247 i i M. i Wisse, üoofdstr. 49, Kortgene i i HOE ZIT DAT De keurslager heeft voor u altijd iets aparts en steeds voordelig KEURSLAGER BOUWENSE Kortgene ópronej in de vrije ruimte 5x1 8 super Kat serveerset 01108 J. de Waai Buijze's Zelfbedieningsbedrijf I I A t i I I met de uitdrukking O.K.? O.K. spreek uit oké de uit drukking voor allright of thank you, was niet zo geheel nieuw toen hij in 1930 vrijwel algemeen ingang in Europa vond. Reeds in 1880 gebruikte de Punch deze let ters om aan te duiden, dat iets „in orde" was. Er zijn verschillende verklaringen over het ontstaan in de Verenig de Staten van Noord-Amerika. Sommigen menen, dat de afkor ting afkomstig is van Olaf Karl- sen, een Zweeds-Amerikaan, con troleur van de „inkomende rech ten". Anderen beweren dat de klank combinatie gebruikt werd om aan te duiden aux cayes, de beste rum van Haïti; dus „eerste-klas waar" en dat men deze klanken pas later volgens de Engelse uitspraak heeft neergeschreven. Weer anderen menen te weten dat het de eerste letters zijn van Old Kentucky, pruimtabak voor zee lieden, voor wie „all correct" was indien zij deze bij zich droegen. Gouverneur Murray van de staat Oklahoma in de Verenigde Staten van Noord-Amerika beweerde ten slotte, dat de uitdrukking afkom stig is van Pushamata, opper hoofd van de Chortaw en Chicka- saw-indianen. Hij vocht met generaal Jackson mee tegen de Engelsen in de slag bij New Orleans en had de ge woonte al zijn mededelingen te besluiten met „si hoka" (dat zeg ik). De latere president Jackson nam dat „hoka" over, hetgeen in de loop der jaren werd vervormd tot het huidige O.K. (Nadruk verboden). Varkensvlees f 2.38, 2.60, 2.70 Blanke carbonade 2.30, 2.40 Rundvlees 2.00, 2.48, 2.68, 2.78 Magere speklapjes, met zakje zout en krui den, 1.38 per 500 gram Soepcomplet, heerlijk voor elke soort soep, 0.98 per stuk Woensdag: dan smult u weer van heerlijk en voordelig keurgehakt, per 500 gr. 1.68 WEEKEND VLEESWAREN-RECLAME 150 gram gebraden runderborst 84 cent, 200 gram kookworst en 2 blik leverpastei 1.45, 150 gram hamworst 58 cent is voor de valmschermspringer een grote belevenis en schenkt een gevoel van ware vrijheid (Van onze verslaggever) BEEK (P P) „De wind is iets gaan liggen! Soms nog uit schieters tussen 6 en 8 meter per seconde! Klaarmaken om te sprin gen!" schalt de stem van „Janus" H. Plaisier, oud-sergeant-majoor van de para's uit Indonesië en in structeur van het opleidingscen trum der Eerste Nederlandse Pa rachutisten Club (E.N.P.C.), over het terras voor het restaurant van het vliegveld Zuid-Limburg te Beek. Er komt beweging in de tien cursisten van de opleiding, die in makkelijke stoeltjes, lezend of pra tend hebben gewacht op dit grote moment. De wind was te hevig geweest om mensen in opleiding te laten springen en daarom werd er een paar uurtjes gewacht. Nu is de tijd gekomen en dadelijk hollen ze al len weg om hun uitrustingsstuk ken te halen. Het is een levenslustig groepje, bestaande uit een dame van veer tig jaar, fit en energiek, die het reuze leuk vindt deze cursus te kunnen volgen, een jong meisje uit Den Haag, een jonge landme ter, een student, vier militairen, die buiten dienstverband vrijwillig zich voor deze opleiding opgaven en twee Zwitsers, die hun vakan tie in Nederland gebruiken om deel te nemen aan de lessen te Beek. Sjouwend met rugparachute, borstparachute en helm, gehuld in een khaki overall en met stevi ge parachutistenlaarzen aan, be geven ze zich op weg naar het startpunt. Omhoog en..springen! Met enorm geraas komt het kleine vliegtuigje naderbij. Het is een Piper Pacer, die geschikt ge maakt werd voor het