NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD NU Pion vier heeft DE sehoenen Het zout in de pap tafelbiljart Golfbrekers in de afbetaling Op weg naar de verovering van het heelal een hoogtezon A. C. van der Rest No. 2907 Zaterdag 18 oktober 1958 62e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm Steeds hogere golven Het is een goede gedachte van de regering .geweest om met een wetsontwerp te komen waarin de voornaamste regels zijn vastge legd, die door de betrokkenen bij het afbetalingsbedrijf in acht moe ten worden genomen. Alhoewel wij in beginsel van mening blijven dat het kopen op afbetaling niet past in een dege lijke financiering van de particu liere huishouding, wijst de prak tijk uit dat het kopen en verkopen op afbetaling steeds groeit in om vang en kan men daarvoor ook oorzaken vinden. Ook in de finan ciering van privé-huishoudingen is in de loop der jaren verande ring gekomen. Het aantal huis houdingen dat zich verzekerd kan weten van een bepaald inkomen gedurende een langere periode is toegenomen. De sociale zekerheid is ten troon verheven en het doel daarmee nagestreefd is het be houd van een minimaal welvaarts peil. Komt men beneden dit peil, dan zijn er bepaalde mogelijkhe den, waarmee de daarin gevallen gaten gestopt kunnen worden. Goede voorbeelden zijn de ver zekeringen ingevolge het zieken- fondsbesluit, de ziektewet en de wachtgeld- en werkloosheidswet. Door ziekte en werkloosheid raak ten velen voorheen in kommer volle omstandigheden. Had men voordien afbetalingsverplichtingen op zich genomen, dan kwam men bij ziekte of gebrek aan werk in moeilijkheden. Kosten van ziekte en werkloosheid worden nu opge vangen en daarmee kan men dus met groter zekerheid zeggen dat men daarvoor zijn inkomen of be zit niet hoeft te besteden. Meer machines. Tegenwoordig neemt het aantal duurzame gebruiksvoorwerpen van lange levensduur toe. Met hulp van apparaten en machines in de huishouding zien veel huis moeders kans om het aantrekken van menselijke hulp in de huis houding te voorkomen. Zij vinden daarin een argument om het voor heen wekelijks uit te betalen loon aan gedienstigen thans te beste den aan afbetalingstermijnen op wasmachines, centrifuges, afwas machines enz. enz. Is eenmaal het hek op dit terrein van de dam dan ziet men deze posten weldra als normaal. Het feit dat een nieuwe wette lijke regeling moest worden uit gedokterd, wijst op zichzelf al op de omvang van het verschijnsel. In die wet is nu de mogelijkheid opgenomen tot afremmen van het afbetalingscrediet door op een bepaald moment de verplichte eerste aanbetaling voor aan te wijzen artikelen te vergroten. Dit is een zuiver conjuncturele wetgeving, een wapen ter inflatie- bestrijding. Zij was reeds tijdelijk ingevoerd bij de tijdelijke regeling afbetalingsovereenkomsten 1956 en wordt nu definitief. Aan de juistheid van de bevoegdheid der regering op dit terrein mag niet worden getwijfeld. Afbetalingsma gazijnen weten nu voortaan dat hun conjunctuurgevoeligheid is toegenomen. Gevaar van overreding. De nieuwe wet verplicht een colporteur voor goederen op af betaling, een vergunning te vra gen aan b. en w. Die vergunning wordt voor een jaar verleend. Zij heeft ten doel enige controle uit te oefenen op het soort mensen dat er op uit gestuurd wordt huis vrouwen om te praten over te gaan tot koop op afbetaling van goederen. Vanzelfsprekend liggen hier gevaren, waartegen een be paalde rem aanwezig moet zijn. De financier van de afbetaling moet over een zeker bedrag aan eigen middelen beschikken en een vergunning hebben van de minis ter van economische zaken. De derde partij, de leverancier, moet in de schriftelijke