. Op voorstel van b. en w. en in overleg met het hoofd der Chr. Ulo-school werd voor 1959 het bedrag per leerling vastgesteld op f 60.Voor de bijzondere scho len in deze gemeente werd f 43.20 per leerling vastgesteld. Door Ged. Staten is het uitbrei dingsplan voor de Onrustpolder gedeeltelijk goedgekeurd. Het oostelijk gedeelte van dat plan is namelijk niet goedgekeurd omdat de woningen op dat gedeelte te dicht op elkaar staan. De afstand tussen de zomerwoningen moet tenminste 12 meter bedragen en in het bedoelde plan bedroeg deze afstand maar 7 meter. Om te voor komen dat nu in strijd met het nieuwe plan zal worden gebouwd, werd z.h.s. het besluit genomen, dat een herziening van het uit breidingsplan in voorbereiding is. Op het verzoek van de Geref. Stichting voor sociale arbeid om een subsidie voor het jaar 1957 werd z.h.s. gunstig beschikt. Deze subsidie betreft de gezinsverzor ging en de leiding van die verzor ging. Op het verzoek van de Ned. Ver. voor Gemeentebelangen om verhoging van haar subsidie van f 10.op f 15.werd eveneens gunstig beschkit. Het verzoek van de federatie van verpleeginrichtingen voor langdurige zieken om een jaarlijk se subsidie werd, evenals in 1956 en 1957 afgewezen, gezien de zor gelijke financiële toestand van de gemeente en ook omdat de ge meente jaarlijks toch al belang rijke bedragen moet betalen voor mensen uit deze gemeente, die in zulke tehuizen verpleegd worden. Bij de behandeling van de vast stelling van een gemeenschappe lijke regeling voor de behartiging van de recreatie in het gebied van het Veerse Gat en de Zandkreek, sprak het lid Bustraan als zijn mening uit, dat de gemeente door die regeling het heft uit handen geeft, waarop de voorzitter ant woordde, dat men altijd zal blij ven vechten voor het „baas in ei gen huis". Bustraan had geen be zwaar tegen een gemeenschappe lijke regeling, mits de gemeente uiteindelijk haar principiële be zwaren naar voren kan brengen. De voorzitter zeide, dat zwem men, zeilen e.d. op zondagen niet meer tegen te houden is; zou men dit toch proberen te doen, dan zou het zijn als de stem des roe penden in de woestijn. Het lid De Smit had in de ont- werp-regeling gezien dat er nog al verschil is in de door de ge meente te betalen bedragen. De voorzitter zei hem, dat er tot op heden nog niets daarover is vast gesteld of betaald. De verschillen de commissies hebben nu bijna 2 jaar vergaderd en besprekingen gevoerd, zonder dat er nog een cent in rekening is gebracht. De Smit zei bang te zijn voor wat er achteraan zal komen, waarop de voorzitter hem vroeg: U werkt toch ook niet voor niets? Ter ver duidelijking las de voorzitter daar op het betreffende omslag-artikel voor, waarop De Smit toch tot voorzichtigheid bleef manen. De voorzitter noemde het geen ge makkelijke taak om in het blinde cijfers te noemen en vroeg De Smit of er dan reeds onvoorzichtig in deze gewerkt was, waarop De Smit moest antwoorden, dat hij dit niet kon zeggen. Hierop zei de voorzitter, dat we nu scheep zijn en moeten varen. Varen we niet, dan worden we gevaren en daar hoopt hij voor bewaard te wor den. Het lid Bustraan zei nog maals, op principiële gronden te gen te zijn en bang te zijn voor de vér-strekkende gevolgen die uit deze regeling kunnen voortvloei en. Nadat de voorzitter, wethou der Leendertse en het lid Zuijd- weg duidelijk hadden uiteengezet dat deze gemeente, evenals de an dere daarbij betrokken gemeenten zullen blijven vechten voor het baas in eigen huis, verklaarde Bus traan toch op principiële gronden tegen te stemmen, waarop het voorstel z.h.s. werd aangenomen. Bij de vaststelling van de voor waarden voor de uitgifte van grond in erfpacht in het recreatie gebied van de Onrustpolder in formeerde het lid Filiussjof het een algemene regel is dat de straat- en rioolbelasting in zulke gebie den aan de gemeente komt. De voorzitter antwoordde hierop, dat