Katoen Méér hoffelijkheid een regenjas if scliiiiir aft erf het naastgelegen terrein, Ne o Conserviet Buijze Tweede blad van het Noord -Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d 18 oktober 1958 no. 2907 Deblokkering van huurgelden Hoeveel dieren zijn er eigenlijk? maakte geschiedenis minder ongelukken kosteloze inenting tegen pokken 22 oktober a.s. donderdag 23 okt. 1858 publiek verkopen: Drogisterij Schilders- en stucadoorswerkzaamheden in de winter Ook voor dit winterseizoen heeft de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid een termijn vastgesteld waarbinnen de uitvoering van schilders- en stu cadoorswerkzaamheden aan het inwendige van woningen zal gel den als het aanbrengen van ver beteringen in de zin van de wet Grootboek woningverbetering. Zoals als bekend mag worden verondersteld, kan uitbetaling van geblokkeerde huur-gelden ge schieden indien een verhuurder verbeteringen heeft aangebracht of doen aanbrengen aan een of meer in het Grootboek ingeschre ven woningen. Behalve dat onder woningver betering kan worden verstaan de uitvoering van die technische voorzieningen die het woongerief vergroten, waaronder vallen b.v. het aanbrengen van vaste wasta fels, een douchecel, een badkamer, centrale verwarming, een betere uitrusting van de keuken, kan daaronder ook worden gerekend het opnieuw behangen en schilde ren en eventuele andere onder houdskosten voor zo ver zij een gevolg zijn van het aanbrengen van een of meer verbeteringen. Ingaande 10 november. Is dat schilderen en stucadoren geen gevolg van een aanbrengen van verbeteringen, dan kunnen over het algemeen deze kosten niet gerekend worden te vallen onder de bepalingen. Het is met het oog op het a.s. winterseizoen, dat de minister thans heeft bepaald, dat in het tijdvak van 10 november 1958 tot en met 14 maart 1959 ook stuca doorswerkzaamheden en schilder werk kunnen vallen onder de meergenoemde regeling van de blokkering van gelden. Het vorenstaande houdt dus in, dat voor de kosten, verbonden aan bedoelde werkzaamheden, voor zover zij zijn uitgevoerd in woningen welke onder de toepas sing van de wet Grootboek wo ningverbetering vallen, uitbeta ling kan worden verzocht van de op het Grootboek gestorte gelden, dan wel dat ontheffing verleend wordt van de verplichte storting. Tenminste 30 °/o. Wij wijzen er hierbij op, dat de eigenaar alleen voor uitbetaling of ontheffing in aanmerking kan komen, als de kosten van de aan gebrachte verbeteringen tenmin ste 30 °/o bedragen van het totale bedrag dat voor de desbetreffen de woning voor 1 januari 1967 op het Grootboek zal moeten wor den gestort. Om voor de uitbetaling (of voor de ontheffing) in aanmerking te kunnen komen zal binnen drie maanden nadat het werk gereed is gekomen, bij het gemeentebe stuur het daartoe strekkende ver zoek moeten zijn ingediend, ten einde de vereiste goedkeuring te verkrijgen. Hiervoor moet worden gebruik gemaakt van de voor dit doel vast gestelde formulieren (model D) die kosteloos verkrijgbaar zijn bij de gemeentebesturen. Leest u deze formulieren goed na, want hierop staat vernield hoe verder gehandeld moet worden teneinde voor uitbetaling van het vereiste bedrag in aanmerking te kunnen komen. Beroep mogeïijk. Mocht u komen te staan voor het feit, dat de goedkeuring van gemeentewege niet kan worden verkregen, dan kunt u in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten. Keuren deze Staten de opgave van de verbetering alsnog goed, dan treedt dit besluit in de plaats van dat van burgemeester en wet houders. Wat nu betreft het minimum van 30 °/o, moge het volgende voorbeeld dienen. Als we aannemen dat de huur verhoging van een woning 6.25 per maand bedraagt, is de verho ging per jaar 12 x dit bedrag is 75.De periode van storting bedraagt 9 jaar en 5 maanden, zo dat in die periode in totaal zal moeten worden gestort 706.25 (afgerond 706.De minimum - verbeteringskosten zullen dus moeten bedragen 30 °/o van 706.