NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD TELEVISIE Qebr. Kunst Plouvier heeft DE schoenen Be schepping in ie reageerbuis! Zeeland Presenteert III Fa. J. F. OasteSeyn Fa. T. Fabery de Jonge Bij aankoop van een super-televisie-ontvanger wordt deze door ons gratis ingericht voor de ontvangst van de Vlaams-Belgische zenders Plaatsing door geheel Zeeland No. 2894 Zaterdag"19 juli 1958 61e jaargnag Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm Als U slechthorend bent doet u verstandig J doet u verstandig 'n origineel „Vienna" i 5 boorapparaat aan te schaffenJ wat in Zeeland alléén J t verkrijgbaar is bij J A. C. van der Rest f f Lange Kerkstraat 42 J 5 GOES i Tel. 01100-2468 i i Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter 't Hart. 28 augustus: „Feest der Oosterschelde" Opening oester- en mosselseizoen Ook in 1958 zal de opening van het oester- en mosselseizoen met feestelijkheden gepaard gaan. Het eerste oester- en mossel- feest werd in 1956 gevierd; het tweede in 1957. Hoogtepunt van dit „Feest der Oosterschelde" zal zijn een grote vlootschouw op dit water. Naar verwacht wordt, zul len tegen de honderd vissersche pen aan deze parade deelnemen. Natuurlijk zal de bekende Rot terdamse Kaat Mossel, alsmede de Zeeuw Pieter Cornelisz. weer aan wezig zijn. Het dorp Ierseke zal de 28ste augustus geheel en al in het te ken staan van de overheerlijke produkten der zee, n.l. de mossel en de oester. Overwogen wordt ook een be kend Amsterdams historisch fi guur het feest in Zeeland te laten meemaken. Scheikundige hoogmoed: Naar een toekomst vol energie, hoge leeftijden en veel verstand (Van onze correspondente) NEW YORK (P P) Wan neer men de deelnemers aan het hier gehouden congres van de „American Chemical Society" mag geloven, kunnen de scheikundigen alle problemen van de mensheid oplossen. Gun hun slechts een beetje tijd en wij zullen altijd jong blijven, de ziekten zullen zijn verdwenen en er zullen voor alle aardbewoners levensmiddelen in overvloed zijn. Geef hun een beet je meer tijd en wij zullen ons zelfs verstandig gedragen en el kaar niet meer met a- en h-bom naar het leven staan. Wanneer men naar de sprekers uit alle landen luisterde, kwam men al spoedig tot het besef, dat de wereld in de laatste twintig jaar wel snel heeft gedraaid. Wat wij op school van scheikunde leer den, is zo verouderd als de alche mie van de middeleeuwen. Ander zijds is de „onzin", waarmede de alchemisten zich bezig hielden, werkelijkheid geworden; wij kun nen goud uit lood maken en de homun-culus, de kunstmens, die men in de retorten wilde brouwen, is binnen het bereik van het we tenschappelijk mogelijke gekomen De scheppingsgeschiedenis wordt niet slechts chemisch verklaard, maar zelfs gereconstrueerd. Wij weten nu, dat de eerste vorm van alle leven de primitieve cel is. Maar hoe is deze cel ont staan? Hoe moet men de enorme sprong verklaren van het leven loze „ding" naar het levende „we zen", naar de cel, die groeit, zich vermeerdert en verandert? Het levenselixer. Twee groepen geleerden heb ben in hun laboratoria deze sprong nagedaan. De ene, die van de Florida State University, heeft levenloze elementen, zoals zij in de oer-aarde voorkwamen, in ver schillende vormen van amin- en vetzuren verandej^i, door er elek trische stroom doorheen te zen den. Deze aminzuren nu zijn de bouwstenen, waaruit alle leven is opgebouwd. De tweede groep, die van het Carnegie Institution, ge bruikte daarvoor in plaats van e- lektriciteit ultraviolette stralen, zoals die door de zon worden uit gezonden. De scheikundigen hebben ech ter ook reeds de volgende, niet minder belangrijke stap gezet; na dat zij alle 18 vormen der amin zuren, die voor het leven nodig zijn, uit levenloze elementen had den opgewekt, mengden zij daar van een „levenselixer". Onder ver houdingen, zoals deze miljoenen jaren geleden op aarde hebben moeten geheerst, veranderden zij dit brouwsel