NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD H IVoordpooIgebied wordt lncbtkruispiint Plonvier heeft DE schoenen Het geluk van een lentedag Si Si SS Iedereen Uitnodiging corset-show 1958 No. 2879 Zaterdag 5 april 1958 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.50 per jaar Franco per post i 5.25 Advertenties 6 cent per mm VOOR Genees- en verbandmiddelen Verplegingsartikelen Kraampakketten Elastieken spataderkousen Buikbanden, Breukbanden Herniacorsetten Rechthouders Steunzolen, bandages Hoorapparaten Hoogtezonnen Infraphile lampen Elektrische scheerapparaten NAAR Toiletartikelen Parfumerieën Schoonheidsmiddelen i Staalwaren enz. enz. IAHGE KERKSTRAAI 42 GOES ItLEFOOH 2469 Gevestigd sinds 1922 f SS t Een streep zonlicht valt door het schuine dakvenster van het zolderkamertje. Hij raakt de de ken op het smalle ijzeren bed aan. Langzaam strekt Mieke haar hand uit en legt haar op het plekje, dat warm aanvoelt door die zonne straal. Eerst laat ze de rug van haar hand koesteren, dan draait ze haar om en opent de palm. Ze speelt een beetje met die zon nestraal, zoals een kind zou spe len met een glinsterend sieraad, waar het eigenlijk niet aan mag komen en waarbij het elk ogen blik vreest, betrapt te zullen wor den. Er is een vogel, die telkens de zelfde lokkende roep laat horen. Een ijl, glashelder geluid in de stille, vroege morgen. Geen lied, zomaar een roep in de ruimte. En heel in de verte antwoordt een andere vogel. Mieke wilde wel, dat ze kon verstaan, wat ze tegen elkaar zeggen. Misschien wensen ze elkaar vrolijk paasfeest, net als de mensen straks ook zullen doen. Hoor, daar beginnen de klokken ook te luiden. Het is een zacht zingen, dat mooie dingen belooft. Ineens wil Mieke maar liefst haar hoofd onder de dekens stop pen, om er niets meer van te ho ren. Zij zal geen deel hebben aan de mooie dingen. Pasen is voor haar geen feest; zij kan zich door de zon niet naar buiten laten lok ken. En wat die vogel daar voor liefs door de lucht roept, is ook niet voor haar bestemd. Wat heeft Pasen met haar, het kleine, eenvoudige dienstmeisje, te maken? Zij zal het op deze dag nog drukker hebben dan anders, omdat mevrouw logees krijgt, er extra werk van het eten gemaakt moet worden en alles op haar, Mieke, neerkomt. Maar och, aan deze dingen is ze gewend geraakt. Ze weet niet beter, of het hoort zo: een deel van de mensen mag zich in de zon koesteren en voor de ande ren is de schaduw. Vanaf dat ze een klein kind was, wist ze dat er mensen bestonden, die groter, rijker, sterker en machtiger wa ren dan zij en aan wie ze zich moest onderwerpen. Zo had moe der het haar geleerd: „Kom niet in opstand. Het helpt toch niet". Waarom zou iemand zich af vragen, of zij ook wel eens be hoefte had aan de mooie dingen van het leven? Ze werd betaald voor het werk, dat ze deed en daarmee afgelopen. Ze dééd haar werk en was al blij, als men zich tevreden met haar toonde en ze af en toe eens werd geprezen. Alleen op som mige dagen deed het meer pijn dan op andere, het besef, dat jij blijkbaar aan de verkeerde kant van het leven geboren was. Zoals vandaagdan schrijnt je kleine hart van heimwee naar iets onbegrijpelijks: iets wat he lemaal nieuw voor je is en je blij en warm moet maken van binnen. Met Pasen vernieuwt zich immers alles; dan zou ieder mens zich blij en jong en geliefd moeten kunnen voelen. Geliefder is wel iemand, die van haar houdt: Harm, de flinke, knappe boerenknecht van de andere kant van het dorp. Voor Harm zal er met de paasdagen wel wat vrije tijd zijn; op de boer derij wordt ook zondag gehouden. Maar ze zullen niet samen van de zon en hun jonge liefde kunnen genieten. „Je krijgt wel eens een extra zondag", heeft