N» i Ballastore Planten, L. Tange motoroverall KLAAR De Lelie fototoestel kopen NYLOR NYLOR PEDICURE Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 10 mei 1958 no. 2884 die wij nooit kenden een wandelsportdag Sanderse D. Rietveld van Eysden Jonge hennen te koop Buijze's Zelfbedieningsbedrijf t Kamperland 1 een dienstmeisje gevraagd i. Allewijn zongordijnen De Soomer enkele 2e hands snelbrommers broeibak aanrecht 2 gasstellen met bus, spekton* Op speurtocht in de natuur Landschap als van een andere wereld Wanneer we zo ons kitje kolen scheppen en wat brandstof op de kachel gooien, dan rollen daar de zwarte stukjes anthraciet en het zal ons zelden overkomen, dat wij ons op zo'n moment eigenlijk e- ven realiseren, wat wij daar in de kachel gooien. Steenkool bestaat uit versteen de plantenresten, om het populair en kort te zeggen. Tienduizenden en tienduizenden jaren geleden groeiden er planten in een dichte en woeste vegetatie. Na verloop van jaren stierven de bomen en planten af, gehele wouden gingen ten onder en de gestorven flora bedekte de bodem. Laag na laag hoopte zich gedurende duizenden jaren op, dikwijls in moerassig ge bied, zo half land half water. Er ontstond een rottingsproces, dat langzaam voortschreed en waarbij de onderste lagen onder de druk van de bovenliggende stonden. Dat niet alleen. Door gewel dige natuurgebeurtenissen in de loop van die duizenden jaren heb ben er aardverschuivingen plaats gevonden en over de rottende dik ke lagen vergane wouden scho ven andere aardlagen, die de eer ste bedolven. De druk op de rot tende lagen was nog groter ge worden. Zo versteende tenslotte heel dikke lagen gestorven plan ten en zo ontstonden de steenkool lagen zoals wij die op verschillen de plaatsen van de wereld vinden. Een ander landschap. Zo nu en dan is het mogelijk in grote, grove stukken steenkool nog belangrijke dingen te zien. Dan vinden we daarin nog de afdruk ken van bomen en planten zoals ze er uit gezien hebben en het blijkt, dat onze aarde toen wel een geheel ander uiterlijk had. In die verre tijd van zo'n dikke tweehonderd vijf tig miljoen jaar geleden, denkt u zich dat eens e- ven in, was de aarde bedekt door een landschap, dat als wij het nu konden aanschouwen, ons zou doen denken aan een landschap van een andere wereld. Bomen van een forse omvang en tiental len meters hoog, waarvan wij nu nog verre familie kennen die ech ter heel wat kleiner is, zoals de paardestaarten en de wolfsklauw. Schubben en zegels. Om de lezer een beeld te ge ven van die flora- noemen we de calamariales, een paardestaarten- soort, die zo'n twintig meter hoog werd. Dit was een sporeplant. De voortplantingsorganen werden ge vormd door aren, waaraan krans jes van blaadjes. De sporezakjes stonden in de oksels van deze blaadjes of wisselden met deze af. Een afwijking met de huidige bloeiwijze. Voorts kwamen voor wolfsklau wen en wel twee bekende typen, de schubboom en de zegelboom. Ook dit waren grote bomen met een zeer eigenaardige stam, al thans volgens onze opvattingen. De naam schubboom is het ge volg van het uiterlijk van het hout. De stam was namelijk in duidelijke ruiten verdeeld en hier door krijgt men de indruk van een schubstructuur. Bekijkt men zo'n ruit aandach tig, dan ziet men, hoe in het bo vengedeelte van elk een op een kussenvormige