afbetalingsakte of bevestiging de contantprijs van het artikel vermelden alsmede de kredietopslagen. Er zijn wettelijke regels voor de prijsaanduiding, zo dat een koper niet de indruk krijgt dat hij voor een appel en een ei een aankoop doet. De leverancier moet zich laten inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Men had er toe kunnen over gaan om ook waarborgen te scheppen dat genieters van lage inkomens bepaalde voorwerpen niet op afbetaling zouden kunnen kopen. Dit zou zeer nuttig zijn geweest maar ook ingrijpen op de bestedingsvrijheid die ieder een moet bezitten, die zijn kost verdient. Of er sprake is van o- verkreditering moet nu maar wor den uitgemaakt door de financier. Waar de grote handelsbanken zich nu veelvuldig met deze trans acties bezig houden, zal er sprake zijn van matiging op dit terrein. De anonieme handel. Als hier geen sprake was van omvangrijke zaken en daaraan verbonden ruime inkomsten, zou den de grote banken zich met dit bedrijf niet bezig houden. Zij doen dit wel, waarmee dus ook bewezen is hoezeer deze vorm van koop en verkoop zich heeft ingeburgerd. Een ander bewijs van omvang rijke afbetalingszaken vindt men in de bloei van de zogenaamde postorderbedrijven. Dit soort za ken biedt per advertentie aan om allerlei gebruiksvoorwerpen toe te zenden tegen betaling van een bepaald bedrag per week of per maand. Men behoeft slechts een bon of een gedeelte der adverten tie in te zenden om mee te kun nen profiteren. Bij deze koop en verkoop is er geen sprake van persoonlijk kontakt tussen koper en leverancier, die meestal in een andere plaats woont. Met hulp van deze anonimiteit kan men gemakkelijk van het af betalingskrediet gebruik maken. De leverancier kent men niet en niemand ter plaatse weet dus dat men op afbetaling koopt. Daar mee verbergt men zijn werkelijke welvaartspositie tegenover buren, vrienden en kennissen. Wij gelo ven dat aan deze psychologische factor de postorderbedrijven mede hun bloei danken. Omvang neemt nog toe. Het proces van kopen op kre diet is nog lang niet aan zijn ein de. Ook het bankbedrijf heeft de nog liggende mogelijkheden op dit gebied reeds ten dele gezien. Ook daar weten de financiële des kundigen van de toegenomen fi nanciële weerstand der huisgezin nen en de grotere bestaanszeker heid. Dit heeft er in het buitenland reeds toe geleid dat grote banken bereid zijn aan particulieren le ningen te verstrekken zonder on derpand. Deze leningen zijn van beperkte omvang en de vrager van het krediet moet alleen bewijzen overleggen dat hij een bepaalde betrekking heeft en dat hij de daaruit voortvloeiende inkomsten zeer waarschijnlijk niet zal mis sen in de naaste toekomst. De re geling van deze lening en de te rugbetaling er van is zodanig, dat men bij. overlijden de nagelaten betrekkingen niet belast met schulden, omdat men dan van te rugbetaling is vrijgesteld. Wan neer dit systeem ook in ons land op grote schaal zou worden inge voerd, dan heeft dit met de hui dige vorm van afbetaling niets meer gemeen. Men koopt dan con tant en lost eenvoudig een lening af. Langs deze weg kan men even goed een kredietinflatie verwek ken, die niet kan worden afge remd met de bepalingen van de -nieuwe afbetalingswet. De nieuwe wet brengt niet veel nieuws. Zij is een bevestiging van de ontwikkeling, zoals die tot nu heeft plaats gevonden. Wij zullen echter tot het besef komen, dat er nieuwe vormen worden gevonden om de afzet van gebruiksartikelen te stimuleren. Er zijn thans zulke geperfectioneerde reclamemidde len, dat men bij voldoende kapi taalkracht de verkoop voldoende kan stimuleren. Wil de overheid het met die verkoop verbonden geld- en kredietwezen volkomen