NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN DIJK Plouvier heeft DE schoenen luutalLiti lei- 4 Als U slechthorend bent boorapparaat A. C. van der Rest Tegen AARDAPPELZIEKTE KOPER „Bayer" A. C. van der Rest De Gaulle spaarde de geit A. C. van der Rest U kunt niet alles weten SANBELLA FOUNDATIONS C.V. naaisters en leerling naaisters jonge meisjes No. 2888 Zaterdag 7 juni 1958 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post 5.25 Advertenties 6 cent per mm doet u verstandig 'n origineel .Vienna" aan te schaffen, wat in Zeeland alléén verkrijgbaar is bij Lange Kerkstraat 42 GOES Tel. 01100-2468 25-JARIG JUBILEUM S.D.G. TE COLIJNSPLAAT Donderdag 12 juni a.s. hoopt het chr. muziekgezelschap S.D.G. te Colijnsplaat te herdenken dat zij 25 jaar geleden werd her-opge richt. Aanvankelijk was dit corps op gericht 13 juni 1909. Wel heeft het enige tijd in het openbaar kunnen optreden, doch de eerste wereldoorlog bracht wel enige verandering. Nam omstreeks 1920 het leden tal weer wat toe en viel er enige opleving te bespeuren, augustus 1923 was het zodanig teruggelo pen, dat van voortgaan geen spra ke meer was. Men besloot de zaak maar op te bergen en betere tij den af te wachten. Doch daarop heeft men bijna tien jaar moeten wachten. Het was op 12 juni 1933, dat een achttal personen bijeen kwam, waaronder drie oud-leden, om tot wederoprichting te geraken. En zie, het lukte. Toestemming werd van het ou de bestuur verkregen tot het in bezit nemen der deels bruikbare, deels onbruikbare instrumenten. Eer er vijf maanden verstreken waren, had men al vijftien leden en waren reeds drie nieuwe instru menten aangeschaft. Nog was er groei, zodat in 1935 reeds 23 leden geboekt waren en was op het eind van dat jaar reeds het instrumentarium geheel ver nieuwd, behalve de grote trom, die nog steeds in gebruik is. Het blijkt dat er in het jaar 1935 een uitgave geboekt is van ruim 800.geen gering bedrag in die beruchte crisisjaren. Doch dit zij vermeld, de burgerij had in deze zich niet onbetuigd gelaten. Daar men nu overeen volledige bezetting beschikte, werd allengs meer in het openbaar opgetreden, met als dirigent M. C. Karman, die deze taak vervuld heeft tot 1947. Men wilde ook wel eens weten wat men waard was, daarom werd in 1937 het concours bezocht, uit geschreven door de Hollandse bond van chr. harmonie- en fan faregezelschappen, waarvan men nog lid is. Een eerste prijs was de uitslag. In 1939 was men reeds opgeklommen tot de eerste afde ling. Ijverig studeerde men op de Feestouverture voor het concours 1940, toen onze oosterbuur op vi site kwam. De oorlog brak uit. Toen de gemoederen wat waren gekalmeerd, werd weer begonnen, doch de animo was er uit. Bovendien, de opdringerigheid der Duitsers werd lastig, aanslui ting cultuurkamer werd geëist, wat we niet wensten. Tenslotte werd besloten de instrumenten ter reparatie op te zenden, doch in werkelijkheid doken ze onder. Hoe betreurd ook dat men bij de feesten van 5 mei verstek moest laten gaan, de instrumen ten waren behouden en op 11 mei werd weer begonnen. Had men nu bij het concours 1946 te hoog gegrepen, we moes ten terug naar de 4de afdeling, dus van vorenaf. Jammer, doch achteraf beschouwd, juist. Nadat een jaar lang de leiding was waargenomen door de heer Van Hekke, nam in 1948 de heer F. Smit de leiding over. Was men onder zijn deskundige leiding in 1952 weer opgeklom men tot de eerste afdeling, het rampjaar volgde en. moest men in 1954 weer meedoen in de tweede afdeling. Wat was de oorzaak? Telkens is er verwisseling van leden, het vol gen van cursussen, militaire dienst en vertrek naar elders. Niettemin «heeft men onder zijn leiding nog twee eerste en vijf tweede prijzen behaald. Toch kan men met dankbaar heid terugzien op de tijd die ach ter ons ligt. Aan steun van ge meente en burgerij heeft het niet ontbroken. Men was bij de eersten op Noord-Beveland die in uni form liepen. Toch blijven er wen sen. Nodig is men aan nieuwe in strumenten toe, hoewel reeds door giften in natura, als