Repatriëring en werkloosheid Scheer- apparaten Ik hoorde vriesganzen, dus kans op winter! K. H. Schippers Co. keurslager Meisje gevraagd Nieuwe rijwielen M D1MME Koop voordelig bij de Keurslager Bouwense Deze week nog; 40 duikertjes gratis Buijze's Zelfbedieningsbedrijf Boekhandel Loonbiocs Wissenkerke 1000 kg poters gebruikte herenrijwiel en een Victoria-brommer. haarsnijmachines K.H. Schippers Co een machine-bankwerker of smid-bankwerker Kortgene VAN DAMME WISSENKERKE in nieuw economisch leven Kwamen alleen gelukzoekers thuis? (Van onze economische medewerker) Veel Nederlanders zijn er diep van onder de indruk geraakt dat er in zo'n korte tijd enkele tien tallen duizenden mensen uit de tropenzon naar dit vlakke kille land zijn overgebracht. De hulp, die aan deze teruggekeerde land genoten wordt geboden is daar mee helaas niet in overeenstem ming. Doch die hulp komt nog ter sprake. Eerst moeten we vast stellen dat er van 1954 tot 1956 reeds een tweehonderdduizend gerepatrieerden onder ons ver toefden en dat zij min of meer ge ruisloos in onze westerse maat schappij zijn opgenomen. Op zoek naar fortuin. Het rapport over de gerepatri eerden heeft zich bezig gehouden met de vraag wat velen van de thans teruggekeerden oorspronke lijk bewogen heeft naar de tropen te gaan. Met nuance-verschillen voor de verschillende groepen komt men dienaangaande tot de conclusie dat zij er in meer of mindere mate fortuin wilden ma ken. Let wel, dit geldt voor hen, die vanuit ons land naar Indonesië e- migreerden en nu teruggekomen zijn. Zij hebben in Indonesië meestal een goede maatschappe lijke positie gehad en alhoewel dit nergens met zoveel woorden staat, men komt nu tot de conclusie dat het winst-motief eigenlijk uit den boze is geweest. Ziehier het verschil in de tijd geest. Twintig of dertig jaar ge leden vond iedereen een zucht naar materieel gewin, mits op ge zonde basis gesteld en met de be reidheid tot inzet van de volle per soonlijkheid een normaal ver schijnsel. In onze dagen is dit motief gedevalueerd tot een tweederangsverschijnsel. Men gaat nu immers naar een ander land om een bestaan te vinden en voor de rest uit idealisme en overigens om enige zekerheid voor zijn toe komst te vinden. Fortuin maken is „uit den boze". Dubbele teleurstelling. Het is goed de veranderde tijd geest eens duidelijk voor ogen te stellen, dan kan men twee moei lijkheden verklaren. In de eerste plaats kan daaruit de vrij passieve houding van een groot aantal landgenoten tegenover de gerepa trieerden worden verklaard. Zij redeneren aldus: de Nederlanders in Indië wilden een kans op for tuin, die verkeken is. Voor die mislukte kans gaan wij ons thans niet inspannen om de-verdreven gelukzoekers te helpen. Vervolgens is nu ook duidelijk dat de werkelijk gerepatrieerden, die een goede positie in Indonesië hadden, zich dubbel teleurgesteld voelen en verbitterd worden. Want zij gingen niet alleen naar Indonesië om fortuin te zoeken. Er waren tal van andere motie ven: samenleving zonder geloofs- indeling, minder schotjesgeest, prettiger klimaat enz. enz. En zij voegen er aan toe dat men toch hier in Nederland ook dagelijks vecht op een klein stukje grond voor meer inkomen en een betere maatschappelijke positie. Wij zijn mede in uw belang daarginds ge weest, zo verwijten zij ons. U hebt ons door uw politiek gedrag in een moeilijke positie gebracht en daarom dient u ons te helpen hier een bestaan tevinden dat compensatie biedt voor hetgeen wij in Indonesië moesten achter laten. Wanneer men goed nadenkt is het verschil in opvatting over de mate waarin men zijn fortuin moet zoeken slechts een accentverschil. In een bepaald opzicht is ieder mens een gelukzoeker. Dit