NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pion vier heeft DE schoenen Lancöme U WEET 'tWEL! RAADSVERGADERING De oude Egyptenaren No. 2877 Zaterdag 22 maart 1958 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markiisse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm naast geneesmiddelen, verplegingsartikelen, hoor- apparaten, kraampakketten enz. enz. hebben wij 'n uitgebreide sortering toiletartikelen, parfumerieën en schoonheidsmiddelen Oók op dit gebied gaat u 'tBEST naar Het wordt u alles gaarne getoond lANGf KERKSTRAAT 42 GOES rtUfOOH 2468 KORTGENE In de openbare raadsvergade ring van j.l. maandag was het lid Klaassen door ziekte afwezig. De leiding was in handen van burge meester Schuit, die met enige wel komstwoorden deze vergadering opende en mede deelde, dat na af loop van deze vergadering met de heren Glerum, hoofdingenieur-di recteur van de Volkshuisvesting in Zeeland en architect 't Hooft een bespreking zal worden gehou den over de bouw van een bejaar dentehuis te Kortgene. De notulen van de vorige ver gadering werden vastgesteld, waarna een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving wer den aangenomen. De heer J. I. van Gilst heeft zijn benoeming tot lid van de commis sie Woonruimtewet 1947, kamer Colijnsplaat, aanvaard, terwijl de nieuw benoemde leden van de Gem. Instelling voor Maatschap pelijk Hulpbetoon eveneens hun benoeming aanvaardden. Met ingang van 1 maart 1958 werd de heer J. M. de Kater eer vol ontslag verleend als opper- brandmeester bij de vrijwillige brandweren in de gemeente. gebruikten reeds de opwekken de bestanddelen van de peper- muntplant. Tegenwoordig gebruikt men ditzelfde middel ter opwekking en verkwikking, maar dan in veredelde vorm. Men gebruikt thans King-pepermunt. King is lekker en gezond. Aan de Stichting Dorpsgemeen schap Colijnsplaat werd voor het seizoen 195758 een subsidie van f 250.toégekend. Het voorstel van b. en w. tot het aangaan van een vaste geld lening van f 2000.met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten werd z.h.s. aangenomen. De koers van deze lening is 100 °/o, looptijd on geveer 13 jaar en een rente van 6°/o per jaar Deze lening wordt verstrekt uit de opbrengst van de Tweede Nationale Woningbouw lening 1957 en dient te worden bestemd voor de financiering van woningbouw in de ruimste zin van het woord. Een regeling werd vastgesteld voor het toekennen van een toe lage aan ambtenaren in dienst van de gemeente, ter tegemoetkoming in de kosten verbonden aan de studie voor vakexamen. Een verordening werd vastge steld tot regeling van de vergoe ding van verplaatsingskosten aan de leidsters der openbare en bij zondere kleuterscholen in de ge meente, ingaande 1 januari 1958. De verordening op de heffing en invordering van haven- en liggeld, alsmede van los- en laad- geld, in de gemeente Kortgene, werd bij verordening gewijzigd, waardoor de vrijstelling komt te vervallen van voor of door de ge meente aangevoerde goederen en produkten, alsmede voor de bouw materialen voor rijles-, provinciale- en polderwerken en de voor re kening van onder deze gemeente ressorterende polders aangevoer de grind en ander verhardingsma teriaal tot verbetering of onder houd van wegen. Het lid Van der Weele be streed het voorstel van b. en w. hem ontheffing te verlenen voor twee aanslagen wegens rioolbelas ting. B. en w. zijn van mening, dat bedoeld perceel en de daar bij staande garages twee afzonder lijke percelen vormen en vonden het -daarom rechtvaardig dat een afzonderlijke aanslag wordt op gelegd voor de woning en één voor de garages. Voor de garages waren aanvankelijk drie aansla gen opgelegd. Van