in de hand houden, dan zal zij ook van doeltreffende reclame acties gebruik moeten maken om het gaspedaal van de economische activiteit naar wens te reguleren. Drs. Mierlo. (Nadruk verboden). en in andere gerechten Wat heb je toch weer flauw gekookt Behalve het gewone keukenzout bevat het menselijk lichaam nog tal van andere zouten. In de stof wisseling spelen deze zouten een zeer voorname rol; het zijn voor ons lichaam uitermate belangrijke stoffen. En we dragen er helemaal niet zo'n klein beetje van met ons mee om. Een gezonde man met een li chaamsgewicht van 70 kilogram heeft niet minder dan acht kilo gram zoutsoorten in zijn beende- rengestel en in zijn organen. De meeste mensen gebruiken dagelijks wel heel wat meer keu kenzout dan ze werkelijk nodig hebben. Dat is niet zo erg, want het overtollige zout wordt door de nieren uit het lichaam verwij derd. Dat dit voor deze organen een abnormale belasting zou zijn, is niet waar. De nieren zijn er nu eenmaal voor om dergelijk werk te verrichten. Een gezond mens zal toch ook de sportbeoefening niet achterwe ge laten, met de motivering dat er dan teveel gevergd wordt van zijn hart. Buurman aan tafel. Nu is het verre van ons hier een pleidooi te voeren voor een over matig zoutgebruik. Maar wanneer uw (gezonde) buurman aan tafel vraagt hem het zout even aan te geven, kunt u dat zonder gewe tensbezwaren doen. Doordat de nieren geregeld zou ten uitscheiden, is er een voortdu rend zoutverlies. Om de voorraden van het li chaam op peil te houden, moeten er met het voedsel zouten worden opgenomen. Het is daarom ook maar goed dat in vrijwel alle spijzen, die we dagelijks plegen te gebruiken, o.m. keukenzout aanwezig is, ook al proeven we dat niet altijd. Zonder keukenzout is het leven voor mens en dier niet mogelijk. Betere vertering. Een andere kwestie is of we bij gemengde kost nu ook nog zout aan het eten moeten toevoegen. Voor gezonde mensen kan dit om te beginnen beslist geen kwaad, sterker nog, waarschijnlijk is het zelfs goed. Het is in onze streken nu een maal gewoonte het eten te zouten en dergelijke gewoonten zijn er zelden alleen maar voor de aar digheid. Wij vinden voedsel dat met zout is toebereid nu eenmaal smakelij ker. Daardoor eten wij met meer genoegen. Zodoende wordt onze eetlust bevorderd, de afscheiding van maagsap wordt er door verhoogd en dat komt weer ten goede aan de vertering van het voedsel. Op dieet. Mensen met verhoogde bloed druk en met hartziekten moeten echter zoals bekend geen of slechts zeer weinig keukenzout gebruiken. Anders wordt er door dat zout te veel vocht in hun li chaam vastgehouden. Dat vocht belemmert dan de circulatie in hun toch reeds zwaar belaste hart en bloedvaatstelsel. Dr. H. W. Scalogne. (Nadruk verboden). Kleine afwijkingen worden grote afwijkingen Een steriel ruimtescheepje naar de maan De Pionier I heeft zijn doel niet kunnen bereiken, is teruggevallen naar de aarde en in vuur en rook opgegaan. Toch neemt dat niet weg, dat de mannen van de we tenschap uiterst tevreden zijn o- ver de resultaten van deze onvol brachte tocht, want de start, als mede de ontsteking der verschil lende opeenvolgende trappen van de raket zijn buitengewoon ge- Bovendien is het hoogterecord gebroken, want de Pionier heeft een hoogte van niet minder dan omstreeks 130.000 kilometer be reikt en de wetenschappelijke ge gevens, die de raket naar de aar de zond, kwamen glashelder door en zijn van niet te onderschatten betekenis voor verdere onderzoe kingen. Neen, met deze lancering heeft men geen bot gevangen, de resul taten zijn alleszins bevredigend, zeker wanneer men weet dat de kans van 100 °/o slagen slechts 1 op 10 was. In theorie