- is 211.90. Dat komt overeen met ongeveer 3V2 maand van de nieu we huur. Deze bepaling is gemaakt om te voorkomen, dat ten laste van eenzelfde rekening herhaaldelijk uitbetaling wordt gevraagd van kleine bedragen, waardoor de ad ministratie van het Grootboek wo ningverbetering aanzienlijk zou worden -verzw a ard (Nadruk verboden). Speurtocht in de natuur Honderdduizenden soorten Ogenschijnlijk lijkt het bespot telijk zich af te vragen wat nu ei genlijk een dier is, want dat weet toch iedereen! Maar we zouden ons toch gemakkelijker vergissen dan we denken, want er zijn nog veel mensen die bijvoorbeeld den ken, dat een spons een plant is, die op de bodem van de zee groeit. Zij zijn abuis, want de spons is een dier. Jonge sponzen komen voort uit bevruchte eieren. Het dier heeft een soort maag, waarin het zijn voedsel verwerkt, terwijl afvalstof fen normaal worden uitgescheiden Wanneer wij onze spons in keu ken of badkamer bekijken, zul len we ons moeilijk kunnen voor stellen, dat dit een dier was, maar wij moeten niet vergeten, dat we dan het schoongemaakte, gedroog de en gebleekte skelet van een beestje in handen houden. Wat is een dier? Dat kunnen we het best zien, wanneer we een vergelijking treffen tussen dier en plant. Een dier is in staat om zich naar willekeur te verplaatsen, het ondervindt gewaarwordingen door het opnemen van prikkels van buitenaf, het is bezield, het neemt voedsel op van plantaardige of dierlijke oorsprong, gebruikt de zuurstof uit de lucht en scheidt evenals de mens stikstof en afval stoffen af. Daartegenover staat, dat de plant zijn voedingsstoffen uit de bodem haalt, in staat is bladgroen te vervaardigen en zuurstof af te scheiden. Laten we eerlijk zijn, dit is een definitie volgens grove lijnen en niet elke plant of elk dier voldoet hieraan. Dit ontdekken we speci aal wanneer we het oog richten op de laagstontwikkelde dieren en planten. Er zijn er zelfs, die slechts uit één cel bestaan en be grijpelijk wordt hier het terrein glibberig. Denken wij bijvoorbeeld aan het pantoffeldiertje, dat slechts een grootte van ongeveer een vijf de millimeter heeft en dat geen ogen, geen oren, geen longen, geen poten, kortom bijna niets heeft. Dit uiterst kleine diertje is evengoed een dier als een paard of hond of olifant. Het voedt zich, het beweegt zich, het rea geert op bepaalde prikkels van buitenaf en vermenigvuldigt zich. Ontelbare soorten. Wanneer we dus weten, dat zo'n pantoffeldiertje een dier is, maar dat ook sponzen, al onze zoogdieren, insecten en vissen die ren zijn, dan vragen we ons on willekeurig af hoeveel soorten die ren er eigenlijk wel op onze aarde bestaan. Hiermede raken we een zeer moeilijk punt aan, want eerlijk gezegd kan u dat op geen stuk ken na verteld worden, om de doodeenvoudige reden, dat men het totale aantal nog niet weet. Er worden dagelijks nog nieuwe diersoorten ontdekt In elk geval zijn er meer dier soorten dan u denkt, want be denkt u maar eens even, dat er bijvoorbeeld ongeveer vijfduizend soorten zoogdieren zijn, maar dat er tienmaal zoveel ofwel vijftig duizend soorten gewervelde die ren bestaan, dat zijn dus dieren met een ruggegraat, waarvan al leen al vijftienduizend verschillen de soorten vogels. 