parachute springen en naast de piloot, ha venmeester Roxs en instructeur Plaisier twee springers kan mee nemen. Nummer één en twee stappen in en de overige acht vol gen de start van het toestel. Weg suist het kleine vliegtuig, stijgt omhoog en maakt een fikse bocht. Dan, boven het veld, gaat num mer één in de deuropening staan; terwijl de static lijn (een canvas- band van 4 meter lengte, waarvan één uiteinde door middel van een breekkoordje is verbonden met de top van de parachute, met het an dere uiteinde wordt vastgemaakt aan een haak in het vliegtuig) wordt bevestigd, kijkt hij naar be neden. Daar, vijf honderd meter onder hem, ligt de aarde en daar boven de vrije lucht, waar hij zo in zal zweven. Volkomen geconcentreerd, ie dere zenuw en spier tot het uiter ste gespannen, staat hij klaar en wacht op het commando. Armen over de borst kruisen, benen bij elkaar en flink afzetten, flitst het door zijn hoofd. Dan: „Exit! Go!" klinkt liet commando van de in structeur. Het grote moment vol trekt zich in een onderdeel van een seconde. Weg stapt de sprin ger en „Janus" kijkt hem oplet tend na. „Keurig gedaan" mom pelt hij. Dan moet de tweede man zich klaarmaken voor de sprong, terwijl het vliegtuig een bocht maakt om ook hem op hetzelfde punt te laten springen. De aarde nadert. De eerste valschermspringer maakt slechts een korte val van enkele meters, want de vier meter lange static-lijn rukt dadelijk zijn parachute los en vloeiend ont plooit die zich als een schitteren de koepel boven hem. Daar hangt hij heerlijk zwevend in de vrije lucht en een onbe schrijflijk gevoel van rust en ware vrijheid doorstraalt hem. Hier is hij helemaal alleen, los van alles. Maar dadelijk realiseert hij zich, dat hij een opdracht heeft, name lijk te landen op een kruisteken midden op het veld. De wind heeft nog aardige uitschieters en er moet flink gestuurd worden om de juiste plek zo dicht mogelijk te benaderen. Precies zoals hem in de voorgaande week bij de grondtraining geleerd werd, trekt hij aan de lijnen, waardoor de pa rachute kromgetrokken wordt en zo enigszins te besturen is. Daar nadert de aarde. Alles wordt veel duidelijker. Beneden hem ziet hij nu duidelijk zijn vrienden staan, die omhoogkijken en zijn verrichtingen nauwkeurig volgen. Fijne lui zijn het, de team geest is voortreffelijk en hij weet, dat ze hem zometeen bij de lan ding zullen helpen door aanwij zingen te roepen of desnoods met de daad, wanneer hij zijn para chute niet baas kan. Pittige ontvangst. Snel nadert moeder aarde nu, het kruis is niet ver weg. Een windstoot heeft hem er een klein eindje overheen gebracht en terug kan hij niet. Nu hoort hij de stemmen van beneden. „Benen bij elkaar! Los!" Daar is de aarde. De landing geschiedt met de kracht en de snelheid alsof men van vier meter vrije hoogte zonder parachute springt. Een windstoot geeft zijn parachute een laatste ruk. Hij trekt alles in en maakt een keurige rol over links, zoals hem dat bij de grondtraining is geleerd. Maar de wind neemt zijn parachute mee en sleurt hem door het gras. Snel trekt hij de lijnen in en weet over eind te krabbelen. Hangend tegen de kracht van het valscherm in loopt hij er zo snel mogelijk om heen. Nu zakt de nylon koepel in elkaar. De landing is volbracht. De toestormende vrienden behoe ven niet te helpen. Terwijl hij lachend zijn riemen losgespt kijkt hij belangstellend naar nummer twee, die inmiddels snel de aarde nadert en waar de aandacht van de toeschouwers op de grond zich nu op richt. Verderop landt het vliegtuig weer op de baan om twee nieuwe springers mee te ne men. Bespreking en vouwen. Wanneer de