Waar blijven de dode dieren? Bevrijdt Nederland van de „socialistische sleeptouw-politiek" Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 17 mei 1958 no. 2885 Buitengewone ledenvergadering in het openbaar te verkopen: het huis met kippenhok en erf Als de gouden stralen der zon... Fa. T. Fahery de Jonge Houdt de vrijheid hoog! Stemt V.V.D. Voor tafel-, thee- en ontbijtserviezen, drinkserviezen enz. ,HET SERVIEZENHUiS" H. H. Landbouwers W. E. van der Heijde aandelen bij te nemen BERINI M 23 Berini M 23 I 425.— DE VEILIGSTE ALLER BROMFIETSEN Speurtocht in de natuur De doodgraver zorgt voor een nette begrafeijis Nu de zon weer lokt, trekken velen weer naar bos en veld, ge nietend van flora en fauna. Op dergelijke tochten zal bij velen ongetwijfeld de vraag zijn opge komen, waar de dode dieren toch eigenlijk blijven, want deze ster ven evenals wij door ouderdom, ziekte en ongelukken. En toch vindt men heel weinig cadavers. Waar blijven die dan? Veel dieren worden een prooi van andere dieren, maar er blij ven er toch nog over, die niet op deze manier verdwijnen doch een natuurlijke dood sterven en keurig begraven worden. Ja, begraven worden en wel door de doodgraver van het die renrijk, een klein zwart kevertje met oranje-gele strepen, kleiner dan een vingerlid. Dit kevertje neemt de uitvaart op zich van kleine dode dieren. Het werkt altijd in de duisternis en doet zijn taak perfect, dikwijls in samenwerking met een wijfje, want de natuur is wonderlijk in gericht en de „doodgraver" heeft met het zware werk van zo'ri be grafenis een zeer belangrijk doel voor ogen. Hij constateert de dood. Laten wij aannemen, dat er een konijntje gestorven is en het dier tje ergens in bos of veld ligt. De avond is gevallen en in het don ker klinkt het gegons van kever vleugels: de doodgraver is op komst. Hij schijnt door de geur van de dood reeds op grote afstand te worden aangetrokken en vliegt snel naar zijn arbeidsterrein. Daar aangekomen strijkt hij bij het ko nijntje neer en stelt met zijn voel sprieten een onderzoek in. Is dit bevredigend, dan werpt hij zich op zijn glanzende bolle rug en wringt zich met zijn sterke poten onder het konijntje. Steeds verder kruipt hij er onder, steeds een fietsende beweging makende en het gewicht van het gehele do de dier op zijn pootjes dragend. Een zwaar karwei. Het is wonderlijk wat dit ke vertje kan presteren, want hij tortst vele malen zijn eigen ge wicht. Langzaam, millimeter voor millimeter, begint het dode li chaam te bewegen. Is het een klein eindje verplaatst dan rent de doodgraver van onder het ko nijn tevoorschijn en kijkt of al les goed gaat. Hoeveel het lichaam is verplaatst en of het in de goe de richting gaat. Dadelijk holt hij weer terug en kruipt er weer on der om het weer een klein eindje te verplaatsen. Zo werkt de kever onverdroten en met een ongelooflijke energie zonder ophouden verder. Hierbij wordt hij dikwijls geholpen door een wijfjesdoodgraver, die ook op de lucht is afgekomen en in per fect teamwork wordt er dan ge arbeid. Als de één er onder zit en trapt, trekt de ander of ruimt ob stakels uit de weg. Het doel van de begrafenis. Is het dode lichaam op de plaatst van bestemming, meestal een zacht stukje grond, aangeko men dan kruipen beide doodgra vers onder het lichaam en werken zo hard ze kunnen. Met hun krachtige poten, graven ze onder het lijk een kuil en dieper en die per zakt het konijn in de losse aarde weg. Tenslotte is er geen konijn meer te zien, alleen de aar de beweegt en bewijst, dat de ke vertjes druk bezig zijn. Is het dode lichaampje ver ge noeg onder de aarde gestopt, dan komt er voor de doodgravertjes een andere taak. Vanuit de kuil graven ze een tunnel en in die tunnel legt het vrouwtje haar ei eren. Rustig wachten de ouders het uitkomen van de eieren af en in die tijd voeden ze zich met het konijnenvlees. Als de eieren uit komen, verschijnen de gele ma den en de ouders zorgen voor de voeding van hun kroost, door steeds mondjesvol konijnenvlees aan te dragen, dat gedeeltelijk voorverteerd werd. Naar buiten. Zijn de jongen zo ver, dat ze zich gaan verpoppen, dan is de taak van de ouden ten einde en kunnen de kleinen voor zichzelf zorgen. Vader en moeder hebben voor voldoende leeftocht gezorgd. De oude kevers graven een gang naar buiten, strekken de vleugels en zweven de wereld in. Zo zien wij dat de natuur uiterst efficiënt is. (Nadruk verboden). Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter fanssen en dokter 'tHart. Heden overleed, op het aller onverwacht, mijn geliefde moeder Maria Israël (wed. van Krijn Markusse), op de leeftijd van ruim 70 jaar. G. A. Markusse. Kortgene, 12 mei 1958. De begrafenis heeft plaats gehad op don derdag 15 mei j.l. Kinderbrillen Sterker en mooier dan ooit te voren Brilmonturen de beste fabrikaten uit binnen- en buitenland Zonnebrillen een enorme keus (ook polaroid) A.L.KAMPMAM in 't hartje van de Lange Vorststraat 57 GOES Telefoon 2094 Zonnebrilglazen in uw dioptie sterkte Vereniging voor Ziekenhuisverpleging Kats op maandag 19 mei 7.30 uur BIJ J. BLOK AGENDA: Voorstel om toe te treden tot een andere verzekering Opkomst dringend gewenst Het bestuur. De notaris M. OELE Jz. te 's-Gravenpolder, is voor nemens ten verzoeke van de familie J. Clement te Kortgene, op woensdag 21 mei 1958 des avonds half acht in „De Graaf van Buren" te Kort gene aan de Burgem. Snellenstraat te Kortgene, nummer 19, groot één are 72 centiaren. Behoudens toestemming van autoriteiten te aanvaar den bij de betaling. Te bezichtigen na overleg met de heer C. J. Clement te Kortgene. Nadere inlichtingen ten kantore van de notaris. is deze ring, die de verloving tot een feit maakt Weer zijn er twee gelukkige mensen. Toeo zij deze ring zagen stond hun besluit vast. Dit was bet symbool dat waarlijk paste bij huo liefde. Deze voegloze HDZ ring, van levend goud, die naast bet rijkskeur bet HDZ meesterteken draagt 125 Lange Kerkstraat 30 GOES Telefoon 2415 Verkrijgbaar in de speciaalzaak Lange Vorststraat 45- GOES -47 De verkiezingen voor de Provinciale Staten hebben overduidelijk aangetoond, dat honderdduizenden kiezers méér dan genoeg hebben van de „Socialistische sleeptouw-politiekv. De rode mode heeft in ons land al te lang geheerst. Nu worden de kiezers de compromissenpolitiek moe. Het beeld van de Statenverkiezing is door de P.v.d.A. zelf treffend juist gety peerd als „verkiezing der onbehaaglijkheid". De kiezers hebben inderdaad uit drukking gegeven aan hun grote onbehagen. Er is onbehagen over de politiek van de laatste jaren. Er is ook onbehagen dat voortspruit uit de twijfel of de koers sedert de bevrijding onder overwegende P.v.d.A.-invloed wel de juiste is. Steeds meer krijgt stemgerechtigd Nederland oog voor de grote principiële tegenstelling tussen socialisme en liberalisme. Deze is in wezen de tegenstelling tussen staat en maatschappij. Is uw ideaal de alverzorgende staat, die de vrij heid van de burger dreigt dood te drukken? Of verlangt gij van de overheid, dat zij haar streven zal richten op de vrije ontwikkeling van de zelfstandige krachten in de maatschappij? Dit is in feite de antithese, de grote tegenstelling van onze tijd, die de oude tegenstelling tussen „rechts" en „links" in de politiek verdringt. Het is de kracht van de V.V.D. in de achter ons liggende jaren nimmer te hebben nagelaten die nieuwe antithese principieel te stellen. Van 1946 af is de liberale invloed steeds gegroeid. Terwijl de V.V.D. naar stemmen-aantal in 1946 op de zesde plaats stond, is zij hans opgeklommen naar de derde plaats. Thans zijn de verkiezingen voor de gemeenteraden aan de orde. In de ongeveer duizend gemeenten die Nederland telt, wordt op 28 mei a.s. nogmaals het oor deel van alle kiesgerechtigde mannen en vrouwen gevraagd over het tot heden gevoerde rood-gekleurde beleid. Het donderende antwoord moet zijn: HALT! Het is aan u om te zorgen dat een geest van grote activiteit ook de gemeente besturen gaat beheersen. De energiebronnen waarvan ons volk moet leven, zijn industrie, landbouw, handel en verkeer. Zorgt ervoor, dat de socialisten niet uit louter angst voor persoonlijk initiatief op hun eigen wijze de energie van de individu verstikken. Bevrijdt Nederland uit de ban van de „socialistische sleeptouw-politiek", die ons in versneld tempo in de huidige moeilijkheden heeft gebracht. Alleen een nog groter aantal liberale stemmen kan maken, dat ons land met prac- tische zin en met gezond verstand de hedendaagse crisis te lijf gaat. Rolplms - Ontwikkelen Afdrukken - Vergrotingen BOEKHANDEL MARKUSSE WISSENKERKE slaagt u het BESTE in ii' G. M. BROEKSTRA, Koningstraat 5, GOES Daar vindt u een enorme sortering en de meeste kunt u als PAS AAN en OPBOUW kompleteren Laat uw suikerbieten spuiten tegen de perzik bladluis, de overbrenger van de vergelingsziekte, met de systematische middelen als Systox, Ekastin, Bayer en Sandoz produkten Beleefd aanbevelend, Kamperland, telefoon 01107-395 Bij de Coöp. Weegbrug „De Eendracht" te Kamperland bestaat de gelegenheid tot 30 juni a.s. over het boekjaar 1957-1958, zowel voor leden als niet-leden. Het bestuur. Pluviers nieuwste bromfiets ontwikkeling de luidt nieuw tijdperk van veilig brommen in L. J. AUGUSTIJN Colijnsplaat E. W. v.d. HEIJDE Geersdijk I. M. DE MOOR Wissenkerke P. J. DE WILD Kats Door de nieuwe constructie-methode en de enorme produktie is het ondanks het toepassen van talrijke nieuwe vindingen toch mogelijk gebleken de te leveren voor de verrassend lage prijs van Vraagt inlichtingen en demonstratie bij de reeds bekende service-stations

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 3