mevrouw ge zegd. „Maar met de paasdagen kan ik je niet missen, als we gas ten hebben". Daar heeft Mieke zich bij moe ten neerleggen. En ze heeft het zonder opstandigheid gedaan. Maar ze wou toch, dat ze maar heeft wel eens een ogenblik dat hij zich niet helemaal fit voelt. De opwekkende en verkwikken de eigenschappen van de natuurzuivere King-pepermunt helpen u er overheen weer voorbij waren, die paasda gen. Dan ging dat knagen in je hart ook weer weg. Als alles zijn gewone gangetje ging, voelde je het minst, dat je er niet bij hoor de: bij het feest, dat het leven op hoogtijdagen aan gelukkige mensen bereidde. Opeens moet ze hardop lachen. Wat ligt ze hier nu medelijden met zichzelf te hebben, terwijl de dingen er toch niet anders door worden! En ze houdt nog wel een zonnestraal in haar hand. Hele maal voor haar alléén en geen mens, die hem van haar af kan pakken of zelfs maar betwisten kan. Ja, ook in zólderkamers schijnt de zon. Het lijkt wel of dat zin netje op de maat van de klokke- tonen herhaald wordt; ook in zol derkamers schijnt de zon! Mis schien betekende het dat ook wel, wat die vogel zijn best deed, haar te vertellen. En zij verdeed haar tijd met zichzelf een beetje te be klagen. Kom, ze moest eens op staan. Ze kan niet te laat bene den komen. En als het haar soms weer overvalt, wanneer ze straks de mensen vrolijk en mooi ge kleed in de zon erop uit ziet trek ken, terwijl zij voor Assepoester moet spelen, dan zal ze gauw be denken, dat zij in haar zolderka mertje de zonnestralen voor het grijpen heeft en dat zij hier, zo vlak onder het dak, de kerkklok ken en de vogels nog veel mooier kan horen dan andere mensen. Ze blijft nog even heerlijk lig gen nasoezen in het warme nestje van het bed. Ze voelt zich nu bij na als een prinsesje. Goed be schouwd kan de zon veel rijker binnenschijnen in zolderkamers, omdat ze dichter bij de hemel lig gen en er geen gordijnen voor de ramen hangen. Haar ogen dwalen door het ka mertje. In dit gouden zonlicht merk je pas goed, dat het eigen lijk helemaal geen onaardig ka mertje is. Een beetje kaal, nou ja..Ze moet maar eens een paar gekleurde prentbriefkaarten te gen de muren hangen en ergens een fleurig kleedje neerleggen. En een bloemetje..in de tuin bloei en de narcissen al. Hun gezichtjes zijn van even puur goud als de zonnestralen. Misschien mag ze er van mevrouw wel een paar pluk ken, om er voor het paasfeest haar kamertje mee op te vrolijken. Eigenlijk begrijpt Mieke zelf niet goed, wat er van binnen met haar gebeurt en waarom het le ven haar opeens toelacht, terwijl ze zeker weet, dat ze aan de vreugde van het paasfeest niet veel deel zal hebben. Maar in haar hart is een deur zomaar vanzelf open gegaan en daar kan ze geen weerstand aan bieden. Ze springt uit bed, wast en kleedt zich en gaat dan vlug naar beneden, om voor het ontbijt te zorgen. Als ze bezig is, de tafel te dek ken, komt mevrouw de eetkamer binnen. „Mieke luister eens", zegt ze opgewekt. „We hebben gister avond een telefoontje gehad, dat de gasten onverwacht verhinderd zijn. Inplaats daarvan gaan we nu zelf de twee paasdagen uit. Dan kun je ook vrij nemen". Zomaar ineens wordt daar een reusachtig geschenk in Mieke's handen gelegd, waar ze niet eens om heeft hoeven te vragen: twee vrije dagen; allebei de paasdagen! Ze zal haar nieuwe manteltje aan kunnen trekken en naar buiten gaan in de zonmet Harm Het leven overstelpt haar met een rijkdom, waar ze bijna geen raad mee weet. Ineens is er op de wereld ruimte voor iedereen, om van de schoonheid te genie ten. Een uitbundig feest van zon licht is er overal en niemand hoeft in de schaduw van een ander te staan. De middag van die heerlijke, onvergetelijke