der Weele zei dat én woning én garages één ge heel vormen en onder één dak zijn ondergebracht. Zou men een onderzoek te Colijnsplaat instel len, dan zou men zeker 15 ga rages vinden die in een schuur zijn ondergebracht en waarvoor geen aanslag is opgelegd. Hij wil de in deze gelijke monniken, ge lijke kappen. Wanneer alle eige naars voor hun schuur-garage ook een aanslag krijgen, neemt hij ge noegen met zijn twee aanslagen, anders niet. De voorzitter noem de een paar gelijke gevallen te Kortgene, waarop werd besloten het voorstel wederom tot een vol gende vergadering aan te houden. Met algemene stemmen werden in de Commissie van Beheer Schoolartsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland aange wezen de navolgende heren: mr-. J. de Widt, burgemeester van Middelburg, W. Poppe, wethou der van Vlissingen, P. Daniëlse, burgemeester van Ritthem, H. U. Bouman, burgemeester van Grijps- kerke, A. A. Schuit, burgemeester van Kortgene, D. M. Vermet, bur gemeester van 's-Heer Arendsker- ke, W. N. van Liere, burgemeester van Baarland en Oudelande en mr. H. J. M. Stieger, burgemees ter van Hoedekenskerke. Bij de rondvraag beloofde de voorzitter aandacht te zullen be steden aan de vraag van het lid Welleman over het verlenen van ontheffing van de rioolbelasting bij uitzonderlijke gevallen. Over het rooien van de bomen in de Voorstraat te Colijnsplaat wordt een rapport verwacht van het Staatsbosbeheer. Deze bomen zijn zo een 130 jaar oud en zullen wel moeten verdwijnen. De ver sleten muziektent kwam wederom ter sprake evenals het denkbeeld van het lid Breure om nieuw te planten bomen in de as van de weg te plaatsen. Tot een besluit kon de raad nog niet komen, daar eerst het rapport binnen moet zijn. De voorzitter zeide toe, dat de door het lid Van der Weele naar voren gebrachte verzakte en naar boven gekomen tegels zo vlug mo gelijk goed gelegd zullen worden. Het lid Korteknie vestigde er de aandacht op, dat bij het uitdiepen van de brandput te Kats door de Heide Mij ongevraagd een ge deelte tuin van een inwoner als stortplaats werd gebruikt. De voorzitter antwoordde hierop, dat deze zaak op bevredigende wijze door de heer Warren reeds in het reine was gebracht. Ook wees het lid Korteknie op een niet in orde zijnde zinkput in de Midden straat, waarop de voorzitter de le den met klem verzocht, dergelijke rondvraagperikelen tevoren schrif telijk in te dienen, ze kunnen dan onderzocht en bekeken worden en behoeven dan niet te worden af gedaan met een ,,'t heeft onze aandacht" Nadat de voorzitter met enige woorden deze korte vergadering gesloten had, leidde hij de heren Glerum en 't Hooft in. De heer Glerum, als eerste spre ker, gaf een overzicht van het ont- dat de raadsleden niet tegen de bouw van zo een tehuis waren, maar wel eerst definitieve cijfers wilden weten alsmede een exploi tatie-begroting. Ook werd ge vraagd of door het weglaten van een twintigtal bedden de kans op een volle bezetting en daardoor lonende exploitatie mogelijk zou zijn. Uiteindelijk werd besloten, dat er een bouw-begroting en een ex ploitatie-begroting zal worden op gemaakt, waarna opnieuw een be spreking zal plaats vinden. De voorzitter had tijdens die bespreking nog naar voren ge bracht, dat het bejaardentehuis niet alleen voor de gemeente Kort gene is „gepland" maar voor het gehele eiland en dat daarom zijn gedachten gaan in de richting van een Noordbevelandse stichting, waarvoor reeds een behoorlijk ka pitaal aanwezig is in de vorm van de bekende rampschade-gift, een commissarissen-pot en de te verkrijgen bouwpremie. Tot slot zeide de heer Glerum dat er zijns inziens nu lang ge noeg gesproken is, al