NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD PIo«vlei* heeft DE schoenen A. C. VAN DER REST l Dalende rente J A. C. VAN DER REST Dat wordt weer smullen met Keurslager spullen Keurslager Bouwense - Kortgene No. 2882 Zaterdag 26 april 1958 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post 5.25 Advertenties 6 cent per mm In september zal het reeds tien jaar geleden zijn, dat H.M. Koningin Wilhelmina afstand deed van de troon ten behoeve van haar dochter Juliana Louise Emma Maria Wilhelmina en dat onze kroonprinses het koningschap aanvaardde. Maar eerst vieren wij nog, op 30 april a.s., de verjaardag van H.M. de ko ningin. De last van het hoge ambt is in de afgelopen jaren aan onze landsvrouwe niet ongemerkt voorbijgegaan. En de moeiten, die een zo in het oog vallende positie met zich mee brengt, zijn hare majesteit niet bespaard. Wij zijn blij en dankbaar, dat na verschillende aan vallen, met name van buiten af, op de ongerepte po sitie van de Oranjetroon, deze thans weer even vast staat als in voorbije jaren en dat, mede door het re cente bezoek van het Engelse koninklijke paar aan Nederland, het koningschap hier weer straalt in extra grote luister. Moge aan H.M. koningin Juliana, tezamen met heel het koninklijk gezin, nog vele gezegende jaren ge schonken worden! (Nadruk verboden.) Elastieken kousen J Buikbanden J Breukbanden Herniakorsetten J Steunzolen en alle andere bandages t i Lange Kerkstraat 42 J GOES - Tel2468 J f Lid „Orthobanda" fi De vereniging van vak- kundigen op dit gebied Ziekenfondsleverancier 'I bij stijgend kapitaalgebrek Ontoelaatbare toestand (Van onze ec. medew.) Hoewel het grootste deel van de aandacht onzer economische deskundigen op dit moment in beslag wordt genomen door de werkloosheid en de pogingen de gedaalde activiteit in het bedrijfs leven met kunstmiddelen weer op gang te helpen, ligt de werkelijke oorzaak van de ingetreden terug gang in het bedrijfsleven niet in een onverklaarbare teruggang van de conjunctuur. Men heeft im mers de in gang zijnde bestedings beperking bewust opgeroepen. In het bedrijfsleven verwachtte men daaruit een voelbare verminde ring van kooplust bij het publiek, welke verwachting grotendeels geen werkelijkheid werd. Daaren- tegen werkte de afgeremde inves teringen zowel van de overheid als van de industrie en handel wel volkomen door, zowel in Neder land als elders en wordt langs een omweg de gunstige afzet toch weer aangetast. Waren het voorheen de over- produktie en het tekort aan con- sumptielust, die een vermindering van bedrijvigheid en tenslotte ook van de investeringen veroorzaak ten, thans dreigt er aan de wel vaart te worden geknaagd van de zijde der investeringen. Er is een tekort aan activiteit bij de aan maak van produktiemiddelen. Wanneer men onvoldoende voorbereidingen treft om midde len te scheppen, waarmee voor de toekomst een grotere vloed van consumptiemiddelen kan worden verzekerd, remt men het econo misch leven evenzeer als wanneer er een kopersstaking bij de uit eindelijke consument uitbreekt. Bij het laatste is er een kans op een overmaat aan besparingen bij het publiek, in het eerste geval zal er te weinig bespaard worden. Er is nog geld. Er is de laatste maanden vol doende geschreven over het be staande besparingstekort. Onze consumptie zou te groot zijn, ook al is deze nog achter gebleven bij de meeste Westeuropese landen. Mogelijk zouden onze verteringen veel hoger kunnen zijn geweest, wanneer we beter op onze pro- duktiviteits-tellen hadden gepast, maar gedane zaken nemen geen keer. Waar wij onze aandacht nu eens op moeten richten is de aan wezigheid van een zekere geld- ruimte, zowel op de geld- als de kapitaalmarkt met een dalende rente, terwijl er een enorm kapi- taalgoederentekort zou zijn. Deze schijnbare tegenstelling spruit voort uit een samenstel van inge wikkelde verschijnselen, die de kapitaalmarkt beïnvloeden en waarvan wij er enkele nader wil len bezien. Reeds meermalen is er op ge wezen, dat wij onze investeringen in het buitenland aan het inkrim pen zijn, terwijl wij voor de oor log nog een deel van het elk jaar gevormde nieuwe kapitaal expor teerden. In plaats daarvan wor den onze grote internationale con cerns reeds in toenemende mate met buitenlands geld gefinan cierd. Die export van kapitaal legde ons voorheen lang geen windeie ren. Vóór de oorlog werd 14 °/o' van onze invoer gedekt door in komsten uit in het buitenland ge- investeerd vermogen. Na de uitverkoop. Wij hebben al zo lang uitver koop van vreemde fondsen gehou den, dat thans nog slechts 2 °/o van onze invoer door de opbrengst van in den vreemde belegd kapi taal kan worden gedekt. Onnodig te zeggen, dat wij hierdoor steeds meer afhankelijk worden van on ze export en dat ons gehele eco nomische leven daarmee gevoeli ger wordt voor de conjunctuur. Deze sterke vermindering van on zichtbare doch terdege aanwezige besparingen kon plaats vinden