30.000 soorten spinnen. Mocht u verwonderd zijn over een dergelijk groot aantal soorten, uw verbazing zal nog stijgen, want het aantal ongewervelde die ren dat op onze aarde rondkrioelt is nog vele malen groter. Alleen al ruim honderdduizend soorten slakken zijn er, enige duizenden soorten rond- en platwormen en dan een ongelooflijk grote groep van insecten, waarvan er naar ru we schatting ongeveer achthon derdduizend soorten bestaan! Om als „klein" bijvoegsel nog te vermelden, dat er plusminus dertigduizend soorten spinnen en aanverwanten zijn. Voorts duizen den soorten protozoën, de hele kleine, met het blote oog niet zichtbare diertjes. En nog steeds worden nieuwe dieren ontdekt, zodat het totaal aantal niet bij be nadering is vast te stellen. De na tuur is uitgebreider dan men o- ver het algemeen denkt! (Nadruk verboden). GEVONDEN VOORWERPEN Bij de groepscommandant der rijkspolitie te Kortgene werd aan gifte gedaan van onderstaande gevonden voorwerpen: 1 vulpen, 1 slipover, 1 sleutel, 1 dubbele bruine fietstas. Het wollige pluksel van de katoenboom verovert de gehele wereld De katoenboom is een der wei nige planten, die een zeer belang rijke rol in de wereldgeschiede nis hebben gespeeld. Reeds in de oudheid hield bijvoorbeeld Alex ander de Grote er rekening mee bij het opstellen van zijn verove ringsplannen. Het oorspronkelijk vaderland van de katoen is Indië. Daar maakten indertijd de Arabieren kennis met deze boomwol, die in onze streken nog volledig onbe kend was want hier kleedde men zich met dierenvellen, of met stoffen, vervaardigd uit wol en vlas. Deze Arabieren voerden de katoen op hun veroveringstochten mee in Afrika. De Europeanen maakten voor het eerst met deze stof kennis tij dens de kruistochten. De terugge keerde kruisvaarders vertelden verhalen over wol, die aan bomen groeide en zich gemakkelijk tot een sterke stof liet verwerken. De belangstelling, die hiervan het ge volg was, deed de katoen bij gro te massa's (althans voor die tijd) Europa binnenstromen. Maar het oosten was niet de enige plek waar men katoen zou vinden. Het Amerikaanse drama. Columbus ontdekte Amerika en daarmee de Amerikaanse katoen. Na hem kwamen de Spaanse ver overaars en zij zagen de katoen- velden der Maya's, Inca's en Azte ken, maar de waarde hiervan drong niet tot de op goud beluste bruten door en door hun optre den werden de katoencultures voor een groot deel vernietigd. Toen de katoen teelt in cle A- merikaanse landen weer ter hand werd genomen, kwam het aloude probleem van de arbeidskrachten de kop weer opsteken. Reeds in de oudheid had men daarmee ge tobd, want de katoen eist een zeer zorgvuldige behandeling, waarbij vrijwel alles met de hand moest worden gedaan. Hiervoor waren veel goedkope arbeids krachten nodig en wie kon men daar beter voor gebruiken dan slaven Reeds de Zuidamerikaanse in dianen gebruikten op hun plan tages krijgsgevangenen. In de zuidelijke staten van Noord-Ame rika, waar veel kolonisten zich op de katoencultuur hadden gewor pen, bleek het arbeidskrachten probleem zeer nijpend. Er moest in worden voorzien. De Portuge zen waren de eersten die slaven naar het westen brachten en toen dit een zeer voordelige handel bleek te zijn, volgden reeds spoe dig de Engelsen, Nederlanders, Duitsers, Fransen enzovoort, want waar geld te verdienen was, keek men niet zo nauw. Arabieren hielden in het zwarte werelddeel razzia's en kamden gehele dorpen uit. De slaven wer den dan naar de kust gebracht, waar gewetenloze Europese ka piteins hun schepen vol laadden met de levende koopwaar, die zo snel mogelijk naar Amerika werd getransporteerd en van de hand gedaan. Deze ellende duurde tot dat de slavernij in Amerika werd afgeschaft. De machine. Deze afschaffing der slavernij betekende voor de katoenplanters een ramp, want nu zaten zij zon der werkkrachten. Maar de tech niek kwam te hulp. Men constru eerde een machine, die de pitten uit de katoen haalde, en vrij snel de produktie belangrijk verhoogde Ook de spin- en weefindustrie ging overschakelen op machines. De Engelsen Wyatt, Hargreaves en Arkwright ontwierpen machi nes die later gewijzigd en verbe terd werden, maar die de katoen de