NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1 Plouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Wissenkerke I A. C. van der Rest waarheen naar iV. V. Agro Chemie Arnhem Raadsvergadering Kortgene No. 2901 Zaterdag 6 september 1958 62e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post 5.25 Advertenties 6 cent per mm Met een kort welkomstwoord opende burgemeester J. van Halst dinsdagmiddag 2 september de eerste vergadering van de nieuwe raad in haar huidige samenstelling Alle leden waren aanwezig. Na voorlezing van het gebed werd tot beëdiging van de raads leden overgegaan, waarna de bur gemeester de raad als volgt toe sprak: Mijne heren, Voor deze zittingsperiode heeft u, heren raadsleden, zo-even de eden afgelegd en ik vertrouw dat u aan deze eed getrouw uw werk zaamheden als gemeenteraadslid zult aanvangen en zoveel in uw vermogen is de gemeentebelangen dienen. Twee heren van de oude raad komen niet terug en wel de heren Hoveijn en De Nooijer. Hiervoor in de plaats krijgen zitting de he ren Koole en Stokman. Ik wil de ze heren hartelijk geluk wensen met hun benoeming en ik ver trouw dat ze met toewijding hun beste krachten zullen geven aan het werk dat hun wacht in het be lang van de gemeente. Ook de heren raadsleden die werden herbenoemd hartelijk ge luk gewenst. U allen weet, wat het raadslidschap betekent. Ik hoop van harte dat onze samenwerking in de nieuwe raad weer even goed mag zijn als voorheen. Deze nieuwe zittingsperiode zal ons ongetwijfeld voor veel en moeilijke problemen stellen, doch ik vertrouw op uw aller steun te mogen rekenen, zoals voorheen. Wij kunnen niet in de toekomst zien en dit is maar goed ook, doch wel weten we, dat we aan de vooravond staan van grote veran deringen, ook voor onze gemeen te. Wat al deze veranderingen ons zullen brengen, kunnen we nog niet precies zeggen, in alle geval len zal er op allerlei gebied een beroep worden gedaan op de ge meente. Wij willen echter niet achter blijven en zoveel als in ons ver mogen is ook bij de afsluiting van de zeegaten en wat hier nog meer aan vast zit trachten ook in deze de belangen van de ge meente te behartigen. De problemen in en om ons re creatiegebied zijn nog niet geheel opgelost, doch er wordt steeds o- ver vergaderd en gesproken en er is gegronde hoop dat dit in korte tijd nu tot klaarheid zal komen. Mijne heren, geve God ons de kracht en wijsheid om onze werk zaamheden te doen in het belang van de gemeente. De heer C. J. de Smit, als oud ste raadslid, dankte de voorzitter voor diens woorden, waarbij hij speciaal inhaakte op de laatste zinsnede van diens rede. De notulen van de vorige ver gadering werden onveranderd vastgesteld, waarna een aantal in gekomen stukken voor kennisge ving werden aangenomen. Naar aanleiding van de rapporten van de schooltandarts, vroeg het lid Westerweele of die gunstig wa ren, waarop de voorzitter ant woordde, dat hij er als totaalbeeld niets uit kon opmaken. Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van twee wethouders. In eerste instantie werd gestemd voor een wethouder uit Kamper land, waarbij het lid G. P. Leen- dertse 10 stemmen op zich ver enigde en het lid J. Marcusse één. Voor wat een wethouder voor Wissenkerke betrof, hiervoor wer den 6 stemmen uitgebracht op het lid R. J. Scheele, 3 op het lid J. H. Zuijdweg en 2 op het lid P. G. A. de Lange. De heren Leen- dertse en Scheele namen beiden hun benoeming aan. Genees- en versterkingsmiddelen c ca c e In de zaak Lange Kerkstraat 42 Goes slaagt u voor alles wat nodig is voor lichaams - "en gezondheidsverzorging 03 c O- ft) 3 8- a 03 c O- ft} 3 Hoorapparaten Elastieken kousen De voorzitter feliciteerde hier na liet lid Scheele met diens be noeming en wees er op, dat van een wethouder meer gevraagd wordt, dan men algemeen ver wacht. Dit komt tot uiting wan neer men eenmaal in het kamertje zit en met allerlei problemen ge confronteerd wordt. Men staat aan veel critiek bloot, zelfs soms uit de raad. De-voorzitter hoopt op een even goede samenwerking als voorheen, want het oude col lege vormde een hecht team. Van harte hoopt hij dat het zo mag blijven. Ook het lid Leendertse feliciteerde hij. Hem kende hij reeds. Zijn wilde haren zijn er al een beetje uit en hij weet wat hij aan hem heeft. De ontsmetting van POOTAARDAPPELEN met ARETAN is de beste bestrijding van Rhizoctonia solani (lakschurit) en zilverschurft Een gezond aardappelgewas en een hogere op brengst zijn het resultaat van de