NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE sehoenen Rysiaiid bezweert zijn gevaren Gratis Bijzonder geslaagde Patrijzenjacht Win een auto U kunt niet alles weten No. 2891 Zaterdag 28 juni 1958 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm toiletzeep in 'n plastic doosje bij de nieuwe grote tube PEPSODENT bij A. C. van der Rest Lange Kerkstraat 42 GOES ULO-SCHOOL KORTGENE De heer Goossen, die de type- les op de Ulo-school te Kortgene verzorgt, zag tot zijn genoegen alle 19 leerlingen met zeer be hoorlijke resultaten slagen voor het diploma schooltypen. Ditmaal slaagden: Corine Doeleman van Wissenkerke; Johan Gast, Annie Hollestelle, Leen Luijk van Co- lijnsplaat; Rinus Karelse, Piet Blok, Rie de Fouw, Henk Geel hoed, Piet de Lange, Corrie de Looff, Ineke Noordhoek, Adrie van Oeveren, Ineke Saaman, Niek Schuit, Piet Snoep, Cobie Strijd en Marian van de Zande te Kort gene; Jaap Janse en Rinus Over- beke te Kats. Een candidaat was wegens ziekte niet opgekomen. Zondag 29 juni a.s. hoopt zijne" koninklijke hoogheid Prins Bernhard zijn zevenenveertigste verjaardag te vieren, een dag, die ook voor ons een feestdag betekent, want de Prins heeft in de loop der jaren een apart plekje in het hart van het Nederlandse volk veroverd. Wat Z.K.H. als goodwill-ambassadeur allemaal voor ons land gedaan heeft, is in geen waarde uit te drukken. Zijn reizen naar verre landen, waar hij door zijn verschijning en zijn aangename persoonlijkheid dadelijk in de smaak viel, zijn voor onze export en emigratie van groot belang geweest. Door de Prins werd de aandacht van deze verre landen ge vestigd op het kleine landje aan de zee en op een mogelijke samenwer king. Ook in sportkringen is de Prins buitengewoon gezien. Wij allen weten dat hij de sport in het algemeen een buitengewoon warm hart toedraagt. De interessen van Prins Bernhard strekken zich echter over zoveel terreinen uit en zijn zo veelomvattend, dat het niet doenlijk is deze hier alle te memoreren. Maar we kennen ze allen en dat is ook de reden, dat de 29ste juni voor ons allen een feestdag is, waarbij wij hopen, dat Z.K.H. een lang leven beschoren mag zijn en hij nog vele jaren in goede gezondheid zijn belangrijk werk moge verrichten. Q te Colijnsplaat Begunstigd door zeer mooi zo merweer is zaterdag 14 juni de vierde Patrijzenjacht te Colijns plaat verreden. Reeds vroeg in de morgen heerste er grote activiteit in de gemeente om het parcours in orde te brengen voor dit groot sportevenement. Later begonnen ook de renners binnen te komen en men begon reeds de sfeer te proeven van de naderende wed strijd. Om 2 uur startte de Muggen- tour, welke maar matig bezet was, maar wel met de bloem van Ne derland. Dit bewijst wel de tijd van de winnaar: 20 km in 32 min. 20 sec. De strijd werd op de streep beslist en de veelbelovende jonge Zeeuwse renner Fr. Verbart uit Goes moest op de meet zijn meerdere erkennen in L. Franken uit Oud-Gastel. Daarna maakte het Tamboers- en Pijperkorps „Nicoleen" uit Kamperland zijn opwachting bij het talrijke publiek. Met een keu rige marsdemonstratie in de Voor straat was zij de ouverture voor de grote wedstrijd. Aan de start verschenen 26 ren ners, welk met een kort woord door de burgemeester van Kort gene en de voorzitter van de sport vereniging werden begroet, waar na de burgemeester het startschot gaf. Er werd van meet af met een flink tempo, dat even boven de 40 km lag, gereden. Verschillende ontsnappingspogingen werden on dernomen en gingen even zovele malen teniet. Even zag het er naar uit dat C. van der Horst succes zou hebben. Vlot en soepel draaiend nam hij een voorsprong van 500 meter, maar