NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plow vier heeft DE schoenen WAARSCHUWING systox .n Systox N.V. Agro Chemie arnhem Anth. Verburg Jr., Beatrixstraat 27, CoSijnsplaat J boorapparaat 2 2 aan te schaffen, De dokter faalde Spanning HOE ZIT DAT J en 2 de bétere Niet te laat komen N.V. Agro Chemie arnhem Anth. Verburg Jr., Beatrixstraat 27, Colijnsplaat No. 2885 Zaterdag 17 mei 1958 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm 11 I IMIMIII IHIIII I lilll—l 11 III MUM IWIIIIIMI IIWIB— Uw bietenoogst wordt bedreigd door de vergeiings- ziekte. Spuit tijdig met META-SYSTOX, het min.t ijiftiq. systemische insekticide Hierdoor worden opbrengstverliezen voorkomen en wordt het suikergehalte verbeterd I Depothouder van bovenstaande systemische middelen voor Noord-Beveland 2 Als u j slechthorend 2 bent doet u verstandig J j 'n origineel „Vienna'" 2 wat in Zeeland alléén t 0 4 verkrijgbaar is bij J A. C. van der Rest 2 J Lange Kerkstraat 42 j J GOES. 5 5 Tel. 01100-2468 t t 1 t De vereniging voor Ziekenliuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland verhoogt haar uitkeringen. Uitkering voor onbeperkt aantal dagen. In een zaterdag j.l. te Goes, on der voorzitterschap van de heer mr. dr. A. J. J. M. Mes, gehouden buitengewone algemene vergade ring van de vereniging voor Zie- kenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland, werd met alge mene stemmen besloten tot ver hoging van de uitkeringen over te gaan, zonder daarvoor de contri butie te verhogen. In zijn openingswoord herin nerde de voorzitter aan de oprich ting van de vereniging op 10 mei 1928, zodat zij precies 30 jaar be staat. In verband hiermee is aan alle patiënten in de beide Goese ziekenhuizen en aan het personeel in deze ziekenhuizen een kleine tractatie uitgereikt. Vervolgens feliciteerde de voor zitter de secretaris-penningmees ter, de heer A. de Lange, met de hem toegekende koninklijke on derscheiding. Daarna kwam het voorstel van het bestuur tot verhoging van de uitkeringen in behandeling. Beslo ten werd: Aanvullende verzekering: Aan de patiënten, die na 31 december 1957 bij een ziekenfonds uitge trokken zijn en verder voor reke ning van de aanvullende verzeke ring op medische indicatie in een erkend ziekenhuis worden ver pleegd, een onbeperkt aantal da gen te vergoeden, zolang dit me disch noodzakelijk is. (Voor psy- chiaterie 30 dagen). Verder kan aan deze aanvullend verzekerden een vergoeding van 25 °/o voor medisch noodzakelijke sanatori- um-verpleging worden toegekend. Een geheel nieuwe uitkering aan de aanvullend verzekerden is die voor kosten van waarneming in gezin of bedrijf, voor zieken bezoek enz., tot een bedrag van f 3.per dag (voor patiënten van 16 tot en met 20 jaar) of van f 5. per dag (voor patiënten van 21 jaar en ouder). De voorzitter wees op het grote belang van deze uitkering, als b.v. een kostwinner of de huisvrouw moet worden opgenomen. Deze uitkering gaat in op dezelfde dag, waarop de patiënt voor rekening van de aanvullende verzekering komt, dus op de 71ste dag. Verder zal aan de aanvullend verzekerden worden uitgekeerd een vergoeding van dat gedeelte van het ziekenvervoer, dat door het ziekenfonds niek wordt ver goed, terwijl voor kinderen van aanvullend verzekerden, die op medische indicatie in een gezond heidskolonie moeten worden op genomen, een bedrag van f 1. per dag wordt vergoed. A- en B-verzekering. Voor de patiënten, die lid zijn van de A- en B-verzekering, werd besloten de uitkering, waarvoor zij verze kerd zijn, eveneens gedurende een onbeperkt aantal dagen te verlen gen, behalve voor psychiaterie (30 dagen), neurologie (100 dagen) en rheuma (150 dagen). Alles even eens op medische indicatie en bij. opname in een erkend ziekenhuis. Al deze verhogingen zijn moge lijk zonder contributie-verhoging. Nadat een voorstel tot wijziging van de statuten was aangenomen, deelde de voorzitter namens het bestuur mede, dat