verhevenheid ge legen bladlitteken te bespeuren valt. De bladeren zelf waren dik- vlezige naalden. De sporenaren waren soms wel 30 centimeter lang en kwamen in bouw met die der recente overeen. De boom had gaffelvormige vertakkingen, een tak splitste zich steeds in twee delen van gelijke dikte. Lakstempels en varens. De zegelboom vertoont veel o- vereenkomst met de schubboom, doch de bladlittekens zijn hier niet op kussenvormige verheven heden geplaatst, doch staan di rect op de stam als door een lak- stempel er op gedrukt, vandaar de naam zegelboom. Voorts is op vallend, dat hier de bladlittekens in verticale rijen staan en niet als bij de schubboom een ruitpatroon vormen. Voorts vinden we in dit prae- historische landschap varens van geweldige afmetingen, naast nog andere planten van kleinere vor men, waarvan de soorten inmid dels zijn uitgestorven. Zo'n dergelijk landschap uit de carboon-periode, door ons heden daagse mensen niet gekend, moet een overweldigende indruk ge maakt hebben, doch het is een beeld, dat geen mens ooit aan schouwde, doch waarvan wij slechts de summiere overblijfse len in de vorm van kolen in onze kachels deponeren. (Nadruk verboden). Zondagdienst artsen Zondag a.s. en Hemelvaartsdag doen dienst dokter Maas en dok ter Bruynzeel. COLLECTEN Te Kortgene heeft de Emma- bloemcollecte 167.13 opgebracht en de Simavicollecte 163.66. Op 4 mei overleed te Borssele, tot onze die pe droefheid, na een langdurig, geduldig ge dragen lijden, onze ge liefde schoonzuster en tante Tona Bruinooge (echtgenote van E. I. de Regt), op de leeftijd van 59 jaar en 2 maanden. Uit aller naam, Familie De Regt. Kamperland, mei 1958. Hiermede betuigen wij on ze hartelijke dank voor de vele bewijzen van deelne ming, ontvangen bij het o- verlijden van onze geliefde man en vader Pieter Dingemanse. In het bijzonder dank aan dokter Janssen, zuster Ver steeg, zuster Adriaanse en de Kon. Harm. E.M.M. Uit aller naam, Wed. P. Dingemanse - Hoogerheide. Kortgene, mei 1958. Heden overleed, zacht en kalm, nog op het onverwacht, onze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader Leendert Johannes Versluis, op de leeftijd van ruim 71 jaar. Kamperland: A. Versluis - Geelhoed. Wissenkerke: H. Versluis. M. Versluis - Jasperse. Jacomien. Leo. Middelburg: C. Walkout- Versluis. J. Walhout. Jopie, Adrie. Magda. Marleen. Kan¥>erland: P Versluis. S. Versluis - de Munck. Leendert je. Kamperknd, 9 mei 1958. De kegrafenis zal plaats hebben op dins dag 13 mei a.s. te Kam perland. Voor de vele blijken van deelneming, betoond bij het overlijden van onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Janna de Looff (wed. van A. Versluis), betuigen wij hiermede onze hartelijke dank. Inzonderheid aan dokter Bruynzeel voor de goede behandeling en de vriendschap, haar zo vele ja ren bewezen. Familie Versluis. Kamperland, mei 1958. Hiermee betuigen wij on ze hartelijke dank voor de belangstelling voor en bij ons huwelijk ondervonden. Inzonderheid danken wij de heren autobezitters. Tevens groeten wij familie, vrienden en bekenden bij ons vertrek naar Emmeloord. W. C. Geuze. J. C. Geuze - van Schaik. Kortgene, mei 1958. Het wandelsport-comité te Kortgene hoopt op zaterdag 7 juni a.s. te houden te Kortgene Er kan worden deelgeno men door groepen en door individuelen. De