ontsmetting met ARETAN Hierna feliciteerde het lid De Smit beide benoemde wethouders en hoopte hij, dat zij tot heil van de gemeente werkzaam mogen zijn. Vervolgens richtte de voorzitter zich tot de scheidende wethou der, de heer Zuijdweg. Spijt is er in de eerste plaats, dat deze vertrekt. In zijn hart is iets, dat jammert. Steeds was Zuijdweg een goed en oprecht lid. In heel zijn zittingsperiode is er geen en kele beslissing geweest, die niet eensgezind werd genomen. Hij dankte hem hartelijk voor het werk door hem verzet. Zuijdweg gaat wel uit het college, maar niet uit de raad. Hij hoopte dan ook, dat deze nog vele jaren zijn ad viezen, op eigen en nuchtere wij ze gegeven, in de raad mag laten klinken. De heer Zuijdweg dankt hierna de voorzitter voor diens woorden. Persoonlijk is hij zich bewust naar beste vermogen de belangen van de gemeente op de voorgrond te hebben gesteld. Van tevoren heeft hij aangevoeld het college te moe ten verlaten en vermoedt dat daar aan de politiek niet geheel vreemd is. Jammer vond spreker het, dat 't kleurtje van de wethouder be slist over het al of niet aanblij ven en zeker in dit geval, nu links in de raad een zetel gewonnen heeft. Hij legt er zich echter nu rustig bij neer, waarna hij vervol gens in zijn dankwoord ook de se cretaris, het gemeentepersoneel en de bode betrok. De heer Bustraan, die hierna het woord verkrijgt, wijst er op dat alle wijsheid van boven komt en komt even terug op een passa ge van de voorzitter, waarin deze gezegd heeft, dat de raad wel eens critiek heeft op het beleid van b. en w. Bustraan wil het zó zien, dat wanneer deze critiek gezond is, deze alleen maar nuttig kan zijn en tot lering kan strekken. Vervolgens gaat hij in op de woor den van Zuijdweg. en zegt dat het alleen maar om het principe gaat, niet om de persoon. Er is geen wrijving in de benoeming, zeker niet in de persoon. Daarom ook dankt hij Zuijdweg hartelijk voor het werk in dienst van de gemeen te verricht. Het lid De Smit dankt ook Zuijdweg en zegt, dat deze de spijker op de kop heeft geslagen met de veronderstelling dat het de politiek is geweest die hem wethouder-af heeft gemaakt. Hij heeft echter niets dan respect voor de persoon, maar het is de kies vereniging, die vroeg, hoe het mo gelijk is dat een rechtse raad een linkse wethouder heeft. Wanneer men onderdak heeft gevonden bij een chr. politieke vereniging, dan moet men ook de voorschrif ten naleven. Ondanks zijn reuze manier van werken, was hij voor een rechtse raad moeilijk te hand haven, daar de kiesvereniging zou vragen: hoe kom je daarbij? Het is geen persoonlijke kwestie, daar om ook dank en hoopt dat hij in de raad ook zijn volle energie zal ontplooien. De heer G. P. Leendertse dankt voor de felicitaties en onderschrijft de woorden van de voorzitter, tot Zuijdweg gericht. Er waren heel wat moeilijkheden, maar met raad en daad heeft hij deze mee hel pen oplossen. Het spijt hem, dat de samenwerking teniet is gedaan. Op het voorstel van b. en w. de leden en plaatsvervangende leden van de Woonruimtecommissie te herbenoemen, vraagt het lid Wes terweele of het niet mogelijk is, deze commissie met groot verlof te zenden. De voorzitter ant woordt, dat deze commissie vol gens de wet moet blijven bestaan, waarna het voorstel van b. en w. z.h.s. wordt aangenomen. Het verzoek van het bestuur van de chr. school te Wissenkerke om ingevolge art. 72 der l.o.-wet 1920 de benodigde gelden be schikbaar te stellen voor de vak ken vaderlandse geschiedenis en kennis der natuur, werd z.h.s. aangenomen. Het lid Westerweele had eerst nog gevraagd of er van andere scholen ook een dergelijk verzoek verwacht kon worden. De voorzitter antwoordde hierop, dat zulks aan de scholen ligt en aan de inspecteur, die daarop gunstig moet beschikken. Het voorstel van b. en w. om in te gaan op de aanbieding van de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten van een lening van f 5000. tegen een rente van 43A en een looptijd van 30 jaar werd e- veneens z.h.s. aangenomen. Een wijziging in de begroting 1958 leverde enige stof tot dis cussie. Het lid De Lange vroeg om een verklaring over een post: verhoging waterleiding met vijf tienhonderd gulden. De voorzitter onthulde, dat dit een tekort is op de aanleg van de waterleiding. Een meneer zal hierover bespre kingen komen voeren en leest daarna een brief voor, die aan de waterleidingsmaatschappij is ge schreven om opheldering. De Lange constateert dat er éénze- vende meer