m BROMFIETSEN VAN DAMME - WISSENKERKE Komt u even op de koffie? Ook uw wil: FOCUS BRIL Vergadering wlnter-tarwestro 2 gebruikte jongensrijwielen cz&r&beUci heeft kunnen constateren, dat sommigen niet verder kijken dan hun eigen grenzen. De bestedings beperking heeft wel een streep door velerlei plannen getrokken, maar toch zullen we moeten stre ven naar een schoolverbetering te Kats en een woningbouw te Co- li jnsplaat. We leven hier op de grens van twee werelden, maar toch behoeft de Noordbevelander zich niet achter te gevoelen bij de bewoners van de steden. Nu de Delta-werken steeds grotere vor men hebben aangenomen, staan er grote veranderingen voor onze gemeente en ons eiland voor de deur. We zullen voor ontzaglijke problemen komen te staan, mede in verband met de recreatieplan nen, maar we kunnen de klok daarvoor niet terugzetten en doe daarop een beroep op allen om te- samen de belangen der gemeente te helpen bevorderen. Hierna kwam aan de orde de verkiezing van een wethouder, waarvoor uitgebracht werden 11 stemmen en waarvan het lid P. J. Bom, P.v.d.A., 8 stemmen ver kreeg, het lid M. K. Verburg, V.V.D., 1 stem, mevr. Janssen, V.V.D., 1 stem en het lid Contant, A.R., 1 stem. Op de vraag van de voorzitter of hij zijn benoeming aannam, antwoordde Bom beves tigend, tevens de leden dankend voor hun medewerking. Hij sprak de wens uit, dat zijn ervaring uit de vorige periode, weinig zal mo gen afwijken van die met de nieu we raad en riep daartoe aller me dewerking in. Bij de verkiezing van een twee de wethouder verkreeg het lid J. Breure, S.G.P., 10 stemmen, ter wijl op mevrouw Janssen 1 stem werd uitgebracht. Ook het lid Breure antwoordde bevestigend op des voorzitters vraag. Hij zeide, niet zonder schroom deze benoeming te aan vaarden, een benoeming, die uit de nood der omstandigheden was geboren. Hij wilde daarom de raad verzoeken enige clementie met hem te willen hebben. Het is iets nieuws een S.G.P.-er in het col lege van b. en w. van Kortgene te hebben, zo zeide hij, en daar om stelde hij zich voor dat er wel eens tegenstrijdige gedachten naar voren zullen komen. De verschil lende meningen behoeven volgens hem een prettige samenwerking niet in de weg te staan. Tot slot wees Breure er op, dat men bij het beëdigen, slechts enige ogen blikken geleden, Gods naam had aangeroepen en dat men daarop in het vervolg Gods naam hoog zal mogen houden opdat Zijn ze gen op ons werk zal kunnen rus ten. Hij sprak de hoop uit in een nuttige en aangename zittingspe riode. De voorzitter feliciteerde de beide wethouders met hun benoe ming en zeide voor het vervolg een andere regeling te hebben ge troffen; hij zal de wethouders voortaan ook in de besprekingen betrekken. Nu was het altijd zo, dat wanneer een raadsvergadering 3V2 uur duurde, de voorzitter daarvan zeker 3 uur aan het woord was. In den vervolge zul len de wethouders meer verant woording moeten nemen en zal er meer gemeenschappelijk gewerkt dienen te worden. De notulen van de vorige ver gadering werden hierop onveran derd vastgesteld, waarna een 3-tal ingekomen stukken voor kennis geving werden aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat per 1 september 1958 werd be noemd mevrouw Kampman tot tijdelijk onderwijzeres aan de o- penbare lagere school te Colijns- plaat. Met algemene stemmen werd per 1 september j.l. benoemd tot onderwijzer in vaste dienst aan de openbare lagere school te Colijns plaat de heer L. Goulooze, thans onderwijzer in tijdelijke dienst aan die school. Op voorstel van b. en w. werd afwijzend beschikt op een subsi dieverzoek van het Zeeuwse Con sultatiebureau voor Alcoholisme te Middelburg. Bij de behandeling van dit verzoek om f 65.sub sidie per jaar, merkte het lid Sa- lomé op, dat men bij een mogelij ke verschuiving op de subsidielijst misschien dit bureau toch nog zou kunnen subsidiëren, waarop de voorzitter antwoordde, dat hem uit de toegezonden begroting bleek, dat aan salaris voor drie ambtenaren en aan reis- en ver blijfkosten voor enkelen f 20.000.