tot eiwitverbindin gen, waaruit het primitieve leven zich ontwikkelt. De wetenschappelijke onder kenning van het primitieve leven is van onschatbaar belang. Men krijgt daar enig begrip van, wan neer men het verslag leest van de chemici van het Washington Sta te College, die er in zijn geslaagd de groei van cellen te dirigeren. Dat heeft drie mogelijkheden tot gevolg. Bedwinging van ziekten en ouderdom? In de eerste plaats het vooruit zicht, ziekten te genezen, die, zo als kanker, op de abnormale groei van cellen berusten. Men zou ze kere cellen in hun groei kunnen belemmeren, zonder de andere daardoor te beschadigen. Eens zou zelfs de tijd kunnen aanbre ken, waarin het mogelijk zal zijn, een geamputeerde vinger, of een getrokken kies opnieuw te laten aangroeien. In de tweede plaats wordt hier een weg geopend om de ouder- domsverschijnselen baas te wor den, door oude, verbruikte cellen door nieuwe te vervangen. Een scheikundige vergeleek onlangs een mens met een automobiel: men doet een wagen ook niet weg omdat bijvoorbeeld de koppeling niet goed meer functioneert, maar men brengt eenvoudig een nieu we koppeling aan. Miljoenen men sen sterven, enkel en alleen om dat slechts één hunner organen niet meer deugt, of, beter gezegd: de cellen van dit orgaan zijn ver bruikt. De grijsaard van de toe komst zal chemische onderdelen krijgen, die in het eigen lichaam worden vervaardigd. De derde mogelijkheid, die in deze onderzoekingen besloten ligt, betreft de produktie van levens middelen, direct uit de oer-ele- menten, zonder de omweg over plant of dier. Wat het menselijke lichaam behoeft, om in leven te blijven, kan direct chemisch wor den geproduceerd, zonder eten en wellicht eens zelfs zonder slaap. Ook wijsheid in pillen. Natuurlijk zijn dit allemaal toe komstdromen, maar zij berusten op ontdekkingen, waarover de wetenschap reeds beschikt. Tot dit gebied behoren ook de enorme energiecentrales in de hemel honderd kilometer hoog. Zij zou den alle elektrische centrales, ko lenmijnen en petroleumbronnen overbodig kunnen maken en vol doende energie kunnen leveren om aan de hoge eisen van het mo derne leven te voldoen. „De moei lijkheden hierbij zijn enorm", verklaarde een geleerde, „maar zij zijn niet onoverwinnelijk". En wat zouden wij met al die energie, met ons lange leven en met de vele vrije tijd, die wij door het niet-slapen zouden krijgen, moeten beginnen? De scheikundi gen hebben ook hierop een ant woord. Er zullen chemicaliën wor den geproduceerd, die onze her senen op elke gewenste wijze zou den kunnen modificeren. Enige daarvan zouden ons tevreden en vreedzaam, andere rusteloos en nieuwsgierig (de beide eigen schappen, die naar wordt beweerd voor de vooruitgang nodig zijn) maken. De scheikundigen geloven zelfs, dat ook wijsheid aan een chemische reactie te danken is en dat er op zekere dag pillen zullen zijn, die ons verstandig maken! (Nadruk verboden). t INTERLOCKHUIS •ruimt op poplin damespyjama's NU 4.98 Lange Vorststraat 45, Goes Kinderwagens vanaf 99.75 Ledikantjes vanaf 29.75 Wiegjes, bekl. vanaf 24.50 Luiers vanaf f 0.80 Commodes vanaf 64.75 Boxen, kinderstoelen, dekentjes, matrasjes Rotanmeubelen, tuinmeubelen Lange Vorststraat 26, Goes Voor Elastieken kousen Buikbanden Korsetten Breukbanden Rechthouders Steunzolen en alle andere banda ges aan juiste maten gaat u heel best naar A. C. van der Rest Lange Kerkstraat 42 GOES Leverancier Ziekenfondsen Lid Orthobanda(Vereni ging van vakkundigen) Lange Kerkstraat 30 Goes 't INTERLOCKHUIS ruimt op extra grote slopen van Jansen Tilanus van 2.85, NU 1.85 Lange Vorststraat 45, Goes 17 TX 210 A met 43 cm beeldbuis f 795.- 21 TX 210 A met 53 cm beeldbuis f 995.- exclusief antenne Vraagt nadere inlichtingen of demonstratie Desgewenst bij u aan huis ELEKTRO- EN RADIO-TECHNISCH BUREAU LANGE DELFT 68 - MIDDELBURG TELEFOON 2471 Ganzepoortsteaat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1