NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene No. 2892 Zaterdag 5 juli 1958 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm Als U slechthorend bent doet u verstandig 'n origineel „Vienna" boorapparaat aan te schaffen, wat in Zeeland alléén verkrijgbaar issbij A. C. van der Rest Lange Kerkstraat 42 GOES Tel. 01100-2468 Geen rode, rose of zwarte raadsleden meer in de raad van Kortgene, maar wel 9 gele en 1 blauwe. Donderdag 26 juni j.l. opende voorzitter Schuit de openbare ver gadering waarin, met kennisge ving, afwezig was het lid M. van der Weele. Direct na de opening werd de vergadering geschorst teneinde een commissie, bestaande uit de leden Korteknie, Van Hee en Klaassen, in de gelegenheid te stellen de geloofsbrieven van de nieuwe raad te onderzoeken. Na dat, bij monde van het lid Van Hee. geen bezwaren werden inge bracht, werd tot toelating beslo ten. De notulen van de vorige ver gadering werden, behoudens een kleine opmerking van het lid Wel- leman, goedgekeurd. Een 14-tal ingekomen stukken werden voor kennisgeving aange nomen. Eén dezer stukken, de be groting voor 1958 van de land- bouwhuishoudschool, waarvoor de gemeentelijke subsidie is geraamd op f 12.592.ontlokte het lid Welleman een vraag over het ge bruik van maaltijden, door parti culieren in die school. De voor zitter antwoordde, dat de direc trice volledige verantwoording schuldig is aan haar bestuur, n.l. het bestuur van de Z.L.M. Zolang er geen aanwijsbare feiten zijn, moet men dergelijke zaken als een interne aangelegenheid beschou wen. Hierna zette de voorzitter een nieuw plan'voor een bejaardente huis te Kortgene nader uiteen. Bij een vorige bespreking tussen de raad en de heren Glerum en 't Hooft, was hem gebleken, dat de opzet van toen, een bejaardente huis met 80 bedden, te groots ge acht werd, reden waarom nu naar een ander plan werd uitgezien, een tehuis met tussen de 40 en 50 bedden. De bouwkosten hiervan zouden f 650.000.bedragen, waarvoor beschikbaar is f 250.000 uit de z.g. „gift" en een rijksbij drage van f 100.000. Het lid Salomé zeide, dat bij de eerste bespreking een tehuis voor 80 personen als het meest economisch genoemd werd. Bij het nieuwe plan gaan de bouw kosten een eenmalige uitgaaf wel omlaag, maar wat doen dan de exploitatiekosten? Hij voorzag een toenemend aantal be jaarden en meende daarom dat men niet op de eigen, 7000, in woners van het eiland moet blij ven staren. Volgens hem is de voorzitter van een bepaalde me ning uitgegaan, maar in de raad is destijds geen principiële me ning uitgesproken. De voorzitter was huiverig voor het denkbeeld bejaarden uit an dere gemeenten aan te trekken, gezien het feit, dat er op zo vele plaatsen dergelijke huizen ge bouwd zijn of gebouwd zullen worden. Wethouder Bom noemde het een in de ruimte praten, zolang men niet over exploitatiebegrotin gen beschikt. Het lid Breure was eenzelfde mening toegedaan. Daar dit tehuis nog maar een mededeling betrof, zal de raad te zijner tijd nadere gegevens ver strekt worden. De voorzitter deelde hierna me de, dat er gepoogd wordt een in terkerkelijke stichting in het leven te roepen voor een gezinsverzor- gingsdienst voor het gehele eiland. De bedoeling zit voor om met twee verzorgsters tot een betere uitvoerbare dienst te komen. Deze pogingen hebben de sympathie van b. en w. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat er een verzoek om geld weg is voor de bouw van een nieuwe kleuterschool te Colijns- plaat. Het lid Breure juichte deze mededeling toe, volgens hem was die bouw hoognodig. Tenslotte deed de voorzitter nog enige interne mededelingen om trent een juist te Middelburg ge houden vergadering over het re creatiegebied in de Zandkreek. Het voorstel van b. en w. om een subsidie van f 100.te ver lenen in de kosten van de jaar lijks op Noord-Beveland te hou den schoolsportdag was aanleiding voor het lid Breure om te wijzen op de ongunstige financiële toe stand van de gemeente en te vra gen of men met het subsidiëren zo maar kon blijven doorgaan. Principieel is hij tegenstander, zo verklaarde hij. De voorzitter zeide hierop, dat, wie de jeugd heeft, ook de toe komst heeft en dat er voor de jeugd toch iets gedaan moet wor den. Een eerlijke wedkamp in sport en spel, waarvoor het on derwijzend personeel zich gaarne beschikbaar stelt, moet van ge meentewege gesteund worden. Het lid Breure vond, dat de on derwijzers deze sportdag in schooluren houden en dat zij daarvoor toch ook betaald wor den. Wanneer de goede wil er is, kan zo een sportdag best zonder gemeentegeld gehouden worden, zo meende hij. Met de stem van Breure tegen werd de f 100. subsidie verleend. Aan mej. H. A. de Vos, onder wijzeres aan de o.l.s. te Colijns- plaat, werd op haar verzoek per 1 september 1958 eervol ontslag verleend. Een oproep voor solli citanten was reeds geplaatst. Plet voorstel van b. en w. om aan de Oranjevereniging te Kort gene een subsidie te verlenen van 50 cent per kind, dat aan de festi viteiten op 30 april j.l. heeft deel genomen, werd z.h.s. aangenomen tot een maximum bedrag van hon derd gulden. Het lid Breure, nog maals wijzende op de financiële toestand, stemde tegen. Het voorstel van b. en w. om aan mej. Amperse - de Regt per 1 januari 1958 de gratificatie van f 65.op f 100.te brengen, werd aangehouden tot een volgen de vergadering. Het lid Welle man, gesteund door Salomé, wil de de datum van verhoging ge steld zien op 1 oktober 1957. Met 5 tegen 5 staakten de stemmen. Aan A. Huissoon te Colijnsplaat werd een premie van f 50.toe gekend ingevolge de premierege ling woningverbetering en -split sing. Dit is voor 1958 de laatst toegekende premie. Ingevolge een schrijven van de betreffende minister werden de normen voor de salarissen van gem. vakleerkrachten van over eenkomstige toepassing verklaard op de vakleerkrachten, wier jaar wedden van gemeentewege wor den geregeld. Voor die leerkrach ten bij het lager onderwijs gaan de verbeteringen in per 1 januari 1957 en voor die bij het u.l.o.-on derwijs per 1 september 1955. Het lid Breure kon zich met die ver beteringen wel verenigen, maar gaf toch zijn verwondering te ken nen over het feit, dat de minister hiermede zo laat kwam. Het voorstel van b. en w. om aan C. de Regt te Colijnsplaat een gedeelte van het haventerrein al daar te verkopen tegen een prijs van f 6.50 per m2 ontlokte een el lenlange bespreking, die minstens 2 uur in beslag nam. Aan de hand van een tekening bleek, dat het gele plan een uitbreiding in het verlengde van de bestaande werk ruimte gaf, dus in oostelijke rich ting. Het blauwe plan gaf een zijwaartse uitbreiding, dus in noordelijke richting. Vrijwel alle leden namen aan de bespreking deel. Deskundig werden de voor- en nadelen van beide plannen besproken en uitgeplozen, waarbij ook de toekomstige mechanisatie van het bieten vervoer een belang rijke rol speelde. Hoe de zaak ook bekeken werd, telkens kwam men op de kleiner wordende opslag ruimte op het haventerrein terecht Beide plannen leverden bezwaren op, maar tenslotte heeft men van twee kwaden het minst kwade moeten kiezen, waarbij het feit, dat het bedrijf van C. de Regt aan gemiddeld 20 personen een heel jaar werk verschaft, ook