gelegenheid gaven een wereld vlucht te maken. De katoen heeft de wereld ver overd en al verschenen er tal van kunststoffen, die haar concurren tie aandoen, de katoen is nog steeds een beslist onmisbare stof. Wij vinden de cultures over de gehele wereld verspreid: in India, in Egypte en de Soedan, in de V.S. en in Zuid-Amerika. Politieke moeilijkheden zoals die tussen Egypte en Engeland o- ver de Soedan vonden voor een groot deel hun oorzaak in de be langen die de Engelsen bij de ka toen hadden. Ook Japan had in dertijd belang bij de katoen van Indië en de gebeurtenissen in de tweede wereldoorlog hielden daar nauw verband mee. Zo heeft de katoen reeds hon derden jaren een belangrijke rol gespeeld, tot zelfs op het politeke wereldtoneel. Waarschijnlijk zal ze, ondanks de concurrentie, ook in de toekomst deze positie hand haven. (Nadruk verboden). Blijkens onlangs gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, hebben zich in ons land in 1957 in totaal 133.608 verkeersongevallen voorgedaan, waarvan 1687 met dodelijke af loop. Voorts werden in genoemd jaar 23.327 personen zwaar en 16.049 licht gewond. Nuchtere cij fers, die evenwel veel stof tot na denken geven. Natuurlijk zal het nooit moge lijk zijn het ongevallen- en daar mee het doden- en gewondencijfer tot nul te reduceren. Zolang er sprake is van verkeer, is er ook sprake van elkaar verkeerd begrij pen, verslapping van de aandacht van de verkeersdeelnemers, plot seling weigerende remmen of een klapband en al deze en nog tal loze andere oorzaken kunnen tot gevolg hebben dat er een ver keersongeluk ontstaat. Bij het lezen van bovengenoem de cijfers is men onwillekeurig ge neigd zich af te vragen, hoeveel van deze ongevallen en hoeveel van het leed dat hierdoor in dui zenden gezinnen is gebracht, ver meden had kunnen worden, wan neer de verkeersdeelnemers wat meer aandacht voor hun aandeel in het verkeerssamenspel hadden gehad. Inderdaad zou op deze ma nier heel wat ellende bespaard zijn. Maar..er is een punt, dat nog belangrijker is dan oplettend heid en strikte naleving van de verkeersvoorschriften, n.l. het aan de dag leggen van wat meer hof felijkheid. Machtsgevoel? Het blijkt dat sommige in de gewone dagelijkse omgang zeer hoffelijke mensen zodra ze plaats hebben genomen achter het stuur van een auto of op het za del van een scooter of bromfiets, plotseling alle hoffelijkheid geheel kwijt zijn en of deze plaats heeft moeten maken voor een autoritair en gevaarlijk optreden. Het is een bekend verschijnsel, dat het gevoel een gemotoriseerd voertuig te besturen baas te zijn over eigen snelheid en zijn eigen weg te kunnen kiezen op sommigen een gevaarlijke uitwer king heeft, een omstandigheid waarmee bij het beslissen over de vraag of de betrokkene wel of niet in het bezit moet worden ge steld van een rijbewijs, geen re kening wordt gehouden. Als weggebruiker echter doet men er verstandig aan er wél re kening mee te houden. Wanneer een ander zich in het verkeer wat minder hoffelijk gedraagt dan u dat wenst, laat dat dan nooit een reden zijn ook uw hoffelijkheid o- ver boord te gooien. De bekende slagzin „Wees een heer in het ver keer" geeft dit met enkele woor den duidelijk aan. Zij weten niet beter u wel! Wanneer een ander zich niet als heer gedraagt en dat ge beurt helaas maar al te vaak blijft u dat dan wél, dan is er al veel gewonnen. En als die fietser of bromfietser zich dan met alle geweld nog net voor uw auto langs meent te moeten wringen, welnu, laat hem dan zijn gang gaan, rem zo nodig even bij en wees ervan overtuigd dat de goe de man niet beter weet. Dit is de enige weg om de vei ligheid van het verkeer te verho gen. Kennis en naleving van de verkeersregels is zeer belangrijk, maar het op het juiste moment tonen over verkeersfatsoen te