NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen Nederland en Engeland V Wij gaan bergafwaarts No. 2878 Zaterdag 29 maart 1958 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm U vindt in de bekende speciaalzaak LANGt KERKSTRAAI 42 GOES (HEFOON 2463 (gevestigd sinds 1922) 'n keuze van schoonheidsmiddelen en parfumerieën zoals u schier nergens aantreft l Ter zake kundige adviezen worden u gaarne gegeven Lange Kerkstraat 42 Goes Telefoon 2468 (door dr. P. H. Ritter) jj Voor geneesmiddelen (óók de homoeopatische) J verbanden verplegingsartikelen, J kraampakketten, babyverzorgingsartikelen, J elastieken spataderkousen, knie- en enkelstukken, buikbanden, breukbanden, herniakorsetten, J steunzolen en andere medische bandage, J "t hoorapparaten, hoogtezonnen, lnfraphiledampen, injectiespuiten, thermometers, asthmaspuiten J j enz. enz. enz. J GAAT U HÉÉL BEST NAAR Het bezoek van het Britse ko ningspaar aan ons land is door een hartelijk welkom uit de be volking en in de pers vergezeld gegaan. Het was voor de Neder landers een vreugde de koninklij ke echtgenoten, de lieftallige ko ningin zowel als de bescheiden prins, zich hier te zien bewegen en de ontmoeting tussen de beide vorstenhuizen gade te slaan. Bij een statiebezoek als wij be leefden welt vanzelf een stuk ge schiedenis omhoog. Men gaat zich rekenschap geven van de rijke en vaak bewogen betrekkingen tus sen Groot-Brittannië en Neder land. Er is in het verleden dik wijls strijd geweest tussen de bei de rivale zeemogendheden; de ze ventiende eeuw met haar keten van zeeoorlogen geeft een aan houdend voorbeeld van belangen conflict. Naast de zeevarende en koloni serende mogendheid, die onze o- verbuur is in Europa, heeft de Republiek der Zeven verenigde Provinciën stand gehouden en roem geoogst. Het kleinere land heeft, terzijde van de wereldmo- gendheid, zich waardig gehand haafd en tot in onze dagen als tweede koloniale mogendheid een ontzaglijk overzees rijk bestuurd op een wijze, die de vreemdeling eerbied afdwong. Wij komen uit de historie als een evenknie van Engeland te voorschijn. Geen land ontkomt aan de fa taliteit der historie. De kleinere macht moest de mindere blijven van de grotere. Maar de beteke nis der Nederlanden wordt in Engeland erkend. o Wie van de historie gewaagt der Brits-Nederlandse betrekkin gen, hij moet de oorlogen, die in een ver verleden tussen beide concurrenten ter zee werden ge voerd, mede vermelden. Juist het wisselvallige in die betrekkingen geeft er het levende en boeiende aan. Engeland en Nederland heb ben nooit als twee effen, neutrale machten naast elkaar gelegen, zij hebben ingegrepen in eikaars his torie, steeds innige wisselwerking gehad en elkanders cultuursferen beïnvloed. Laat ons bij de komst der Britse souvereinen één histo risch feit vaststellen dat een diepe betekenis heeft voor ons volk: wij hebben een Franse overheersing gehad en een Duitse, maar nooit een Engelse. Hoe duizendvoudig zijn de con tacten geweest tussen de beide naties! Er is veelvuldige vermaag- schapping tussen de beide dynas tieën. Een Oranje heeft eenmaal de Britse troon bezet. Niet alleen strijd, maar ook een onderling sa mengaan voor dezelfde idealen heeft de verhouding tussen de beide landen bepaald en ook een levendig verkeer tussen geleerden en kunstenaars. o Maar wij behoeven niet in de historie te delven om opgetogen te zijn over het bezoek van het Britse koninklijke paar. Wij ont vingen koningin Elizabeth en prins Philip met een gevoel van diepe erkentelijkheid. Want wij herinneren ons een vlak achter ons liggend verleden. Toen de Duitser ons onverhoeds overviel en ons wurgde in zijn greep, toen was het Londen, dat onze regering opnam en haar con tinuïteit waarborgde. En het zijn Canadese jongens geweest, onder danen van het Britse imperium, die hun bloed hebbeiK gegeven voor onze vrijheid. Een dergelijk offer vergeet een volk nooit. Men kenschetst de Nederlander wel eens als een type, dat zich tussen de Duitser en de Engels man bevindt. Maar datgene wat ons als door een afgrond van de Duitser scheidt de militairis- tische gezindheid, de autoritaire drang, die hij vele decenniën ver toonde dat verbindt ons aan de Engelse mentaliteit. Wij zijn een door en door democratisch volk en wanneer onze levensover tuiging spreekt, dan kijken wij naar Engeland en eren wij de hoogste, gekroonde vertegenwoor digster van de democratie, de ko ningin van Groot-Brittannië. o Een statiebezoek vertoont immer pracht en praal. Maar die pracht en praal