De barometer blijft dalen Balastore Guido van Molenzicht U/at eer» groot verschil De Lelie Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d, 19 april 1958 no. 2881 het woonhuis, kippenhok en erf cirkelzaag met tafel en centrische kop A.LKAMPMAIV „Optica" Sanderse geperst bruin kiaverhooi Zonnig voorjaarsweer Fa. J. van Halst Zn Buijze's Zelfhedieningsbedrijf Staat ter dekking 198048 P. G. A. de Lange Solex te koop Voor de schoonmaak Buijze's Drogisterij Hoe lang zal de economische depressie duren? (van onze economische medewerker) Kunnen de prijzen standhouden? Langzamerhand is het grootste deel der bevolking er psychisch van doordrongen dat de depressie ons overspoelt. Dit heeft gevolgen voor de verwachtingen inzake de verkoopmogelijkheden en beïn vloedt eveneens in ongunstige zin de kooplust. Koop- en verkoop mogelijkheden zijn op hun beurt weer beslissend voor de prijsvor ming, die nog steeds het econo misch wereldhart snel of in ver traagd tempo doet kloppen. Met de prijsvorming is het enigszins merkwaardig gesteld. Reeds maan denlang heeft men kunnen lezen TREFFER prachtige poplin pyjama's in alle damesmaten slechts 6.95. Losse pyjama jasjes, zeer mooi flanel, voor dames en heren, slechts voor 4.95 in de speciaalzaak 't INTERLOCKHUIS L. Vorststraat 4547, Goes dat de prijzen van grondstoffen als staal, tin, koper, landbouwpro- dukten een dalende tendens ver tonen. Tot heden zijn echter die dalingen nog nauwelijks doorge drongen in de prijzen van de eindprodukten. Met allerlei kunst- en vliegwerk tracht men de consumentenprijzen op een behoorlijk niveau te hou den, waardoor de bestaande geld stroom op peil blijft en men in het zakenleven zijn verplichtingen nog kan blijven nakomen. Collec tieve contracten met vakbonden over de lonen houden het loonpeil in stand. Ruimere steun aan werk lozen dan ooit werd gegeven houdt nog steeds de consumptie enigszins op peil. Tot heden heb ben de grote wereldconcerns, die het prijspeil goeddeels beheersen, er de voorkeur aan gegeven de produktie in te krimpen boven het doen van ineenzakken van het prij zenregiem. Wanneer barst de kruik? Maar ook deze kruik gaat zo lang te water tot zij breekt. Grote kortingen voor contdnte betaling, reducties bij aankoop van grote partijen en dergelijke verschijnse len wijzen erop dat het dunne weerstandsvlies elk ogenblik kan breken. Een plotseling doorgebro ken prijsdaling zou de depressie op korte termijn verergeren, maar zou enige verlichting brengen aan de leveranciers van grondstoffen met een geringere economische weerstand, die momenteel groten deels het gelag moeten betalen. Belangrijk is de discussie in de voornaamste landen omtrent het voortduren van de economische teruggang. In Amerika zijn vele industriëlen van menig dat de e- conomen zich vergist hebben in de aard van de recessie-draak, zo als die thans in dat werelddeel rondspookt. Bij de beheersing van het economisch leven staat de we tenschap nog in de kinderschoe nen, zo meent men. De economen zijn daarop het antwoord riiet schuldig gebleven. Zij wijzen erop, dat een groot aan tal wetenschapsmensen er vórig jaar reeds tegen gewaarschuwd heeft, dat men voor een op hol ge slagen conjunctuur wel een dam kan opwerpen, maar dat men de kracht van de tegenstroom nim mer zou kunnen meten. Overigens wilde men immers de inflatie be teugelen. Dan moet men de gevol gen daarvan ook durven aanvaar den en deze gevolgen zijn thans bezig uit te werken. „Slechts" 12°/o De reeds gememoreerde daling van grondstof prijzen is deels ver oorzaakt doordat men alom zijn voorraden heeft ingekrompen. Een aantal industriëlen, waarbij men een onderzoek heeft ingesteld, is van mening dat de voorraadvor- ming over enkele maanden zijn minimum positie zal hebben be reikt. Dan ligt de weg open voor een nieuw herstel. Men noemt deze crisis nog niet catastrofaal. Bij de beruchte cri sis van 1929 daalde