sinds 1951, en dat hij het als een erezaak zou beschouwen dit jaar nog tot de bouw over te gaan. De tijd is nu gunstig, drukt men deze zaak nu niet door, dan bouwt men in 1959 nog niet. SIMAVI-COLLECTE In afwijking van het gepubli ceerde van verleden week, wordt thans medegedeeld, dat de Sima- vi-collecte te Colijnsplaat zal ge houden worden in de week van 2429 maart a.s. Van St. Honoré Paris komen de vermaarde schoonheids producten Lancöme Parfumerie-speciaalzaak Liberty zal u gaarne een deskundig advies verstrekken over de toepassing en het gebruik van deze zeer goede preparaten Selectionaire officiëel products de Lancöme Lange Vorststraat 9 - Goes staan en wezen van de bejaarden zorg een 50 jaar terug tot op de dag van heden. Toen oude-man- netjeshuizen, waar de mannen en vrouwen gescheiden moesten le ven, thans huizen met een eigen milieu en gebouwd zoveel moge lijk in een dorpskern. De heer 't Hooft liet aan de hand van uitvoerige tekeningen zijn ontwerp voor het bejaarden tehuis te Kortgene zien. Waar de statistieken aantonen dat 10 °/o van de bevolking (voor Kortgene bijna 14 °/o) een leeftijd van 65 jaar en ouder heeft en dat daar van 10 °/o zo een tehuis bewoont, is spreker tot de opzet gekomen een gebouw te ontwerpen met mi nimaal 80 bedden, 18 twee-per- soons kamers, 40 een-persoonska mers en 4 ziekenbedden. Het ge heel heeft een landelijk aanzien en zal bestaan uit een hoofdge bouw met twee zijvleugels, alles ingericht naar de eisen die men tegenwoordig stelt. Uit de besprekingen die op deze uiteenzettingen volgde bleek wel, SOLISTENCONCOURS KORTGENE Hieronder volgen de resultaten van de Noordbevelandse deelne mers aan het solistenconcours, dat zaterdag 15 maart in „De Stads- wijnkelder" te Kortgene werd ge houden: Hoogste ere-afdeling: J. Welle man, bariton, Kortgene, 72 pun ten, le prijs met lof, W. Dinge- manse, klarinet, Kortgene, 66 pun ten, le prijs. Na afloop sprak het jurylid, de heer P. van Mever uit Rotterdam, als zijn mening uit, dat de pres taties van de solisten zich in op waartse lijn bewegen. Hij be schouwde het als een nadeel dat ieder een nummer kan kiezen dat hij wil. Vandaar dat te zware nummers in de lage en te gemak kelijke in de hogere afdelingen worden gespeeld. Hij zou het een grote verbetering vinden, wanneer er verplichte nummers kwamen. Tenslotte bracht hij hulde aan de Zeeuwse Bond voor het orga- tegen spataderen en vermoeide benen koopt u 't BEST bij LANGE KERKSTRAAI 42 GOES TELEFOON 2463 Oók buikbanden, breukbanden, herniakorsetten, steunzolen enz. enz. Leverancier Ziekenfonds Lid „Orthobanda" Vereniging van vakkundigen op dit gebied) niseren van dergelijke concour sen en voor de prettige samen werking. Onbegrijpelijk was het, dat slechts een klein gedeelte van de Noordbevelandse muzikanten het concours bezochten, temeer daar dit evenement maar om de zes jaar op ons eiland plaats vindt. Te veel en te weinig water op Noord-Beveland Voor de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting „Noord-Beve land", in samenwerking met de kringen der Z.L.M., C.B.T.B. en N.F.O. hielden de heren ir. J. J. Westerhof en ir. J. A. van 't Le ven in hotel „De Korenbeurs" te Kortgene een lezing over „De be tekenis van het drie-eilanden-plan voor de waterkering op Noord- Beveland". Nadat de heer S. J. van Lange- raad als voorzitter van de vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting het groot aantal aanwezigen een wel kom had toegeroepen, verkreeg als eerste spreker ir. J. J. Wester hof het woord. Spreker schetste het verloop van zulke ingrijpende plannen in drie fasen: het fundamenteel onder zoek, de richtlijnen en de techni sche