starttijden zijn als volgt (vanaf schoolplein Ulo): 15 km 13.30 uur 10 km 14.30 uur 5 km 15.00 uur Iedere deelnemer ont vangt, na volbrachte tocht, een medaille. Voor groepen zijn eveneens medailles be schikbaar. Opgeven vóór 29 mei a.s. voor niet-scholieren, bij de heer W. Goossen, Juliana- straat 2, Kortgene. HEMELVAARTSDAG In verband met Hemelvaarts dag verzoeken wij onze adverteer ders beleefd, hun advertenties zo spoedig mogelijk te willen inzen den, waarvoor bij voorbaat dank. PREDIKBEURTEN Ger. Gem. Colijnsplaat Hemelvaartsdag 2.30 uur ds. A. F. Honkoop van Goes. Ger. Gem. Kortgene Zondag 11 mei. 10, 2.30 en 6 uur de heer A. Hofman uit Aalst. Hemelvaartsdag 6 uur ds. A. F. Honkoop uit Goes. Ger. Gem. Kamperland Hedenavond 7 uur student A. Hofman van Aalst. Sen brmdsbouquet kiezen is bij ons niet moeilijk. We laten ze u zien. Bloemenmagazijn Lange Delft 55 Middelburg Telefoon 2609 j ER IS EEN NYLOR-BRIL voor elk type en voor elk gelaat IS DE MAATWERKBRIL van de opticiën in 't hartje van de Lange Vorststraat 57 GOES Telefoon 2094 De moderne zaak met de ruime service 500 gram Siam rijst 52 cent 200 gram rozijnen 47 cent Samen voor 99 cent en 10 zegels 500 gram griesmeel 30 cent 1 fles Duiker puddingsaus 45 cent Samen voor 75 cent en 15 zegels 100 gram Duiker thee 90 cent 1 pakje frou frou 49 cent Samen voor 139 cent en 30 zegels 100 gram kaas 25 cent 100 gram ham 59 cent 100 gram worst 39 cent Samen voor 123 cent en 15 zegels Bij aankoop van: 1 liter blik spercibonen a 82 cent 1 liter blik doperwten a 89 cent Samen voor 171 cent krijgt u 30 zegels deze week Moederdag-geschenken in verschillende prijzen Kapper Lange Kerkstraat 40, Goes Telefoon 2904 9-weeks GEBR. KARREMAN, Onrustpolder, Kamperland, telefoon 400. Te koop: z.g.a.n. bruin plastic-leer. 's Avonds na 7 uur. Hoofdstraat 63, Kortgene. Goede wijn behoeft geen krans. Maar prima borstelwerk moet wel de aandacht! Daarom: prima borstelwaren voor spotprijzen ZIE ONZE ETALAGES En.. vergeet ook moederdag niet, heren! Beleefd aanbevelend, M. WISSE v.h. Tamse Kortgene, tel. 01108 - 221 Echt iets voor meisjes! maat 19-23 7,95 24-27: 9.95, 28-31: 10.95, 32-35: 12.50, 36-40: 14.95. Er zijn nog v-e-e-1 meer leuke modellen bij: Doet uw voordeel X Telefoon 304 Lange Vorststraat 85, Goes Chr. Nat. School Wissenkerke Ouders van kinderen, die voor 1 oktober a.s. de leer plichtige leeftijd zullen be reiken en die hun kinderen gaarne in onze eerste klas geplaatst zouden zien, gelie ven hiervan aangifte te doen op woensdag 14 mei van 78 uur nam. in één der lokalen van onze school. Trouwboekje meebrengen. Het bestuur. Wegens teleurstelling PRINS-JANSE, Geersdijk 1 volledige voet - verzorging 1 VOET COMFORT SERVICE SCHOENHANDEL Langeviele 2 - Middelburg Telefoon 2362 Dé speciaalzaak voor gemakschoeisel en voetverzorging alle maten voorradig Wissenkerke Kortgene Sfoomgoederen meegegeven, voor Pinksteren klaar Verven in 60 kleuren Klassewerk Wij hopen a.s. week het eiland te bezoeken Lange Noordstr. 46, tel. 3286 MIDDELBURG Waar zou ik mijn Natuurlijk bij Papegaaistraat 15 Goes Onze vakkennis waarborgt u goede service Te koop: Geen afgestelde Onder garantie E. W. van der Heijde Geersdijk Spoedig te koop: met 4,ramen, met gootsteen, Westkruisstraat 7, Geersdijk.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 3