personen, die uit een particuliere verzekering, uit het I.Z.A. of uit een zieken fonds overkomen, zonder wacht tijd kunnen worden ingeschre ven, indien de gezondheidsvragen gunstig kunnen worden beant woord. Militairen, die hun dienstplicht volbrengen, blijven tijdens hun militaire diensttijd administratief lid (zonder premiebetaling). Nadat de voorzitter zijn blijd schap over deze verbeteringen in de uitkeringen had uitgesproken, werd de vergadering gesloten. En de patiënt stierf een voortij dige dood! Nee lezer, zo'n ver haaltje wordt het niet en het was ook niet een gewone dokter die faalde, maar een papieren en fa len was het nu ook weer niet. Het stond er niet in. Lorrepraat? He lemaal niet. Kijk, dat zit zo! Aan boord hebben we geen dokter. Die heb je alleen op pas sagiersschepen. Maar op vracht schepen, vissersvaartuigen, tan kers, coasters, weerschepen, enfin noem maar op, doen ze het zon der.. Dat kan ook best, want we zijn een stelletje gezonde kerels en als er eens wat loos is, gaan we naar de eerste (stuurman). Die heeft een kist met medicamenten, verband, spalken, spatels, pincet ten, net echt en daar hoort een boek bij dat we „de papieren dok ter" noemen. Van de meest voor komende klusjes heeft de stuur man wel verstand en als hij twij felt, kijkt ie in de papieren dok ter. Daarin vindt ie in den regel wel een aanwijzing hoe het geval te fiksen. Potjeslatijn niet nodig. Ieder flesje of potje heeft een nummer en vergissen is uitgeslo ten. Maar ja, daar had je nou dat geval met die olieman. Zijn hele wacht normaal bij de werken en hij ligt nog geen uur te kooi of daar begint ie. Zweten, krampen in zijn buik en finaal van de kaart, kreunen en mompelen, maar geen mens meer kennen. Zijn maat is de eerste gaan roepen en die dacht direct aan een blindedarm en hij keek er de papieren dokter op na. Het klopte nogal aardig, maar de stuurman was toch niet zo zeker -van zijn zaak, want er waren toch ook verschijnselen die heel anders waren. mag niet leiden tot over spanning Blijf dat opge jaagde gevoel de baas met de altijd verfrissende King- pepermunt Geef de King-rol een plaatsje in uw handtas, in uw bu reau, in uw jaszak King beschermt uw adem, is goed voor de keel en heeft de zeldzaam verkwikkende eigenschappen van het na- tuurprodukt Nou de kapitein erbij en Sparks uitgepord. „Sparks?" Dat is de marconist en die als de duiker Schevenin- gen-Haven aangevraagd. „Waar waren jullie?" Twee dagen sto men van Bergen in Noorwegen op weg naar Boston. Nou we had den in tijd van een mum verbin ding op de noodgolf. Als ze daar op werken, moeten alle schepen zwijgen. Goed dan. Scheveningen verbond ons door met het Roode Kruis Ziekenhuis in Den Haag. Daar zat een dokter klaar en van de brug hebben ze toen alles haar fijn aan die dokter uitgelegd. En die maar vragen: zit de pijn hier en voelt het daar heet en hoe hoog is de temperatuur en hoe is de a- demhaling en weet ik veel wat nog meer. Het eind van het liedje was dat ie de ouwe adviseerde volle kracht terug te varen naar Bergen. Daar zou een ziekenauto aan de kade staan om de patiënt over te nemen. „Dus ze hebben die man niet aan boord geopereerd?" Ja, daar hadden wij ook al zo'n beetje op gerekend en ik denk dat de ouwe en de stuurman hem daarvoor behoorlijk hebben ge knepen en de eerste moet zo iets ook tegen die dokter hebben ge zegd. Maar geen sprake van, dat zijn mooie verhaaltjes voor een boek of de film, maar als leek een vent met een operatiemes te lijf gaan, is regelrecht moord. Nee, de ouwe gaf order terug te varen en op volle kracht. Ondertussen had ie al met Ber gen gesproken en met het kantoor in Rotterdam. Ja, het was een hele beslissing, want je snapt het was een hele strop voor de rede rij, maar die nemen ze. Dan ga je even piekeren wat een mensenle ven waard is. Wat kost een verlo ren uur met zo'n schip van 15.000 ton met dertig man aan boord? Nou in Bergen lagen we nog niet eens goed en wel gemeerd, of er was al een dokter bij die olieman. Hij had het gauw beke ken en als de duiker op een bran card en....naar het ziekenhuis. Ja, hij is er drie weken geweest. Het was géén blindedarm, maar wat het wél was weet ik niet. Geeft niet, als die dokter in Den Haag het maar wist en die was bij de tijd. „En op tijd". Ja, dat was ie en je kunt al weer zien, op het Rode Kruis kan je dicht varen, die la ten je nooit in de steek. Helpt uw Rode Kruis helpen met het voedselprobleem? Ongeveer 71 procent van de aard oppervlakte bestaat uit water. 