paasdag brengen Mieke en Harm samen door in de vrije natuur. Eerst hebben ze hand in hand door de straten van het dorp gelopen en hebben zich e- ven blij en onbezorgd gevoeld als die andere mensen in hun beste kleren. En dan zijn ze naar bui ten gedwaald langs de akkers, waarvan de zwarte aarde in de zon ligt te stoven. Ze hebben stil gestaan bij de lammetjes in het malse groene weiland en hebben als twee kinderen gelachen om de koddige, onbeholpen sprongen van de wit wollen diertjes. Nog later zitten ze aan de kant van een kleine vijver onder bo men, die al een teer groen waas vertonen. Boven de kruinen van die bomen welft zich een wol kenloze, pastelblauwe en onein dig wijde hemel. Zij zou haar ar men willen uitstrekken, om alles om haar heen te omvatten. De slanke stammetjes van de jonge berkebomen glanzen zilverwit in gouden licht. En de ragfijne tak jes met de zwaar gezwollen knop pen deinen zachtjes op de lente bries. Mieke's hart zwelt alsof het o- penbarsten zal. Haar hele wezen smelt samen met de geurige aar de en het groene gras; met de uit bottende heesters, de ijle vogel geluidjes en die honderden an dere geheimzinnige ritselende ge luiden om haar heen, die alle te zamen de lente aankondigen. Mieke is maar een klein een voudig meisje. Ze kan het onmo gelijk onder woorden brengen, waar haar hart boordevol van is, wat het zwaar maakt van geluk. En Harm, de boerenjongen, kan het ook niet. Maar als ze elkaar in de ogen kijken, weten ze, dat ze hetzelfde voelen. En dat is vol doende. Zo hard en moeizaam en een tonig kan het dagelijks leven voor deze twee jonge mensen niet zijn, of ze worden er nu aan ontheven. Hoop en geluk dragen hen hoog boven alles uit. Want de lente heeft bezit van hen genomen en zingt door hun bloed, zoals het zoetjes zingt door de boomtop pen. Half verlegen lachen ze el kaar toe, maar hun ogen stralen en spreken hun eigen geheime taal. „Wat is alles fijn vandaag, hè", zegt Harm zachtjes en in vervoe ring knikt Mieke hem toe. De late zonnestralen spelen nu tussen de stammen van de bo men en dansen door de takken. Uit een theeschenkerij in de na bijheid drijft tere muziek naar hen toe. En dat krijgen ze alle maal voor niets. Het kost hun geen cent, om zó gelukkig te zijn. In de vijver zwemmen watervlug- ge, donsgele jonge eendjes. Het vertedert die twee grote kinde ren, in hun bevangenheid, bijna tot tranen toe. De hand van de jongen tast naar die van het meisje en sluit zich als een beschermend kleed mering begint te vallen en weeft zich als een beschermend kleed om hen heen. Hij legt zijn arm j om haar heen en trekt haar zacht jes tegen zich aan, omdat hij bang is, dat ze het in haar dunne man teltje koud krijgt, nu de avond valt. En dan gaat hij met een wonderlijk zachte stem voor zo'n grote, sterke jongen, een heel dro menland voor haar ontsluiten. Hand in hand stappen ze er bin nen Éénmaal zullen ze voor altijd samen zijn; hij zal hard voor haar werken, om alle mooie dingen voor haar te kunnen kopen, die ze graag zal willep hebben. En Mieke leunt met haar kopje tegen de schouder van de sterke jongen en luistert met glanzende ogen en een dromerig lachje naar het sprookje, dat hij haar toefluistert. Het is alles zo broos en teer, dat jij bijna niet durft te ademen, om het niet te breken. Maar één ding weet Mieke: al zouden ze altijd arm blijven, Harm en zij; al zou hij nooit één van die mooie dingen voor haar kunnen kopen, die rijke mensen in overvloed heb ben, dan nóg zullen ze samen al tijd gelukkig zijn. Het grootste kasteel, de prachtigste auto zou haar niet de parelende rijkdom kunnen verschaffen, die déze len tedag haar gegeven heeft. MARCELLE. (Nadruk verboden). (Van onze luchtvaartmedewerker) Over