- was uitgegeven. Salomé vond dit moeilijk te beoordelen en vond het nuttig daarnaar een onderzoek in te stellen, te meer waar het rijk dit bureau met f 30.000.steunt. Het lid Verburg merkte op, dat, wanneer hier veel gevallen van al coholisme zijn, de subsidie zeker op zijn plaats was, is dit niet het geval, dan ging hij accoord met het voorstel van b. en w. De voor zitter beloofde, dat men aan de hand van een lijst de verschillen de subsidies nader zal kunnen be kijken. Z.h.s. werd hierna een wijziging in de begroting 1957 en een wij ziging in de begroting 1958 van de Gem. Instelling voor Maat schappelijk Hulpbeoon keurd. Voor 1958 wordt door Maatschappelijk Hulpbetoon een bedrag gevraagd van f 46.000. terwijl op de primaire begroting f 40.000.was uitgetrokken. Enige administratieve wijzigin gen in de begrotingen 1957 en 1958 van de gewone en kapitaal- dienst werden eveneens z.h.s. goedgekeurd. Bij de aanvang van de rond vraag vroeg de voorzitter, en spe ciaal aan de nieuwe leden, of de leden hun wensen en verlangens voor een rondvraag voortaan schriftelijk wilden indienen, daar zij anders kans lopen dat hun vra gen onvoorbereid en met een Jan tje van Leiden worden afgedaan. Losliggende tegels, kromme licht masten, stinkende rioolputen zijn de vuilnisbelt van een rondvraag. Wilt ge een gedegen antwoord op uw vragen, dient ze dan tevoren ter secretarie in. Op een vraag van het lid Con tant antwoordde de voorzitter dat bedoelde verveloze gemeentewo ningen te Colijnsplaat vóór de winter in de grondverf zullen staan, reeds twee maanden gele den is schilder Lansen daartoe opdracht gegeven. Ook bracht Contant de overlast van het vele hemelwater bij de laatste zeven woningen te Colijnsplaat onder de aandacht, waarop het lid Welle- man inhaakte met de woningen in de Westkruisstraat. De voor zitter beloofde aandacht aan die afwateringen te zullen schenken, maar voor een regenval van 40 tot 50 mm is zelfs in de grote ste den nog geen afdoende oplossing gevonden. Hierna gaf het lid Klaassen, C.H., een beschouwing over de verkiezing van de wethouders, welke wij hieronder in haar ge heel laten volgen. Mijnheer de voorzitter, mevrouw en mijne heren, Gaarne wil ik een korte be schouwing geven bij de verkiezing van wethouders. Het politieke spel is weer uit gespeeld, de P.v.d.A. kan zich o- vernieuw gelukkig prijzen, zij heeft de primeur weer glansrijk gewonnen met een bezetting in b. en w. van 662/» waar ze rechtens toch maar ruim 45 °/o toekomen. Bovendien is zij nog bijzonder geslaagd een speelpopje aan te wijzen bij een andere groep Of ik persoonlijk deze samen- stelling kan waarderen? Neen, neen en nog eens neen. Ie. De manier waarop dit spel is gespeeld, is zeer laakbaar en getuigt van geheel geen naasten liefde. Paulus heeft dit in de grij ze oudheid wel anders gezien en ik meen toch wel, dat die woor den zijn volle betekenis nog niet hebben verloren, als hij zegt: zo achtte de één de andere uitnemen- der dan zichzelf. 2e. Geeft dit college mij weinig vertrouwen voor de toekomst, daar er practisch geen verandering is gekomen, het blijft twee tegen één. Samenwerking is op onze vergaderingen een veel gebruikt woord, wat hoogst zelden in ver vulling komt. Wat zal het nu wor den? De meest denkbaar verschil lende beginselen zullen nu in b. en w. aan elkaar worden afgewo gen. De uitkomst is bedrijfszeker, de schaal zal niet vaak naar de (zware) kant overslaan. 