oude zakken, ijzer, papier en niet te vergeten de emmertjes van Persil een fonds gevormd is voor dit doel. I Om nu dit feit enigszins feeste- I lijk te herdenken, heeft men ge- (Phytophthora Infestans) De beste resultaten ook tegen KNOLZIEK N.V. AGRO CHEMIE ARNHEM meend dit te moeten doen met het volgende: donderdag 12 juni rond gang door de gemeente met mars muziek, tevens collecte onder het motto: Doet allen mee, Steunt S.D.G. Op 28 juni feestconcert, waaraan medewerken S.D.G., harmonie „Wilhelmina" van Colijnsplaat en harmonie „Hosanna" uit Goes, terwijl burgemeester Schuit het corps hoopt toe te spreken namens de gemeente. Laten we hopen dat het voor deze vereniging een blijde dag mag zijn en het nog vele jaren de blijde klanken mag doen horen. Voor toiletartikelenparfumerieën, schoonheidsmiddelen in grote variatie naar de pharmaceutische speciaalzaak Lange Kerkstraat 42 - Goes Zelfs De Gaulle, die als Frank- rijks „sterke man" wordt gekwali ficeerd, heeft de macht van de Franse partijen en van het parle ment ondervonden en niet onder schat. Slechts met een betrekke lijk kleine meerderheid van ruim honderd stemmen (op de 550) werd hij door het parlement als minister-president aanvaard. Op dat moment zei een Gaullis tische afgevaardigde tot een me de-parlementslid: „de geiten blij ven mekkeren, maar in Lotharin gen (waar De Gaulle vandaan komt) zegt iedere landman tegen zijn geit: ja, ja ik hoor je wel; maar loopt dan verder en gaat zijn gang". Zo ongeveer heeft ook de generaal gehandeld. Hij heeft het parlement, dat zich voor een be langrijk gedeelte tegen hem bleef verzetten, hoewel er geen andere keus meer was, gelegenheid gege ven te blijven mekkeren en nog langdurig van gedachten te wis- KELVINATOR DIEPVRIES CONTAINERS KOELTECHNISCH BUREAU MIDDELBURG TEL. 01180-3023 - ST. JANSTRAAT 19 selen over de door hem gevraagde volmachten. Men heeft er zelfs amendementen op ingediend en na het uiten van nog allerlei dap pere redevoeringen zijn de vol machten dan tenslotte toch ver strekt al was de meerderheid, die dit bewerkstelligde, dan allesbe halve overweldigend. Tot het laatst toe heeft De Gaulle in elk geval vast gehouden aan een vol komen legale wijze van werken. Men moet niet denken, dat hij zo handelde uit achting voor dit parlement, dat immers al ruim twaalf jaar getoond heeft niet tot constructief werken in staat te zijn Maar voorop stond de bedoeling om zo mogelijk een ernstige bur geroorlog te voorkomen. Daarvoor moest aan het steeds maar praten willende parlement alle kans ge geven worden zich uit te spreken, zodat het de indruk kon wekken, dat De Gaulle van een volkomen vrije meerderheid der volksverte genwoordigers zijn mandaat en zijn vrijheid tot handelen verkreeg Ondanks alle uiterlijke legaliteit stond het parlement echter onder militaire druk. Men wist dat, wan neer een meerderheid van het par lement tegen De Gaulle zou stem men, de generaals naar de macht zouden grijpen, dat dit hen zou lukken en dat het de burgeroorlog betekende. De minderheid, die zich bleef verzetten, wist dit» even goed en zij wenste die gang van zaken e- venmin. Maar de leden daarvan wisten toen al dat zij een min derheid vormden. Dat zij dus ge rust dapper voor de parlementaire vrijheden konden blijven strijden, want dat de volmachten tenslotte toch op legale wijze zouden wor den verstrekt. Zij kunnen er fcich dan op beroemen op de bres te zijn blijven staan voor de hand having der democratische vrijhe den en de verantwoordelijkheden van het parlement en wie weet of dat later nog niet eens te pas kan komen Een van de felle verdedigers van deze vrijheden was Mendes France. Maar als er één politicus overtuigd is van de onhoudbaar heid van het huidige parlementai re stelsel in Frankrijk, dan is het wel deze leider van de radicaal socialisten, de liberalen in Frank rijk. Ook hij immers heeft tegen de moeilijkheden daarvan gewor steld toen hij minister-president was en heeft zich er tegen te plet ter gelopen. Hij weet maar al te goed, dat de Franse