dit werd weer teniet gedaan door een ver woede achtervolging van Rent meester en Bekkers. Het bleef een zeer mooie en spannende wed strijd en het talrijke publiek zag tenslotte aan de finish een zware sprint uitgevochten tussen Rent meester, De Roo, Van der Horst en Kool, waarbij eerstgenoemde als overwinnaar in de Patrijzen jacht 1958 over de streep ging. Het was wederom een succes volle dag voor de sportvereniging Colijnsplaat en we zien met be langstelling uit naar de grote lus trumronde 1959. Uitslag Muggentour: 1. L. Fran ken, Oud-Gastel; 2. F. Verbart, Goes; 3. H. van Dussen, Den Haag 4. A. Bastiaanse, Kruisland; 5. E. Zandvliet, Oud-Gastel; 6. R. Hoo- gerland, Kapelle; 7. R. Boeren, Oud-Gastel. Uitslag Patrijzenjacht: 1. P. Rentmeester, Ierseke; 2. J. de Roo, Schore; 3. C. v.d. Horst, Stan daardbuiten; 4. A. Kool, Delft; 5. G. Moonen, Heer; 6. A. Boeren, St. Willebord; 7. P. van Hees, Hoogerheide; 8. J. van Espen, Axel; 9. P. van As, Roosendaal; 10. E. Bekkers, Geleen. Klassement: 1. Theo Middel kamp, Goes, 50 punten; 2 Helpt Elkander, Oud-Gastel, 34 punten; 3. Mathieu Cordan, 32 punten. GYMNASTIEK- DEMONSTRATIE VAN O.K.K. TE KORTGENE De gymnastiek- en athletiekver eniging O.K.K. bestond in 1957 35 jaar. De vereniging is n.l. in 1922 opgericht. Door het ontbe ren van leiding kon zij in 1957 het 35-jarig bestaan niet vieren. Thans is de leiding van de ver eniging aanvaard door de heer Berrevoets en is daar in goede handen. Door het geven van een open luchtdemonstratie, t.w. brugoefe- ningen, paardspringen, grondgym- nastiek, vrije oefeningen en di verse standen op heden zaterdag, wil de vereniging zij het be scheiden thans het 35-jarig be staan herdenken. De Kon. Harm. E.M.M. en de drumband van Kortgene zullen hieraan hun medewerking verle nen. Voor de yereniging is het te ho pen, en ook wel te verwachten, dat sportlievend Noord-Beveland vanavond aanwezig zal zijn. KING is KING Tijden en menselijke ge woonten veranderen^ Een traditie kan verouderen, maar de natuur blijft steeds zichzelf..mooi, verras send en krachtig. De heil zame eigenschappen van de pepermuntplant geven aan King-pepermunt de opwek kende en verkwikkende werking: King wijst op de vriendelijke kant van het leven, houdt u fit en fris. BURGERLIJKE STAND Wissenkerke Geboren: 13 mei. Leendert Gil lis Ary, z.v. G. A. Geelhoed en D. P. Kempe. 16 mei. Jerina Eliza beth, d.v. M. A. Westerweele en E. Louwerse. 19 mei. Eduard A- braham, z.v. J. P. Marcusse en W. B. Meulenberg. 20 mei. Pieter A- driaan, z.v. A. P. Heijboer en C. H. Verhulst. 24 mei. Johannes Ma- rinus, z.v. J. W. Kouwer en C. van Goudswaard. 29 mei. Pieter Marinus, z.v. M. J. Karman en M. J. de Looff. 29 mei. Jacoba Jo hanna, d.v. C. A. Bakker en J. C. Noom. 30 mei. Maria Lena, d.v. A. P. Meulenberg en C." G. Ver sluis. Ondertrouwd: 19 mei. Johan nes Peters, 20 jr. te Vlissingen en Hendrika Pieternella Hoogerhei de, 21 jr. 21 mei. Hendrik Corne- lis de Kater, 50 jr. en Pieternella Magdalena van Hee, 45 jr. Getrouwd: 29 mei. Christiaan Adriaan Koster, 35 jr. en Gertrude Margarethe Dorothea Surberg, 20 jr. te Kiel (Duitsland). Overleden: 9 mei. Leendert Jo hannes Versluijs, 71 jr., echtgen. van Adriana Geelhoed. 21 mei. Gerard van der Maas, 83 jr., on gehuwd. 24 mei. Dirkje Blasina van der Maas, 80 jr., echtgen. van D. Verbuig. 