NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pion vier heeft DE schoenen Hoe zit dat de weteld No. 2876 Zaterdag 1 5 maart 1958 61e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post 5.25 Advertenties 6 cent per mm U WEET 'tWEL! naast geneesmiddelen, verplegingsartikelen, hoor- apparaten, kraampakketten enz. enz. hebben wij 'n uitgebreide sortering toiletartikelen, parfumerieën en schoonheidsmiddelen Oók op dit gebied gaat u 't BEST naar Het wordt u alles gaarne getoond lANGf KERKSTRAAT 42 GOES ÏIUF0W246® Algemene ledenvergadering van de kring Noord-Beveland der Z.L.M. Donderdag 27 februari j.l. hield de kring Noord-Beveland van de Z.L.M. een algemene ledenverga dering in „De Stadswijnkelder" te Kortgene. Aanwezig waren 92 le den. In zijn openingswoord zei de voorzitter, dat er sinds de laatste najaarsvergadering nog niets ten gunste van de landbouw is ver anderd. Telkens kunnen we con stateren, dat de verschijnselen van een crisis zich het eerst in de landbouw openbaren en zeer ze ker in de akkerbouw. Het spreek woord: ge zult uitgezonden wor den om wol te kopen en gescho ren terugkomen, is voor het jaar 1957 zeker op de boer van toe passing. Met steeds minder ver trouwen dan voorheen worden straks de voorbereidingen getrof fen voor een nieuwe reis. Hoe zal de oogst van 1958 zijn en zul len de opbrengsten de kosten dek ken en zo ja, zal, nadat de tien den betaald zijn, nog voldoende over zijn om verder te gaan? Meer dan ooit vroeg spreker zich af of er nog voldoende mo gelijkheden zijn voor de individu ele akkerbouwer en hij sprak zijn bezorgdheid uit over de toene- Dc natuur is niet te verbeteren Wat u ook bewondertde ein deloze zee, de wind door de toppen der bomen, de zon aan de hemel, de sterren in de nacht, de bloemen in talloze vormen en kleuren: alles in de natuur is goed, zoals het is. Nimmer komt bij u de gedachte op, dat u daaraan iets zou wil len of kunnen verbeteren. Ook King-pepermunt is niet te verbeteren, omdat het bereid is uit het edele natuurproduct, dat aan King z'n weldadige eigen schappen geeft. mende bemoeiingen van de staat met het particuliere bedrijfsleven. Betreffende de afzet van de vrije produkten zal organisatie hiervoor dringend nodig zijn en zal moeten geschieden in de vorm van veiling, coöperatie of pool- vorming. Dit als wapen in de strijd om het behoud van de par ticuliere boerenstand. Hierna werden de notulen van de algemene ledenvergadering on veranderd vastgesteld en goedge keurd. Een aantal ingekomen stukken zijn door het bestuur, voor zover nodig, beantwoord en de rest voor kennisgeving aangenomen. De ontvangsten over 1957 be droegen, met inbegrip Vvan het goed slot over 1956, f 2744.85 en de uitgaven f 1140.80, met een batig saldo van f 1604.05. De be groting 1958 sluit in ontvang en uitgaaf op f 3834.05, met een post onvoorzien van f 1609.05 en een reservering van f 1300. Na een korte pauze verkreeg ir. Geuze het woord, die sprak over '„De huidige landbouwproblemen" Spreker begon zijn causerie met een symbolische beschouwing van het huidige wereldbestel en ging hierna over op de economische en vooral de landbouwpolitiek in ons land, na de oorlog door onze re gering gevoerd. Hij betoogde dat Nederland zich meer aan zal moeten passen door zuiniger te leven en meer te sparen. Het evenwicht op de be talingsbalans is de laatste 3 a 4 jaar verstoord, doordat er meer werd geïmporteerd dan geëxpor teerd. Naar het schijnt zijn we nu over het dieptepunt heen. Wat de agrarische politiek be treft, ligt de grootste moeilijkheid in de zuivelsector, waar elk jaar vele miljoenen uit de schatkist moeten worden bijgepast. Neder land is momenteel nog het enige in Europa overgebleven land met afgeroomde consumptiemelk. Was het in de eerste naoorlogse jaren bittere noodzaak de melk af te romen tot 2V2 °/o vet om veel bo ter te kunnen exporteren, thans zijn in de koelhuizen duizenden tonnen boter opgeslagen, waar voor geen afzet is, anders dan met verlies. Als men kon overschake len op 3Va °/o vet zou er geen te veel aan koelhuisboter meer zijn en de consument betere melk krij gen, zij het dan voor enkele cen ten duurder. De politiek van de regering is de index laag te houden, teneinde loonsverhoging te voorkomen, dus zitten we met onze produkten in de knel tussen schatkist en index. Ook het aardappelvraagstuk baart veel zorgen en heeft bijna geleid tot een crisis in deze sec tor. Er is nu enige verbetering aangebracht door verhoging van de contingentering van 100.000 tot 160.000 ton. Spreker memoreerde verder nog de uitlating van prof. Schermer- horn over nationalisering