NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD i Wie wint de beker i Pion vier heeft DE schoenen De zetels der wethouders een koopactie gevoerd door de Colijnsplaatse middenstand f Gepresenteerd doof /GOESSE SPECIAALZAKEN I I f Onze vroede vaderen verkiezen zichzelf Prachtige stoffen No. 2904 Zaterdag 27 september 1958 62e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.50 per jaar Franco per post 5.25 Advertenties 6 cent per mm VOOR: Elastieken spataderkousen Hoorapparaten Toiletartikelen NAAR: Genees- en Buikbanden, Breukbanden Hoogtezonnen Parfumerieën verbandmiddelen Hernia corsetten Infraphile lampen Schoonheidsmiddelen f 1 Verplegingsartikelen Rechthouders Elektrische Staalwaren \}ÏW ^^^"gOES IEUF00N 2469 Kraampakketten Steunzolen, bandages scheerapparaten Chemische produkten enz. Op verzoek bezoek aan huis door geheel Zeeland! Gevestigd sinds 1922 Iedere vaderlander, die mee leeft met het wel en wee van zijn land zal weten dat in een gemeen te het hoogste gezag wordt uitge oefend door de gemeenteraad, een college van burgers, gekozen door de burgers, met aan het hoofd de burgervader, die door de Kroon wordt benoemd. Het zal evenzeer bekend zijn dat het dagelijks bestuur van de gemeente wordt uitgeoefend door het college van burgemeester en wethouders en niet door de ge meenteraad. Zouden de vroede vaderen zelf willen besturen, dan zou er meer dan eens van bestuur niets terechtkomen, maar vooral zouden de gekozen raadsleden da gelijks in vergadering bijeen moe ten zijn, waardoor het velen niet mogelijk zou zijn het lidmaat schap van de raad te aanvaarden. Reeds nu maken de vele werk zaamheden aan het lidmaatschap van de gemeenteraad verbonden, het aan bekwame druk-bezette mensen onmogelijk in die raad zitting te nemen. Men lette maar eens op de vele rapporten, die o- ver allerlei problemen verschij nen. In grotere gemeenten heeft men daarom de commissies, die een zekere werkverdeling moge lijk maken. Gezien de toenemende inge wikkeldheid van de maatschap pelijke problemen neemt het col lege van b. en w. in de gemeen ten een steeds belangrijker plaats in. Bij de gemeentewet is be paald dat de raad een aantal be voegdheden aan het college van b. en w. kan delegeren. Voorts worden alle werkzaamheden ver bonden aan het uitvoeren van door hogere organen dan de ge meente vastgestelde regels, voor zover de medewerking van de raad niet is vereist, door het col lege van b. en w. geregeld. In de praktijk komt het er op neer, dat b. en w. in een gemeente verant woordelijk zijn voor een goede gang van zaken in de gemeente huishouding. Dit impliceert dat de raad bij de keuze van de wethouders goed op zijn tellen moet passen. Al is de macht van de gemeente in het bestuur van de gemeenschap e- norm gekort, men vergete niet dat het college van b. en w. stellig niet minder verantwoordelijkheid draagt dan voorheen. Want de centrale overheid heeft op steeds meer terreinen de leiding in han den genomen en de uitvoering daarvan geschiedt door de ge meenten, in de praktijk dus door de wethouders. De beloning. De wethouders krijgen voor hun werkzaamheden een vergoeding, die in grotere plaatsen gelijk te stellen is met een salaris, omdat de wethouders, willen zij hun taak enigszins naar behoren vervullen, daar al hun tijd en kracht aan moeten geven. Die „vergoeding" is een eerste struikelblok voor vele zeer be kwame burgers om als wethou der te gaan optreden. Want niet zelden moet een gewenst wethou der, die ten volle voor zijn taak berekend zou zijn, voor de eer bedanken omdat hij elders een veel hoger inkomen geniet. Nu zou het onzin zijn wanneer men pogingen ging ondernemen om de wethouders-„vergoedin- gen" boven het peil van een nor maal vergelijkbaar inkomensni veau te verheffen, want dan zou het hek van de dam zijn. Echter, men moest de vergoeding voor grotere gemeenten maar nuchter redenerend omzetten in salaris en er voor zorgen dat het ongunstig woensdag 8 oktober 7.30 uur n.m. in „De Stadswijnkelder" Kortgene Plaatsbewijzen a 1. verkrijgbaar bij Drukkerij Markusse, Wissenkerke en aan de zaal BERCO, POLEY, MAISON VAN WESTEN. RIAL, LIBERTY, EVERSDIJK-SCHRIJVER, PARAPLUIEHUIS verschil met de salariëring in het bedrijfsleven niet te groot werd, dan zouden er al veel meer be kwame krachten voor dit ambt gevonden kunnen worden. In be paalde gemeenten moet men zich helaas tevreden stellen met twee derangs figuren. Schadelijke koehandel. Niet alleen het salaris speelt echter een rol bij het aanvaarden of verwerpen van een wethouders- post, dat is ook nu weer gebleken bij het kiezen van de nieuwe wet houders, dat telkens na de ge meenteraadsverkiezingen op de eerste dinsdag van september plaats heeft. Een niet gering aan tal burgers, dat geladen is met verantwoordelijkheidsgevoel, wei- 'gert de zetel om de te ver gaande politieke complotten, die aan de keuze voorafgaan. De fracties ma ken van tevoren uit wie op een bepaalde zetel komt. Er wordt achter de schennen een koehan del gedreven, die om verschillende redenen het belang van de ge meente en via de gemeente de volksgemeenschap