NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pion vier heeft DE schoenen hoogtezon A. C. van der Rest Raadsvergadering Wissenkerke I hoorapparaat Beroepshalve moet u zich NU oriënteren, Sinterklaas a geneesmiddelen A. C. van der Rest Sint Nicolaas- gesehenken A. C. van der Rest No. 2910 Zaterdag 8 november 1958 62e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Met dit weer 'n goede gekocht bij Lange Kerkstraat 42 Goes zou u goed doen Met het gebruikelijke gebed o- pende burgemeester Van Halst j.l. vrijdagmiddag de voltallige raadszitting, waarna de notulen onveranderd werden vastgesteld. Enige ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangeno men. De pensioensgrondslag van de gemeente-ontvanger werd per 1 juni 1957 opnieuw vastgesteld, waarna de salaris- en loonverorde- ning 1955 werd gewijzigd en het voorstel tot invoering van een werkclassificatie en prestatiebelo ning van gemeentewerklieden z.h.s. werd aanvaard en goedge keurd. Op voorstel van b. en w. werd, evenals voorgaande jaren en even als in de gemeente Kortgene, aan minder draagkrachtigen een ko- lentoeslag verleend. Onder minder draagkrachtigen worden verstaan zij, die een inkomen hebben van minder dan f 1820.per jaar voor wat betreft gezinnen en min der dan f 1554.80 voor wat alleen staanden betreft. Het lid De Smit zou de inkomensgrens op willen trekken tot f 2000.volgens zijn informatie bestaat de gelegenheid daartoe. Op de opmerking van de voorzitter, dat de toeslagregeling hier gelijk is aan die te Kortgene en het gehele eiland dus één rege ling heeft, antwoordde De Smit, dat de gemeente Wissenkerke een zelfstandige gemeente is en als zo danig toch niets met Kortgene heeft te maken. Z.h.s. werd daar op het voorstel aangenomen. Bij de behandeling van het voorstel van b. en w. tot toeken ning van f 1800.autovergoeding aan de burgemeester, liet de voor zitter de beantwoording van mo gelijke vragenstellers aan de wet houders over. Volgens het lid De Smit deed hem deze regeling op het eerste gezicht onsympathiek aan, komt de burgemeester boven de geschatte 9000 km, dan ont vangt hij een te laag bedrag, daar om was spreker voorstander van het indienen van een declaratie o- ver het aantal verreden kilometers Ook het lid Marcusse wilde die richting uit, zuiver aantekenen van het aantal kilometers, immers bij het rijden van meer kilometers dan het vastgestelde aantal, zou het schadelijk voor de burgemees ter zijn, bij een minder aantal km zou de gemeente de schade moe ten lijden. Het lid Bustraan kon zich indenken, dat het controle ren van de verreden km een moei lijke opgaaf is. Het in de vorige 5 Doo-f? Slechthorend 1 J J Dan om een Vienna" l 't waarmee u weer alles horen kunt! t> Alleen verkrijgbaar bij J J A. C. van der Rest L. Kerkstr. 42, Goes j» Vraagt gratis inlichtingen j vergadering genomen besluit van f 1200.vergoeding droeg ,de goedkeuring van de burgemeester. Is er nu geen tussenweg mogelijk tussen f 1200.en f 1800.zo vroeg hij. Ook het lid Zuijdweg was ongeveer die mening toege daan, terwijl het lid Filius de ver goeding nu een beetje aan de ho ge kant vond. Volgend jaar is die f 1800.misschien nodig, terwijl een eenmaal vastgestelde vergoe ding moeilijk te verlagen is, zo meende hij. Wethouder Leendert- se beantwoordde de diverse vra genstellers, o.m. zeggende, dat, wanneer de brief van Ged. Staten niet was gekomen, er ook dit voor stel niet was geweest. Bij het be kijken van het de laatste jaren ge declareerde aantal kilometers was er duidelijk een stijgende tendens. De gemeente Wissenkerke bestaat uit drie kommen en de werken aan de Onrustpolder, het recre atiegebied, nieuwe riolering e.d. zullen de eerstvolgende jaren de volle aandacht van de burgemees ter eisen. Bij de bevestiging van de vraag of de burgemeester een auto nodig had, leek ons een ver goeding van f 1800.zeker niet te hoog en zou het b. en w. daar om spijten dat er aan dit bedrag geknabbeld werd. Het bedrag is niet losweg gesteld, door de bur gemeester worden zeker veel km verreden, die niet door hem ver antwoord worden. Zuivere con trole zou veel moeilijkheden op leveren, men zou dan over moeten gaan tot het monteren van een