372 procent is bedekt met hoge bergen en ongeveer 5 procent met sneeuw of woestijnzand. 12 procent is zeer dun bevolkt als gevolg van koude of grote hitte en dus slecht voor bewoning ge schikt. 6Va procent is bedekt met steden en dorpen of anderszins niet voor landbouw of veeteelt bestemd. Resteert ons dus slechts 2 procent dat in staat moet zijn de enorme wereldbevolking van omstreeks 2500 miljoen mensen te voeden. De voedselproduktie neemt min der in procenten toe, dan de be volkingsaanwas, terwijl bovendien de individuele behoefte per aard bewoner eveneens toeneemt. Het aantal voedselproducerende mensen neemt steeds af en het gebied, geschikt voor voedselpro duktie, is vrijwel niet voor uitbrei ding vatbaar. Het is aan de voortschrijdende techniek te danken, dat wij ons nog kunnen voeden. Machines vervangen de mensen en de schei kunde verbetert de bodem en het produkt, zodat een waardevol ler oogst wordt verworven. Het is echter wel de hoogste tijd, dat de mensheid zich bezint op de maatregelen, die in internatio naal verband genomen moeten worden, om een nijpend tekort te voorkomen, want tenslotte zijri ook aan techniek en de weten schap grenzen gesteld. (Nadruk verboden). U kunt niet alles weten Groenten en vruchten die het sei zoen oplevert, zijn wat voedings waarde betreft, beter dan de z.g. primeurs. Ze zijn bovendien het goedkoopst. Is uw radijs zacht geworden, leg dan alleen het loof in het water. De radijsjes zelf dus niet. Vet haar kan men ontvetten met warme kamille thee. Ballpointschrift op vleespoppen venvijdert men met afwisselend betten en weken met spiritus of alcohol. Een aanrecht van teakhout kan men goed onderhouden, door het Bij 2 spataderen j vermoeide benen 2 elastieken kousen 2 van j A. C. van der Rest J Lange Kerkstraat 42 GOES 2 Tel. 01100-2468 J Aflevering aan juiste maat 1 0 0 in te sftieren met lijnolie, maar dan moet het aanrecht eerst goed schoon en droog gemaakt worden Het is dus een werkje voor 's a- vonds, zodat de olie tijd heeft om er goed in te trekken. Kreukels in wollen stoffen ver dwijnen als men deze stoffen „uit hangt". Gun uw kleding derhalve af en toe wat rust en ze blijft lan ger goed. Kamerdennetjes verlangen een lichte plaats in huis. Door te hoge temperatuur verliezen ze hun naalden en sterven de takken ten slotte af. (Nadruk verboden). BURGERLIJKE STAND Wissenkerke Geboren: 4 apr. Jacoba, d.v. P. Balkenende en M. van der Zee. 16 apr. Marinus Eduard, z.v. W. P. de Kam en T. A. van de Kree- ke. 22 apr. Jan Pieter, z.v. I. Wis se en C. W. Kallewaard. Ondertrouwd: 10 apr. Adriaan Karreman, 24 jr. en Pieternella Jacomina Geelhoed, 22 jr. Getrouwd: 3 apr. Willem Leen- dert Anthonisse, 25 jr. te Kortge- ne en Adriana Cornelia Versluis, 24 jr. 24 apr. Adriaan Karreman, 24 jr. en Pieternella Jacomina Geelhoed, 22 jr. Overleden: 14 apr. Cornelia van der Weijde, 90 jr., wed. van C. W. Scherp. 25 apr. Janna de Looff, 83 jr., wed. van A. Versluis. Te Goes: 19 apr. Cornelis Willem Leenpoel, 21 jr. De teelt van pootaardappeien wordt bedreigd door bladrol. Beperk de verspreiding hiervan door en META-SYSTOX, hal minst giftig. systemische insekticide Daardoor: minder kans op afkeuring of klasseverlaging van Uw produkt; selektie beter en gemakkelijker uit te voeren. Depothouder van bovenstaande systemische middelen voor Noord-Beveland Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1