NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plowvier heeft DE schoenen A. C. van der Rest Na het examen NAAR DE UNIVERSITEIT? Belastingverlaging is gewenst Het beste van het beste A. C. van der Rest Burgerlijke stand No. 2884 Zaterdag 10 mei 1958 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Elastieken kousen J Buikbanden J Breukbanden J Herniakorsetten Steunzolen en alle andere 't bandages Lange Kerkstraat 42 GOES - Tel. 2468 5 t Lid „Orthobanda" i De vereniging van vak- f kundigen op dit gebied Ziekenfondsleverancier door dr. P. H. Ritter De vraag rijst of de eisen, wel ke tegenwoordig aan de studen ten worden gesteld, niet een be lemmering vormen voor hun ge meenschapsleven. Dezelfde hoog leraren, die klagen over gemis aan groepsvorming onder de acade mische bevolking, leggen soms maatstaven aan bij de beoordeling van hun werk, waaraan bijna niet meer is te voldoen. Vooral de stu die der exacte vakken is buiten gemeen zwaar. De oorzaak van deze gestreng heid ligt voor de hand. Er is een onmiskenbare neiging bij de fa culteiten om de toeloop tot de universiteit te doen verminderen door de exameneisen te verhogen. Voor vele afgestudeerden bestaat in onze overvolle maatschappij geen emplooi. Laat daarom alleen de allerintelligentsten toe tot de promotie, dan zuiveren wij de toestand. Zo is de logica der pro fessoren, die op zichzelf aanneme lijk schijnt. Toch heeft de universiteit in de loop der tijden verschillende be kwame, praktisch bruikbare men sen opgeleverd, die voortkwamen uit de schare der louter „voldoen den". Velen van hen zullen op den duur worden uitgebannen. Waar ligt de oplossing? De huidige opvoering der examen- voorwaarden kluistert de student aan collegezaal en studietafel en maakt de geslaagden tot hoogst- wetenschappelijke, uiterst nauw gezette werkers, maar die in het praktische leven met hun handen scheef staan. Wie waarborgt ons dat iemand die cum laude gepro moveerd is in de letteren, orde kan houden in de klas? Of dat een jurist, die een bepaald probleem van het recht tot op de bodem heeft gepeild, een eenvoudige dagvaarding kan stellen? Of dat een medicus, die uitgebreide stu dies heeft gemaakt over speciale organen van het menselijk lichaam de tact heeft met zijn patiënten ons te gaan? Nog eens: waar ligt de oplos sing? Moeten de ouders, zelfs als zij een knappe jongen hebben, zich niet beraden, alvorens zij hem naar de universiteit zenden? Even onmiskenbaar als het is, dat men aan de universiteit metho disch denken leert, even onmis kenbaar is het, dat de universitai re studie generlei waarborg geeft, dat de afgestudeerde bruikbaar is voor de praktijk van het leven. Het intellectuele beroep is meestal karig bezoldigd. De intellectuelen zijn tegenwoordig meer dan ooit in de fiscale beklemming. Wij ontmoeten in onze dagen een drang naar abstracte kennis, maar wij missen bekwame vaklie den en bekwame zakenlieden. Er is een ijdele jacht naar titels, maar er lopen vele meesters in de rech ten rond, die het recht niet mees ter zijn. En die toch dikwijls ener gieke jonge lieden zijn, die de zaak van vader zouden hebben vooruitgebracht. Men mag nooit vergeten, dat de doelstelling der universiteit op de tweede plaats de opleiding tot maatschappelijke functies is, maar op de eerste plaats beoefening der wetenschap. Tegenwoordig lijkt het of de universiteit als de voor bereiding beschouwd wordt tot baantjesjagerij. Er zijn vele uitne mende vakscholen, die in korter tijd dan universiteit en hogeschool de leerlingen brengt tot hun maat schappelijke bestemming. Het middelbaar technisch onderwijs geeft er het klassieke voorbeeld van. En daar, in de gerichtheid op de praktijk ontmoeten de jon ge mensen het onmiddellijke le ven, waarvoor de universiteit 'de ontmoetingen in de corpora zegt nodig te hebben. Nog iets. Het is een tegenwoor dig veel voorkomend verschijnsel, dat mensen met praktische erva ring en bekwaamheid op oudere leeftijd nog gaan studeren, om aan die ervaring een wetenschap pelijke basis te geven. Dikwijls wordt die studie volbracht naast de beroepsarbeid. De resultaten zijn treffend. In kort tijdsbestek presteren deze mensen aan de exa mentafel dikwijls meer dan de jonce studenten. Het is begrijpelijk. Bij hen wordt de wetenschappelijke me thode geënt op een materiële er varing. Neemt bijvoorbeeld de studie van de