controleklok. Na deze uiteenzetting verklaar de het lid Zuijdweg zich met het voorstel van b. en w. te kunnen verenigen, evenzo het lid Bustraan Het lid De Smit vond de gecon troleerde km wel meer werk voor de burgemeester, maar leek hem toch beter. Op de vraag van wet houder Scheele, of de voorzitter zich met het voorstel van de f 1800.vergoeding kon vereni gen, antwoordde deze bevestigend Óp de vraag of de burgemeester een auto nodig heeft, moet men bevestigend antwoorden. Dan moet men ook rekening houden met de jaarlijks terugkerende vas te kosten, die er ook zijn, al rijdt men maar 50 km per jaar. Op de opmerking van De Smit dat de burgemeester zijn auto ook voor privé nodig heeft, antwoordde wethouder Scheele, dat men die kosten toch niet voor 100 °/o op het privé kan laten rusten. Vol gens hem behoort preciese con trole tot de onmogelijkheden, bo vendien, blijkt het voorgestelde bedrag te hoog, b.v. door verla ging van de benzineprijs e.d., dan kan dit toch altijd nog verlaagd worden. Na deze uiteenzetting zei ook het lid De Smit ,,'t is in orde" en werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Aan het hoofd der o.l.s., de lieer M. J. Kole te Wissenkerke, werd op diens verzoek per 1 januari a.s. op de meest eervolle wijze ont slag verleend wegens zijn benoe ming in gelijke betrekking te Kraggenburg. Óp de per adverten tie gedane oproep was nog geen sollicitatiebrief ontvangen. Evenzo werd op de meest eer volle wijze ontslag verleend aan de bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer M. A. van der Maas, wegens diens be noeming tot adjunct-commies le klas ter gemeentesecretarie van A- peldoom. B. en w. hebben bereids in zijn plaats ter secretarie be noemd de heer J. M. Meulendijk uit Ileinkenszand, thans werkzaam als ambtenaar ter secretarie te Goes. Per 1 december a.s. werd H. van Strien als bez. ambtenaar van de burgerlijke stand dezer ge meente benoemd. Bij de z.h.s. vaststelling van een verordening op de destructie merkten het lid De Smit en De Lange op, dat in het verleden ka davers wel eens meer dan een week bleven liggen, voor en aleer zij door het destructiebedrijf wer den opgehaald. De voorzitter zei, zich gaarne aanbevolen te hou den voor mogelijke klachten. Se cretaris Van Hekken zei, dat de destructie-auto regelmatig min stens éénmaal per week komt, bij bericht komt deze nog extra. Een nieuwe bouwverordening werd eveneens z.h.s. vastgesteld, deze verordening is nu voor ge heel Zeeland gelijk, wat met de oude niet het geval was. Bij de vaststelling van een ge meenschappelijke regeling voor de technische dienst van gemeente werken en voor het bouw- en wo ningtoezicht voor de gemeenten Wissenkerke en Kortgene kon het lid De Smit zich moeilijk vereni gen met artikel 7, houdende goed keuring van de begroting van die dienst. De voorzitter zette uiteen, dat deze regeling dezelfde is, als die van de per 1 maart a.s. op te heffen Centrale Dienst Bevelan- den, alleen deze geldt nu maar voor twee gemeenten, n.l. Wis senkerke en Kortgene, waardoor zij veel eenvoudiger wordt en ge makkelijker te overzien. Op de vraag van het lid Marcusse of de bij die dienst ontslagen ambtena ren op wachtgeld komen te staan indien zij geen andere betrekking vast kunnen krijgen, antwoordde de voorzitter bevestigend en noemde zeer hoge bedragen, die in het ongunstigste geval ten laste van de aangesloten gemeenten zullen komen. Tot op heden is er echter maar één van die amb tenaren die nog geen andere be trekking heeft. Het lid De Lange was het geheel met de zienswijze van De Smit eens, de raad heeft in deze dan niets meer te ver tellen. Op de vraag van de voor zitter of het bij de nog bestaande dienst dan anders was, antwoord de De Lange, dat, wanneer er toen een fout gemaakt is, men dit nu weer niet behoeft te doen. Volgens hem kan er niets over die dienst in de raad besproken wor den, een commissie regelt alles. Wethouder Leendertse en secreta ris Van Hekken zetten hierop de gang van zaken nader uiteen en noemen als voorbeeld de artsen- dienst e.d. Volgens hen kan de raad wel degelijk invloed uitoefe nen op de nieuwe regeling. Hier op zeide het lid De Smit dat deze bespreking verhelderend had ge werkt en had hij geen verdere aanmerkingen meer. Hierna kwam aan de orde de vaststelling van een financierings schema voor de uitgifte van grond in erfpacht in het recreatiegebied aan de Onrustpolder. Dit schema was door de heer Valk opgemaakt. Volgens de voorzitter zou de koop van de grond, het bouwrijp ma ken en beplanten f 110.000.