3e. Een veel eerlijker en econo misch betere bezetting zou zijn geweest, de burgemeester, die of ficieel lid is van de Partij van de Arbeid en als voorzitter van b. en w. volledig stemrecht heeft, een V.V.D.-er en één uit de recht se groep, zo kwamen alle drie groepen beter aan hun recht. Dit is ware democratie. Door blok vorming had dit gelukt. Het meest merkwaardige is echter ge weest, dat ik niet de eerste ben geweest, die deze mogelijkheid heeft gezien, maar juist onze nieu we wethouder. Omdat blokvorming niet moge lijk schijnt te zijn in de rechtse groepering, is dit winst geweest voor de P.v.d.A., omdat zij nog andere satelieten aan zich kon trekken. Tenslotte: de ervaring uit het verleden heeft bewezen, dat het beleid van b. en w. een financieel duur beleid is geweest, met te ho ge initiatieven voor onze kleine gemeenschap. De investeringen moeten toch eindelijk eens aan gepast worden aan de draagkracht van de gemeente. Ik dank u. De voorzitter antwoordde hier op, dat b. en w., de politiek al tijd buiten beschouwing houden de, altijd op de meest aangename en christelijke wijze hebben sa mengewerkt. Dat er op een dure wijze is geregeerd, kan best waar zijn, maar daar hebben we ten slotte dan ook wat door bereikt. Wat de wethoudersverkiezing be treft, de voorzitter zat bij de aan vang van deze vergadering alleen aan de tafel zonder wat van de verkiezing te weten. Hij tart een ieder, te bewijzen dat elk lid niet aan zijn trek is gekomen. In het nieuwe college zal dit eveneens geschieden. Al is wethouder Breu re anders van inzicht, toch zal hij evengoed zijn mening naar voren kunnen brengen. Het lid Welleman zeide, dat er een eerlijk spel gespeeld is, waar bij geen persoonlijke belangen een rol hadden, maar enkel en al leen het belang van de gemeente de doorslag heeft gegeven. Het gebeurde is dan ook na rijpe o- verweging geschied. Tenslotte vroeg het lid Verburg naar een afschrift van de begro tingen. Als nieuw lid moet hij nu wijzigingen helpen goedkeuren, terwijl hij geen begroting ter in zage heeft. De voorzitter zeide, dat hij aan de drie afgetreden le den hun begrotingsafschrift terug zal vragen, de drie nieuwe leden hebben dan meteen ook een be groting ter inzage. Met enkele woorden sloot hij daarop deze eerste zitting van de nieuwe raad. GESLAAGD Te Woensdrecht slaagde voor het brevet straaljagerpiloot de 2e luitenant L. J. Wisse te Kamper land. BURGERLIJKE STAND Wissenkerke Geboren: 4 aug. Met je Wille- mina, d.v. A. Hakkert en M. G. de Neef. Elisabeth Janna, d.v. J. Balkenende en E. J. Brouwer. 10 aug. Olivier David, z.v. A. C. Scherp en J. M. Koppenjan. 27 aug. Jan, z.v. J. Verburg en P. Karreman. Ondertrouwd: 8 aug. J. M. Ver burg, 28 jr. en N. A. Steur, 21 jr. 13 aug. D. van der Welle, 56 jr. te Zierikzee en A. P. J. Priester, 56 jr. 30 aug. A. Vleugel, 52 jr. te Wemeldinge en M. L. Reijnhoudt, 50 jr. Getrouwd: 21 aug. J. M. Ver burg, 28 jr. en N. A. Steur, 21 jr. 27 aug. P. G. M. van Meel, 24 jr. te Wouw en T. G. Westerweele, 25 jr. 28 aug. D. van der Welle, 56 jr. te Zierikzee en A. P. J. Pries ter, 56 jr. Overleden: 22 aug. H. W. Pias- se, 65 jr., echtgenote van A. J. Burgerhof. 24 aug. C. A. Kramer, 66 jr., echtgenoot van K. Verhulst. 25 aug. P. Dieleman, 90 jr., wedn. van M. C. Koster. 31 aug. P. Vo gelaar, 88 jr., echtgenoot van W. Timmer te Spijkenisse. 3 beroemde merken van succes - 8 verschillende modellen Vraagt inlichtingen en proefrit bij prijzen vanaf f 359.50 Kortgene Geboren: 5 aug. te Goes, Jaco- ba Adriana, d.v. Pieter M. van der Weele en Adriana G. Nieu- wenhuijse. 