NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De jeugd kan gaan sparen cA» van der ^Qeót - ^oeó Volg het voorbeeld van duizenden!! nu intekenen bespaart U vier gulden BON ter waarde van vier gulden Loonfroil drijft op fiiizn en luren PlcMivieF heeft DE schoenen No. 2906 Zaterdag 11 oktober 1 958 62e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm en vijfhonderd gulden verdienen GENEESMIDDELEN óók alle homeopathische in originele verpakking j Levertraan Vitamineprodukten ELASTIEKEN KOUSEN bü spataderen en vermoeide benen „VIENNA" i HOORAPPARATEN zónder snoer en batterij Alléénverkoop voor geheel Zeeland! Lange Kerkstraat 42 Telefoon 01100-2468 Verband- en v-erplegings artikelen Hoogtezonnen Instrumenten Ziekenmeubelen Buikbanden Breukbanden Herniak ors etten Steunzolen Bandages Toiletartikelen Parfumerieën Schoonheidsmiddelen Elektrische scheerapparaten, enz. l Het is dan nu zover, de jeugd kan gaan sparen met de weten schap dat haar geld een mooie rente oplevert, dank zij de vrijge vigheid van onze regering. Er is een jeugdspaarwet afgekondigd, speciaal voor jonge Nederlanders tussen 15 en 21 jaar en zij die in militaire dienst zijn en afzwaaien voor hun 24ste jaar. Onze regering heeft aan deze spaarders een premie toegezegd van maar liefst 10 °/o, bóven de normale rente. In principe moe ten zij er voor tekenen dat er min stens zes jaar gespaard zal worden. Zodra zij hun handtekening ge plaatst hebben onder de overeen komst, zijn de volgende regelin gen op hen van toepassing: 1. Ieder jaar moet er tenmin ste 30 gulden gespaard worden. Wie het het ene jaar beter heeft dan wellicht het volgende, kan in dat „betere" jaar ook 60 gulden inleggen, tegelijk voor twee jaar dus. Als het gemiddelde maar 30 gulden per jaar bedraagt. 2. De spaarovereenkomst duurt tenminste 6 jaar en ten hoogste 9 jaar. Houdt de spaar der zich aan deze regeling dan geeft het rijk een premie van 10 °/o Het mag meer zijn. De jeugdige spaarder is niet gebonden aan het genoemde be drag van 30.hij mag ook meer sparen natuurlijk, maar de extra premie geldt slechts voor een spaarbedrag van ten hoogste 200.per jaar. Na 6 jaar kan het gespaarde be drag opgevraagd worden, plus de extra premie. Natuurlijk kan dit ook geschieden na 7 of na 8 jaar, maar de spaarovereenkomst loopt af na 9 jaar. De door het rijk be taalde premie is belastingvrij. Wij schreven hierboven reeds dat „in principe" 6 jaar gespaard zal moe ten worden, dat wil dus zeggen dat er wel uitzonderingen zijn. Zo is het o.m. mogelijk de overeen komst te beëindigen voordat er 6 jaren om zijn, maar wie het niet kan volhouden, krijgt de extra pre mie niet. Een andere uitzondering is het huwelijk. Wie tenminste 3 jaren gespaard heeft en dan wil gaan trouwen, kan zijn gespaarde geld toch terugkrijgen plus de ge kweekte rente plus de extra pre mie van 10 °/o. Dit is een regeling dus die de a.s. jonge bruidsparen ten goede komt. Twee rekensommetjes. Sparen moet iedereen leren en om de jongelui hierin te helpen, heeft de regering deze regeling getroffen. Het is dus zo, dat de jeugd door trouw te sparen, de dank van de regering oogst, die daarvoor een beloning geeft van 10 Geen kleinigheid, als men de volgende rekensommetjes eens aandachtig bestudeert. Als een spaarder elk jaar 200.- (dat is per maand nog geen 17.-) inlegt en in 6 jaar tijds 1200.