NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Ploovier heeft DE schoenen Raadsvergadering kortgene fototoestel kopen? Jeugd De Soomer No. 2887 Zaterdag 31 mei 1958 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm Ais U slechthorend bent doet u verstandig 'n origineel „Vienna" hoorapparaat aan te schaffen, wat in Zeeland alléén verkrijgbaar is bij A. G. van der Rest Lange Kerkstraat 42 GOES Tel. 01100-2468 Donderdagmiddag 22 mei j.l. kwam de raad der gemeente Kort gene in openbare zitting bijeen, onder leiding van burgemeester A. A. Schuit. De leden Van der Weele, Contant en Salomé waren bij de opening nog niet aanwezig, doch kwamen een poosje later ter vergadering. De notulen van de vorige ver gadering werden onveranderd vastgesteld, waarna een aantal in gekomen stukken voor kennisge ving werden aangenomen. Door het lid Welleman werd bij de be handeling van die stukken gewe zen op de noodzaak algemene be kendheid te geven aan de telefo nische aansluiting van de nieuwe brandweercommandant. Namens b. en w. werd door de voorzitter medegedeeld, dat het verkopen van een gedeelte haven terrein te Colijnsplaat, aan de heer C. de Regt geen doorgang kan hebben, omdat hun inziens het overblijvende gedeelte te klein zal zijn voor de bietencampagne en bovendien gevaar zou kunnen op leveren voor de verschillende ge bruikers van dat terrein. Het lid Van der Weele wees er op, dat de aardappelhandel te Co lijnsplaat steeds nog groeiende is, gezien het aantal coasters dat die haven aandoet. De bieten zullen zich moeten aanpassen aan de aardappelen en ook moeten be ginnen met het machinaal lossen en laden. In dat opzicht komt Co lijnsplaat nu nog jaren achteraan. Alles schijnt hier te moeten wij ken voor de bieten, terwijl er aan kilo's toch veel meer aardappelen dan bieten komen. De aardappel- handel wordt door de beslissing van b. en w. in haar groei belem merd. De voorzitter kon veel van het gesprokene onderschrijven, maar achtte bedoeld terrein te klein om er een gedeelte uit te verko pen. Bovendien, wanneer straks de vaste oeververbindingen een feit zullen zijn geworden, kan de aardappelhandel (en de coasters) zich wel verleggen. Het lid Van der Weele drong er op aan, De Regt de kans te ge ven, de haven is geschikt voor coasters of althans geschikt te ma ken. Wethouder Bom ziet in de acht meter breedte van het te bouwen pakhuis een gevaar, de passage ruimte wordt daardoor veel, te smal. Wanneer de bietenlading mechanisch zou worden gemaakt, konden we bedoeld terrein rustig vrij geven. Dit najaar kunnen de gewenste veranderingen toch nog geen feit zijn, wanneer aanvrager De Regt zijn eisen van acht meter zou willen beperken, kon deze zaak opnieuw in studie worden genomen. Van der Weele wees er nog op, dat de aardappelhandel niet al leen van belang voor Colijnsplaat is, maar voor geheel Noord-Beve land en ver daar buiten. Hij kon zich met het voorstel van wet houder Bom best verenigen en meende dat de bietenmechanisa- tie zich wel aan de gewijzigde toestand zou moeten aanpassen. Het lid Breure vroeg of het niet mogelijk is dat de uitbreiding door De Regt naar westelijke rich ting geschiedt, maar wethouder Bom meende dat een uitbreiding in die richting ontzettend duur zou worden, omdat dit zou dienen te geschieden met een waterke- rende betonmuur. Uiteindelijk werd besloten het voorstel van b. en w. terug te ne men en deze zaak, met de raads leden, ter plaatse opnieuw in o- gcnschouw te nemen. Hierna werd de zitting voor een half uur geschorst, teneinde een sproeidemonstratie met een ge heel Nederlands^ helicopter bij te kunnen wonen. Na heropening deelde de voor zitter mede, dat er in het gemeen tehuis grote reparatiewerkzaam heden aan de gang zijn, nodig nog door de februariramp van 1953. Een en ander was toen wel ver richt, maar achteraf bezien te zui nig. De verschillende telefoon-, e- lektriciteits-, water- en riolerings leidingen, die onder en in de be- tonvloeren waren aangebracht, bleken niet voor honderd procent in orde te zijn en gaven stank en moeilijke verbindingen. Op de vraag van het lid Breure, wat de kosten van deze herstelwerkzaam heden zullen zijn, kon de voorzit ter tot zijn spijt met geen moge lijkheid cijfers geven, het was hem tot nu toe nog onbekend. Wel kon hij zeggen, dat de bouwer van het gemeentehuis deze reparatiewerk zaamheden uitvoert en dat ge tracht zal worden de onkosten via „rampschade" vergoed te krijgen. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat Ged. Staten tot op he den nog geen goedkeuring ver- is niet alleen een periode van het leven, maar ook een ge voel van opgewektheid en onvernietigbare veerkracht De opwekkende en verkwik kende eigenschappen van het natuurprodukt waaruit King- pepermunt is bereid, bevor deren dit jeugdig gevoel van algemeen welzijn. leend hadden op de aankoop van het sportterrein te Colijnsplaat; eerst moet de gemeente de dek kingsmiddelen van de rente en af schrijving kunnen aantonen. Een oplossing wordt gezocht. Ook deelde de voorzitter nog mede, dat de gemeenteraadsleden het basisplan voor recreatie in de Zandkreek zal worden toegezon den en dat in Antwerpen een stichting jachthaven is opgericht. Het bedrag der vergoeding o- ver het afgelopen jaar, waarop het bestuur van de vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Co lijnsplaat aanspraak heeft, werd vastgesteld op 1252/3 X 50.41 6334.86. Besloten werd tot het aangaan van een geldlening, groot 1000.-, (uit de 574 emissie 1958) met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, voor een tijd van 25 jaar en tegen een rente van 574 °/o. Ter vervanging van de zeer ver ouderde instructies voor de ge meente-secretaris en de gemeente ontvanger werden nieuwe instruc ties vastgesteld, waarna de Be zoldigingsverordening voor wat betreft de diplomatoelagen werd gewijzigd. Op advies van de Districtsraad voor Noord-Beveland van het landbouwschap, werd artikel 58a van de Alg. Politieverordening ge wijzigd. Het tijdvak voor het op- hokken van duiven en sierduiven vVerd hierin vastgesteld van 1 a- pril tot en met 15 juni. Het lid Breure zeide het op prijs te stel len dat deze verordening zo werd vastgesteld, maar vroeg om na leving daarvan, terwijl het lid Klaassen de datum 1 april wel wat laat vond, hij zou liever half maart gesteld zien. De naleving ligt in handen van de politie, zei dc voorzitter en voor verandering van de data moet men overleggen met het Landbouwschap. Aan M. Klaassen, H. Adriaanse en M. Hamelink te Kats, K. J. Roodzand en I. J. van Gilst te Colijnsplaat en P. de Buck, L. Ponse en J. C. Hollestelle te Kortgene werden premiën voor woningverbetering en -splitsing toegekend tot een totaalbedrag van 2097.50. Naar aanleiding hiervan deelde de voorzitter mee, nog een bedrag beschikbaar te hebben voor één w.c.-geval, de rest moet worden opgeschort tot 1 januari 1959. Het lid Van der Weele meende, dat men met het toekennen van die premiën wat te ruimhandig is geweest, in de eerste maanden is alles opgesou peerd. De voorzitter zette de gang van zaken uiteen die tot het ver lenen van een subsidie gevolgd moet worden. De beoordeling ligt geheel in Middelburg. Van der Weele stelde voor om subsidies van 500.niet meer te verle nen, men kan daarvoor beter tien aanvragen om w.c.-verbeteringen helpen. Besloten werd om de aan vragen in den vervolge door de raad te laten bekijken en hierna te beslissen. Ter vervanging van negen afge keurde banken werd besloten me dewerking te verlenen aan het verzoek van het bestuur van de bijz. school te Colijnsplaat tot het aanschaffen van negen nieuwe schoolbanken. Tot klokluider te Kats werd be noemd de heer J. Kesteloo aldaar. Afwijzend werd beschikt op het subsidieverzoek van het Ned. Ge nootschap tot Reclassering, afd. Zeeland. De doelstelling van het Genootschap wordt wel toege juicht, maar gezien de financiële toestand der gemeente kan geen subsidie verleend worden. Het lid Welleman vond het jammer voor deze nuttige vereni ging, mogelijk wordt er aan min der nuttige instellingen nog wel subsidie verleend. De voorzitter beloofde een lijstje te zullen ver strekken waarop alle verleende subsidies vermeld staan, met de namen van de verenigingen. Enige begrotingswijzigingen 1957 en 1958 werden vastgesteld. Bij de behandeling van dit agen dapunt vond het lid Breure de post voor onderhoud van plant soenen e.d. wel wat hoog, temeer waar z.i. de begraafplaats te