7 aug. Jan Jacobus, z. v. Leendert J. de Looff en Anna J. Boot. 11 aug. Hendrik Adriaan, z.v. Marinus Kramer en Johanna W. Wolse. 18 aug te Goes, Catha- rina Hendrika, d.v. Marinus A. van der Weele en Jacoba J. van Koeveringe. 19 aug. Pieternella Domina, d.v. Arthur H. Zuijdweg en Sara P. de Fouw. 23 aug. Elke Christine, d.v. Jan Karman en Grietje van Gilst. 28 aug. Anne- marie, d.v. Marinus Meesen en Jannie M. Feijtel. 28 aug. Marian ne, d.v. Marinus Meesen en Jan nie M. Feijtel. 29 aug. Christina Stoffelina, d.v. Willem van Sluijs en Maatje H. Westerweele. Ondertrouwd: 14 aug. Jozias J. Duvekot, 27 jr. te Goes en Pieter nella J. J. Bruijnzeel, 23 jr. 23 aug. Hermanus Doeve, 37 jr. te Voorst en Jannie N. L. Hansc, 28 jr- Getrouwd: 6 aug. Cornelis P. Huissoon, 24 jr. en Jasperina G. Koster, 19 jr. 20 aug. Pieter J. Ver- hoeff, 27 jr. te Amsterdam en En- gelina T. Schot, 25 jr. Overleden: 12 aug. Johannis de Looff, 83 jr., man van Janna Flip- se. 17 aug. Jannetje J. Steendam, 66 jr., vrouw van Johannis C. Ko- le. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Janssen en dokter Bruynzeel Enkele wetenswaardigheden over ons aller „bakkie leut" Coffeïne is de werkzame stof Het meest bekende bestanddeel van de gebrande koffieboon is de coffeïne. Een sterke kop koffie le vert ongeveer honderd milligram van deze stof. Coffeïne verwijdt de bloedvaten en hersenen en nieren worden na koffiegebruik rijkelijker met bloed doorstroomd. De prestaties van het hart wor den door coffeïne vergroot: het bloed gaat sneller stromen, het aantal polsslagen per tijdseenheid neemt toe. De spieren van de darm wor den door deze merkwaardige stof geprikkeld en ook de andere spie ren ondergaan zulk een toniseren- de werking. Tenslotte stimuleert coffeïne ook de afscheiding van maagsap en het verhoogt de prikkelbaar heid van de zenuwcellen. Hierdoor wordt het begrijpe lijk waarom na een flinke kop kof fie vermoeidheid spoedig plaats maakt voor een fris en fit gevoel. Zelfs op het einde van de dag kost de denkarbeid na koffiege bruik minder moeite. Ook de fan tasie is na het drinken van koffie levendiger dan anders. Arsenicum en strychine. Tegelijk is hier echter ook mee verklaard, waarom patiënten met maag- en darmziekten of met stoornissen van de galwegen kof fie vaak minder goed verdragen. Sommigen vertellen dat zij er krampen van krijgen, anderen de len mee, dat zij na koffiegebruik dadelijk last hebben van „het zuur". De vraag of coffeïne schadelijk voor ons lichaam is, is al oud. Een kort en duidelijk antwoord is daar echter moeilijk op te geven, want het „goed" en „slecht" voor onze gezondheid is immers zeer be trekkelijk. Een vloeistof als schoon water kan onder bepaalde omstandighe den of in abnormaal grote hoe veelheden schadelijk werken. Stoffen als arsenicum en stry chine, die als zeer zware vergiften te boek staan, kunnen in kleine hoeveelheden toegediend, waarde volle geneesmiddelen zijn bij zwaktetoestanden. Kalmerende invloed. Zo kan men over de schadelijk heid of de onschadelijkheid van koffie gemakkelijk langs elkander heenpratei) en over deze stof doet men dat dan ook al sedert het jaar 1600. De discussie over de invloed van het koffiedrinken op onze gezonheid is nog steeds niet ge sloten. Ondanks talrijke waarschuwin gen en ondanks de vele bezwaren is het koffiegebruik, vooral in west-Europa, voortdurend toege nomen. Mensen die geen koffie gewend zijn kunnen na het gebruik van dit genotmiddel een gevoel van grote onrust krijgen. Het zweet breekt hen uit en niet zelden krij gen zij ernstige hartkloppingen. Bij de regelmatige koffiegebrui- kers is het effect heel anders. Zij voelen zich na koffiedrinken li chamelijk en geestelijk tot meer in