be schikken, afstand te doen van het recht, dat de verkeerswetgeving misschien toekent, is nog oneindig veel belangrijker. Wanneer iedere weggebruiker wat meer waarde zou toekennen aan het betonen van meer hoffe lijkheid in het verkeer, dan zou het ongevallencijfer met sprongen omlaag gaan. Wie daarvan over tuigd is en daar naar weet te han delen, levert een belangrijke bij drage aan de verkeersveiligheid. Ruim 133.000 ongevallen met bij na 1700 doden en 40.000 gewon den is te veel beangstigend veel en het is de plicht van elke weggebruiker al datgene te doen wat in zijn vermogen ligt om deze cijfers omlaag te bren gen. Hoffelijkheid is daarbij een zeer voorname factor. (Nadruk verboden). u kunt niet alles weten In de meeste plaatsen is bij poli tieverordening de verplichting op gelegd, de schoorsteen minstens eens per jaar te laten vegen. Bij doorlopend gebruik van bijvoor beeld een kachel om te koken, dient dit twee maal per jaar te ge schieden. Plaats een piano nimmer te dicht voor een gashaard met open gloeistaven. De warmtestralen zullen van nadelige invloed zijn op uw piano niet alleen, maar ook op eventuele andere kostbare meubelstukken. Plet slechte weer komt weer, zo dat u kans loopt, dat het achter lichtje van uw fiets niet meer branden wil. Zorg voor een goed contact tussen spatbord en achter lichtje. Breng desnoods een extra draad aan van achterlichtje naar een vooraf blank gemaakt stukje frame. (Nadruk verboden). Op zondag 12 okto ber overleed, na een kortstondig lijden, onze geliefde broeder, zwa ger en oom Pieter Karsuize, op de leeftijd van bijna 63 jaar. D. Hollestelle - Korsuize. J. Hollestelle. Colijnsplaat, oktober 1958. De teraardebestelling heeft plaats gehad op woensdag 15 oktober te 14.00 uur. Hiermede vervullen wij de treurige plicht, u kennis te geven van het zeer plotseling o- verlijden van onze ge liefde, zorgzame man en vader Leendert Maris van der Weele, op de nog zeer jeugdi ge leeftijd van ruim 34 jaar. Koewacht: N. van der Weele - de Jager. Marianne. Adrie. Colijnsplaat: Fam. van der Weele. Nisse: Fam. de Jager. Koewacht, 12 oktober 1958. De begrafenis heeft plaats gehad op don derdag 16 oktober j.l., op de algemene be graafplaats te Ovezan- de. Hierbij betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling, voor en bij ons huwelijk on dervonden. Ook de heren au tobezitters hartelijk dank. P. J. Lambrechtse. C. A. Lambrechtse - van der Weele. Colijnsplaat, oktober 1958. GEMEENTE KORTGENE De burgemeester van KORTGENE maakt bekend, dat gelegenheid tot zal worden gegeven op te Colijnsplaat tussen 15.00 en 16.00 uur ten huize van dokter Maas; te Kats tussen 16.30 en 17.00 uur op de voormalige ge meentekamer. Kortgene, 18 oktober 1958. De burgemeester voornoemd, A. A. Schuit. Zondag verloren: tussen Kortgene en Colijnsplaat Vriendelijk verzoek deze te gen beloning terug te bezor gen bij RIEN SCHUIT, Hoofdstraat, Kortgene. DINSDAG GESLOTEN J. P. Schippers, Colijnsplaat. Notaris J. J. W. KLOP te Kortgene zal op 's avonds 7 uur, in hotel „De Patrijs" te Colijnsplaat, ten verzoeke van de erven van de heer J. Tazelaar i. aan de Havelaarstraat te Co lijnsplaat, groot 10.40 are, II. groot 17.20 are. III. Combinatie van die beide percelen. Aanvaarding in eigen ge bruik bij de betaling. Beta ling vóór of op 22 november a.s. Bezichtiging schuur in overleg met de heer M. Ta zelaar, Havenstraat 40, Co lijnsplaat. Wij ontvingen ook weer een zending het aangewezen middel tegen spruitvorming bij uw wintervoorraad aardappelen. In bussen van 1 kg, goed voor 500 kg aardappelen. Voor al uw andere benodigdheden op drogisterij- gebied, o.a. tegen verkoudheid, griep enz. enz. houden wij ons beleefd aanbevolen. Kamperland, telefoon 304

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 3