grondwet ver anderd moet worden om de wer king van regering en van parle ment meer van elkaar te scheiden en dat het bijkans ondoenlijk is 0111 die verandering er bij het hui dige parlement doorgedrukt te krijgen. Dat er dus een wat dicta toriale ingreep voor nodig is om die grondwet toch veranderd te krijgen. Pas dan kan in Frankrijk weer een gezond democratisch stelsel tot stand komen. De vol macht daartoe heeft De Gaulle nu, dank zij de druk van de mili tairen, verkregen. Het Franse parlement is nu tot oktober naar huis gestuurd. Of het nog ooit in deze samenstelling weer bijeen zal komen, zullen de komende maanden uitwijzen. Het is zeker niet ondenkbaar, dat De Gaulle, na verandering van de grondwet, het parlement ontbindt en tot nieuwe verkiezingen over gaat. Veel zal er ook van afhan gen of hij met de militairen tot een voor hen aanvaardbaar ac- coord kan komen. Met het aan de macht komen van De Gaulle is men er in Frank rijk zeker nog niet, politiek noch economisch noch militair. Zal een doortastender Frankrijk in staat zijn de moeilijkheden in Algerië tot oplossing te brengen? Men moet het hopen, mede terwille van de Europese integratie, waar voor Frankrijk anders zeker waar deloos is. De belangstelling van de we reld zal de komende maanden sterk op Frankrijk georiënteerd blijven, want er zijn daar nog meer verrassingen te verwachten. H. van Wermeskerken. (Nadruk verboden). BURGERLIJKE STAND Kortgene Geboren: 4 mei. Cornelis Mat- thijs, z.v. Paulus Geldof en Maria J. Tazelaar. Johannis Adriaan Jan, z.v. Abraham Geelhoed en Janna B. de Back. 9 mei. Cornelis, z.v. Johannis Huissoon en Elizabeth W. van Goudswaard. Bastiana Jo- zina, d.v. Frans van der Maas en Maria Clement. 17 mei. Geertrui- da, d.v. Johannis J. Lamse en Su- zanna Verburg. 18 mei. Frangina Aartje, d.v. Jacobus Lems en So phia Janna Breure. 19 mei. Ma ria Hendrika, d.v. Willem A. de Pree en Jacoba A. Mullié. 23 mei. Voor Elastieken kousen Buikbanden Korsetten Breukbanden Rechthouders Steunzolen en alle andere banda ges aan juiste maten gaat u heel best naar Lange Kerkstraat 42 GOES Leverancier Ziekenfondsen Lid „Orthobanda" (vereni ging van vakkundig en) Johanna, d.v. Leunis van Liere en Adriana G. Clement. Ondertrouwd: 1 mei. Jacobus A. van Boven, 29 jr. te 's-Heer A- rendskerke en Pieternella L. Mar kusse, 23 jr. Getrouwd: 1 mei. Willem C. Geuze, 24 jr. te Wissenkerke en Cornelia J. van Schaik, 22 jr. 14 mei. Hendrik C. Filius, 22 jr. en Maria W. Alebregtse, 21 jr. 16 mei. Jacobus A. van Boven, 29 jr. te 's-PIeer Arendskerke en Pieter nella L. Markusse, 23 jr. 28 mei. Marinus H. Tazelaar, 26 jr. te Sprang-Capelle en Hendrika de Vos, 24 jr. Overleden4 mei, Marinus van de Klooster, 94 jr., wedn. van Neeltje Berrevoets. 12 mei. Maria Israel, 70 jr., wed. van Krijn Mar kusse. 14 mei. Janna Kempe, 74 jr., vrouw van Adriaan Hooger- heide. 23 mei. Levenloos aangege ven kind van Jan M. Korsuize en Geertruida J. Koster. 25 mei. Geer- truida Eikenhout, 86 jr., wed. van Pieter van Wijngaarden. 30 mei. Marina Johanna C. Verhulst, 77 jr., wed. van Pieter Zuijdweg. Een echte spons moet na gebruik steeds goed worden uitgespoeld, uitgeknepen en gedroogd. Om slijmerig worden te voorkomen moet deze spons af en toe met warm water worden overgoten. Een slijmerig geworden spons moet eerst worden uitgespoeld tot alle zeepresten verdwenen zijn, vervolgens worden uitgeknepen en daarna een paar uur geweekt worden in water, waaraan azijn is toegevoegd. Tenslotte goed uit spoelen, uitknijpen en buiten la ten drogen. Indien kastladen slecht schuiven, bestrijke men de glijvlakken met talkpoeder. (Nadruk verboden). 's H.Hendrikskinderenstraat 48 - Goes vraagt wegens uibreiding van haar bedrijf, enige Tevens kunnen op ons atelier enige worden geplaatst voor het verrichten van lichte werkzaamheden Prettige werkkring. Ged. reiskostenvergoeding van toepassing Schriftelijke of mondelinge sollicitaties te richten aan bovenstaand adres BM—MB——BWB^9»™— Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1