rechtswetenschap. Een zakenman, die dagelijks met juridische verhoudingen en eco nomische structuren in aanraking komt, heeft meer juridisch sub straat in zich dan een jonge stu dent, die moet beginnen met zich de rechtsmaterie voor te stellen. Academische studie eist grote offers van jonge mensen. Het hu welijk moet worden uitgesteld in een levensperiode, waarin de na tuur tot het huwelijk dringt. Een uitgesteld huwelijk betekent een uitstel van verantwoordelijkheid, betekent een uitstel van contact met het leven. Er is alle aanlei ding voor de aanbeveling, alleen dan de academische loopbaan voor zijn kinderen uit te kiezen, wanneer een bijzondere intelligen tie en een onbedwingbare geest drift de jonge mens naar de aca demie dringt. Er zijn vele helde re, gezonde verstanden, die hun keren naar activiteit en wie men de uitgestelde verantwoordelijk heid als gezinshoofd en beroeps kracht niet mag aandoen. Vele studerenden lijden aan een min derwaardigheidsgevoel, terwijl zij allerminst minderwaardig zijn. Laat ons niet te schielijk zijn met de keuze der universiteit voor onze kinderen, die het middelbaar onderwijs hebben voltooid. De u- niversiteit zal er wel bij varen, maar wat nog meer zegt: de jon ge mens. (Nadruk verboden). ook bij dalende inkomsten! (van onze economische medewerker) Deskundige onderzoekers van het economische leven zijn het er over eens, dat voorlopig van een terugkeer der volledige werkgele genheid geen sprake kan zijn. Daarmee is ook de regering het eens, die voor dit jaar een aan zienlijke teruggang in belasting opbrengst verwacht, vooral ten aanzien van de loon- en vennoot schapsbelastingen. Minister Hof- stra heeft ook onthuld, dat de in komsten aan invoerrechten veel minder zullen zijn dan in het vo rige jaar. Maar dat zou hem vreugde moeten verschaffen. Hoe geringer de invoer, hoe groter de kans is op een sluitende betalings balans. In de vorige maand werd onze invoer reeds voor 97 door uitvoer gedekt en mede met het oog op dit evenwicht werd im mers overgegaan tot de inmiddels berucht geworden bestedingsbe perking? Het komt ons voor, dat de klaagzang van de minister van fi nanciën erop gericht was reeds bij voorbaat diegenen de mond te snoeren, die bij de huidige ont wikkeling aandringen op belas tingverlaging, met het doel een optimistischer economische stem ming te verwekken. Inderdaad gaan er thans in verschillende lan den stemmen op om de fiscale druk te verlichten, teneinde de consumptie te stimuleren in plaats van af te remmen. Wij horen zul ke geluiden uit Amerika, waar Ei senhower echter verklaard heeft, dat er van belastingvermindering voorlopig niets kan komen. De V.S. hebben teveel internationale verplichtingen en'bij verminderde belastingdruk zou een deel van de hulpverlening ten offer moe ten vallen. In Engeland denkt men er an ders over. Daar is reeds een be lastingverlaging aangekondigd om de werkloosheid te bestrijden. In Duitsland denkt men - dezelfde weg te volgen en het zou dus geen wonder zijn, als wij in Nederland dit voorbeeld zouden volgen. Doet goed voorbeeld ook goed volgen? Drie tekenen zouden in de ge noemde richting kunnen wijzen. In de eerste plaats is er de stijgen de ontevredenheid in ons land, die onlangs tot uiting kwam in de verrassende stembusuitslag. Ver volgens is men in Den Haag druk doende met het vinden van be zuinigingen voor de volgende be groting in september. Maar het is niet duidelijk of dit nu een gevolg is van de verwachte verminderde belastingopbrengst ingevolge de conjunctuur, dan wel als logische konsekwentie van een tariefsver laging. Ten derde heeft de over heid de keus, de weg in te slaan van een herleefde inflatie dan wel tot bestrijding van de gedaalde e- xonomische activiteit door mid del van andere maatregelen met behulp van prijsverlagingen en dalende belastingdruk. Als de produktie van de indu strie daalt, is dit meestal een ge volg van een verminderde con sumptielus t in het binnenland of wel van een daling van de export. Het is bekend, dat minister Zijl stra alle middelen te baat wil ne men om de uitvoer te verbeteren. Daarmee brengt men werk aan de winkel en verbetert men tevens de positie van de betalingsbalans, terwijl tenslotte nog de deviezen pot wordt versterkt. Maar omdat alle landen hun uit- voeractiviteit trachten op te voe ren, zullen wij stuiten op een le ger van