27 mei te Goes. Pie ter Bak, 64 jr., echtgen. van J. Blomaard. VERKEERSEXAMEN Donderdag 12 juni j.l. werd te Colijnsplaat het verkeersexamen voor de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen afgeno men. Aan het practisch examen namen 97 leerlingen deel. De uit slag is als volgt: Openb. lagere school te Kats, met 8 deelnemers, waarvan alle 8 slaagden; openb. lagere school, Colijnsplaat, met 4 deelnemers, waarvan alle 4 slaagden; openb. lagere school, Wissenkerke, met 3 deelnemers, waarvan alle 3 slaag den; Geref. school, Kamperland, met 28 deelnemers, waarvan 17 slaagden en 11 zakten; Chr. school te Wissenkerke, met 34 deelne mers, waarvan 20 slaagden en 14 zakten; openb. school, Kortgene, met 19 deelnemers, waarvan 17 slaagden en 2 zakten. Dick van de B oogaart van de o.l. school te Kortgen en Bram van Gilst van de Chr. school te Colijnsplaat, die als enige van laatstgenoemde school aan het practisch examen deelnam, omdat de andere leerlingen op schoolreis waren, slaagden met lof. Zij be haalden voor hun schriftelijk, zo wel als voor hun practisch exa men 0 strafpunten. Communisme verdraagt geen enkele vrijheid De mGord op de Hongaarse rose-rode rebellen Imre Nagy en Paul Maleter, die in de gehele vrije wereld grote afschuw heeft verwekt, dienen we niet te zien als een logisch gevolg van de on derdrukking van de Hongaarse opstand. Het ter dood brengen van deze beide figuren blijkt min der bedoeld als een straf voor hun rebellie tegen de politiek van Moskou maar veel meer als een waarschuwing aan ieder in het communistische kamp, die nog rondloopt met ideeën van „natio naal communisme" of liberalisatie van de dictatuur. Dat voor deze waarschuwing een paar mensenlevens worden gebruikt mag in onze menselijke (westerse) begrippen afschuwelijk zijn, maar voor een dictatuur in het algemeen en zeker voor het communisme geldt nooit en tenim- mer de mens maar uitsluitend het politiek systeem. De onvervaarde communist wéét, dat hij niets meer dan een werktuig mag en kan zijn, dat naar willekeur ge bruikt wordt ten bate van het sy steem, waaraan hij al wat persoon lijk is moet kunnen opofferen, tot zijn leven toe. Dit druist uiteraard in tegen de menselijke natuur, die is ingesteld op. zelfbehoud, zoals dat met ie der wezen in de natuur is. De mens wil méér dan alleen het leven, hij wil ook wat persoon lijk geluk, wat vrijheid en wat le venszekerheid, ja ieder mens heeft zelfs de neiging in zich om te ha ken naar liefde, naar gemak en naar wat luxe.. Dat alles heeft ook de mens die leeft onder het communistische systeem en zelfs de welovertuigde communist zelf heeft dat in zich. En deze zo menselijke krachten vormen evenzovele moeilijkheden voor het dictatoriale systeem. De mensen, die het systeem bepalen en de koers ervan uitstippelen zijn er uiteraard evenmin vrij van. Ge volg: dat zelfs dit zo stringente systeem telkens neiging toont tot koersverandering, omdat de men selijke- en dus de volksinvloed niet voortdurend door dwang ge heel is uit te schakelen. Stalin bezat de duivelse kracht om tegen alle menselijke neigin gen en gevoelens in te gaan, om alles en iedereen op te offeren ter- wille van zijn bolsjewistische be wind. Na zijn dood moest daar wel een reactie op volgen, dat was niet meer dan menselijk. Chroesjtsjow verkreeg al spoe dig in de Opperste Sowjet een meerderheid voor zijn ietwat li beralere opvattingen. De gespan nen boog moest zich even wat ont spannen. Maar die ontspanning verdraagt het systeem niet. Zodra die ontspanning optreedt, komt het menselijke in de mensen van dit systeem weer naar boven en daarmede dus ook de eeuwige vij and ervan. Het trad al eerder aan de dag in Joego-Slavië, waar regering en volk hun sterk nationaal gevoelen niet wilden offeren aan het sy steem van Moskou. Het openbaar de zich na Stalins dood in China, in Polen, in Hongarije, in de Oe kraïne, in de communistische par tijen in de „vrije" landen. En al die ontspanningen waren een di