een woordje meesprak en werd met 9 tegen 1 stem, Salomé, het gele plan aanvaard. Nadat dit besluit gevallen was opperde wethouder Bom het denk beeld om het aan De Regt over te laten het blauwe plan uit te voeren, mits het bietenvervoer ge mechaniseerd wordt. Het lid Breu re was sterk tegen dit denkbeeld, de raad heeft nu beslist en zou met het voorstel Bom haar be voegdheid weggeven. Besloten werd om enige stukjes grond in erfpacht te nemen van de N.V. tot exploitatie van onroe rende goederen Rhoon, Pendrecht en Cortgene, alsmede van de Stadspolder van Kortgene tenein de bij de gemeente in erfpacht zijnde gronden meer tot een af gerond geheel te kunnen maken. Bij de behandeling van enige wijzigingen in de begroting van 1957 wees het lid Welleman erop, dat de in een vorige vergadering bedoelde rubberboot van de B.B. nog altijd niet op haar plaats ge bracht was, waarop de voorzitter zeide, dat de heer Verburg voor een en ander zou zorgen. Bij de rondvraag vroeg het lid Welleman de 50-km-grens door borden aan te duiden. De voorzit ter zeide, dat de borden met de gemeentenaam voldoende zijn, toch zou hij de gedachte van Wel leman in overweging nemen. Het lid Welleman informeerde naar een beter ziekenvervoer, waarop de voorzitter mededeelde, dat er besprekingen en plannen dienaangaande zijn. Er zouden dan vier ziekenauto's voor Noord en Zuid-Beveland zijn, waarvan er één op Noord-Beveland gesta tioneerd zou worden. De kosten van dit ziekenvervoer zouden ge zamenlijk door de beide Bevelan- den betaald dienen te worden. Het lid Breure was de mening toegedaan, dat een gemeenschap pelijke regeling Kortgene-Wissen- kerke best uitvoerbaar zou zijn en per gemeente niet meer dan f 600.- per jaar zou kosten. Dat geld speelt bij hem geen rol, als de pa tiënt daardoor een uur eerder in het ziekenhuis kan zijn. Wethou der Bom dacht over een tussen tijdse oplossing met Wissenkerke. De voorzitter zeide, dat de ge dachte nieuwe regeling op korte termijn haar beslissing nadert. Op de vraag van Breure, of de op Noord-Beveland te stationeren ziekenauto door een Noord-Beve- landse chauffeur bereden zal wor den, kon de voorzitter antwoor den, dat hiervoor twee gegadig den uit het particuliere bedrijf zijn. Op de vraag van het lid Wel leman, wie er verantwoordelijk is voor het onderhoud van het sport terrein, antwoordde de voorzitter, dat dit de gemeente is, waarop Welleman zeide, dat het terrein te Kortgene er schandalig bij ligt. De voorzitter zeide, dat voor een juist onderhoud een apparatuur nodig zou zijn dat ongeveer drie duizend gulden zal kosten. Wet houder Maas weet de minder goe de toestand aan te weinig toe zicht en te weinig personeel. Te weinig personeel verbaasde het lid Welleman en deed hem vragen, hoe of het dan mogelijk is een tegelpad en een tegelpleintje bij notaris Klop te leggen door ge- meentepersoneel en wie de kosten daarvan draagt. De voorzitter antwoordde hem, dat het tegeltrottoir op kosten van de aannemer in orde wordt ge bracht, voor het overige was hem niets bekend en vroeg hij dan ook waar die tegels vandaan kwamen, waarop Welleman antwoordde, dat deze tegels door de gemeente werklieden gehaald zijn bij de timmerman die dit jaar de ge meente heeft. Het lid Breure zeide hierop: ook al worden die kosten door de notaris betaald, deze ma nier van werken komt niet te pas. Tenslotte vroeg Welleman aan dacht voor de stinkende riool-lo zing in deze gemeente. De voor zitter antwoordde hem, dat een zuiveringsinstallatie pas uitkomst zal brengen. Het lid Wolse kwam op voor de jeugd, die verboden wordt op straten en pleinen