uitvoering. Over het alge meen heeft de zeeuwse boer slechts belangstelling voor water afvoer, maar spreker wierp hier de vraag op, of er wel eens niet te veel water werd afgevoerd, 'dat voor wat anders gebruikt kan worden. Zeeland is over het alge meen gezegend met goede grond, doch met slecht water (zee). Aan de hand van tabellen en lichtbeelden gaf hij een overzicht van wat diverse gewassen aan wa ter behoeven en de daarmee sa menhangende groei van het ge was. Ook de natuurlijke verdam ping werd hierbij betrokken. Uit deze cijfers bleek, dat er in de maanden januari, februari, maart, september, oktober, no vember en december een over schot aan water is, in de maanden april tot en met augustus, wanneer de gewassen moeten groeien, een tekort. Dit tekort bedraagt gemid deld 126 mm. Spreker zag de oplossing van dit probleem in het Vormen van een reserve, door in de winter maanden niet al te veel water af te voeren, om dit als een goed uitgangspunt in het voorjaar te kunnen gebruiken. Het ideale was een constant waterpeil, dat door infiltratie te bereiken is, echter voor Noord- Beveland pas na 25 a 30 jaar te verwezenlijken, wanneer het ei land rondom in het zoete water zal zijn gelegen. Hierna verkreeg ir. J. A. van 't Leven het woord, die de toe stand van het heden vergeleek met wat het meest gewenste is. Aan de hand van een 70-tal op Noord-Beveland geplaatste grond waterstandsbuizen en een in de afwateringssluizen en verderop in de polders aangebracht meetap paratuur waren grafieken opge maakt, die de grondwaterstand en het polderpeil weergaven. Hoofd zakelijk in het westen van het ei land en elders meer verspreid, is de waterhuishouding niet zo best. Winterwaterstanden variërend van 020 en 2040 cm beneden het maaiveld maken het land nat en dras, terwijl daarentegen deze lan derijen in de zomer een sterk uit drogend karakter vertonen. In schijnbare tegenstelling tot de eerste spreker, die echter de droge tak behandelde, noemde ir. Van 't Leven hier een snelle wa terafvoer in de wintermaanden de oplossing, hoewel ook hier, en ze ker voor wat de zomermaanden betreft, een geleide waterhuishou ding de meest ideale oplossing is. Na een gedachtenwisseling uit het publiek met beide sprekers werd deze boeiende en leerzame avond door de voorzitter gesloten. BURGERLIJKE STAND Kortgene Geboren: 2 febr. Cornelis I- zaak, z.v. Marinus Stoutjesdijk en Johanna J. de Looff. 3 febr. Pie- ter Willem Adriaan, z.v. Pieter L. Snoodijk en Cornelia A. Beg- thel. 12 febr. Marinus Jacob, z.v. Adriaan Geelhoed en Adriana Bre- as. Abraham Dingenis, z.v. Adri aan Geelhoed en Adriana Breas. 14 febr. Geertruida Jacoba, d.v. Albertus P. de Wit en Sara Geel hoed. 15 febr. Wilhelmina Lena, d.v. Jasper C. van Gilst en Jaco- mina Kodde te Goes. 17 febr. He lena, d.v. Leendert Kloote en Pie- ternella Karman. Ondertrouwd: geen. Getrouwd: 5 febr. Adriaan Ver burg, 50 jr. en Johanna M. Dijke, 54 jr. 12 febr. Cornelis J. Janse, 26 jr. en Jozina P. Groenleer, 23 jr. 20 febr. Adriaan de Dreu, 24 jr. te Goes en Maria J. Strijd, 21 jr. Overleden: 3 febr. Leendert C. Overbeeke, 66 jr., echtgen. van Dina van Gemert. 9 febr. Adriaan C. Hage, 80 jr., echtgen. van Eli zabeth H. Westerweel. 9 febr. Cornelis Hollestelle, 79 jr., wedn. van Domina Kramer. 24 febr. Jan Clement, 69 jr., wedn. van Bas- tiana de Bruine te Wissenkerke. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de groepscommandant der rijkspolitie te Kortgene werd aan gifte gedaan van de navolgende gevonden voorwerpen: 1 sjaal, 3 glacé handschoenen, 1 sjaal, 2 wollen damesmutsjes, 1 contact sleutel, 1 kleurenpotlood. Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1