NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouviei* heeft DE sehoenen Vredesverwachtingen VAN DES DRIEST HET ROTANHUIS Uitnodiging corset-show 1958 „Wöhler" Bloemenmagazijn DE GROOT Sanderse 't Jantje van Alles No. 2880 Zaterdag 12 april 1958 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post 5.25 Advertenties 6 cent per mm 5: VOOR Genees- en verbandmiddelen Verplegingsartikelen Kraampakketten Elastieken spataderkousen Buikbanden, Breukbanden Herniacorsetten Rechthouders Steunzolen, bandages Hoorapparaten Hoogtezonnen Infraphile lampen Elektrische scheerapparaten Toiletartikelen Parfumerieën Schoonheidsmiddelen Staalwaren NAAR lANGt KERKSTRAA) 43 GOES TELEFOON 246S Gevestigd sinds 1922 door dr. P. PI. Ritter Juist op het Paasfeest nam de Russische regering enige beslui ten, die tot de verbeelding spre ken. Zij is bereid, ook zonder dat er een accoord komt met het wes ten, de proefnemingen met kern wapenen te staken. En op de automatisch bij de andere partij rijzende vraag: hoe zullen wij waarborgen krijgen, dat gij doet wat gij belooft, geeft zij tot antwoord: „Wij willen ons kan een internationale controle onder werpen". Deze daden worden gesteld aan de vooravond van de beroemde top-conferentie, die bedoelt, dat oost en west hun geschillen zullen regelen. De openbare mening oordeelt, ook in het westen, volgens andere kriteria dan de leiders, die ver antwoordelijk zijn voor politieke beslissingen. De spontane reactie van de eenvoudige mens op voor nemens van zo wijde strekking als de sowjet-macht thans openbaart, is er een van niet te onderdruk ken verwachting en opluchting. Dezelfde geleerden, die de a- toom- en waterstofbommen heb ben vervaardigd deden herhaal delijk hun 'waarschuwende stem men klinken. Er is acuut gevaar voor de mensheid reeds thans, nu men niet verder gaat dan de proefnemingen. Toevallig lazen wij dezer dagen dat in een deel van Amerika de groenten zijn be smet door radio-actieve werkin gen. Wij leven in de hoogste nood Als de atoom-oorlog uitbreekt dan betekent dat: ons aller ver nietiging. Laat ons de mensheid redden van de afgrond, waarin zij zich storten gaat. Laat ons elk voorstel aanvaarden, van welke zijde het komt, waardoor de bedreiging wordt afgewend, die drukt op de wereld, op de samenleving en in- dividuën. Het is één minuut voor twaalven. Als Chroesjtsjow zich op de borst klopt en uitroept: „Wij, Russen zijn ons van het dringend gevaar terdege bewust en wij zijn het toch maar, die het eerst de daad bij het woord voegden", dan ziet hij tegenover zich in het westelijke kamp een reeks beden kelijke gezichten. Dit zijn de ge zichten niet van de westelijke massa, maar van de westelijke ver antwoordelijke leiders. Tegenover het brede, idealistische, menselij ke gebaar van de Rus plaatsen zij hun wantrouwen. Helaas niet ten onrechte! Want het is niet een bezadigd, pacifis tisch Rusland, dat op het Paas feest de vredestoorts omhoog heft, maar eeh sow jet staat, die voort durend oorlogsdaden verwekt en heimelijk begunstigt. Er is geen wereldoorlog ont brand na de vernietiging van het Duitse nazisme, maar wij zijn in de laatste twaalf jaren niet zon der plaatselijke oorlogen geweest. En achter alle internationale f moeilijkheden, die wij beleefden, staat de schaduw van Rusland, dat wapens en geld levert en man schappen voor oorlogen, waarin het niet rechtstreeks schijnt be trokken. De Russische paas-besluiten verschijnen in een wereld, waarin zich de grote opmars van de sow- jet tegen het westen bezig is te voltrekken. Wat er in Indonesië 18 april in „De Prins van Oranje" te Goes 7.30 uur tot 9.30 uur n.m. 5 mannequins tonen op stijl volle wijze modellen uit onze Pas-Tunette collectie De show wordt opgeluisterd door CARLA met haar spre kende poppen, o.a. bekend door televisie-uitzendingen Haal tijdig uw GRATIS plaatsbewijs in onze zaak of eventueel nog aan de zaal TOEGANG ALLEEN VOOR DAMES BOVEN 16 JAAR Goes, Ganzepoortstraat kan gaan gebeuren is uitermate gevaarlijk voor de wereldvrede. Wat gaat er geschieden als een sterke westelijke mogendheid de opstandelingen even doelmatig en doeltreffend gaat ondersteunen als Rusland het Djakarta doet? Het beste, waarop men hopen kan, is een tweede, bloedig, Korea. De tweeslachtige houding van Rusland, dat enerzijds telkens hartstochtelijke pogingen aan wendt om zich met het westen te verstaan, maar dat anderzijds het westen ondermijnt, waar het daar toe een aanleiding vindt, brengt Rusland in verdenking bij zijn te genstanders, wanneer het die te genstanders met de edelst-schij- nende gebaren tegemoet komt. Bovendien kan men wel top conferenties organiseren, maar die top-conferenties kunnen alleen re sultaat hebben, als aan beide zij den de status-quo van de andere partij wordt geëerbiedigd. De sta tus-quo van Rusland is, dat het zijn greep op oost-Europa besten