klopte alles. Wat is nu wel de oorzaak ge weest van het feit, dat de raket zijn taak niet heeft kunnen vol brengen? Deze oorzaak ligt niet in het theoretische vlak, daar heeft' alles tot in de puntjes geklopt. De berekeningen waren foutloos, maar de praktijk heeft een streep door de rekening gehaald. Om zijn taak te kunnen vol brengen, namelijk een start van de aarde naar de dichterbij ko mende maan, daar omheen cirke len en dan weer terug naar de aarde, moest de raket onder een bepaalde hoek worden afgescho ten en na verloop van tijd een be paalde snelheid krijgen, waarmee de geleerden bij hun berekening hadden gerekend. Het een zowel als het ander is eigenlijk in de praktijk mislukt. De raket kreeg een kleine afwij king in de hoek waaronder ze werd afgeschoten en ze behaalde tenslotte ook niet precies de snel heid die zij moest hebben om op tijd de maan te ontmoeten. Wie raakt de roos? Dat die afwijking in een hoek bij het lanceren ontstaat, is te be grijpen. Wanneer wij zien met welk een ongelooflijke explosie de raket wordt gelanceerd en het e- norme geweld aanschouwen waar mee zij verder wordt voortge stuwd, dan begrijpen we, dat het bijna niet mogelijk is de raket on der de juiste hoek te houden. We weten ook, dat een duizendste centimeter verschil in die hoek bij de lancering of vlak daarna ten slotte op grote afstanden een e- norm verschil gaat maken. We behoeven hierbijmaar te denken aan het geweer, waarmee we trachten de roos te raken. Het schot gaat af, een kleine beweging voordat de kogel de loop heeft verlaten en het wordt een hope loze afzwaaier. Men kan begrij pen, dat dit nog veel erger wordt, wanneer het projectiel afstanden van honderdduizenden kilometers moet afleggen. De afwijking, die een onderdeel van een graad be droeg, wordt dan omgezet in een afwijking van duizenden en dui zenden kilometers. En..het doel wordt grandioos gemist. Aan deze precisie zal in de toe komst nog heel wat gedokterd moeten worden, wil men kans van slagen hebben. Een steriel ruimtescheepje. Bij alle gegevens die over de lancering van de Pionier bekend gemaakt werden, zal menigeen opgevallen zijn dat het eigenlijke ruimtescheepje, de top van het ge heel dus, met de instrumenten, steriel was gemaakt. Men zal zich afvragen wat heeft dit voor zin? De verklaring is deze. Aangezien men nooit kan weten of het pro jectiel door een of andere oorzaak op de maan zal belanden, maakt men het steriel met als bedoeling, dat geen levende aardse bestand delen op de maan terecht zullen komen. Men wil de maan zuiver houden uit puur wetenschappe lijke overwegingen. Stel dat zo'n ruimtescheepje inderdaad op de maan zou neerkomen en aardse bacteriën zouden de maan beroe ren, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten dat zij daar zullen voortwoekeren met als gevolg dat men bij latere onderzoekingen niet kan constateren of zij van de aarde afkomstig waren of tot de maan behoren. Daarbij komt, dat de „zuivere" maan ons waarschijnlijk eens een beeld zal geven hoe de ongerepte aarde er miljoenen en biljoenen jaren geleden heeft uitgezien. Als wij de maan nu met aardse projec tielen zouden besmetten, vergaat de kans, dat onze geleerden ooit nog eens kunnen nagaan hoe de aarde er oorspronkelijk heeft uit gezien. Zo zien we met welke pro blemen de geleerden geconfron teerd worden en waarmee zij al lemaal rekening moeten houden. De mens heeft de eerste schre den gezet op de weg die leidt naar de verovering van de ruimte. Meer schreden zullen binnenkort volgen. Het zal een lange en moei lijke weg zijn, maar vermoedelijk zal het doel worden bereikt. Het is alles een kwestie van tijd. (Nadruk verboden). Z.K.H. Prins