aansluitingen zijn ge komen, maar dat het bedrag ver dubbeld is. Hij vindt het onbe grijpelijk, dat er voordien zo'n slechte berekening is gemaakt en vraagt waar de grens is. Het lid Scheele stelt voor met de gemeen te Kortgene en met de provincie te reclameren. Wethouder Leen dertse werpt op, dat wanneer wij protesteren de exploitatierekening voor de gebruikers zwaarder wordt. De voorzitter zegt, dat o- ver deze zaak lang en breed ge sproken kan worden, maar wat de heer Lange zegt, reeds door hen naar voren is gebracht. De heer Bustraan zegt dat een begroting een begroting blijft en dat ook het waterverbruik hoger is gewor den dan geschat is. Het lid De Lange dringt echter aan op een betere berekening, daar zoiets in het vervolg met andere zaken ook kan geschieden. Het lid Zuijdweg vindt genoemd bedrag echter niet zoveel, gezien b.v. de P.Z.E.M. voor sommige objecten vraagt. Hierna wordt het voorstel z.h.s. aangenomen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft op het verzoek van b. en w. om rijksvergoeding ingevolge artikel 56 der l.o.-wet 1920 voor de twee de leerkracht der o.l. school te Wissenkerke gunstig beschikt. In verband daarmede stellen b. en w. voor het in de voorlaatste ver gadering verleende eervolle ont slag aan mej. S. L. van Splunter in te trekken, wat door de raad z.h.s. wordt aangenomen. In de rondvraag zegt het lid De Smit vernomen te hebben, dat er geen bluswater aanwezig was bij de brand door blikseminslag in de landbouwschuur. Hij vindt dat onverantwoordelijk en dringt aan op de aanwezigheid van wa ter. De voorzitter zegt,- dat het bluswater een ernstig probleem vormt. Er is nu een verordening dat er geen drinkputten meer ge dempt mogen worden of althans één over moet blijven. In het on derhavige geval was er ook één vaat aanwezig, maar deze bevatte door onvoldoende onderhoud geen water. De Smit stelt voor in de betreffende verordening een verplichting tot onderhoud in te lassen, waarop de voorzitter zegt, dit probleem nog eens te zullen onderzoeken. Het lid Koole vraagt om een waarschuwingsbord op de Oost- havendijk, voor de gevaarlijke kruising aldaar met de haven, Veerweg en Westhavendijk. Het lid Bustraan zegt, dat daar altijd een waarschuwingsbord aan de muur heeft gezeten. Het lid Wes terweele ziet meer heil in een flinke bekeuring dan in een waar schuwingsbord, waarna het lid Zuijdweg waarschuwt voor een te veel aan borden. Er zijn op som mige plaatsen zoveel borden, dat, wanneer je ze lezen moet, je er al twee hebt doodgereden. Aan de hand van nuchtere feiten wijst hij er op dat het steeds ter plaatse bekend zijnden zijn, die hard en daardoor gevaarlijk kruispunten „nemen". De voorzitter zal het ge val onderzoeken en wanneer er inderdaad een bord heeft gezeten, komt er weer een bord. Het lid Zuijdweg komt nog e- ven terug op het onderwerp blus water van De Smit. Hij zegt dat er ook te Geersdijk en te Stroo- dorp weinig water aanwezig is in de sloten en wanneer men daar de brandspuit op aansluit, deze meer water verspuit, dan de slo ten kunnen aanvoeren. Voor af- wonenden brengt ook de water leiding geen uitkomst, daar alleen kort bij een opjaagstation voldoen de water gegeven kan worden. Het lid De Smit vindt dat de ge meente verplicht is in dit pro bleem te voorzien, daar niet ie dereen zo gelukkig -is in de buurt van een opjaagstation te wonen. Hierna sluit de voorzitter on der dankzegging voor deze pretti ge eerste bespreking en met dank gebed deze vergadering. Met een fraaie ruiker rozen van de gemeente Kortgene voor zich, troonde het eerste Kortgeense vrouwelijke raadslid mevrouw Janssen - Sytema dinsdag 2 sep tember tussen de tien andere, mannelijke, raadsleden. Met een enkel woord werd deze vergadering door de voorzitter, burgemeester Schuit, geopend. Nadat de zuiveringseed/belofte en de ambtseed/belofte waren af gelegd, werd door de voorzitter een korte rede gehouden, waarin deze o.m. zei, dat het hem een plicht en genoegen was de nieuwe leden te kunnen installeren. Acht van de elf leden hebben reeds kortere of langere tijd zitting ge had, drie leden doen voor het eerst hun intrede, waarvan een dame voor het eerst in de Kort geense geschiedenis aan de be stuurstafel jïlaats neemt. Hij sprak de hoop en het vertrouwen uit, dat allen zich met inzet van hun krachten en overtuiging, in zullen zetten tot het welzijn van de ge meente en dat het niet zo mag zijn, zoals hij door de jaren heen Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1