buitenlandse mededin gers, zodat er ook aan het bin nenlandse front maatregelen moe ten worden genomen. Wij kunnen daaarbij ook de inflatieberg op nieuw gaan bestijgen. Dan onder mijnen wij de koopkracht van de gulden verder, wekken nieuwe so ciale spanningen op en kunnen er zeker van zijn, dat de betalingsba lans geheel uit het evenwicht ge raakt. Kwesties van koopkracht. In het centrum van de werkge- legenheidstheorie staat het be houd en de mogelijkheid tot ver meerdering van de koopkracht van de bevolking. Beschikken wij over koopkracht, dan krijgen han del en industrie orders .en houden de mensen aan het werk. Daalt de werkgelegenheid, dan krimpt ook de koopkracht in, omdat de men sen geen of minder loon krijgen. En dit verwekt weer nieuw werk loosheid, totdat tenslotte de eco nomische activiteit een minimum- punt bereikt. Werkgevers wensen dikwijls als redmiddel de loonsverlaging, zo dat men goedkoper kan fabrice ren, waarmee men de afzet weer op gang hoopt te brengen. Daar mee wordt echter het paard ach ter de wagen gespannen, want loonsverlaging brengt minder koopkracht, dus minder mogelijk heid tot consumptie, dus minder afzet. Het middel is dus erger dan de kwaal en wanneer men het loonpeil wenst te handhaven, is daar alles voor tezeggen. Prijsverlaging kan ook worden geëffectueerd door daling van de grondstoffenprijzen en verlaging van de winstmarges. Hoewel het eerste aanwezig is, passen de prij zen van de eindprodukten zich daarbij tot op heden nauwelijks aan. Wanneer op dit terrein iets meer gedaan kan worden en men stimuleert die prijsdaling door verlaging van de kostprijsverho- gende belastingen en/of door da ling van de inkomsten- en loon belasting, dan kan het publiek voor hetzelfde inkomen meer ko pen of men verhoogt het netto-in komen, met hetzelfde gevolg. Hiermee zou de stokkende afzet weer op gang kunnen worden ge holpen. Nu is het waar, dat de kooplust in Nederland zich ondanks alles nog op een vrij hoog niveau blijft bewegen. Maar toch vertoonden de verbruikscijfers over januari reeds een teruggang en wanneer deze dalende lijn zich gedurende de zomermaanden voortzet, dan is men in september a.s. geen dag te vroeg met de afkondiging van een ferme reeks van corrigerende maatregelen, onder welke belas.- tingverlaging een belangrijke plaats kan innemen. Verlaging voor welke groepen? Een belastingverlaging zou ge heel liggen binnen de lijnen van de door Nederland te volgen eco nomische politiek in het kader der Europese Economische Gemeen schap. Recente berekeningen o- ver de belastingdruk in de ver schillende landen van de E.E.G. tonen aan, dat wij niet minder dan 23,8 °/o van ons bruto-natio- nale produkt aan belasting moe ten opbrengen. In België betaalt men slechts 17,6 en onze zui derburen, alhoewel niet steeds te benijden, leven toch ook op re delijk peil. De Westduitsers bren gen een nog groter deel van de nationale bruto-produktie naar de schatkist (24,9), maar daar heeft men inmiddels dan ook tot een verlaging besloten. Nu weten wij wel dat al deze cijfers slechts een benadering van de werkelijkheid vormen, maar een aanwijzing in welke richting wij het kunnen zoeken, is dit toch stellig. In welke hoek moeten de ver lagingen komen? Daar waar men er een oplevend effect voor de in dustriële activiteit van kan ver wachten. De herleving van een flinke investeringsaftrek voor de industrie moet als eerste wens worden genoemd. Vervolgens be staat er reeds lang een onevenre dige belasting van de ongehuw- den. Zelfs minister Hofstra gaf dit toe, maar verklaarde destijds, dat hij de inkomens niet kon missen. Als derde groep van voor verlich ting in lasten in aanmerking ko menden kunnen de middengroe pen worden genoemd, die in goe deren gemeten na de oorlog het minst van de welvaartsstijging hebben geprofiteerd. Wanneer een vermindering van de belas tingdruk kan worden gekoppeld aan een herziening van onze be lastingwetgeving, waarbij tevens kan worden gestreefd naar vereen voudiging daarvan, dan zal de bewindsman daar een zeer groot deel- van ons volk een groot ge noegen mee doen. Belastingverlaging geen onzin. Men kan het onzin noemen om bij dalende ontvangsten van de staat deze staatsinkomsten nog meer te verlagen. Maar het mid del van een belastingverlaging zal toch nog goedkoper blijken dan een handhaving van de bestaande tarieven met een geweldig