- spaart, krijgt hij daarop een rente van b.v. 3V-i °/o dat is 122.92, maakt totaal 1322.92. Hierop krijgt hij dan 10 °/o en ontvangt dus 132.29, is in totaal 1455.21. De premie van het rijk wordt namelijk ook gegeven over de ren te. Indien hij nu 9 jaar spaart in plaats van 6 jaar, ziet het reken- Er wordt veel over gesproken dat hét in de Troonrede uitgestip pelde regeringsbeleid voor de naaste toekomst eigenlijk weinig uitzicht biedt. De regering geeft er blijk van een vermoeid college te vormen, zo meent men in brede kringen. Men kan dit alles laten voor wat het is, één ding is zeker: het woning- en huurvraagstuk is weer volop in discussie. Voordat de Sociaal Economi sche Raad een advies kan uitbren gen, weten we eigenlijk al waar we aan toe zijn. De grootste vak bond, het N.V.V. heeft een huur verhoging zonder meer afgewe zen. De K.A.B. wijt de steeds stij gende huurprijzen van nieuwe woningen eigenlijk aan de te hoge prijzen, die de bouwers vragen. Het C.N.V. staat niet zo afkerig tegenover een huurverhoging, maar wil deze koppelen aan een loonstijging. In beginsel heeft de regering bij monde van minister Drees al getracht de gemoederen te sussen door in een nadere ver klaring bekend te maken, dat in derdaad een flinke huurverhoging niet anders tot stand zal kunnen komen dan door haar te koppelen aan een loonsverhoging. Hiermee heeft het kabinet dit vraagstuk voorlopig in de ijskast geplaatst, want in de toelichting op de begroting staat duidelijk te lezen, dat de overheid een be paald economisch evenwicht al leen kan handhaven, wanneer er geen loonsverhoging komt. Op het terrein van de woning- en huurpolitiek wil men voorlopig het hoofd maar in het zand ste ken en doen alsof er niets aan de hand is. Een klachtenlijst. In feite is er van alles aan de hand. Ten eerste daalt het wo- sommetje er als volgt uit. Inge legd 9 x 200.- is 1800.-. Rente 374 °/o hierop is 285.78, samen 2085.78. 10 °/o rijkspremie maakt 208.58, is totaal 2294.36. Ga op weg! Zoals u ziet is 9 jaar sparen voordeliger dan 6 jaar sparen en als het kan om na 6 jaar door te gaan, laat dat dan niet achter wege, het voordeel is beduidend. Sparende jongelui, wij geven u de raad even aan te lopen bij een spaarbank, de boerenleenbank, of het postkantoor. Zet de eerste stap op weg naar rijkdom, want zoals u boven reeds gezien zult hebben, ontvangt u op een gespaard be drag van 1800.maar eventjes ongeveer 500.meer in han den en dat is toch wel de moeite waard. Het voordeel dat u er later van hebt, als u zich nu enige beper kingen oplegt, is dit dubbel en dwars waard. „Wie spaart, ver gaart". (Nadruk verboden). ningen-tekort in een te laag tem po, vooral- in de sector van de volkswoningbouw. Vervolgens wil men de nieuwbouw van woning wethuizen eenvoudig met geleend geld betalen, waarmee men de draaglast van nu naar de toekomst verschuift. Dan is er de kwestie van subsidies op huren, van te be talen premies en andere toeslagen, waarvoor het rijk dit jaar ten minste 380 miljoen ter beschik king moet stellen. Dat zijn de fac toren, die zonder meer als zeker heid moeten worden aanvaard. Daarmee is de klachtenlijst uit de huur- en woningsector echter niet compleet. In een aantal gemeenten staan gereedgekomen nieuwe huizen, zowel in de vrije sector als in de sector woningwetwoningen, leeg of zij worden door bewoners in grote zorg betrokken. De gevraag de huren eisen een zodanig deel van hun inkomen op, dat hun wel vaartspeil in de nieuwe woning enorm daalt. Hierbij kan worden opgemerkt, dat in een tijd van huizenschaarste het langdurig leegstaan van huizen en flats niet mag worden toegestaan. Het is een manifestatie van een sociale