worden dan zinvol, wan neer er diepe gedachten en gevoe lens aan ten grondslag zijn. Het bezoek verblijdt ons op een uit gekozen ogenblik. Nieuwe problemen maken ons bezorgd. Onze verhouding tot de Indonesische kwestie is zwevend en gevaarlijk. Wij werken op Nieuw-Guinea samen met Austra lië, een der Britse dominions. Dat er een bijzonder vriendelijke sfeer aan het ontstaan is tussen de twee landen aan de Noordzee, het geeft ons een gemakkelijke con frontatie met het Britse rijk. In het bezoek van het Britse vorstenpaar begroeten wij de be langstelling voor Nederland van de souvereine en haar gemaal van een met Nederland niet alleen van ouds bevriende, maar ook verbon den staat. Qnze trouw aan het At lantisch verbond, waar wij reeds vele offers voor hebben over ge had en onze overtuiging dat wij positief tot het westen behoren, zullen een bijzonder hartelijk ac cent geven aan de ontmoeting met onze doorluchte gasten. (Nadruk verboden). nen vinden? En wat kost al dit reizen zelf aan het bedrijfsleven, de staat en particulieren? Ten koste van wie? Dit jaar zal de fiscus vermoede lijk 400 miljoen gulden minder in de schatkist zien vloeien dan in het vorige. Het deviezenverlies als gevolg van de Indonesische de bacle zal een slordige 150 miljoen gulden bedragen. Misschien zal de lopende rekening van de beta lingsbalans een overschot van 900 miljoen gulden kunnen vertonen in 1958 maar ten koste van de ge zondheid van hoeveel balansen van werknemersgezinnen? Er kan niet ontkend worden dat ook dit jaar de kapitaalmarkt krap zal blijven. Er komt alleen wat meer ruimte om publiekrech telijke organen gelegenheid te ge ven in de achter ons liggende ja ren gemaakte vlottende schulden te consolideren. Mogelijk ook om de regering gelegenheid te geven werkloosheidssteun uit leningen te financieren? *Met de Euromarkt in zicht moeten we dit jaar een vermindering van het nationale inkomen en het produktievolume verwerken van ongeveer twee pro cent. Oud-minister Van den Brink heeft in een redevoering duidelijk gemaakt dat in de Euromarkt de eerste jaren voor de kleine landen het zwaarst zullen zijn. Onze thuismarkt, die voor een groot aantal producenten klein moet worden genoemd, worstelt met een tekort aan research en een kwetsbaar produktie-apparaat. Een reeks van goede buiten landse produkten zal onze gren zen kunnen overstromen. Verschil lende grote partners hebben voor de eerste jaren daarentegen de beschermende rechten gehand haafd. Wie niet horen wil Hebben wij ons niet teveel in de koude wind van een eenzijdige concurrentie laten dringen? Bij het totstand komen van de Euro markt is deze vraag van industri ële zijde gesteld. Onze volksver tegenwoordiging heeft niet willen luisteren. Een reeks van kleine en midden bedrijven kan thans nog het hoofd boven water houden. Elke deskundige weet, dat bij ontplooiing van de Euromarkt de bedrijven met de economisch ge zien meest gunstige grootte een voorsprong zullen hebben op de rest. Het is bekend dat het me rendeel van dit soort grote bedrij ven over de grenzen ligt. Ons ex portpakket is conservatief van sa menstelling. Onze buitenlandse dienst bezit een onvoldoend aan tal mensen met een uitgesproken exportmentaliteit. Ons fiscaal regiem is afgestemd op het steeds opnieuw vullen van een schatkist, die blijkbaar geen bodem heeft. De afschrijvingen mogen niet op vervangingswaarde worden gebaseerd om over de af trek van vervroegde afschrijving maar geheel te zwijgen. Handel en industrie dwalen rond in een doolhof van heffingsbepalingen voor omzetbelasting, P.B.O.-orga nen en sociale lasten, 'n Reeks van verordeningen en wetten houdt de bureaucratie in stand, die ook nog de gezonde gang van zaken in het bedrijfsleven bedreigt. Men wappert met schikkingen, minis teriële besluiten, in- en uitvoer- documenten in een hoeveelheid die in het bedrijfsleven een staf van deskundigen aan het werk houdt waardoor andere zaken, die nodig zijn, worden vertraagd. Roofbouw en dan? Deviezenbepalingen, documen ten voor in- en uitvoer, vergun ningen om zijn eigen vervoer te mogen regelen en verboden of ge boden die de lonen in toom moe ten houden en talrijke andere pro dukten met een vertragende uit werking op een goed en snel rea gerend bestuur van een onderne ming remmen de lust tot grootse prestaties. De eigendom wordt onaantrek kelijk gemaakt. Het maken van winst wordt immoreel genoemd. Omzetting van vele kleine zaak jes tot grotere eenheden wordt te gengewerkt door de steeds weer verschijnende