de erfpachtscanon iets te hoog is berekend en om dit tot een juiste verhouding te brengen nu beslo ten is bedoelde belasting daarin te verrekenen. Op de vraag van het lid Bustraan naar de grootte van de grond voor die zomerwo ningen antwoordde de voorzitter, dat dit door mekaar genomen 200 m2 is. Het lid Marcusse vroeg of er in dat gebied nu minder wonin gen gebouwd kunnen worden, doordat de onderlinge afstand van 7 op 12 meter gebracht moet wor den. De voorzitter antwoordde ontkennend, deze beperking is op gevangen door het bouwen van enige dubbele woningen. Het lid Zuijdweg vroeg naar de kosten van een elektrische aansluiting van dat recreatiegebied. Met de P.Z.E.M. worden daarover reeds besprekingen gevoerd, antwoord de de voorzitter. Zouden we moe ten betalen naar wat de P.Z.E.M. vraagt, dan is die elektrificatie niet te doen en zou het boven dien de a.s. bouwers tegenhouden. Voor dit en andere plannen zijn de besprekingen nog gaande, zei de voorzitter tenslotte. Hierna werden de voorwaarden z.h.s. vastgesteld en werden b. en w. machtiging verleend om de gron den onder die voorwaarden aan gegadigden uit te geven. Deze machtiging hadden b. en w. ge vraagd om te voorkomen dat steeds gewacht moet worden op een raadsvergadering. Hierna werd de gemeentereke ning over 1956 vastgesteld op een ontvang en uitgaaf in de gewone dienst van f 421.775.23. De uit gaven van de kapitaaldienst be dragen f 1.031.685.89, de inkom sten f 906.745.98 en het nadelig slot f 124.939.91. Z.h.s. werd besloten om de aan leg van wegen en riolering in het tweede gedeelte van het recreatie gebied in de Onrustpolder onder hands aan te besteden voor de prijs van f 11.202.aan de heer A. C. van Hee. Dit bedrag is ge lijk aan de raming en daarom werd het uitgesloten geacht dat bij een openbare aanbesteding een inschrijving zal plaats vinden ge lijk aan of minder dan dat be drag. Als laatste punt van de agenda zou nu aan de orde komen een e- ventuele behandeling van een voorstel tot onderhandse aanbe steding van de aanleg van een nieuwe riolering in de kom Kam perland aan de heer A. C. van Hee voornoemd. Momenteel is de heer Van Hee nog bezig om uit te rekenen wat de aanleg van die riolering moet kosten en daarom stellen b. en w. voor dit agenda punt nu te laten vervallen. Plet lid De Smit zeide nog eens nagedacht te hebben over deze onderhandse aanbesteding, waar mede een bedrag van f 200.000. gemoeid zal zijn. Hij vroeg of dit moreel wel te verantwoorden is. Waren er 2 of 3 aannemers uit genodigd, dan kon hij er zijn stem aan geven. De voorzitter zeide, dat destijds, bij openbare inschrijving, slechts één briefje was binnen gekomen. De daarop vermelde som was kennelijk veel te hoog. Drie dagen na die inschrijving kwam de bekende bestedingsbe perking. De Smit blijft het niet juist vinden dat zo een groot werk onderhands aan één aannemer wordt gegund, ook nadat de voor zitter hem vertelde, dat Ged. Sta ten de laatste tijd zeer voorzich tig zijn geworden met openbare aanbestedingen. Bovendien heeft aannemer Van Hee dit voordeel, dat grotendeels met mensen uit de eigen gemeente gewerkt kan worden. Ook dit voordeel werd door De Smit weggecijferd, voor de werklozen was voor deze win ter reeds een regeling getroffen, zei hij. De voorzitter zette hierop uit een dat bedoelde riolering niet be hoort tot de z.g. aanvullende wer ken en als zodanig dan toch beter is voor de werkmensen. Wij pro beren steeds om voor eigen men sen werk te vinden. Schuilt daar in dan iets verkeerds? zo vroeg hij. Het lid Bustraan juicht de pogingen van b. en w. toe en stelt deze op hoge prijs, ook al zou dit de gemeente iets meer kosten. Het deed de voorzitter goed, deze stem te horen, zo zeide hij, alleen verwonderde het hem, an dere woorden juist uit de mond van het lid De Smit te horen. Het lid De Smit hield vol, tegen de onderhandse aanbesteding te zijn. Hij