misstand, die wrevel oproept. Wij dienen dus de oorzaken van de voortdurend stijgende huren na te gaan. Wat is er waar? Is het waar dat de bouwkosten in verhouding meer gestegen zijn dan de overige kosten van levens onderhoud? Waaraan is dit dan te wijten en kan daartegen niets worden gedaan? Is het juist, dat er een onvoldoend scherp toezicht is op de prijzen op de bouwmarkt? Als deze beschuldiging aan het a- dres van de aannemers juist is, moet er wat aan worden gedaan en zo niet, dan dient zij te wor den herroepen. Het gaat niet aan dat een economische spanning tussen groepen zonder meer wordt afgereageerd op de ruggen van een bepaalde groep, i.e. de aan nemers. Als een huurverhoging niet mogelijk is zonder loonsver hoging, waarom laten de vakbon den dan toe, dat wel een deel van hun leden hoge huren moeten be talen in nieuwe huizen? Hoe is de stelling van hoge bouwprijzen te rijmen met tal van recente uitlatingen over langzaam dalende bouwprijzen? Het lijkt er op, alsof verantwoordelijke instan ties uitlatingen doen al naar ge lang dit in hun kraam te pas komt. Laten wij het gehele huur- en woningvraagstuk liever eens be zien vanuit het oogpunt der be zitsvorming, waaraan de regering zoveel waarde hecht en waarvan het bouwen van eigen huizen zo'n belangrijk onderdeel is. Wat doet de vakbeweging? Het aantal eengezinswoningen daalt met ongekende snelheid. De meerderheid van ons volk koopt voor eigen gebruik liever een een gezinswoning dan een deel van meergezinshuizen. Van die meer- gezinsbouw maakt de flatbouw een belangrijk percentage uit. Men propageert dus de eigen wo ning, maar men bouwt steeds meer huizen voor de verhuur. In 1957 was 51 °/o van de gebouwde woningen eengezinswoningen. Dit percentage bedroeg in 1948 nog 82 De bouwkosten zijn te hoog zegt een deel van de vakbeweging Wij vragen ons af, wat er gedaan wordt om deze kosten te drukken. Heeft de vakbeweging besprekin gen geopend met de ondernemers om door rationalisatie deze kosten te verminderen? Maakt zij propa ganda bij de leden-bouwvakarbei ders om in de bouwsector alle krachten in te spannen? Men zwijgt in alle talen. Er zijn voorts talloze leden van de vakbonden, die in staat zijn zelf een huis te bouwen krachtens de Premiebeschikking Woning bouw 1958. Al naar gelang de bouwprijs van een huis niet meer dan 27.00030.000.— of 33.000.bedraagt, kan men op de bouwprijs een premie ontvan gen tot 4500.en daarbij nog een toeslag tot 35 °/o van die pre mie als men gebruik maakt van erkende bemiddelende organen, krachtens het Besluit Bevordering Eigen Woningbezit. Wat doen nu de vakbonden om hun leden tot het bouwen van eigen woningen te bewegen? Wie geeft er grond? Er zijn er duizenden, die in de papier-warwinkel van ambtelijke voorschriften bij nieuwbouw geen weg weten. Aan goede voorlich ting ter bevordering van de wo ningbouw door particulieren ont breekt alles. Men laat het bouwen over aan de aannemers, waarvan alleen de groteren zo langzamerhand maar meespelen in het bouwconcert, omdat zij bij de nodige instanties de weg weten en bovendien over grond beschikken. Bij duizenden in elke gemeente komt de vraag op hoe het mogelijk is dat grote aannemers wel onafzienbare ter reinen kunnen kopen aan de ran den der gemeenten. Komt een eer zaam burger, die graag een stukje grond wil kopen voor een eigen huis en daarbij de moed heeft om de administratieve rompslomp te doorworstelen, dan haalt men meestal van gemeentewege de schouders op: er is geen grond! Er is blijkbaar alleen grond