Co lijnsplaat wel wat beter onderhou den kon worden en de begraaf plaats niet aan de hedendaagse eisen voldoet. Het lid Breure vond dat de post telefoon ook om beperking vroeg. De voorzitter noemde het een heel bedrag en zou, ter vergelij king, cijfers van andere gemeen ten vragen. Hetzelfde lid vroeg een nauw lettend bekijken van de post ver voermiddelen. Reeds eerder had hij hierop gewezen, hem kwam het voor dat er te veel en onno dig met de vrachtauto werd ge reden. Ook de post muziekschool vond geen genade bij Breure, hij sprak er zijn spijt over uit, dat deze gemeente bij die Stichting was toegetreden en meende, nu er meerdere gemeenten uittre den, dat het onderwijs steeds duurder zal worden. De voorzit ter zeide hierop, dat men slechts tijdelijk was toegetreden, jaar voor jaar zal men handhaving daarvan bekijken. Het lid Klaassen vond de huur van de ambtswoning te hoog, maar de voorzitter zeide, dat deze bedragen van bovenaf worden geregeld. Aan de Zeeuwse U.L.O.-confe rentie werd, evenals in 1954, een subsidie verleend van 10. Ingevolge een ministeriële be schikking werden de voorschotten voor de kleuterscholen te Kort gene en Colijnsplaat opnieuw vastgesteld. De rekening van de gemeente lijke instelling voor Maatschappe lijk Hulpbetoon over 1956 werd z.h.s. vastgesteld met een gemeen telijke bijdrage van 31.379.93. De subsidie aan de Stichting voor Maatschappelijk werk en ge zinsverzorging in de gemeente Kortgene over 1957 werd bepaald op 216.42. Het voorstel van b. en w. om aan de heer M. van der Weele te Colijnsplaat ontheffing van twee aanslagen in de rioolbelasting te verlenen, ontlokte enige discussie. De voorzitter zeide, bedoeld pand bestaat uit twee aparte gebouwen, vandaar de twee aanslagen. Het lid Breure stelde voor om maar één aanslag te heffen, of anders de konsekwenties te aanvaarden. Het lid Van der Weele sprak over gelijke monniken, gelijke kappen en zeide dat b. en w. er verstan dig aan zouden doen met maar één aanslag op te leggen, daar an ders, volgens deze regeling, be slist nog honderd andere aansla gen dienen te worden opgelegd. De voorzitter zeide, dat Van der Waar zou ik mijn Natuurlijk bij Papegaaistraat 15 Goes Onze vakkennis waarborgt u goede service. WeQle twee aanslagen dient te krijgen en dat konsekwent de an dere gebouwen nagezien en aan geslagen zullen worden. Van der Weele noemde deze maatregel niet verstandig, er zullen mensen zijn die dan vijf aanslagen krij gen. Het lid Welleman vroeg hoe of het met de aanslagen voor krot woningen gesteld was. Het lid Van der Weele zeide drie onbe woonde krotwoningen te hebben en daarvoor drie aanslagen te hebben gekregen en betaald. Wethouder Bom stelde voor om Van der Weele twee aanslagen te geven en vervolgens konsekwent door te gaan. Komt men voor on overkomelijke moeilijkheden, dan kan men altijd nog met één aan slag volstaan. B. en w. namen hierop hun voorstel terug, t.z.t. komt het weer op de agenda terug Besloten werd om met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een geldlening aan te gaan tot een bedrag van 4000.tegen de koers van 100 °/o, looptijd 30 jaar en 5 °/o rente per jaar. Hierna werd een nieuwe veror dening op de keuringsdienst van slachtdieren en van vlees in de gemeenten Wissenkerke en Kort gene vastgesteld. Bij de rondvraag wilde het lid Wolse betonnen palen met harmo- nikagaas als afrastering tussen woningen en school, waarop de voorzitter zeide, dat de bestaande ai scheiding hersteld is. Of dit blij vend zal zijn kon hij niet bevesti gen, waarop het lid Korteknie de raad gaf: een straffer toezicht van hoofden van scholen. Het lid Contant vroeg een op lossing voor vakantie- en winkel sluitingsproblemen voor de win keliers te Colijnsplaat. De voor zitter zeide, dat deze problemen te Kortgene onderling waren ge regeld en dat de middenstanders te Colijnsplaat, als organisatie, dit ook dienen te doen. De overheid, ook de gemeentelijke, krijgt nog al eens te horen dat zij zoveel te veel wil ordenen, nu wordt zij ertoe verzocht. B. en w. wil len deze zaak wel regelen na sa- menspreking met de twee bestu ren, maar dan met een verplichte één-week-sluiting. Het lid Con tant kon zich met dit voorstel verenigen, het