had niets tegen het beleid van b. en w. Door het lid Stokman werd de onderhandse aanbesteding toege juicht. Van een vreemde aanne mer ken je het werk niet. Tenslotte vroeg en verkreeg de voorzitter machtiging om aan de ze rioleringsplannen door te wer ken. Op de vraag van het lid De Lange wanneer met dit werk be gonnen kan worden, antwoordde de voorzitter dat dit direct na de goedkeuring van Ged. Staten zal zijn. Bij de rondvraag vroeg het lid Bustraan de aandacht voor de niet meer waterdichte kleding van de brandweer. De voorzitter beloof de hem dit. Ook wees het lid Bus traan op de weinige ruimte op de begraafplaats te Kamperland, vooral bij grote begrafenissen en vroeg of dit niet te verbeteren is door de looppaden breder te maken. De voorzitter antwoordde hem, dat vermoedelijk deze week de grondaankoop voor uitbreiding van deze begraafplaats haar be slag zal krijgen. Wat de ruimte betreft voor buitengewone grote begrafenissen, daarvoor zijn altijd geen voorzieningen te treffen, maar hij zal er zijn aandacht aan schenken. Het lid Zuijdweg vertelde, dat de winkeliers te Geersdijk niet zo blij waren met het besluit dat de openstelling van winkels, tot des avonds 9 uur, gedurende de win kelweek te Wissenkerke, ook niet voor hen bedoeld was. Andere ja ren was dit wel zo, hadden ze hem verteld en zij dachten dat die openstelling voor de gehele ge meente geldig was. De voorzitter noemde deze af faire rondom die ontheffing een onverkwikkelijke zaak. Om een ontheffing van de winkelsluitings wet aan de Kamperlandse en Geersdijkse winkeliers te kunnen geven, had hij nu een speciale raadsvergadering moeten beleg gen. Door de winkeliers uit Kam perland was verzuimd tijdig zo een ontheffing aan te vragen. Daarna werd hij door een Kam perlandse winkelier, bestuurslid van de inmiddels opgerichte mid denstandsvereniging verweten dat Wissenkerke vóór Kamperland werd getrokken. Andere jaren werd door hem wel eens wat dooi de vingers gezien, nu kon dit niet, temeer waar de andere winkeliers van dit optreden van een hunner onkundig waren en deze boven dien een folder liet verspreiden dat de winkels toch tot des a- vonds 9 uur geopend zouden zijn. Voor het niet tijdig aanvragen van die ontheffing zouden b. en w. de schuld van alles krijgen. De voorzitter zeide, wel graag schuld te willen bekennen als er schuld is, maar niet als er bij hem geen schuld is. Het lid Zuijdweg zeide hierop, niets te hebben geweten van deze Kamperlandse zaak. Het lid Bus traan betreurde het ten zeerste dat dit alles is voorgevallen. Hij staat buiten de Kamperlandse ver eniging, zeide hij, maar de Kam perlandse winkeliers hebben dit alles toch als een grief aange voeld, heeft hij van verschillende zijden gehoord. Hij hoopt dat zo iets in de gemeente Wissenkerke nooit meer zal voorvallen, ook al is het dan zonder enige grond en stelde daarom voor om ontheffing van de winkelsluiting te verlenen voor alle winkels in de gemeente, ook al wordt dit maar gevraagd door één dorpskom. Zo niet, dan zal hij voortaan tegenstemmen. De voorzitter zeide hierop dat b. en w. de wet niet opzij kunnen zetten, zij hebben maar de be schikking over een klein aantal dagen. Het is niet, zoals zovele winkeliers denken, dat de raad hierin alles te zeggen heeft. Als voorbeeld noemde hij een onthef fing voor Wissenkerke, de volgen de week voor Kamperland en de daarop volgende week voor Geers dijk. Volgens het voorstel van het lid Bustraan zouden dan 3 op eenvolgende weken de winkels later gesloten mogen zijn. Dat kan niet. Hij hoopt steeds zo soepel mogelijk te kunnen werken. Was door de Middenstandsvereniging te Kamperland de ontheffing op tijd aangevraagd, dan was dit al les niet voorgevallen. Nu is het gehele geval door één persoon op de spits gedreven, maar door het aanbieden van excuses toch weer tot normale proporties terugge bracht. Tenslotte merkte wethouder