is dus geen reden om deze groep gere patrieerden in de kou te laten staan. Onze gezapigheid en ge makzucht in Nederland zijn meer een ondeugd dan een deugd. De prikkel tot fortuin zoeken heeft ons vaderland meer goed dan kwaad gedaan in het verleden! Waar moeilijkheden dreigen. De teruggekomen Nederlanders kunnen echter niet verwachten dat wij hen in Nederland gaan bieden wat zij elders gemist of verloren hebben. De meesten on der hen met gezond verstand heb ben dat begrepen. De overigen zullen door ervaring wijs moeten worden. Zij zijn de kleine minder heid waarbij zich werkelijk grote aanpassingsmoeilijkheden zullen voordoen. Zeer velen onder de gerepatri eerden zijn paspoort-Nederlan ders. Zij zijn geboren en getogen onder de tropenzon en hebben dqor afstamming de Nederlandse nationaliteit. Deze mensen zijn geen Europese Nederlanders. In Indonesië waren zij meestal te groot voor servet en te'klein voor tafellaken. Zij hebben steeds in de branding geleefd van de maat schappelijke groeperingen en zijn meer onder de servetten gesor teerd dan onder de tafellakens. Hun levenshouding heeft zich daarbij aangepast. Het zijn mensen, die ook in In donesië de lichamelijke arbeid niet geschuwd hebben. Zij tonen het werkloosheidsvraagstuk ligt echter in een ander vlak. Naast de werkgelegenheid vindt men nog een reeks van andere aanpassingsvraagstukken. De ge hele maatschappelijke structuur ligt in Nederland anders dan in Indonesië. Men kent daar niet de grote verscheidenheid op kerke lijk gebied. De gastvrijheid ligt er in een ander vlak. Men heeft er een verenigingsleven, dat op een andere leest is geschoeid. Het huiselijk leven voltrekt zich langs andere lijnen dan bij ons. Wat kunnen wij doen? Misschien kunnen wij ze geen werk of inkomen geven als indi vidu. Wel kunnen wij ze met raad en andere daad terzijde staan. Ook de gerepatrieerden hebben Maandag en dinsdag Speklapjes, met zakje zout en kruiden f 1.28 Verse worst f 1.78 Woensdag gehaktdag maar dan ook echte keurkwaliteit, f 1.68 compleet met zakje speciale kruiden en zout, juist voldoende voor 500 gram Donderdag Slavinken, 3 stuks voor 98 cent Week-end: Runder braadstuk f 2.48, f 2.70 Runderlappen f 2.38, f 2.60 Heerlijk soepcomplet, 98 cent, met de fijn ste kruiden, speciaal voor lekkere soep Tevens heerlijke boterhambelegging aan voordelige prijzen Kortgene Telefoon 01108-208 een geweldig aanpassingsvermo gen en bij hen doen zich alleen vragen voor op het terrein van gewoonten en levenswijze. Deze mensen zijn nimmer uit Neder land weggegaan met de bedoeling om fortuin te zoeken. Hun enig verschil met de hier wonende en werkende Nederlanders is dat zij aan de andere kant van de eve naar werden geboren. Het is dui delijk dat wij deze grote groep met enige extra zorg dienen te omringen en dat er geen enkele reden is of mag zijn om hen niet te helpen. Hetzelfde (lekke) schuitje. Het grote vraagstuk voor de re patriant ligt in het vinden van een werkkring. Daar worstelen ook de tienduizenden werklozen in ons land mee. De mening van deze laatsten dat de eersten wor den voorgetrokken is even mis plaatst als het omgekeerde. Zij zitten allen in hetzelfde schuitje, al moet men toegeven dat het een lek schuitje is. De oplossing van behoefte aan een buuipraatje, aan een bezoek van vrienden en ge loofsgenoten. Zij verlangen naar een spoedige assimilatie, die kos te wat kost, tot stand moet komen. De overheid stelt haar midde len en ervaring beschikbaar om heti verplaatsingsleed te verzach ten, totdat dit leed gestild is. In dien ons volk de noodzakelijke be reidheid toont om zelf een steen: tje bij te dragen, wordt daarmee een last voor de overheid verlicht. Hoe sneller wij de gerepatrieerden als zijnde de onzen opnemen, hoe lager de overbruggingskosten en hoe geringer de kans dat de uit Indonesië teruggekeerden zich als een afzonderlijke groepering in ons land nestelen, hetgeen grote maatschappelijke schade zou be tekenen. Kerk en wereld zullen de han den ineen moeten slaan om het hoofdstuk Insulinde in onze ge schiedenis op waardige wijze te besluiten. Drs. Mierlo. (Nadruk verboden). 