zonder dat de rentevoet in het binnenland er noemenswaardig door beïnvloed werd. Vervolgens is steeds een aan zienlijk deel van het bedrijfskapi taal der ondernemingen in be drijfsvoorraden belegd. Onder de ze voorraad is altijd een deel dat onvermijdelijk nodig is om de pro- duktie voortgang te doen vinden en een ander deel, dat varieert al naar gelang het prijsverloop in de wereld. Is er sprake van prijsver hoging en verwacht men een gro te bedrijvigheid dan vergroot men zijn voorraden. Van deze specula tieve voorraadvorming is thans praktisch geen sprake. Men kan zeggen, dat in de meeste bedrijven de voorraden zich naar een minimum-punt be geven. Derhalve komt het daarin gebonden vermogen vrij, waar door zich grote sommen naar de kapitaalmarkt begeven. Deze be- drijfspolitiek heeft, wanneer zij op grote schaal in de wereld wordt toegepast, ernstige conjunc turele gevolgen. Immers de grond stof prijzen dalen sterk en dit ver schijnsel beïnvloedt de betalings balans van de grondstoffen-uit voerende landen in ongunstige zin De kat en de boom. De algemene con junctuurs ver wachting in de wereld is voorts niet bepaald doorspekt met opti misme. De besparingen, die in het bedrijfsleven worden gemaakt, worden thans niet steeds in nieu we bedrijfsmiddelen of gebouwen geïnvesteerd. Men houdt de be schikbare gelden in likwide vorm of leent ze tijdelijk uit, waardoor er eveneens tijdelijk middelen naar de kapitaalmarkt vloeien. Deze politiek van de kat uit de boom kijken wordt versterkt door het ontbreken van voldoende fiscale faciliteiten, die erop ge- richt zijn de investeringen in het bedrijfsleven aan te moedigen. Men heeft immers de kortelings nog bestaande investeringsaftrek tot nader order opgeschort! Alvo rens men dus tot investering over gaat komt de gedachte naar vo ren dat men beter kan wachten tot de belastingwind weer uit een gunstiger hoek waait. Zo bevin den wij ons thans in een periode van een investerings-vacuum, waardoor de kapitaalmarkt rui mer wordt. Belangrijke vragers van grote kapitalen zijn stellig ook de pu bliekrechtelijke lichamen als rijk, provincie en gemeenten. Behalve het gedane beroep van de woning bouwleningen heeft de minister van financiën reeds bij de laatste miljoenennota bekend gemaakt, dat het rijk en de lagere overhe den zich in dit jaar van een her haald beroep op de kapitaalmarkt zullen onthouden. Ook in die hoek word/ de vraag dus kunstmatig opgehouden. Voor zover de finan ciering van de woningwetbouw thans plaats vindt uit de belastin gen kan men zeggen, dat ons volk daarmee tot een besparing wordt gedwongen, welke overigens niet ongunstig is. Er is haast bij! De regering heeft in de finan ciële najaarsbeschouwing aange kondigd, dat de snelle stijging van de rentevoet slechts van korte duur zou zijn. Neemt men de hier boven opgesomde (kunstmatig verwekte) verruimde economische verschijnselen nog eens in ge dachten, dan zal men spoedig tot de slotsom komen, dat deze voor spelling van overheidswege niet zo moeilijk was. Echter heeft de regering zich vergist waar zij meende, dat het bedrijfsleven nog als een belangrijke vrager zou op treden. Men heeft zelfs de Nederlandse Bank kunnen bewegen tot een discontoverlaging om de investe ringsactiviteit nog aan te moedi gen. Op korte termijn heeft zo'n discontoverlaging echter weinig i i f Originele j geneesmiddelen, ook de J homeopathische. J Verpleging sartikelen Instrumenten i Ziekenmeubels J Hoorapparaten J Verb andtrommels j Ass. apotheker J Lange Kerkstraat 42 J GOES, Tel. 2468 i effect. Het gevolg van de ver wekte bestedingsbeperking en de investeringsvermindering is der halve schadelijk voor de nationale economie op langere termijn. Er is een pauze in de investeringen, die ontoelaatbaar is. Want wij moe ten per jaar ca. 6 miljard inves teren. In de afgelopen jaren schoten wij met ongeveer een miljard te kort, omdat de besparingen on voldoende waren. Die besparin gen zullen onvoldoende blijven nu men door kunstmiddelen de kapi taalmarkt verruimt en de rente laat dalen. Blijft het besparingste kort zich handhaven dan zal het over enkele jaren reeds onmoge lijk zijn onze snel stijgende be roepsbevolking het dagelijks brood te bieden. Daarom dient de overheid haast te maken met het zoveel mogelijk activeren van de investeringen en deze schijntoe- stand te doen beëindigen. Middels alle wegen, ook langs de belas tingkanalen. Drs. Mierlo. (Nalruk verboden). Week-end runderlappen f 2.f 2.38, f 2.60 Braadvlees f 2.48, f 2.70 Carbonade f 1.97, f 2.20 Doorregen lappen 2.28 Speklapjes 1.28, met heerlijke kruiden gratis Voor fijne soep, onze soep-complet 98 cent Slavinken, 3 stuks 98 cent Koop op woensdag ons keurgehakt, met kruiden en zout gratis, f 1.68 's Maandags voor aanvulling van uw zondagsrestant 4 fijne Hamburgers voor f 1.-, die zijn in een wip klaargemaakt Telefoon 01108-208 Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1