— in totaal kosten, waardoor men met een erfpachtscanon van f 200. voor de geplande 55 woningen de exploitatiekosten volkomen kon dekken. Door nu reeds de twee geprojecteerde plannen tegelijk bouwrijp te maken, kwam men aan voordeliger exploitatiekosten. Op de woorden van een der leden, dat hij niet kon begrijpen hoe een toekomstige bouwer het uitgere kend kon krijgen, antwoordde de voorzitter, dat de mensen naar dat recreatiegebied komen niet om te rekenen, maar om te genieten. Het lid Koole, denkend aan de huurprijs van dergelijke woningen, vroeg of de canonprijs e.d. niet te hoog was. Hierop zeide de voor zitter, dat men dit object vooral niet te pessimistisch moet bekij ken. Ongeveer vijf jaar zijn we nu bezig om plannen te maken, eindelijk zijn we dan zo ver, en zonder dat wij er nog reclame voor hebben gemaakt, zijn er al tien gegadigden die bouwplannen maken en nog 13 aanvragen van serieuze belangstellenden. Z.h.s. werd daarop het financie ringsschema vastgesteld. Teneinde voornoemde grond in dat recreatiegebied bouwrijp te voor uw verjaardag straks Daarom voor een goede cadeau-oriëntatie: LIBERTY GOES „Het geurig domein van Sinterklaas" Zuivere eau de cologne 4711 vanaf 1.65 Boldoot vanaf 1.05 Valdelis vanaf 1.85 Ook in gezellige geschenkdozen, speciaal voor de komende Sinterklaas BADZOUT Een aangename luxe, gepresenteerd door Morny, Regentstreet, London Grote flacon, zoals afgebeeld, in vele geuren, vpor lange tijd vol doende, 5.95. Dezelfde geuren ook in zeep en toilettalk voorradig. Ook in de MORNY-serie heeft LIBERTY talrijke aan trekkelijke cadeau-verpakkingen voor u voorradig. Lange Vorststraat 9, Goes „Het geurig domein van Sinterklaas" maken, werd z.h.s. besloten de daar benodigde wegen en riole ring onderhands aan A. C. van Hee te Kamperland aan te beste den voor de prijs van f 18.651. Dit bedrag is gelijk aan de ra ming, daarom is het uitgesloten te achten, dat bij openbare aanbe steding een inschrijving zal plaats vinden gelijk aan of beneden dit bedrag. Bovendien verschaft het aan een aantal eigen inwoners werk. De voorzitter zeide dankbaar te zijn, nu te kunnen mededelen dat hij bericht heeft ontvangen dat de gemeente de aanleg van een nieu we riolering te Kamperland mag uitvoeren. Óp de vraag van het lid Westerweele of dit werk nu veel duurder zal komen dan bij de eerste raming, antwoordde de voorzitter, dat hiervan nog niets bekend is. De eerste aanbesteding bedroeg 202.000.Dit werk zal, zo mogelijk, onderhands worden aanbesteed. Het lid Filius sprak woorden van dank tot het college van b. en w., aan wier doortas tendheid en taaie volharding dit heugelijke feit te danken is. De voorzitter dankte Filius voor diens hartelijke woorden, het deed hem goed deze te horen, daar er ook wel eens andere woorden gezegd worden. Op de vraag van het lid Filius of bij de nieuwe riolering nog septictanks nodig zijn, ant woordde de voorzitter ontken nend, dergelijke aansluitingen kunnen dan rechtstreeks geschie den. Het lid De Lange vroeg of de nieuwe riolering te Kamper land voldoende zou spoelen en of alles zou blijven zitten zoals te Wissenkerke. De voorzitter kon hierop geen afdoend antwoord ge ven. Een en ander is een strijd vraag met Rijkswaterstaat, die straks de Zandkreek zal afsluiten. Wentelt het rijk de kosten van zuiveringsinstallaties op de ge meenten af, dan zou het drie-ei landen-plan voor hen een reuze strop betekenen. In aansluiting op bovenstaand plan werd z.h.s. besloten tot het aangaan met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten van een vaste geldlening, groot f 200.000.te gen een rente van 43/-i Aan de minister van O., K. en W. zal verzocht worden om voor het jaar 1959 de openbare school te Wissenkerke als een bijzonder geval aan te merken voor wat be treft de bepaling van het bedrag per leerling. Hierna