NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen RAADSVERGADERING WISSENKERKE gesloten W. J. Koster Ian Delft's kinderwagen flinke box met vloer No. 2896 Zaterdag 2 augustus 1958 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm Vijf augustus a.s. hoopt H.K.H. Prinses Irene negentien jaar te worden. Zij behoort tot het geliefde klaverblad van vier uit ons koninklijk huis, waarop het gehele Nederlandse volk trots is, onze vier prinsessen. Prinses Irene is wat leeftijd be treft de tweede van het klaverblad en evenals haar zusters een liefhebster van sport en cultuur. Na het verlaten van de middelbare school heeft zij enige tijd te Lausanne in Zwit serland gestudeerd. H.K.H. gaat nu haar studies voortzetten aan de Utrechtse universiteit. Zoals alle leden van het koninklijk gezin is de Prinses een groot dierenvriendin. Onze foto toont haar met twee van haar lievelingshonden bij haar woning te Lausanne. De vijfde augustus betekent voor ons allen een feestdag en we hopen, dat onze Prinses nog vele jaren in gezondheid en voorspoed mogen wachten. Woensdag 30 juli j.l. kwam de raad in openbare vergadering voltallig bijeen, onder leiding van haar voorzitter J. van Halst, die deze vergadering opende met een welkomstwoord aan allen op deze laatste zitting in de oude samen stelling en het voorlezen van het gebruikelijke gebed. De notulen van de vorige ver gadering werden onveranderd vastgesteld, waarna een aantal in gekomen stukken voor kennisge ving werden aangenomen. Naar aanleiding van een brandweerrap port uit Kamperland vroeg het lid Hoveijn of het ongemak met het riool- en hemelwater in de A. van Heestraat geen aanleiding kan zijn tot het mogen maken van de nieuwe riolering te Kamperland. De voorzitter denkt van niet, ge zien het feit, dat bij een wolk breuk op vele plaatsen het regen water meestal niet direct kan worden afgevoerd. Hierna werden tekeningen ter tafel gebracht van het uitbrei dingsplan voor het noordwestelijk gedeelte van de Onrustpolder. Hieruit bleek, dat daar ruimte ge creëerd is voor 27 stenen zomer woningen (waarvoor inmiddels al 21 aanvragen zijn binnengekomen) Een ruime parkeerplaats, veel groen en een paar mooie straten zullen van een stuk bouwland een fraai zomerverblijf maken. Z.h.s. werd dit plan thans door de raad vastgesteld. Daar het in de bedoeling ligt van b. en w. om de grond voor dat uitbreidingsplan zo spoedig mogelijk aan te kopen, werd even eens z.h.s. besloten deze grond te kopen tegen de prijs van 1 gul den per m2. De grootte van het stuk grond, dat aangekocht zal worden, bedraagt 5 ha 16 a en 50 ca. Het ligt in de bedoeling deze gronden in erfpacht uit te geven. Een voorlopig exploitatieplan is reeds opgemaakt en daarbij is re kening gehouden met een renfe van 6 Het lid Bustraan zeide, geen bezwaar te hebben tegen de aan koop van die grond, maar sprak er zijn bevreemding over uit, dat voor de wel zeer urgente riolering te Kamperland geen toestemming te verkrijgen is en voor dit object wel. Hij kon dit niet rijmen. Door middel van het voor de hand lig gend voorbeeld, dat een nieuwe riolering geen sluitende exploita tierekening te zien geeft, beant woordde de voorzitter de vragen steller, die ook dit antwoord on bevredigend noemde. De voorzit ter zeide, naar aanleiding van ver schillende hem gestelde vragen, dat de particuliere prijs wel be groot is, maar nog niet definitief is vastgesteld, daarom kan hij hier, in deze openbare vergadering, nog geen prijzen noemen, de gegadig den zouden, anders de prijzen eer der uit de krant dan van hem te weten komen. Op aandringen van het lid Scheele zal hij echter de prijs zeggen, na sluiting van deze vergadering, wel kon hij nu reeds mededelen, dat de exploitatiere kening sluitend is gemaakt. Het lid De Lange sprak zijn vertrou wen in de leiding van b. en w. uit door te verklaren geen prijs te stel len op de mededeling na de open bare zitting. Hierna werd z.h.s. besloten een vaste geldlening, groot 7000. uit de emissie 1958 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten aan te gaan, tegen een koers van 100 procent, een looptijd van 30 jaar en een rente van 4,75 °/'o. Ook werd z.h.s. besloten bij diezelfde bank een geldlening van 50.000.aan te gaan voor de financiering van de aankoop van grond in de Onrustpolder ten be hoeve van het uitbreidingsplan. Deze geldlening wordt aange gaan tegen een koers van 100 °/o, looptijd 12V2 jaar en een rente van 47/s °/o. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van de gemeenteraad van Finsterwolde om adhaesie te be tuigen aan de voorstellen van de 7 geleerden, die verzocht hebben om diverse maatregelen te nemen ter opheffing van de grote gevaren die kernexplosies voor menselijk en dierlijk leven met zich mee brengen. De leden waren zich de genoemde gevaren wel bewust, maar de naam van de verzoeker deed hun afwijzend beschikken. Het verzoek van de Hendrik Willem Landstichting om een subsidie van 42.voor een spastisch kind, dat zes weken in die vakantiekolonie heeft doorge bracht, werd z.h.s. ingewilligd. Het verzoek van de stichting tot steun van de Prot. Geestelijke verzorging van het Ned. leger om een jaarlijkse subsidie van 1 cent per inwoner werd na enige be spreking ingewilligd. Het lid De Lange vond het van groot belang dat dit werk voortgang zou kun nen blijven vinden. Ook wees hij er op, dat de Minister van Oorlog (Defensie - red.) dit werk hoog aanslaat, door hieraan een hoge subsidie te verlenen. De voorzitter zeide wel te geloven in het nut- lige werk van deze stichting, maar zou liever één verenigde bond zien P.I.T. en deze stichting. Het lid Filius zeide, dat nu dit samen gaan niet mogelijk is, de subsidie van 35.aan P.I.T. ook niet te hoog te noemen is. Zou men de door de stichting gevraagde sub sidie van ongeveer 35.ook verlenen, dan is het totale bedrag van 70.nog niet hoog te noe men. Het lid Hoveijn kon zich met het voorstel De Lange, deze sub sidie te verlenen, goed verenigen. Het lid Bustraan stond, gezien de financiële toestand van de ge meente, afwijzend tegenover deze subsidie, maar wilde toch de sub sidie aan P.I.T. blijven handha ven. Het lid De Nooijer sloot zich bij hem aan. Tenslotte werd het verzoek ingewilligd met 8 tegen 3 stemmen (Zuijdweg, Bustraan en De Nooijer). Evenals vorige jaren werd af wijzend beschikt op het subsidie verzoek van het Humanistisch Thuisfront. Het verzoek van de gemeente raad van 's-Heerenhoek om ad haesie te betuigen aan zijn besluit tot het uitspreken van zijn be zorgdheid over het voornemen tot verhoging van de veertarieven in Zeeland werd danig besproken. Het lid Bustraan meende, dat de ze veertarieven tot het terrein van Ged. Staten behoren, het lid Wes terweele zeide, uit hetgeen men in de krantenverslagen te lezen krijgt, op te mogen maken dat men zonder al die acties men er beter voor had gestaan dan nu. Ook de voorzitter sprak als zijn mening uit, dat men in deze beter de normale weg van onderhande len had dienen te bewandelen. Wethouder Leendertse verzocht om voorlezing van de motie, de leden konden dan de zaak beter beoordelen, zo zeide hij. Nadat aan dit verzoek was voldaan, zei hij, dat ook hij niet alles voor zijn rekening zou willen nemen. Hij noemde het verontrustend dat er voor alle veerverbeteringen steeds maar meer betaald moet worden. De eilandbewoners uit geheel Zeeland worden achtergesteld bij de bewoners van boven de rivie ren, daar zijn de veren, bruggen en tunnels gratis te gebruiken, ter wijl wij aan de totstandkoming daarvan ook hebben moeten beta len. Wethouder Zuijdweg sprak zich als voorstander van de mo tie uit, terwijl het lid Scheele op perde, dat men als gemeente maar voor eigen belangen diende te zor gen. Het lid Bustraan zeide het in grote lijnen eens te zijn met de