rect gevaar voor de almacht van het systeem en daarmede voor de eenheid van het oostelijk blok. Er dreigden onmiddellijk in dit blok scheuren te ontstaan, die de kracht ervan danig zouden verminderen. In ieder bij het blok aangesloten land immers haakt het volk naar meer eigen zelfstandigheid als een van de eerste voorwaarden voor een menselijker bestaan, waaruit de idee van vrijheid nu eenmaal nooit geheel is weg te drukken. Het communistisch systeem, ja eigenlijk iedere volledige dicta tuur, verdraagt geen liberalisatie, geen grotere vrijheid aan zijn vor mende delen, en anders valt het systeem als los zand uit elkaar. Toen men de gevolgen in Mos kou begon te bemerken, moest het roer dus wel weer worden omge gooid. De koerswijziging lag reeds lang in de lijn der verwachtingen. Of een langzame verzwakking van het blok, óf een hernieuwde straf fe dwang met opoffering van al wie mocht tonen door de bacil der vrijheid te zijn aangetast. Dat Tito zich hierin niet wil schikken, betekent een van de ge vaarlijkste punten voor het sy- Die mogelijkheid is er als u Zwitsaplast wondverband koopt bij A. C. van der Rest Lange Kerkstraat 42 GOES steem. Zijn voorbeeld van zelf standigheid te willen blijven be waren, dit tegen de wil van de hoogste macht te handhaven, blijft een voortdurende aantrekkings kracht uitoefenen op andere com munistisch geregeerde volken. Met het ter dood brengen van de bei de Hongaarse vrijheidzoekers heeft Moskou aan al dezen nog eens een ernstige waarschuwing willen geven om toch geen illusies te koesteren om nu toch nog een weg als die van Tito te kunnen gaan. Alle individuele en gemeen schappelijke pogingen in die rich ting zullen in bloed worden ge smoord. Voor de niet-Russen is het meest tragische in deze hele his torie echter, dat deze communis ten misschien nog menen, dat „het systeem" een dergelijke straf fe hand vereist, maar dat het in wezen alleen gaat om* het zelfbe houd en het imperialisme van Rusland als mogendheid. Waarbij het communisme als zodanig ei genlijk geen wezenlijke rol speelt en alleen maar een middel tot het doel is. H. van Wermeskerken. (Nadruk verboden). Bij zonnesteek moet men de pa tiënt naar een koele plaats bren gen, halfzittende houding. Frisse lucht toezwaaien, koude compres- sen op het hoofd, borst ontbloten. Zodra bewustzijn teruggekeerd is, wat te drinken geven. Bij verblijf in pension of hotel worden de dagen van aankomst en vertrek tezamen voor één dag ge rekend, indien op beide dagen te zamen niet méér dan drie maal tijden zijn verstrekt. Verlaat ge uw huis voor enige tijd, geef dan adressen op aan het postkantoor (desgewenst), maar in elk geval aan de politie. Het ver dient wel aanbeveling een huis sleutel aan een vertrouwd persoon te geven en dit adres ook aan de politie op te geven. U denkt er natuurlijk wel om dat de hoofd kranen van gas en waterleiding afgesloten worden! De hoofdscha kelaar van het licht omdraaien en de stoppen er uit. Dan kunt u ge rust met vakantie gaan. Kippen komen niet in uw tuin, als u gemalen witte peper hebt gestrooid. Tentzeil waterdicht maken, kan geschieden met een oplossing van loodacetaat en aluin, van elk 125 gram in 3 a 5 liter lauw water. Het tentzeil moet u 24 uur in het mengsel laten staan. Daarna laat u het in de lucht drogen. In geen geval het zeil uitwringen. Indien u met vakantie gaat, dan hebt u recht op vakantiekorting in uw pension, als u langer dan vijf dagen wegblijft (aaneengesloten). Sluit de overgordijnen niet tij dens uw afwezigheid, men voor komt er mede, dat men uw huis voor onbewoond aanziet. .(Nadruk verboden). Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1