te spelen. Het sportveld zou uitkomst geven. De voorzitter zeide hierop, dat de ge meente niet kan toestaan dat zij het sportveld mogen gebruiken, ook al niet vanwege de baldadig heid. Het lid Contant was een zelfde mening als Wolse toege daan. Volgens hem worden de kinderen naar het doen van katte- kwaad gedreven. Als voorbeeld noemde hij de straat, waaraan hij zelf woont, een verkeersweg is die straat niet en toch worden de kin deren daar ook door de er op loe rende politie verdreven. Het lid Klaassen vroeg een op knappen van de wegen bij het Katseveer, wat door de voorzitter werd toegezegd. Het lid Korteknie had klachten over jfe toestand van de brand spuit te Kats. De voorzitter zeide, dat men te Kats reeds tevreden zou zijn met een nieuw V.W.- spuitje achter de oude trekker en zal de mogelijkheid hiervan on derzoeken. Het lid Breure vroeg om een spoedig teren van diverse straten, wat de aandacht van b. en w. kreeg. Hierna sloot de voorzitter deze vergadering. „Soli Deo Gloria" te Colijnsplaat vierde haar 25-jarig bestaan Donderdag 12 juni j.l. was het 25 jaar geleden, dat het chr. mu ziekgezelschap „Soli Deo Gloria" te Colijnsplaat werd her-opge richt. Dit feit werd zaterdag 28 juni j.l., begunstigd door het mooie weer en onder een grote publieke belangstelling, feestelijk herdacht. Naast het jubilerende korps ga ven „Wilhelmina" uit Colijnsplaat en het chr. muziekgezelschap „Hosanna" uit Goes een concert op de muziektent. Des avonds te half zeven had in hotel „Zeelandia" een officiële ontvangst plaats van het gemeen tebestuur en verdere genodigden, onder wie de heren P. Verhoef f en M. van Velden met hun da mes, resp. 2de voorzitter en secre taris van de bond van Chr. Har monie- en Fanfaregezelschappen in Nederland, bij welke bond S.D.G. is aangesloten. Burgemeester Schuit, die als ge boren Colijnsplatenaar het wel en wee der vereniging van dichtbij heeft meegemaakt, gewaagde ook van de moeilijkheden die S.D.G. heeft moeten doorstaan, maar die zij toch, zij het onder moeilijke omstandigheden, heeft weten te boven te komen. Namens het ge meentebestuur feliciteerde hij de vereniging met dit jubileum, bracht dank voor het vele dat is bijgedragen tot verhoging van het welzijn van dit deel van het cul turele leven op ons dorp en gaf de verzekering zoveel in zijn ver mogen lag te doen voor het wel zijn van het verenigingsleven. De heer Verhoeff noemde S.D.G. één van de trouwste leden, welke dan ook bij het hoofdbestuur zeer hoog staat aangeschreven. Uit de reis die wij vanmiddag naar Co lijnsplaat moesten maken, hebben wij gezien, welke moeilijkheden dit alles oplevert, maar nochtans is S.D.G. elk jaar present op de uitgeschreven concoursen, die in Zuid- of Noord-Holland worden gehouden. Traditiegetrouw werd door de heer Verhoeff een door het bondsbestuur uitgegeven vaantje, dat voor jubilerende ver enigingen beschikbaar is gesteld, ook aan S.D.G. ter herinnering verstrekt en aan het vaandel be vestigd. Verder waren er nog felicitaties door de heer J. C. Maas, namens „Wilhelmina" ter plaatse en de heer W. Bulthuis, namens de stichting „Dorpsgemeenschap". Wegens ziekte van de voorzit ter dankte de vice-voorzitter, de heer W. A. Dingemanse, de spre kers hartelijk voor de gebrachte gelukwensen en sprak de hoop uit dat dit jubileum ook nog mag bij dragen tot meer groei en bloei der vereniging. Maar er was nog meer. Het was n.l. ook 25 jaar ge leden dat de heren D. van Gilst en J. van Gilst, resp. voorzitter en secretaris, lid waren van S.D.G. en dus mede-oprichters. Dank werd hen gebracht voor het vele werk in deze voor