pro gramma van openbare werken en veel steunuitkeringen. Met de laatste lapmiddelen worden de mensen met kunstmiddelen aan het werk gehouden, in een lang niet altijd produktieve hoek. De stijgende lasten, die daar voor de staat aan zijn verbonden, kosten meer dan de derving van op brengst met herstel van de eco nomische activiteit in het normale bedrijfsleven, waarbij het pro- duktieverlies geringer zal zijn en de mensen in hun eigen vak, dik wijls in hun eigen bedrijf aan het werk kunnen blijven. En tenslotte gaat het daarom alleen, dat wij voor allen werk hebben en houden Drs. Mierlo. (Nadruk verboden). is voor onze kinderen maar nau welijks goed genoeg en ieder ou derpaar zal zich ongelimiteerde moeiten en opofferingen getroos ten om zijn kinderen het allerbes te te verschaffen. Over abnormale gevallen pra ten wij niet. Maar wat is het beste van het beste? In de eerste levensdagen van het kind is dit de melk die de moeder het als een grote weelde kan verstrekken. Niets en niets gaat dat te boven. Maar er zijn moeders die van deze zegen verstoken blijven, die niets of nagenoeg niets voor het kind hebben en dan zijn er nog de te vroeg geborenen, wier moe der vrijwel nooit iets heeft en voor deze kindertjes is de natuur lijke voeding zo bitter hard nodig: minstens de helft van hun voed sel dient uit moedermelk te be staan. En als die er niet is? Het antwoord kunt u zelf maar al te gemakkelijk geven. Wat doet nu het Rode Kruis? Dank zij zijn uitstekende organi satie wordt in vele plaatsen in den lande door ervaren medewerksters bij moeders die over voldoende voeding beschikken, dit meerdere ingezameld. Hierbij wordt o.a. veel medewerking ondervonden van.de zuigelingenklinieken, waar men de gezondheidstoestand en andere omstandigheden van de moeders kent. Het inzamelen dient met inacht neming van de grootste zindelijk heid te geschieden om infectie of bederf te voorkomen. Originele geneesmiddelen, ook de homeopathische Verplegingsartikelen Instrumenten Ziekenmeubelen Hoorapparaten Verbandtrommels Ass. apotheker Lange Kerkstraat 42 GOES, Tel. 2468 De verstrekking kan geschieden na koken of steriliseren, maar lie ver volgt men een andere weg. Uit de melk wordt alweer on der grote voorzorgen een poe der vervaardigd, dat zeer lang houdbaar is, gemakkelijk in water of koemelk oplost en op een klei nigheid na gelijkwaardig is aan verse moedermelk. Ieder jaar worden honderden babies in ons land op deze wijze in het leven gehouden, honderden andere over hun eerste moeilijke dagen heengeholpen. Duizenden moeders oogsten daarvoor de dank van duizenden haar onbe kende moeders aan wier kinderen zij het beste van het beste heb ben mogen geven. Er zijn thans 28 inzamelcentra van de Moedermelkcentrale van het Nederlandsche Roode Kruis, mede onder leiding van het Groe ne-, het Wit-Gele en het Oranje- Groene Kruis. Achtentwintig, die in 1956 ruim vijfduizend liter inzamelden. De ze getallen kunnen worden ver hoogd, moeten worden verhoogd in het belang van onze kinderen. Wordt uw medewerking op eni gerlei wijze gevraagd, aarzel niet, maar doet wat ge kunt om onze kinderen het beste van het beste te bezorgen. Helpt uw Rode Kruis helpen Kortgene Geboren: 19 apr. Johannes Leendert, z.v. Leendert Niewen- huijse en Neeltje C. van Waarde. Ondertrouwd: 2 apr. Leendert I. de Regt, 29 jr. te Wolf aartsdijk en Adriana J. Anthonisse, 27 jr. 10 apr. Willem C. Geuze, 24 jr. te Wissenkerke en Cornelia J. van Schaik, 22 jr. 29 apr. Hendrik C. Filius, 22 jr. en Maria W. Ale- bregtse, 21 jr. te Goes. Getrouwd: 16 apr. Cornelis Verwei, 24 jr. en Jannetje A. Jan- se, 19 jr. 23 apr. Leendert I. de Regt, 29 jr. te Wolfaartsdijk en Adriana J. Anthonisse, 27 jr. 27 apr. Berend Prins, 32 jr. te Am sterdam en Adriana J. de Fouw, 30 jr. Overleden: 3 apr. Pieternella Stouthamer, 67 jr., wed. van Lie ven C. Broekhoven. 5 apr. Geer- truida de Fouw, 74 jr., wed. van Jan Sturm. 8 apr. Dingenis Snoo- dijk, 68 jr. 12 apr. Neeltje Ver sluis, 66 jr., vrouw van Abraham van der Heijde. 19 apr. Dirkje de Regt, 75 jr., vrouw van Jan L. Ho- veijn, te Goes. 25 apr. Pieter Din- gemanse, 68 jr., man van Pieter nella Hoogerheide. 28 apr. Mari- nis Anthonisse, 80 jr., man van Catharina van den Hoven. 29 apr. Christiaan Kloosterman, 73 jr., man van Willemina A. Zuijddijk. Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1