Leendertse nog op, dat die ont heffing door Kamperland te laat was aangevraagd en voor Geers dijk door de voorzitter van de Wissenkerkse Middenstandsvere niging was vergeten. Het lid Zuijdweg zeide dat het nu al meer dan vier weken droog was geweest en vroeg of de Ach terwegen te Geersdijk opnieuw begrind konden worden en van onkruid gezuiverd, waarop de voorzitter zeide, dit te zullen be kijken. Het lid Filius vroeg of er aan de toestand op de Kamperlandse Veerweg niets te verbeteren valt. Vorige weken was deze Veerweg door al het bietenslik levensge vaarlijk. De voorzitter had per soonlijk toen de toestand in ogen schouw genomen, noemde de op lossing daarvan werkelijk niet eenvoudig en vroeg wat daaraan te doen? Gehele Veerweg vegen? Een onbegonnen taak. In elk ge val, deze zaak heeft zijn volle Voor 4 j) fJ 4 Elastieken kousen J Buikbanden J 4 Korsetten J J Breukbanden Rechthouders Steunzolen 4 en alle andere banda- P 4 ges aan juiste maten J J gaat u heel best naar i i Lange Kerkstraat 42 J GOES J f Leverancier Ziekenfondsen J 0 Lid „Orthobanda" Vereni- ging van vaftkundigen) i 1 aandacht. Op de opmerking van het lid De Smit over een gebroken en verdwenen deksel van een riool- put in de klinkerstraat op de Dorpsdijk kon de voorzitter ant woorden, dat dit reeds zijn aan dacht had getrokken en juist deze middag in orde werd gebracht, waarna hij de vergadering met enige hartelijke woorden en het gebruikelijke gebed sloot. BURGERLIJKE STAND Wissenkerke Geboren: 11 nov. Adriaan Ma- rinus, z.v. B. van Goudswaard en T. de Bruine. Ondertrouwd: 21 nov. Jan I- manse, 25 jr. en Geertruida Lena de Smit, 23 jr. 22 nov. Adriaan Johannes Begthel, 26 jr. en Maat je Jozina Jacoba Wagenaar, 25 jr. te Wolfaartsdijk. 27 nov. Adriaan Marinus van Halst, 24 jr. en Dina Pieternella Kempe, 21 jr., te Kort- gene. Getrouwd: 5 nov. Jacob Pieter Ilogenbrik, 30 jr. en Elisabeth Pieternella Versluis, 26 jr. 6 nov. Jan Jacob Clement, 21 jr. en Sara Grietje van der Moere, 19 jr. Overleden: 18 nov. Marinus Ja nus Begthel, 56 jr., gehuwd. Kortgene. Geboren: 4 nov. Hendrik, z.v. Izaak Bolle en Lena de Waal. An na Petronella, d.v. Aart Schippers en Anna Petronella Oranje te Goes. 7 nov. Marinus Jacob, z.v. Jan van Dalen en Neeltje A. de Bruine. 10 nov. Leendert Jaco bus, z.v. Leendert G. Geelhoed en Jacoba C. Zandee. 15 nov. Catha- rina Cornelia Jasprina, d.v. An- dries de Lange en Jasprina N. Platschorre. 20 nov. Elisabeth Geertruida, d.v. Hendrik C. Filius en Maria W. Alebregtse. 26 nov. Marinus, z.v. Marinus de Smit en Clementina L. Janse. Ondertrouwd: Cornelis J. Se- rier, 23 jr. en Jacoba J. Boot, 23 jr. 3 nov. Wilhelm F. F. E. baron von Engelhardt, 30 jr. te Ander- nach (Duitsland) en Janneke W. de Vos, 19 jr. 7 nov. Reinier J. Boeije, 33 jr. te Axel en Hendrika Goulooze, 21 jr. 8 nov. Marinus de Wit, 32 jr. te Wissenkerke en Saartje Kramer, 29 jr. 10 nov. Pie ter de Boer, 58 jr. te Diemen en Elisabeth Groenleer, 47 jr. 28 nov. Hendrik de Vos, 27 jr. te Redwa ter (Canada) en Catharina Kar man, 24 jr. Willem M. Bouwense, 21 jr. en Cornelia M. Dijke, 19 jr. Getrouwd: 19 nov. Cornelis J. Serier, 23 jr. en Jacoba J. Boot, 23 jr. Jacobus J. van Fraassen, 30 jr. f te Wissenkerke en Pieternella N. Klaassen, 24 jr. 21 nov. Wilhelm F. F. E. baron von Engelhardt, 30 jr. te Andernach (Duitsland) en Janneke W. de Vos, 19 jr. 26 nov. Reinier J. Boeije, 33 jr. te Axel en Hendrika Goulooze, 21 jr. 28 nov. Marinus de Wit, 32 jr. te Wissen kerke en Saartje Kramer, 29 jr. Overleden: 10 nov. Jan Mar kusse, 76 jr., echtg. van Pieternella van der Maas. 12 nov. Hendrik A. Hage, 82 jr., echtg. van Cornelia Tienpond. 17 nov. Joppa Plat schorre, 50 jr., echtg. van Pieter C. Bouterse. Jan Platschorre, 82 jr., echtg. van Jasprina Verburg. 27 nov. Jasprina Verburg, 77 jr., wed. van Jan Platschorre. Gaiizepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1