schaadt. Het eerste gevaar van die koe handel ligt geheel in de politieke sfeer. Men let er niet op of een bepaalde figuur iets weet van de zaken, die hij behartigen moet, maar men oordeelt er over of hij politiek aanvaardbaar is. Een fractie met een meerderheid in de raad, die overtuigd is van de on bekwaamheid van eigen candi- daat in vergelijking met de can- didaat van een minderheid, kiest de onbekwame zonder blikken of blozen. De raadsleden, die kiezen, we ten evenals wij dat een wethouder niet geroepen wordt om een po litiek partijprogram te dienen, maar het algemeen belang. Een man met verantwoordelijkheid zal dat steeds doen, ook al is hij uit politieke motieven gekdzen, maar niet zelden ook komen er langs deze weg vaktechnisch volkomen waardeloze figuren aan het be wind. Zolang dit gebeurt en mo gelijk is zal een werkelijk be kwaam man zich nimmer willen blameren door „gewipt" te wor den om politieke redenen, die hij tevoren niet kan of wil doorzien. Ziehier een belangrijke oorzaak waardoor velen zich verre hou den van het wethoudersambt. Sijmen betaalt. Verder doorgeredeneerd mag men zich afvragen in hoeverre ve le gemeentehuishoudingen ook door dit politieke spel in een de plorabele toestand zijn geraakt. Uiteindelijk worden dit politieke spel en de gevolgen daarvan door de burgerij betaald. Men staat daar zelden bij stil. Er is meer onaangenaams ge beurd bij de jongste wethouders verkiezingen. In een aantal ge meenten was er in de verdeling der raadszetels een nogal aanzien lijke verschuiving opgetreden, die voor vele politieke wethouders ontslag betekende, omdat de win naars der verkiezing hun aandeel in de wethoudersbuit kwamen op eisen. In verscheidene gemeenten is het voorgekomen dat men een pieuwe wethouderszetel aan de bestaande toevoegde teneinde aan dè verlangens der politieke win naars tegemoet te komen. Niet de vraag besliste of er voor de werk zaamheden een wethouder bij moest komen, maar de politieke verhouding in de raad door de bezetting der wethoudersplaatsen voldoende werd weergegeven. Een dergelijke gang van zaken wijst op politieke verwording. Men zoekt dan niet meer naar het belang van de gemeenschap waar toe men behoort, men goochelt om het verkrijgen van politieke in vloed en men laat de gemeenschap daarvoor het salaris betalen in een tijd waarin beperking van uitga ven tot de grootste noodzakelijk heden mag worden gerekend. Democratie in stukken. Ook de gedragslijn in omge keerde richting moet scherp wor den afgekeurd. Om een bepaald politiek evenwicht in het college van b. en w. te bewaren is men er soms toe gekomen een bepaal de wethoudersplaats niet meer te vervullen. Van tweeën één, of men heeft in het verleden een wethou der teveel gehad (om politieke re denen) of men heeft er voor de toekomst een te weinig. Het laat ste is funest voor de gemeente huishouding in de toekomst, het eerste heeft de gemeente in het verleden onnodig geld gekost. Een dergelijke gang van zaken is be schamend voor de wijze waarop wij in Nederland de democratie beleven. In vele plaatsen is de verkiezing van wethouders verworden tot een anti-reclame voor ons demo cratisch staatsbestel. De animo om met belangstelling en vol verant woordelijkheidsgevoel deel te ne men aan verkiezingen, wordt er niet door bevorderd. Als onze vroede vaderen er al toe komen om bij verkiezingen al leen op zichzelf te stemmen, dan breken zij daarmee een democra tie in duizend stukken. Dan komt men tot toestanden als in Frank rijk. En wij hebben niet eens een De Gaulle om ons er uit te red den. Drs. Hermes. (Nadruk verboden). FILMNIEUWS Hotel „De Korenbeurs" te Kort gene brengt hedenavond Heinz Rühmann als Piloot Quax in het grote lachsucces „Piloot Quax in Afrika". Als vlieginstructeur is Quax verbonden aan een vlieg- school en is er vast van overtuigd, dat vliegen en vrouwen niet sa mengaan. Uiteindelijk blijkt, dat hij tijdens de „Afrikavlucht" de vrouwtjes niet missen kan en de „discipline" krijgt een flinke knauw, als Quax tedere gevoelens gaat opvatten voor een der vrou welijke vliegers en al uw lach spieren krijgen een beurt met de lotgevallen tijdens een noodlan ding in Afrika's wildernis. en niet eens zo duur vindt u bij SLABBEKOORN, KORTGENE Onder dit motto wordt gedurende de week van 29 september tot en met 4 oktober a.s. Voor elke bestede gulden wordt een bon verstrekt, die u kans geeft op één van de 29 waardebonnen, die verborgen zitten in de uitgestalde bekers. Deze bekers worden op woensdagavond 1 oktober te 7.30 uur door onze middenstands-fee persoonlijk bij de deelnemende winkeliers bezorgd, met medewerking van de beide muziekgezelschappen De waarde van deze bonnen varieert van 5.tot f 50. De trekking zal plaats vinden op zaterdagavond 4 oktober te c.a. 8.30 uur, door de middenstands-fee in hotel „De Patrijs" Gedurende deze week zijn de winkels geopend op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag tot 8 uur nam., op woensdag tot 9 uur nam. en op zaterdag tot 6 uur nam" Middenstandsvereniging „Colijnsplaat" l X t I V J i i Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1