belastingplicht, die tot verstarring leidt in de moge lijkheden tot uitbouw en samen werking. De mensen stromen toe middels repatriëring, het kapitaal vloeit weg door uitverkoop van ons effectenbezit. Reeds is de beurs te Amsterdam een toon beeld van slapte door gebrek aan omzetten. Nederland was een wereldrijk dat is ingekrompen tot een onbe tekenend deelstaatje van klein - Europa. Nederland was een finan cieel centrum van Europa, thans niet meer in staat zijn eigen in dustrieel apparaat te bouwen ge zien de buitenlandse investeringen Waarheen gaan wij? Het ant woord kunnen wij vinden als we zien naar het aantal faillissemen ten dat in februari j.l. in ons land werd uitgesproken en ten opzich te van dezelfde maand in het vo rig jaar met ca. 30 °/o toenam. Mo gen wij op economisch gebied tot bezinning komen! Drs. Mierlo. (Nadruk verboden). Leuke serveerschorten met zeer mooi kant. De duurste 3.59 bij DE GOEDKOPE SIMON Klokstraat 21, Goes Maar waarom? Snel kerend economisch getij (Van onze economische medewerker) Een gerenomeerd engels huis in wereldberoemde Lavendor en een zeer goede serie huidverzorgingsartikelen YARDLEY OF BONDSTREET LONDON heeft parfumerie-speciaalzaak Liberty voor u in voorraad: Crèmes 3.90 - 4.50 Lotions 5.95 - Reinigingsmelk 4.95 Lipstick 3.95 - Poeder 4.50 Maak gebruik van onze service, welke u alleen treft in de parfumerie-speciaalzaak Liberty en laat u deskundig door onze specialiste adviseren Lange Vorststraat 9 Goes Een tijdlang heeft men ge tracht ook in ons land het opti misme te strelen door de terug gang in het economisch leven te kenschetsen als tijdelijk van aard, een op adem komen van de klim mende welvaart en nog meer in slaap sussende omschrijvingen. Nadat men de stijgende cijfers der werkloosheid eerst nuttig achtte, daarna niet verontrustend, laat men thans alle remmen los en doet een eenstemmig koor van pessimisme alle verbloemde uit spraken zwijgen. Wij kunnen wijzen op de be slist ongunstige prognose van het Centraal Planbureau voor 1958. Daarna kwam een gezamenlijke verklaring van de werkgeversbon den over de onvoldoende export financiering. Onmiddellijk daarop publiceerden de vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven hun niet minder ontmoedigend adres inza ke de noodzaak tot herleving der investeringsaftrek. Belangrijke mannen uit industrie en bankwe zen uitten ook bepaald noodkre ten tijdens gehouden redevoerin gen voor groepen leidende figu ren uit ondernemerskringen. De kip met gouden eieren. Er is geen houden meer aan. Terwijl onze bevolking een jaar lijks geboorte-overschot heeft van 15 per duizend, heeft men van jaar tot jaar naar middelen ge zocht om de kip met gouden eie ren, die bedrijfsleven heet, meer bloed af te tappen door het te gengaan van besparingen binnen en buiten de onderneming. Wij moeten lijdelijk toezien hoe in de Indische archipel een ver mogen van vijf miljard in beslag wordt genomen en wij knikken als zoete jongens wanneer in het ka der der westeuropese verdediging onze defensie-bijdrage met enkele honderden miljoenen wordt ver hoogd. Het Centraal Planbureau windt er geen doekjes om. Dit jaar zul len onze investeringen met 7V2 procent of wel f 550.000.000 da len. De werkgevers merkten zeer terecht op dat de daling veel ster ker is dan in het kader van de be stedingsbeperking mocht worden verwacht. Liever werkloosheid? Elk land treft maatregelen tot belastingverlaging en zint op mid delen om de industriële activiteit te vergroten. Bijna tegelijkertijd verklaart minister Hofstra in on ze Tweede Kamer dat van een herstel der investeringsaftrek vooralsnog geen sprake kan zijn. Hij denkt aan de schatkist en laat onze ondernemers een achterstand boeken in de modernisering van het produktie-apparaat. En de Tweede Kamer knikt omdat een kabinetscrisis de fractieleiders wel eens een onprettig voorjaar zou kunnen bezorgen. Er lopen meer dan 20.000 bouw vakarbeiders langs de straat en onze bevolking puilt nog bijkans de huizen uit door een enorm wo ningtekort. Met een verruimde subsidiepolitiek voor de particu liere woningbouw zou men zich miljoenen aan werklozenuitkering besparen. Er zouden huizen ko men en daarmee wordt kapitaal gevormd dat besparingen brengt aan staat en bedrijfsleven. Heeft ons ministerie al eens la ten uitrekenen hoeveel arbeids uren er dagelijks verloren gaan door het vele heen en weer rei zen van hen, die in de plaats van hun werkkring geen woning kun- Ganzepoorlstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1