enige tijd opent de KLM een dienst op Tokio via de Noord pool. Van Tokio uit wil men dan doorvliegen naar Biak op Nieuw- Guinea. De KLM zal hiermee de vierde luchtvaartmaatschappij zijn die geregelde vluchten via dit bar re oord gaat maken. En het zal niet bij deze vier blijven, want ook andere maatschappijen over wegen reeds deze route te gaan vliegen. De Noordpool komt erg in trek, omdat op deze manier de kortste verbindingslijnen tussen de hoofdsteden in Europa, de westkust der Verenigde Staten en het verre oosten tot stand worden gebracht. Het is nog geen honderd jaar geleden, dat de eerste pogingen werden aangewend om vliegend de Noordpool te'bereiken. In 1897 deed de Zweedse ballonvaarder Andree en twee reisgenoten, met zijn luchtballon een poging daar toe. Niemand keerde echter van deze reis terug Pas in 1926 wisten de Ameri kaanse vliegers Byrd en Ellsworth met een driemotorige Fokker de Noordpool te bereiken en er enige tijd rond te cirkelen. Ze werden daarbij op de hielen gezeten door de bekende Noorse ontdekkings reiziger Roald Amundsen, die en kele dagen later met het lucht schip Norge het Noorpoolgebied bereikte en van Spitsbergen naar Alaska vloog. De Scandinavische luchtvaart maatschappij S.A.S. komt de eer toe het pionierswerk op de pool- route te hebben verricht. Zes jaar geleden werd in opdracht van deze maatschappij twee gloed nieuwe DC-6B-toestellen via de Noordpool van Long Beach in Californië naar Kopenhagen ge vlogen. Onderweg werd nog even een tussenlanding gemaakt op de Amerikaanse luchtbasis Thule in het hoge noorden van Groenland. In 1954 werd de eerste geregelde dienst geopend. De S.A.S. begon toen zijn 9300 km luchtlijn Stock holmLos Angeles. Door over de Noordpool te vliegen kon de rou te met een 1900 km worden inge kort. In februari 1957 breidde de S.A.S. zijn luchtlijn uit door via het poolgebied op Tokio te gaan vliegen. Daar de andere lijnen van het nabije oosten en India zijn ge bleven, heeft de Scandinavische luchtvaartmaatschappij thans een geregelde luchtdienst om de aar de. Tweemaal per week wordt nu op Tokio gevlogen en de 13.000 km .worden in nog geen IV2 et maal afgelegd. Als vliegtuig voor deze route heeft men de DC-7C ingeschakeld, een toestel, dat uit nemend geschikt is voor lange af- standsvluchten. Inmiddels verscheen een ande- re concurrent boven de poolstre- 18 april 7.30 uur n.m. in ,,De Prins van Oranje" te Goes 5 mannequins tonen op stijlvolle wijze modellen uit onze Pas~Tunette collectie Haal tijdig een GRATIS plaatsbewijs in onze zaak (toegang alleen voor dames boven 16 jaar) Goes, Ganzepoortstraat ken. De Canadian Pacific Airlines begon reeds in 1955 met vluchten over de pool waarbij Amsterdam als eindpunt voor Europa werd gekozen. En nu landen drie maal per week op Schiphol Canadese Douglas DC-6B machines, terwijl binnenkort de Bristol Brittania voor dit doel wordt ingeschakeld. Dit grote Engelse toestel, voor zien van vier turbo-props, heeft de bijnaam van „Whispering Giant" (fluisterende reus) gekre gen, vanwege het opmerkelijk weinig lawaai, dat hij maakt. De amerikaanse luchtvaartmaat schappij Trans World Airlines is ook sinds oktober 1957 over de pool gaan vliegen en heeft nu ook een luchtverbinding met Europa. San Francisco heeft een directe lijn met Londen, Parijs en Rome gekregen. Er wordt gevlogen met een nieuw type Locldieed, de Jet stream Starliner, die met een vleu gelspanwijdte van 45 meter meer dan tienduizend kilometer aan één stuk kan vliegen. De over tocht wordt in 19 uur volbracht en vaak wordt na aankomst in San Francisco „nog even" doorgevlo gen naar Los Angeles. (Nadruk verboden). Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1