woorden van wethouder Leen dertse en vroeg of er in deze niet gemeten werd met twee maten. Hij wilde langs deze weg geza menlijk de bezwaren indienen. Op het gezegde van de voorzitter dat de meeste gemeenteraden het in gekomen verzoek niet steunen, antwoordde wethouder Leendert se, dat dit jammer genoeg te noe men was. De voorzitter noemde al de geopperde bezwaren een schande tegenover het beleid van het Prov. Bestuur. Het lid Wester- weele meende, dat de meesten het zelf niet meer weten en gaf als voorbeeld de houding van de Ka mer van Koophandel in Zeeuws- Vlaanderen. Het lid De Smit bracht naar voren dat de Noord- Bevelanders toch ook niet hadden geprotesteerd bij de laatste tariefs verhoging op het veer Kortgene- Wolfaartsdijk. De voorzitter zeide hierop, dat de Noordbevelanders deze verhoging hebben goedge vonden en nu niets dan lof heb ben over die veerverbinding. Wet houder Leendertse zeide daarop, dat het grootste gedeelte van de toen op die vergadering aanwezi gen tegen de verhoogde tarieven was, maar omdat het hier maar voor een paar jaren was, met moeite en pijn hebben toegestemd waarop het lid Marcusse zeide dat men als gemeente toen niets van zich heeft laten horen. Ver enigingen e.d. hebben toen die beslissing genomen. Het lid De Lange vond het jammer dat in die motie enkel over de Wester- schelde gesproken wordt en zou daarom tegen stemmen. Met 8 te gen 3 stemmen (Zuijdweg, Leen dertse en Hoveijn) werd daarop het adhaesieverzoek afgewezen. Het voorstel van b. en w. de jaarwedden van het gemeenteper- soneel per 1 april j.l. met 3 °/o te verhogen, naar aanleiding van een verzoek van de Minister van Bin nenlandse Zaken, werd z.h.s. aan genomen, waarna enkele wijzigin gen werden aangebracht in de verordening op het bouwen en bewonen van zomerwoningen die in hoofdzaak hierop neerkomen, dat bedoelde woningen niet vóór 1 april en niet na 1 oktober be woond mogen worden, behoudens bijzondere ontheffing van b. en w. Ingewilligd werd het verzoek van P. de Haze om de huur van zijn woning van 8.75 per week te verlagen tot 7.50 per week, met terugwerkende kracht tot 1 januari j.l. Het lid Westerweele was niet tegen deze huurverla- ging, maar zag liever de nodige verbeteringen aangebracht. De voorzitter zeide, dat het de be doeling is van b. en w. die ver beteringen zo vlug mogelijk te laten aanbrengen en dan de huur wederom te brengen op 8.75 per week, maar omdat de begroting nog niet is goedgekeurd, moet men dit werk nog even laten rus ten. Hierna kwam aan de orde het verzoek van het bestuur van de voetbalvereniging Wissenkerke, om overname door de gemeente van het door haar aangekochte kleedlokaal. Uit de hierop volgen de bespreking bleek, dat de mees te leden overtuigd waren van de noodzaak om de sportverenigin gen de helpende hand te bieden. Door het op de lange baan gera ken van een nieuw te bouwen badhuis annex kleedlokalen moest er in het daardoor ontstane hiaat voorzien worden. Het door de V.V. aangekochte lokaal werd maar een wankel geval gevonden, maar zou men willen zien als een noodgebouw. Het lid De Lange zag liever een jaarlijkse subsidie, terwijl het bij het lid Scheele te gen de borst stuitte dat dit lo kaal, door de reeds door de V.V. gedane aankoop, werd opgedron gen. Wethouder Zuijdweg verde digde de belangen van de V.V. en zeide, dat wanneer de gemeente die 2000.niet rendabel kon maken, de V.V. zeker geen 2500.rendabel kan maken. Het lid Bustraan was, gezien de financiële toestand der ge meente, tegen het voorstel van b. en w. om het kleedlokaal voor 1000.over te nemen. Hij noemde dit geen gemeentebelang maar een sportbelang. Tenslotte werd, met de stem van het lid Bustraan tegen, besloten het kleedlokaal over te nemen voor de prijs van 1000.De voetbal en de korfbalvereniging zijn be reid gevonden een jaarlijkse huur van 75.elk te betalen. Nadat, bij monde van het lid De Smit, de