lid Breure toonde zich er geen voorstander van, men moet als overheid niet te veel or denen, de middenstanders moe ten zoveel courage bezitten om deze zaak zelf te regelen. Contant noemde ze arme middenstanders, die nog niet eens met vakantie kunnen en daarom vraagt hij aan b. en w. om een duwtje. Het lid Welleman vroeg waar om er geen gelegenheid gemaakt is in het nieuwe gedeelte van Kortgene om fietsen neer te kun nen zetten. De voorzitter ant woordde hierop, dat b. en w. hier op niet kunnen ingaan, het is een moeilijk probleem. Fietstegels in het trottoir is ook niet de oplos sing, het zou zeer kostbaar zijn en bovendien, men ziet dat ner gens. Een dringend beroep op het onderwijzend personeel kan wel helpen. Welleman vroeg, wie of er ver antwoordelijk is voor het B.B.-ma teriaal. Hij noemde enige voor beelden, waarop de voorzitter ant woordde, dat het betreffende blokhoofd daarvoor verantwoor delijk is. Op de vraag van Welleman of er geen gelegenheid gevonden kan worden waar de werklozen, die zich moeten melden, behoorlijk onderdak hebben, antwoordde de voorzitter, dat deze gelegenheid in het gemeentehuis geweest is, maar dat is op een fiasco uitgelo pen. Thans is deze gelegenheid ergens anders. Door een voor beeld toonde Welleman aan, dat ook dit geen ideale plaats is. Het lid Wolse zal, middels de kerk voogdij, zorgen dat een en ander beter geregeld wordt. Het lid Van der Weele kwam met klachten over een al maan den afgesloten rijweg te Colijns plaat, waar geen auto door kan en mag en waarop fietsers verba- liseerd worden. Ook deed hij zijn beklag over de weg naar de brandput, die bezaaid ligt met grote stenen, waar een auto niet op vooruit kan komen en over het ontbreken van een afrastering langs die weg. De voorzitter zeide hiervan niets te weten en zal deze zaak nader onderzoeken. Het lid Breure wees op het gevaar van het fietsen op het trottoir. Men sen, die daar wonen, kunnen bij het verlaten van hun woning aan gereden worden, hij vindt het goed dat de wielrijders daarvoor een proces verbaal krijgen. Op de klacht van het lid Wolse over een gat in de wegbedekking van het dijkje bij Van Schaik ant woordde de voorzitter, dat dit eu vel zeer zeker verholpen zal wor den bij het teren van de wegen. Het lid Welleman vond de be loning van de leden van de stem- bureau's te laag en zou gaame zien dat dit onder de aandacht van Ged. Staten werd gebracht. De voorzitter zeide, dat door Ged. Staten 10.presentiegeld en 10.voor vertering wordt gesteld, mogelijk is dit misschien onderling te veranderen. Hierna sluiting. Bij spataderen en vermoeide benen de bétere elastieken kousen van A. C. van der Rest Lange Kerkstraat 42 GOES Tel. 01100-2468 Aflevering aan juiste maat VERKIEZINGSUITSLAGEN NOORD-BEVELAND Wissenkerke Stemmen Zetels 1958 1953 1958 1953 Aant. stem. 2000 1982 Ong. stem. 18 40 Tot. geldig 1982 1942 A.R. 602 603 3 4 C.H.U. 666 669 4 4 P.v.d.A. 268 242 2 1 S.G.P. 215 196 1 1 Gem. Belang 231 232 1 1 In de raad zijn thans gekozen: A.R.: J. G. Marcusse, R. J. Schee- Ie, J. M. Filius; C.H.U.G. P. Leendertse, C. J. de Smit, P. G. A. de Lange, C. Koole; Gem. Be lang: J. LI. Zuijdweg; P.v.d.A.: A. M. Westerweele, I. Stokman; S.G. P.: M. J. Bustraan. Voor het eerst nemen zitting in de raad: C. Koole en I. Stokman. Niet meer terug keren: M. de Nooijer en L. J. Hoveijn. De kiesdeler was thans 1802/n tegen 1766/n in 1953. Kortgene Stemmen Zetels 1958 1953 1958 1953 Aant. stem. 2131 2136 Ong. stem. 59 57 Tot. geldig 2072 2079 P.v.A. 896 914 5 5 C.H.U., A.R. en S.G.P. 860 918 4 5 V.V.D. 316 247 2 1 In de raad zijn thans gekozen: lijst 1: P. J. Bom, A. Welleman, J. A. Salomé, G. Korteknie, L. P. Wolse (voorkeurstemmen); lijst 2: F. A. Klaassen, A. Markusse, J. M. Contant, J. Breure; lijst 3: me vrouw Y. Janssen - Sytema, M. K. Verburg. Voor het eerst nemen zitting in de raad: A. Markusse, M. K. Ver burg en mevr. Y. Janssen -Sytema. Niet meer terug keren: M. van der Weele, C. L. Maas en M. J. van Hee. De kiesdeler was thans 1884/n tegen 189 in 1953. HET MAATCORSET BIJ UITNEMENDHEID Onze corsetière mevr. BROUWER komt op dinsdag 3 juni a.s. te Kortgene in „De Korenbeurs". Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1