de vereniging gedaan, terwijl als blijk van waar dering aan ieder een vuuraanste- ker werd aangeboden. Hun vrou wen, mede aanwezig, mochten met een mooie bos anjers naar huis terugkeren. De heer J. van Gilst bedankte met enkele woor den voor het gebodene. Na deze ontvangst nam S.D.G. plaats op de muziektent en open de met Ps. 150, nadat eerst nog burgemeester Schuit en de heer Verhoeff zich in enkele woorden nog tot het jubliek hadden ge richt, wat nog gepaard ging met enkele dankwoorden van de heer Dingemanse. De concerten, die werden gege ven door „Wilhelmina" alhier en „Hosanna" uit Goes, daartoe uit genodigd, hadden alle waardering door de muziekliefhebbers. Na „Hosanna" nam S.D.G. nog plaats en gaf enkele nummers ten geho re, waarna werd besloten met het „Dankt, dankt nu allen God", waarbij de mooie tonen als een orgelspel in de stille avond over Colijnsplaat vervloeiden. „Soli Deo Gloria" heeft op ge paste wijze, onder leiding van haar dirigent, de heer F. Smit, aan wie zij veel dank verschul digd is, haar 25-jarig jubileum gevierd, wat voor de vereniging een aangename herinnering zal blijven. Voor Elastieken kousen Buikbanden J Korsetten J Breukbanden Rechthouders J Steunzolen en alle andere banda- J ges aan juiste maten J gaat u heel best naar A. C. van der Rest j Lange Kerkstraat 42 GOES i Leverancier Ziekenfondsen Lid „Orthobanda" (Vereni- ging van vakkundigen) J I LEZERS HANTEREN DE PEN DE VUILNISBELT Daar ik een trouw lezer ben van de raadvergaderingen, viel het mij op, dat het raadslid De Lange sprak betreffende de vuil nisbelt over het wegwaaien van het papier, waarop de voorzitter antwoordde, dat het vuil, wat daar door de reinigingsdienst ge stort wordt, met grond wordt be dekt om het wegwaaien te voor komen. Maar dat is zo niet, als- de voddenkoopman daar komt maakt hij alles gelijk, zodat de wagen van de reinigingsdienst zich kan keren en draaien. De voddenkoop man is dan zo correct om dat pa pier mee te nemen, zodoende is er voor dat papier geen kans om weg te waaien. Want het is weg en wordt in Goes in een pers tot pakken gemaakt. Maar grond om het overschot van de vuilnis te bedekken is er niet, daarom kan de voddenkoop man de rest van het vuil niet dek ken. Dus, mijnheer De Lange, uw voorzitter heeft u niet goed inge licht. Hij wil zijn fouten op de voddenkoopman schuiven, dat heeft hij al meer gedaan. Maar wat dat papier aan de vuilnisbelt betreft, mijnheer De Lange, u en de andere raadsleden zijn door ons en voor ons gekozen met de gedachte dat u de belan gen van de gemeente en zijn in woners zult en wilt behartigen. De voddenkoopman, die in de Langeviele no. 2 woont, tussen twee mesthopen en varkenskotten in, waar de afscheiding van de varkens voor zijn deur staat, moet iedere week voor guldens verdel gingsmiddelen kopen voor de vlie gen en ander ongedierte, maar dat zien de gemeenteraadsleden en hun voorzitter niet. Komt eens kij ken bij de voddenkoopman, geza menlijk, gemeenteraadsleden, maar in het bijzijn van uw voor zitter, die zo gesteld is op zijn toerisme en natuurschoon, maar aan de gebreken in de woningen van zijn inwoners geen aandacht besteedt of niet besteden wil. Hierbij wil ik mijn aanklacht en beklag eindigen, met de wens dat er niet over de vuilnisbelt wordt gesproken, maar over de krotwoningen en varkenskotten met mesthopen, waar de betref fende voddenkoopman het meeste last van heeft. U dankend, mijnheer de redac teur, voor de plaatsruimte in uw blad, de voddenkoopman P. van Haperen. Langeviele 2, Wissenkerke Ganzepoorfstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1