digt. De satelliet-staten zijn een integrerend deel van zijn beveili- gings-systeem en niemand gelooft, dat Rusland ooit een bewapend onafhankelijk herenigd Duitsland, dat zich bij de westelijke tegen stander aansluit, zal dulden. De oneindige moeilijkheid van een genezing der internationale verhoudingen treedt nog duidelij ker aan het licht, als men zich re kenschap geeft van de westelijke status-quo. Die is de status-quo van de kernbewapening. Het mili tair evenwicht tussen de beide wereldmachten kan slechts be staan, wanneer het westen zijn kernwapens handhaaft en geen afstand doet van de bevoegdheid ze te gebruiken, want de kans dat Rusland in een „conventionele" oorlog zijn tegenstanders vernie tigen zal, is verre van denkbeel dig. Zo zien wij dus dat het westen de kernwapens, die het verfoeit en liever vandaag dan morgen zag afgeschaft, tóch moet handhaven als een dreigement, dat het voor zijn verdediging nodig heeft. Het is ook voor Rusland heel gemak kelijk, zo redeneert het westen zich aan controle op atoomproe- ven te onderwerpen, omdat het voor het Kremlin mogelijk is, de proeven toch te ondernemen bui ten de plaatsen, die in het accoord zijn aangewezen. De vraag wordt gesteld, of deze controle inder daad is te verwerkelijken. Bij het heersend wantrouwen, dat een rechtvaardigingsgrond heeft, is het bijna ondenkbaar, dat de vredespogingen een tastbare- winst zullen opleveren. En dan gaan wij ons herinneren, hoe ui tingen van pacifisme dikwijls de gevaarlijkste perioden in de ge schiedenis hebben ingeleid. Rus land loopt minder risico met zijn ontwapeningsvoorstel dan het westen zou doen. Een afschaffing van proefnemingen met kernwa penen betekent in beginsel een afschaffing van die kernwapenen zelf. Maar Rusland heeft die kernwapenen niet strikt nodig voor de verdediging van zijn be houd en zijn belang; het westen wel. Als Rusland kwaad wil en de bom wil laten ontploffen, dan kan het zich rechtvaardigen te genover de geschiedenis en uit roepen: wij hebben de vrede ge wild, gij hebt de vernietiging ge bracht. Het is een krankzinnige toe stand, waarin wij leven. Iedereen wil het doodsgevaar keren dat o- ver ons hangt maar de grote machten der wereld verliezen zich in een spel van schijnen, alsof er geen wolk aan de lucht was. Er zijn drie oplossingen moge lijk voor het nijpend probleem. De eerste is coëxistentie, de tweede is oorlog, de derde is bestendiging van de kwellende toestand van nu Coëxistentie Betekent: door concessies aan de dwangstaat een deel van onze vrijheid prijsgeven, die ons even lief is als het leven zelf. Oorlog betekent al-vernieti ging. En voortzetting van de hui dige toestand betekent: onze el lende te laten doorwoekeren voor een oneindige tijd. Wij vrezen dat, ondanks alle top-conferenties, de ze oplossing, die geen eigenlijke oplossing is, zal worden verkozen. En zo zullen wij dan het paradijs als een fata morgana hebben zien lichten en daarna terugvallen in de versombering van een misluk te internationale bijeenkomst. Toch is er één ding, dat wij niet mogen vergeten. De drang naar vrede wordt niet alleen aan gewend als een spel van diploma tieke listen, hij is ook een zaak van bloedige ernst voor miljoe nen, in oost en west, wien het zwaard boven het hoofd hangt. Daarom zal men oprecht moeten zijn op de conferentie en moeten streven naar enige bereiking. Men moge Rusland ontmaske ren, men moge elkaar de waar heid zeggen zo veel men wil, maar als er één kans is, moet men die niet laten vergaan. (Nadruk verboden). mst LANGEVIELE 48-50 MIDDELBURG Tel. 3478 Wilt u uw kamer, serre of tuin met rotanmeubelen inrichten? Komt u dan even bij ons kijken. Wij leveren u alle soorten rotanmeubelen van prima kwaliteit tegen fabrieksprijzen! Ook in bijbehorende artikelen, zoals schuimrubber- of schuimplas- tiekkussens, zijn wij ruim gesorteerd! Komt u naar Middelburg U bent 1 welkom in Café 1 Restaurant De gezellige zaak in de Lange Delft Prima consumptie. Uitstekende keuken 1 Uniek in Zeeland het groot-beeld-televisie 2x2 meter 1 Iedere dag uitzending, behalve vrijdags en zondags niiiiiinmuimuiuimummie Laat uw bloemwerken verzorgen door St. Adriaanstr. 23, Goes Het juiste adres Telefoon 2G09 voor beter BRUIDSWERK Echt lederen manteltjes in nieuwe, moderne kleuren 85.— en 95.— Echt suède manteltjes f 105.— en f 125.— in zand- en cognackleuren Gravenstraat 18, Middelburg (Zie etalage Zusterstraat) Sterke sierplanten voor moderne interieurs in een groot assortiment Bloemenmagazijn Lange Delft 55 Middelburg Telefoon 2609 k.'_ J Bij uw bezoek aan Middelburg loopt u even binnen bij U vindt daar: de nieuwste dessins onkreukbaar tafelzeil slechts 4.50 per m, plastiek kastranden f 0.80 per m, naadloze zemen f 1.95, prima dweilen f 0.75. Korte Noordstraat 15, Middelburg, telefoon 3733 Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1