de industriële produktie in een jaar met 17 °/o. In 1921 moest riien een verminde ring in de bedrijvigheid van zelfs 24 °/o constateren. Het laatste jaar was er „slechts" sprake van 12 inkrimping van bedrijvigheid. Men wijst op de betere organisatie van het kredietsysteem vergeleken met vroeger en men ziet hier en daar de orders voor de crisis-baro meter-bedrijven als die van ge reedschappen en krachtwerktui gen al weer stijgen. Meer van belang dan deze spe culatieve beweringen achten wij dat de koersen van industriële fondsen thans veel meer weer stand bieden tegen een daling dan enkele maanden geleden. Het ergste kan nog komen. In Europa woedt de depressie minder hevig dan in Noord-Ame rika maar dit zegt op zich nog niets. Het zou niet de eerste keer zijn dat het oude werelddeel met schroom volgt maar dan ook een langere uitloopperiode neemt. Er bestaat een nauw verband tussen alle westelijke economieën en wij kunnen de hardste klappen nog krijgen wanneer de isolationisten en de protectionisten onder Eisen howers bewind zoveel aanhang krijgen dat de hulp aan onder-ont wikkelde gebieden en aan econo misch zwakke landen sterk wordt verminderd en de invoer nog ster ker aan banden wordt gelegd. Dan wordt de export Van de rest van de wereld getroffen en dan zal men ook de invoer uit A- merika beperken. Daarmee zou de wereldhandel in zijn totaal sterk kunnen inkrimpen, waarmee een deel van de toestand uit de derti ger jaren kan herleven. Voor Duitsland geldt in sterke mate een band met de Zuidameri- kaanse markten. Deze landen zijn echter zeer gevoelig voor de da ling van de grondstofprijzen. Met de uitvoer van die grondstoffen (voornamelijk naar de V.S.) beta len de jonge Latijnse landen hun import. Geen geld, geen Zwitsers en dus kan west-Duitsland uit die hoek nog fenne klappen krijgen, die hun weerslag op onze econo mie niet zouden missen, want Duitsland is onze belangrijkste klant. Moeilijk jaar wacht ons. In Engeland is er ook geen re den tot jubelen. Men verwacht daar dat nieuwe versterking van de banden tussen de landen van het gemenebest tot een gedeelte lijke verbetering zullen leiden. O- ver kosten en prijsverlaging wordt daar praktisch niet gesproken. Men heeft er alle moeite met de hernieuwde looneisen van de ver schillende vakbonden, die er voor stander van zijn opnieuw de weg van inflatie te kiezen boven de aanvaarding van de loden last der werkloosheid. Moedgevend voor ons land, zo zeer aangewezen op vrijhandel, is de eensgezindheid waarmee men in Europa pleit voor het behoud van zoveel mogelijk internationale handel. Hiervan zal men ook de V.S. kunnen overtuigen. Indien wij niet zouden worstelen met de tegenslagen uit het Indonesische drama zou voor ons de klap in elk geval veel minder hard zijn aan gekomen. Het lijkt er ondanks al les op dat in enkele bedrijfstak ken het dieptepunt bereikt is. Maar wij moeten wel rekening houden met een betrekkelijk moei lijk jaar in het vooruitzicht en stellig niet zo goed van geloven zijn dat een opheffing van de be stedingsbeperking van vandaag op morgen de toestand zou doen op klaren. Daarvoor staat de con junctuurbarometer internationaal nog te slecht en het in gang zet ten van tegenmaatregelen zou ze ker voor het najaar geen voldoen de effect sorteren. Tenzij wij nog maals een economisch „miracle hollandais" beleven, hetgeen niet waarschijnlijk is. drs. Mierlo. (Nadruk verboden). Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter lanssen en dokter 't Hart. PREDIKBEURTEN Ger. Gem. Kortgene Donderdag 24 april, 7 uur ds. B. Bel. In Jezus ontslapen, onze lieve vrouw, moe der, behuwd- en groot moeder Neeltje van der Heijde- Versluis, op de leeftijd van ruim 66 jaar. Psalm 23 4. Namens de familie, A. van der Heijde. Kortgene, 12 april 1958 De begrafenis heeft plaats gehad dinsdag 15 april j.l. Maandag 14 april ontvingen wij het droe vig bericht uit Sarnia, Canada, dat na een langdurig lijden van ons is weggenomen, mijn geliefde zoon en onze geliefde broeder, zwager en oom Marinus Perrels, op de leeftijd van 40 jaar en 10 maanden. Namens de familie, Wed. J. Perrels. Kats, april 1958. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het overlijden van onze ge liefde man, vader en be- huwdvader Pieter Francke, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, S. A. Francke - van Sparrentak. Meliskerke, april 1958. Corn. Jaspersesstr. 40. Onze hartelijke dank voor de vele belangstelling met onze 55-jarige echtvereni ging. J. M. de Looff- Fiipse. Wissenkerke, april 1958. Bij inschrijving te koop: aan de Burg. Snellenstraat 19 te Kortgene, eigendom van de erven Jan Clement. Te aanvaarden bij de be taling, behoudens toestem ming b. en w. Te bezichtigen 22 en 23 april a.s. des avonds na 6 uur, waarvoor zich te vervoegen bij de heer C. J. Clement, Torendijk 20. Briefjes in te leveren voor of op 26 april a.s. tot 4 uur nam. ten kantore van G. Heijboer, Hoofdstraat 112 te Kortgene, alwaar nadere in lichtingen te bekomen zijn. Te koop Lange Kerkstraat 40, Goes Goed zien en goed er uit zien met een bril uit de rijke kollektie in 't hartje van de Lange Vorststraat 57 GOES Telefoon 2094 Let u op het juiste adres t.o. P. de Bruijn „Bohemia" NYLOR PRECIOSA OPTURA ZONNEBRILLEN ook volgens uw recept Van Box- tot kleinbeeld-camera vindt u een grote sortering in de be kende camera-merken Kleuren-fotografie Zowel in positief als negatief. We geven u gaarne vakkundi ge voorlichting Vraagt onze kosteloze camera-foldermap A. L. Kampman in 't hartje van de Lange Vorststr. 57 GOES Sterke sierplanten voor moderne interieurs in een groot assortiment Bloemenmagazijn Lange Delft 55 Middelburg Telefoon 2609 J Medicinale bloedwijn aan te bevelen tegen luste loosheid, voorjaarsmoeheid, gebrek aan eetlust enz. Per fles 4.25, per V2 fles 2.20. Fa. Denevers Slijterij Lange Delft 90, Middelburg Modern dames fantasie on dergoed, uit de bekende Tulpen-serie van Jansen en Tilanus, reeds vanaf 1.98 in de speciaalzaak 't INTERLOCKHUIS L. Vorststraat 4547, Goes Te koop: M. VAN DER WEELE, Colijnsplaat, Tel. 345 't Is nu het goede tijdstip voor het aanschaffen van Tel. 262 b.g.g, 341 Wissenkerke In Kortgene is men al drie weken aan het zoeken naar een oude voorwereldlijke aap, maar in onze zelfbedieningszaak hoeft u helemaal niet te zoeken, daar komen de artikelen als het ware naar u toe. Neem eens een kijkje, u zult er versteld van staan Dus voor prettig winkelen naar Kamperland de driejarige stamboek en premie hengst Vader: Guido uit de Kluis, K 2427 nat. kampioen 1957 Moeder Certine van Molenzicht, K 51338 dochter van de nat. kapioen 1951 Nico van de Heibloem Dekgeld f 50.- Beleefd aanbevelend, Wissenkerke A.s. woensdag de gehele dag en donderdag tot 6 uur gesloten KAPSALON POLDERMAN Wissenkerke iiiniii nan hui ii n'mritoïimiNi'i'iwnntoimi Prachtig wit geribd heren sportondergoed van Jansen en Tilanus in de kwaliteit John T, prima pasvorm, in alle maten verkrijgbaar, van af 2.25 in de speciaalzaak 't INTERLOCKHUIS L. Vorststraat 4547, Goes motor in prima staat Hoofdstraat 106, Kortgene STOMEN - VERVEN Wij hopen a.s. week het eiland te bezoeken Lange Noordstr. 46, tel. 3286 Middelburg Sprookjesachtige dames on derjurken van Jansen en Ti lanus, Bemberg enz. enz. met zeer rijke kantgarnering al voor 3.25. Een prachtige onderjurk in de speciaalzaak 't INTERLOCKHUIS L. Vorststraat 4547, Goes SPIC EN SPAN, een reinigingsmiddel van de bovenste plank Geen gezeul meer met zware flessen afwasmiddel. Een kleine plastiek flacon MIR DOET WONDEREN! Bruine borstels, wasborstels, dweilen en zemen in verschillende prijzen voor radig. Kastpapier en kastrandjes en nog veel meer artikelen waar u uw voordeel mee kunt doen vindt u in Westhavendijk 5, Kamperland

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 3