kwam aan de orde de vaststelling van de begroting voor 1959 en van de eerste wijziging daarop. Bij de behandeling daar van vond het lid De Lange de post representatie- en vergader- kosten te laag geraamd, vooral met het oog op het bezoek van het Prov. Bestuur van Drenthe bij de opening van het verenigingsge bouw te Geersdijk. De kosten van onderhoud der lantaarns en ver dere kosten van verlichting vond hij nogal veel verschillend bij dat van andere jaren. Dit was te wij ten aan het in 1957 ineens te be talen bedrag, zei de voorzitter. Ook de kosten van de Keurings dienst vond De Lange te hoog en vroeg daarover een gemeenschap pelijk overleg. Bij de post bijdra gen aan de Waterleiding Maat schappij vroeg hij of hiervan de top nog niet was bereikt. De voorzitter antwoordde hem, dat dit waarschijnlijk zal oplopen tot f 6.000.Bij de post rattenbe strijding vroeg het lid Wester weele of daarvan nog gebruik ge maakt werd, waarop wethouder Scheele zei, dat men betere resul taten zou bereiken met een cen trale bestrijding. Het lid De Lange vroeg nadere inlichtingen omtrent de post aan deel in de kosten van een ambu lancewagen. De voorzitter kon hem antwoorden, dat het op het ogenblik zo is, dat er binnen kort een aambulancewagen op Noord-Beveland gestationeerd zal worden. Bij de post onderhoud van pompen en riolen informeert het lid De Lange naar de installa tie in de weide van familie Van der Maas. Volgens de voorzitter zal dit zo goed en zo vlug moge lijk in orde gemaakt worden. Speciale en homeopathische in originele verpakking tegen allerlei aandoeningen haalt u 'tbest bij L. Kerkstr. 42, Goes De bijdrage voor één kind die een o.l. school in een andere ge meente bezoekt, vond het lid Mar cusse in verhouding tot andere ja ren aan de hoge kant, maar de voorzitter zei hem, dat dit zijn oorzaak vindt in de steeds stij gende kosten. Bij de post subsi- diën aan schouwburgen of mu ziekcorpsen wilde het lid Bus traan geacht worden te hebben tegengestemd. Het lid De Lange vroeg of de kosten in verband met de ontwikkeling van het recreatie gebied voor het maken van plan nen e.d. niet te laag waren ge raamd. De voorzitter antwoordde hierop bevestigend, deze post zal t.z.t. wel herzien moeten worden. Naar aanleiding van een post voor nieuw meubilair op het ge meentehuis vroeg het lid Bustraan waarom die post al op meerdere begrotingen gestaan heeft, zonder dat men tot aanschaffing is over gegaan. Hij vond de meubelen op de raadszaal een waardig bezit voor een antiquair. De voorzitter antwoordde hem, deze uitgaaf nog niet aan te durven, boven dien, wanneer we die stoelen gaan vernieuwen, komt men van het een in het ander. De post schilder werk van de muziektent te Wis senkerke ontlokte het lid Bustraan de vraag of dit voor rekening van de gemeente moest geschieden, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit in verband met de ver plaatsing van die tent voor 1958 nog het geval is. Bij de post havenexploitatie antwoordde de voorzitter op een vraag van het lid Zuijdweg over de laad- en losgelden, dat hij de toekomst van die haven niet erg rooskleurig vond. Op de vraag van het lid De Lange naar een betere havenverlichting antwoordde de voorzitter dat dit moeilijkheden zal opleveren in verband met de lichtbakens voor de scheepvaart. Op een vraag van het lid Filius naar een betere straatverlichting kon de voorzitter antwoorden, dat men, hopenlijk het volgend jaar, zou beginnen aan en 3- of 5-jaren plan daartoe, anders blijven wij knoeien met een hopeloze ver lichting. Het lid Westerweele zeide de bouw van een gymnastieklokaal te Kamperland en de bouw van een openbare school te Wissenker ke op de begroting te hebben ge mist. De voorzitter zeide, dat daar op het ogenblik nog geen kijk op is, kunnen die gebouwen de ver eiste goedkeuringen verkrijgen, dan komen zij ook op de begro ting. Hierna werd de begroting 1959 voor wat de gewone dienst betreft vastgesteld op een ontvang en uit gaaf van f 659.689.61 en de kapi- taaldienst op een ontvang van 'n Fantastisch grote sortering met gratis enkele bij pakkingen vindt u bij Lange Kerkstraat 42 Goes Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1