Bernhard opende grootste VéGé-grossierderij in Nederland Maandagmiddag j.l. werden door Z.K.H. Prins Bernhard in Breda de nieuwe kantoren en het magazijn van de VéGé-districts- grossierderij fa. Th. Albada Jel- gersma geopend. In aanwezigheid van meer dan 1000 gasten uit binnen- en buiten land, waaronder vertegenwoordi gers van de 13.000 bij de Europese VéGé Unie aangesloten kruide niers en grossiers, werd o.a. nog het woord gevoerd door de heren B. en P. Albada Jelgersma. Aan Z.K.H. werd een volledig assortiment van de VéGé-merkar- tikelen aangeboden, dat per spe ciale gelegenheid naar het Paleis Soestdijk werd gebracht. Na bezichtiging van het meer dan 6.000 m2 grote magazijn en de, naar de nieuwste inzichten van efficiency ingerichte kanto ren, nam Z.K.H. afscheid van de talrijke burgerlijke en militaire au toriteiten, die eveneens van hun belangstelling in dit VéGé-bedrijf blijk hebben gegeven. Aansluitend vond een drukbe zochte receptie plaats, welke voor deze gelegenheid werd verzorgd door de Middelbare Hotel- en Kellnersvakschool uit Maastricht. Van de aangesloten VéGé-krui- deniers en het personeel van dit Een goede van GOES Lange Kerkstraat 42 Tel. 2468 Verschillende prijzen en modellen district die voor het gebouw, naar ontwerp van de architekt F. J. Brokx uit Zundert, een originele fontein hebben aangeboden werd dinsdags een feestelijk sa menzijn georganiseerd. De Europese VéGé Unie, en in het bijzonder VéGé-Nederland, heeft met de ingebruikneming van dit hyper-modeme magazijn een belangrijke schakel gesmeed aan de keten, die de moderne levens middelenvoorziening omspant. BURGERLIJKE STAND Wissenkerke Geboren: 2 sept. Marinus, z.v. P. A. Wilderom en H. M. van der Weele. 15 sept. Jeanette Marian ne, d.v. A. C. Oudshoorn en G. Streefkerk. 24 sept. Daniël Adri- aan, z.v. J. E. de Smit en M. C. Dijkman. Ondertrouwd: 5 sept. Cornelis Adriaan de Bruine, 20 jr. en Ja- coba Adriana van de Vreugde, 20 jr. 19 sept. Willem Jacobus de Looff, 27 jr. en Elisabeth Maatje Leendertse, 23 jr. 20 sept. Nico- laas Jacob Marcusse, 26 jr. en Wil- lemina Johanna Noordhoek, 26 jr. Getrouwd: 18 sept. Aamout Vleugel, 52 jr. te Wemeldinge en Maria Lientje Reinhoudt, 51 jr. 18 sept. Cornelis Adriaan de Bruine, 20 jr. en Jocoba Adriana van de Vreugde, 20 jr. Overleden: 3 sept. Johan Frede- rik Scheijbeler, 57 jr., echtgenoot van M. S. Kouwer. 19 sept. Piet Hakkert, 70 jr., wednr. van M. W. de Wit. 26 sept. Jan Dourleijn, 72 jr., echtgenoot van C. T. Fortuin.' Kortgene. Geboren: 3 sept. Izaak, z.v. Geurt Blankenstijn en Lena Boot. 6 sept. Johanna Maatje, d.v. Jo hannes Anthonisse en Janna J. Huige. Johannes Adriaan, z.v. Ja cobus Amperse en Pieternella Saa- man. 15 sept. Pieter, z.v. Jacobus Korteknie en Jozina van Iwaarden Ondertrouwd: 5 sept. Adriaan D. Fortuin, 25 jr. en Cornelia W. Bouterse, 22 jr. 19 sept. Pieter J. Lambrechtse, 23 jr. en Cornelia A. van der Weele, 20 jr. Getrouwd: 3 sept. Jozias J. Du- vekot, 27 jr. te Goes en Pieternella J. J. Bruijnzeel, 23 jr. 17 sept. A- driaan D. Fortuin, 25 jr. en Cor nelia W. Bouterse, 22 jr. 25 sept. Hermanus Doeve, 37 jr. te Voorst en Jannie N. L. Hanse, 28 jr. Overleden: 20 sept. Willemina Korsuize, 86 jr., weduwe van An- thonij Bouterse. 26 sept. Maatje Crucq, 74 jr., weduwe van Corne lis Davidse, te Vlissingen. 28 sept. Martina Wirtz, 79 jr., vrouw van Anthonie Rooze. 30 sept. Pieter Hoogerheide, 80 jr., ongehuwd te Goes. COLLECTEN De Zeeuwse collecte 1958 heeft opgebracht te Wissenkerke 467.70 Kamperland 366. Geersdijk 90.60 Totaal 924.30 Te koop: een in prima staat zijnd met bijbehoren. Julianastraat 1, Wissenkerke. Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1