staat en zij zijn dat ook wer kelijk. Op hen heeft koffie vreemd genoeg juist een kalmerende wer king. Geen onmatigheid. Waar de geleerden het langza merhand wel over eens geworden zijn is, dat het gebruik van koffie door jonge kinderen moet wor den afgekeurd. Door overmatig koffiegebruik kunnen ook volwassenen hun li chaam wel schade toebrengen, maar dat ligt dan niet zozeer aan de koffie, als wel aan die onma tigheid, die voor onze gezondheid altijd funest is. Dr. Alfréda Briedé. (Nadruk verboden). U kunt niet alles weten Aardbeienvlekken verwijdert men met een boraxoplossing. Een mottenverdelgingsmiddel houdt haar beschermende kracht, zolang het bepoederde weefsel niet wordt geklopt, gewassen enz. Komkommers kan men tamelijk lang bewaren, indien men deze in koud water zet, met de kop naar beneden, zodat tweederde boven water uitsteekt. Het water dage lijks verversen. Een paraplu kan men waterdicht maken door haar te wassen met een spons, gedrenkt in een oplos sing van 3 eetlepels aluin op 1 li ter water. De paraplu open laten drogen. Badpakken, die in zee gebruikt zijn, moeten eerst goed gespoeld worden in schoon water, alvorens ze in sop te wassen, aangezien het zout het sop neerslaat. Nieuwe emaillepannen moet men voor het gebruik even uitkoken en daarna laten afkoelen in het wa ter. Het emaille wordt er veel sterker door. (Nadruk verboden). PREDIKBEURTEN N.H. Kerk Wissenkerke Zondag a.s. Voorm. de heer Kraak en nam. ds. Koole. N.H. Kerk Geersdijk Zondag a.s. Voorm. ds. Koo le en nam. de heer Kraak. Met grote blijdschap ge ven wij u kennis van de ge boorte van ons dochtertje en zusje Christina Stoffelina (Christa) W. van Sluijs M. H. van Sluijs - Westerweele. Lientje. Kortgene, 29 augustus 1958. Ooststraat 30. Getrouwd: J. J. Duvekot Goes Kats P. J. J. Bruynzeel 3 september 1958 Toekomstig aders: Frankenstraat 86, 's-Gravenhage Heden overleed, tot onze grote droefheid, onze geliefde man, va der, behuwd- en groot vader Johan Frederik Scheybeler, op de leeftijd van 57 jaar. Namens de familie, M. S. Kouwer. Kinderen, behuwd- en kleinkind. Wissenkerke, 3 september 1958. De begrafenis zal plaats hebben heden middag 6 sept. te 2 uur. Met leedwezen ge ven wij kennis van het overlijden van onze ge trouwe knecht F. Scheybeler. Zijn trouw en toewij ding zal ons altijd in herinnering blijven. J. C. van Maldegem. Wissenkerke, 3 september 1958. Voor de vele bewijzen van deelneming tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn man, zeg ik allen mijn vrien delijke dank. Wed. K. Kramer - Verhulst. Wissenkerke, sept. 1958. Het bestuur van de afde ling Noord-Beveland van het Ned. Roode Kruis maakt bekend dat de collecte heeft opgebracht te Colijnsplaat f 258.10 Wissenkerke f 225.50 Kortgene f 375.75 Kamperland f 263.45 Geersdijk f 191. Kats f 83.50 Totaal f 1397.30 Aan hen, die hiervoor ga ven, hartelijk dank. Namens het bestuur, Dr. Maas, voorzitter. Dr. Bruynzeel, vice-voorzitter. Ds. Van Aller, secretaris. M. Verburg, penningmeester. GOES, Opril Grote Markt van de Ziekenhuisverpleging Zuid- en Noord-Beveland afd. Kamperland te houden op dinsdag 9 sept. 1958 's avonds te 7.30 uur in het gemeentegebouw. Bespreking agenda Goes met wat verder ter tafel komt. Komt allen. Het bestuur. Te koop: combine-gebonden, geschikt om aardappelen te dekken, aan billijke prijs. C. KOLE, Colijnsplaat, tele foon 328. Te koop: VAN DAMME Wissenkerke Voor rolfilms ontwikkelen en afdrukken Boekhandel Markusse, Wissenkerke OOSTERSE PARFUM Eén druppel gebruiken, dagen lekker ruiken f 0.95, f 1.50, f 1.95 Verkrijgbaar bij kapsalons A. KORTEKNIE, KATS J. M. POLDERMAN, WISSENKERKE

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 2