te krijgen voor een beperkte kring van aannemers of bouwmaat schappijen. Waar ziet u propaganda maken van gemeentewege met bouw grond aan de randen der gemeen te met grote borden, waarop staat „Bouw hier uw eigen huis, de ge meente levert u de grond. Inlich tingen ten stadhuize". Gebrek aan bouwgrond weerhoudt vele enke lingen van bouwplannen. Gebrek aan grond is ook oorzaak dat vele kleine aannemers aan de huizen bouw in veel gemeenten geen werkzaam aandeel hebben. Ondeugdelijke organisatie. Wie van aannemers een huis kant en klaar moet kopen, kan geen invloed meer uitoefenen op de indeling en grootte van het huis en moet maar gissen, of hij daadwerkelijk van de premierege ling profiteert. Daarom is de or ganisatie van de nieuwbouwmarkt ondeugdelijk. Er is een groot aantal vragers van nieuwe huizen. Er is een te beperkt aantal bouwers, die aan de verkoopzij de markt beheersen. Er is een grote uniformiteit in de aangeboden soorten. Dit animeert de aankoop niet en op een derge lijke markt moeten de prijzen wel hoog zijn door gebrek aan vol doende concurrentie. Alleen door het aanbod van nieuwbouw met alle middelen te vergroten en de burgerij zoveel mogelijk hulp te bieden bij het voldoen aan de vraag, kan de af stand tussen huurprijs of kost prijs van nieuwbouw en de huur prijs van oude huizen worden ver minderd. Pas dan zullen de klach ten over te dure nieuwbouw ver stommen en op dit terrein kan nog heel wat stimulerende arbeid worden verzet. Pakt men dit vraagstuk niet aan, dan zal het bestaande loonfront opnieuw in eenstorten. Drs. Mierlo. (Nadruk verboden). NAJAARS PUZZELRIT L.J.G. Hedenmiddag zal de Land bouw Jongeren Gemeenschap Zeeland haar bekende Najaars Puzzelrit houden. Dit jaar leidt deze rit door O.Z. Vlaanderen. Er wordt gestart te 14 uur bij het restaurant van de heer C. Faas in Axel. Vandaar moeten de motorvoertuigen 60 km en de bromfietsen 24 km af leggen naar een (nog) onbekende bestemming. Des avonds is er voor de deel nemers een gezamenlijke maaltijd met een gezellig samenzijn in ho tel „Des Pays Bas" te Terneuzen. Hieraan wordt een tentoonstel ling gekoppeld van een door de streek O.Z. Vlaanderen van de L.J.G. georganiseerde bloem- kweekwedstrijd en fotowedstrijd. In de Ster-Reeks ver schijnen de vier mooiste romans voor oudere meisjes De moeders lezen deze pittige boeken met niet minder gretigheid Als U nu intekent, krijgt U het boeiende eerste deel omgaand thuis ge stuurd en verder Iedere drie maanden zo'n pittige, boeiende, waarde volle meisjesroman! Zojuist verschenen: Jeanette Schoolland: Een jaar gaat gauw voorbij Dec. '58 verschijnt: M. Kapitein: Floortje Maart '59 verschijnt: Jo van Wentveldt: Spikkeltje Juni'59 verschijnt: Nel Verschoor-v.d. Vlis: Springplank Speciale lage intekenprijs Wanneer U onderstaan de bon inzendt, behoeft U slechts f3.90 per deel te betalen. Losse delen f4.90 Vier prachtboeken, die een lust zijn voor het oog, waarin het bruisende le ven en de liefde die daarin zo'n grote rol kan spelen, open en eerlijk worden beschreven Uitgave: G. F. Callenbach N.V. De zeer velen die zich reeds op de Ster-Reeks abonneerden, behoeven zich vanzelfsprekend niet opnieuw op te geven Hiermede abonneer ik mij tegen de speciale abonnee mentsprijs op de Ster-Reeks NAAM STRAATj PLAATS S.v.p. in opön enveloppe met 4 cents postzegel SWs frankeerd opzenden aan* Boekhandel Markusse Wissenkerke Waarom is de nieuwbouw zo duur? (van onze economische medewerker) Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1