commissie tot nazien van de gemeenterekening 1955, deze rekening in orde had bevon den, werd zij z.h.s. voorlopig vastgesteld en wel voor de gewo ne dienst met een ontvang van 411.890.99 een uitgaaf van 411.055.93 en een batig slot van 834.16. De kapitaaldienst 1955 werd vastgesteld op een ontvang van 1.135.616.44, een uitgaaf van 1.211.228.11 en een nadelig slot van 85.611.67. Enige pos ten, tot een totaalbedrag van f 5307.50 werden nog verhaalbaar gesteld. De leden voor de nieuwe raad werden hierop, na onderzoek van de geloofsbrieven, benoemd ver klaard. Als nieuwe leden zullen daarbij hun intrede doen de he ren C. Koole voor de C.H.U. en I. Stokman voor de P.v.d.A. Tenslotte werd z.h.s. besloten 3200 m2 grond voor de prijs van 5422.aan te kopen ter uit breiding van de begraafplaats te Kamperland. Bij de rondvraag deelde het lid Scheele mede met de door b. en w. vast te stellen erfpachtcanon voor het uitbreidingsplan genoe gen te zullen nemen, waarop de voorzitter zeide, bij definitieve vaststelling van die canon, de le den schriftelijk in kennis te zullen stellen. Het lid Bustraan zeide gehoord te hebben dat met 25 vrachtauto's begonnen zal worden met het kleivervoer van de haven, door de Veerweg naar de nieuwe dam en wees op de noodzakelijkheid van verkeerswaarschuwingsborden. De voorzitter zeide, dat het vervoer met 12 auto's begonnen zal wor den en dat er onderhandelingen gaande zijn dit vervoer langs een andere weg terug te leiden. Op de hoek bij bakker Buijze zou zeer zeker een waarschuwingsbord ge plaatst moeten worden, andere punten zullen nader bekeken wor den. Ook verzocht het lid Bustraan nog, wanneer het uitbreidingsplan eenmaal werkelijkheid is gewor den, de zondagsrust te willen be vorderen, waarop de voorzitter antwoordde, dat men de klok niet terug kan zetten, maar dat men zoveel mogelijk dat zal doen, wat in onze gemeente past. Het lid Filius wees er op dat de grote buizen in de riolering Molenweg, bij J. Leendertse, vol modder zitten, wat de aandacht van de voorzitter kreeg. Naar aanleiding van een vraag van het lid Westerweele over klei- verkoop ten behoeve van de nieu we verbindingsdam, antwoordde de voorzitter dat hij, na veel moeizaam overleg, een groot aan tal kubieke meters klei verkocht had en dat er dan zeker nog 12.000 m3 grond nodig zal zijn. Wat de opbrengst van die grond is, de voorzitter liet aan de hand van een uitgebreide kaart zien, dat hij werk met werk zal laten betalen. Op de vraag van het lid Bus traan of de nieuwe havengeul pre cies recht zal komen te liggen, antwoordde de voorzitter bevesti gend. Hierna nam de voorzitter het woord en richtte zich tot de schei dende raadsleden Hoveijn, C.H.U. en De Nooijer, A.R., die respec tievelijk van 23 juni 1945 en 23 augustus 1946 onafgebroken als raadslid of als wethouder zitting in deze raad hadden. Persoonlijk en namens b. en w. en de gehele raad sprak hij tot beiden hartelijke woorden van dank en wenste hen toe dat God hun nog vele jaren zal mogen schenken om van hun rust te kun nen genieten. Ook het oudste lid, de heer De Smit, sprak namens de raad enige afscheids- en dankwoorden en wenste hen een rustige en gezon de levensavond toe. Het lid Hoveijn dankte de voor zitter voor diens hartelijke woor den. Dankwoorden bij zo een ge legenheid zijn een gewoonte, zo zeide hij. Hij zal hierop niet ver der ingaan, maar vond dankwoor den hier niet op hun plaats. Ver der dankte hij het lid De Smit alsmede de gehele raad voor hun hartelijke woorden en wenste hen toe, dat zij nog vele en goede be sluiten zullen mogen nemen. Ook het lid De Nooijer dankte de voorzitter alsmede de raad voor hun goede woorden en wen ste hen een goede samenwerking voor de toekomst toe. Wegens vakantie van 4 tot 14 augustus Kortgene Te koop i.g.st.z. PAAUWE, Hoofdstraat 18, Kortgene, tel. 01108-395. Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1