spulletjes keurig verzameld zijn en alle springers hun beurt hebben gehad, gaan allen op weg naar de grote loods verder op het veld, waar de para chutes uitgehangen worden en men zich rond de tafel schaart om de resultaten te bespreken. Instructeur Plaisier neemt het woord en aandachtig luisteren de cursisten. Leerling voor leerling vertelt hij precies hoe het gegaan is, welke kleine fouten ze nog ge maakt hebben, waar ze in de toe komst op moeten letten en zo meer. Deze bespreking is erg be langrijk, want ieder leert van de fouten door anderen gemaakt en de ervaringen door anderen opge daan. Daarna moeten de cursisten hun parachute zelf vouwen en inpakken. Dat is een uiterst nauw keurig werkje, waar „Janus" een oogje bij in het zeil houdt en al les grondig controleert. Het zelf vouwen van de valschermen leert de cursisten nauwkeurigheid en verantwoordelijkheid, voor zover zij deze niet reeds bezaten, want aangezien alles afhangt van de parachute en de juiste wijze van vouwen, willen de cursisten wel nauwkeurig zijn. De eerste springers. Wanneer we met deze mensen een praatje maken blijkt, dat ze allen zonder uitzondering het een „machtige" sport vinden en er zijn er bij, die het parachutesprin gen reeds jarenlang op hun ver langlijstje hadden staan. Nu het werkelijkheid is geworden, voe len ze zich de gelukkigste mensen van de wereld. Het parachutespringen werd tot het jaar 1948 in ons land vrijwel niet beoefend, of het moest zijn, dat een piloot om gezondheidsre denen zijn toestel moest verlaten, maar serieus als sprinsport, neen, dat was niet het geval. In de don kere oorlogsdagen zijn er Neder landers geweest, die in het buiten land kennis maakten met het springen en er enthousiast voor werden en ook in Indonesië wa ren veel liefhebbers, hoofdzakelijk leden van de para-commando's. Uit deze mensen is in Neder land in 1948 de E.N.P.C. (Eerste Nederlandse Parachutisten Club) ontstaan. Zij waren allen gebrevet teerde springers en namen wel eens deel aan een demonstratie of iets dergelijks. Maar er kwam geen nieuw bloed bij, omdat de Nederlandse wet het springen aan niet gebrevetteerden nog steeds niet toestond. Opleiden was dus onmogelijk. Zo vertrokken in 1954 veertien liefhebbers in groepsver band naar Frankrijk, om daar in hun vakantie op een springschool het brevet te halen, waardoor zij als leden van de E.N.P.C. later in Nederland zouden kunnen sprin gen bij demonstraties. Een eigen opleiding! Toch wilde men komen tot een eigen opleiding, mede omdat ook andere Westeuropese landen der gelijke centra bezaten en wij niet afhankelijk wilden zijn van het buitenland en de sport ook in ons land populair wilden maken. Er is een lange en harde strijd gevoerd voordat het zover kon ko men. Pas in 1957 kwam er een wettelijke regeling, waardoor een opleiding in Nederland mogelijk werd. Samen met instructeur H. Plaisier heeft mr. Molhuysen de plannen uitgewerkt en zij moch ten het genoegen smaken de kroon op hun werk te zien, toen op 18 mei 1958 het opleidingscentrum van de E.N.P.C. te Beek op het vliegveld Zuid-Limburg door lui tenant-kolonel W. D. H. Eekhout werd geopend. Elke veertien dagen start er een nieuwe cursus, die bestaat uit een week grondtraining: leren val len, valbreken, navigatie, para- chutevouwen en wat al niet meer, om tenslotte in de tweede week te culmineren in acht verplichte sprongen, die, wanneer ze naar behoren zijn uitgevoerd, de cur sist het A-brevet verschaffen. Er blijkt een aardige animo te be staan in alle lagen van de bevol king en zowel onder dames als heren. De kosten zijn niet hoog, n.l. 300.zeker niet wanneer men rekent dat alles inbegrepen is: pension met voeding, uitrus ting, verzekering en opleiding, veertien dagen heerlijke vakantie in Zuid-Limburg en het beoefe nen van Neerlands jongste sport .het parachutespringen. (Nadruk verboden). Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter 't Hart. Heden is van ons heengegaan, zacht en kalm, na een langduri ge ziekte, doch een ge duldig gedragen lijden, onze man en der kinde ren zorgzame vader, behuwd-, groot- en o- vergrootvader Cornelis Adriaan Kramer, in de ouderdom van bijna 67 jaar. Zijn heengaan was vrede. Wissenkerke; Wed. K. Kramer - Verhulst. Alkmaar: C. Kramer. J. Kramer - Paauwe en kinderen. Vught: Chr. Kramer. W. Kramer - Oetelaar en kinderen. Wolf aarts dijk: A. Krijnse - Kramer. J. Krijnse en kinderen. Geersdijk: P. Janse. T. Janse - de Neef en kinderen. Wissenkerke, 24 augustus 1958. Hiermede geven wij met leedwezen kennis van het overlijden van onze lieve vader, be huwd-, groot- en over grootvader Pieter Dieleman, in de gezegende ouder dom van bijna 91 jaar. Zijn heengaan was vrede. Uit aller naam, Jac. Dieleman, Kamperland. Wissenkerke, 25 augustus 1958. „Vredestein" De begrafenis heeft plaats gehad op don derdag 28 aug. j.l., des namiddags 2 uur te Wissenkerke. Dat krijgt u, wanneer u een koopt. U kunt de deksels als dekschalen gebruiken. Ook zijn de pannen los verkrijgbaar. Vraagt u eens prijs!! Beleefd aanbevelend, Sanitaire en huishoudelijke artikelen, telefoon 221 PREDIKBEURTEN Ger. Gem. Kamperland Dinsdagavond 7 uur ds. A. F. Honkoop uit Goes. Ger. Gem. Kortgene Donderdag 4 sept. 7 uur ds. C. Hegeman van Genemui- den. Hiermede betuigen wij on ze hartelijke dank aan allen die blijken van deelneming hebben gegeven voor en na het overlijden van onze zorg zame man en vader Johs. de Looff. Inzonderheid aan zuster A- driaanse en dokter Maas voor de laatste hulp aan hem be wezen. Namens de familie, Wed. J. de Looff - Flipse. Colijnsplaat, augustus 1958. Gymnastiekvereniging „Volharding" Wissenkerke De oefenavonden worden a.s. week op dezelfde avonden en uren hervat, behalve de meisjes van 610 jaar, die worden verwacht op woensdag 10 september Het bestuur. Heden aangesloten onder telefoonnummer Brandweercommandant Kortgene Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend, dat ter voldoening aan artikel 13 der Waterstaatswet 1900 ter Provinciale griffie te Middel burg en ter secretarie van de gemeenten op Schouwen- Duiveland, Tholen, Noord- Beveland en Zuid-Beveland van 2 tot en met 13 septem ber 1958 ter inzage is neder- gelegd hun voorstel aan de Pro vinciale Staten tot wijzi ging van de reglementen voor de waterschappen Schouwen-Duiveland, Tholen en Noord-Beve land, alsmede tot wijzi ging van het op 23 juli 1957 ter openbare ken nis gebrachte ontwerp- reglement voor het wa terschap De brede wa tering van Zuid-Beve land. Belanghebbenden worden in de gelegenheid gesteld van dit voorstel kennis te ne men en hun bezwaren daar tegen aan de Provinciale Sta ten schriftelijk in te dienen uiterlijk 13 september 1958. Middelburg, 26 aug. 1958. Gedeputeerde Staten voornoemd, A. F. C. de Casembroot, voorzitter. J. van Tuinen, wnd. griffier. HET ADRES voor ontwikkelen en afdrukken van uw rolfilm BOEKHANDEL MARKUSSE Wissenkerke 2 dikke repen chocola van Kwatta, gevuld met advocaat-creme voor 49 cent 100 gram chocolaatjes voor 49 cent 100 gram mocca-bonbons voor 55 cent 200 gram gevulde lilabonen voor 55 cent Verpakte chocolaatjes, handig om mee te nemen of in voorraad te hebben voor onverwachte visite 75 cent per pakje Beleefd aanbevelend, 4 t x X X

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 2