6 lolly's voor 1 kwartje 3 repen choc, van Van Houten voor 55 cent 6 repen choc. Victoria voor 1 gulden 3 blik tomatensoep voor 99 cent 1 groot blik Duiker gehakt van f 1.27 nu voor f 1.17 2 blikjes Ital. tomatenpuree f 0.49 250 gr. Honig macaroni f 0.23 Samen voor f 1.89 en dan geen 20 maar Telefoon 304 Loonstaten Arbeidsregisters Markusse Arbeidskaarten GEVONDEN VOORWERPEN Bij de postcommandant der rijkspolitie te Colijnsplaat zijn in lichtingen te verkrijgen betreffen de een portemonnee met inhoud. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter Bruynzeel. PREDIKBEURTEN Oud Ceref. Kerk Colijnsplaat Dinsdagavond 7 uur ds. Hennephof. Op zaterdag 5 april o- verleed in huize „Rust oord", onze geliefde zuster en behuwdzuster Geertruida de Fouw (wed. van J. Sturm), op de leeftijd van 74 jaar en 9 maanden. Namens de familie, G. de Fouw. Colijnsplaat, april 1958 De begrafenis heeft plaats gehad op woens dag 9 april. Heden overleed, na een kortstondig lijden, onze geliefde broeder, zwager en oom Dingenis Snoodijk, op de leeftijd van 68 jaar en 10 maanden. Namens de familie, J. Snoodijk. Kats, 8 april 1958. De begrafenis heeft plaats gehad op vrijdag 11 april j.l. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het overlijden van onze ge liefde moeder, behuwd- en grootmoeder wed. Pieternella Broekhoven- Stouthamer, betuigen wij onze hartelijke dank. Inzonderheid aan dok ter Janssen en zuster Ver steeg. Uit aller naam, Familie W. L. Karelse. Kortgene, april 1958. Voor de felicitaties en ca- deau's, op 4 april ontvangen, zeggen wij hartelijk dank. Familie P. Wolse - Broekhoven. Kortgene, april 1958. Te koop: ca. Bintje E 35/45 bij A. J. LUIJK, Kamperland, Telefoon 230. BAKKERIJ J. POUWER KORTGENE Te koop: vanaf 138.65 met jasbeschermer, slot en lamp. Aanbevelend, WISSENKERKE Philishave en Braun Scheerhoofden en kappen Gilette en andere hand-scheerapparaten Mesjes, kwasten, dozen, spiegels, zeep Ook de weer ontvangen Aanbevelend, Kortgene Voor direct gevraagd: op de hoogte met loodgieterswerkzaamheden strekt tot aanbeveling FIRMA i. VERBURG ZONEN Colijnsplaat Voorstraat 22 Bedwarmers van staal en rubber, bedkruiken, petroleumkachels, petroleumkannen, Infra- phil en hoogtezonnen, huishoudtrappen, strijk planken, mouwplanken, broodpianken, hand doekrekjes, kachelrekjes, closetplankjes, clo setborstels, mattenkloppers, zemen, dweilen, natuur- en andere sponzen, stalbezems, gewo ne bezems in twee prima soorten, ragebollen, luiwagens, borstels, kwasten, teerkoppen, bok- kepoten, afwasborstels, kleerhangers in zes modellen, bezemstokken, dito voor ragebollen y en zware voor harken en hakken, buitenbeits en bussen verf, kleine busjes rijwiellak, har ken, schoppen, spaden, rieken, boog- en hand zagen, schrepeltjes, bijlen, hakmessen, kinder schopjes, kolenschoppen, kolentangen, waslij nen in plastiek en wit overtrokken, wasknip- pen en wastangen, gordijn-, jalouzie-, raam- en metselkoord, tochtband, ijzerdraad, vlecht werk, asfalt, truwelen, voegspijkers. Dit alles en nog veel meer vindt u bij n6g meer trekkracht nóg zuiniger Bij. nèg geruislozer Solex Service-Station kunt U de nieuwe zien I de laagst ïromfiets 1349.50 in verchroomde uitvoering f 50.- extra

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 2