van de landbouwgronden, waarbij dan de staat alle gronden exploiteert en de boer slechts zetboer zou zijn. Practisch de gehele boerenstand acht dit onaanvaardbaar en zal zich hiertegen blijven verzetten. Komende op het Landbouw schap, zei spreker dat hij niet graag alle daden van het Land bouwschap van de laatste tijd zou willen verdedigen. Zo hadden b.v. de gelden die nodig waren voor het opstellen van het rapport „Ste deling en boer" béter bestemd kunnen worden en had men dit rapport beter niet kunnen publi ceren. Na deze causerie van ir. Geuze volgde een geanimeerde bespre king van de diverse genoemde problemen, die door ir. Geuze tot ieders tevredenheid werden be antwoord, waarna de voorzitter, de heer G. M. F. Bom, onder dankzegging deze goed bezochte vergadering sloot. SAMENSTELLING GROSLIJST PARTIJ VAN DE ARBEID KORTGENE Op een vergadering met de be sturen van de afdelingen „Kort gene", „Colijnsplaat" en „Kats" van de P.v.d.A. is de groslijst sa mengesteld voor de gemeente raadsverkiezing voor de gemeen te Kortgene. Deze ziet er als volgt uit: 1 P. J. Bom, 2 A. Welleman, 3 G. Korteknie, 4 J. A. Salomé, 5 G. M. de Looff, 6 Joh. Geelhoed, 7 J. Markusse, 8 F. Verweij, 9 G. de Waard, 10 W. J. Eiff, 11 F. Bouwense, 12 M. de Waard, 13 G. L. Kramer, 14 A. Geelhoed, 15 Joh. Verweij Cz., 16 L. P. Wolse. SIMAVI-COLLECTE VOOR SURINAME EN NIEUW-GUINEA In de week van 15 tot 22 maart wordt op ons eiland de jaarlijkse Simavi-collecte gehouden. Het Simavi-comité doet een warm beroep op de harten en beurzen der burgerij. Het gaat om het bouwen en in richten van een wijkgebouw an nex polikliniek in Paramaribo, Su riname, waarvoor een groot be drag nodig is. Simavi zegde deze hulp reeds toe, hopende en ver trouwende dat het „thuisfront" deze gelden bijeenbrengt. Bovendien zijn f 60.000.no dig voor het bouwen van een poli kliniekboot voor de bestrijding van malaria en tuberculose in de Radja Empat-eilanden op Nieuw- Guinea. Ook dit geld kan en zal het nederlandse volk in 1958 bij eenbrengen, indien in iedere plaats iets gebeurt. Nederlandse dokters en zusters zetten in Suriname én Nieuw-Gui- nea onder vaak moeilijke omstan digheden hun gehele persoon in. Laat onze burgerij alles in het werk stellen om de Simavi-collecte te doen slagen! Geeft en helpt al len naar vermogen!! zingt Corry Brokken „Moet ik mijn geheim verklappen". Het geheim dat wij u verklappen willen is dat Liberty als par fumerie-speciaalzaak kosmetika brengt uit „Heel de wereld". B.v. Revlon New York presenteert een buitengewone lipstick, een daarbij passende nagellak welke zeer goed houdbaar is en in harmoniërende kleuren, vanaf f 3.95, lipstick f 4.50, f 7.75 „Moon drops" en Revlon nachtcrème tegen rimpels en vloeibaar, dus zeer gemakke lijk in gebruik, ook overdag onder uw make-up te gebruiken, f 14.50 per flacon PARFUMERIE SPECIAALZAAK LANGE VORSTSTR. 9 GOES De zaak waar u deskundig geadviseerd wordt SOLISTENCONCOURS TE KORTGENE Op de eerste dag van dit con cours werden door de Noordbeve- landse deelnemers de volgende prijzen behaald: Tweede afdeling solisten: le prijs Iz. de Kam, bes-bas, Kam perland, 65 punten, 2e prijs G. Boot, bariton, Kortgene, 59 pun ten, H. Filius, bugel, Kortgen, 58 punten. Eerste afdeling solisten: 2e prijs W. Begthel, bariton, Kamperland, 60 punten, J. M. Korsuize, tenor sax, Colijnsplaat, 57 punten. Afdeling uitmuntendheid solis ten: 2e prijs C. Moerman, piston, Kortgene, 61 punten, C. Leenpoel, bugel, Kamperland, 59 punten. Ere afdeling solisten: le prijs A. Mullié, bariton, Kamperland, 70 punten, J. Huiszoon, bugel, Kamperland, 66 punten. Hoogste ere-afdeling, le prijs, A. van Damme, piston, Kamper land, 68 punten. met de robot? Meen niet, dat een robot het pro- dukt van de laatste tijd is. Reeds in de oudheid kende men auto maten en mechanisch speelgoed. Reeds perzische en arabische handschriften gewagen van gou den en zilveren bomen, waarin vogels huisden, die kweelden en kwetterden en met de vleugels wiekten. Alles volautomatisch na tuurlijk! In de 13de eeuw moet er een ze kere Albert Magnus geleefd heb ben, die uit metaal, glas, leer en was een „huisknecht" schiep, die de deur opende en met het be zoek een gesprek voerde als ware hij een echt mens. Iets dergelijks construeerde Roger Bacon, wiens ijzeren mens grote bekendheid verwierf. tegen spataderen en vermoeide benen Koopt u 'tBEST bij LANGf KERKSTRAAI 42 GOES föiFOOtf 246d ók buikbanden, breukbanden, herniakorsetten, steunzolen enz. enz. .everancier Ziekenfonds d „Ortobanda" (Vereniging van vakkundigen op dit gebied) De oudste nog overgebleven au tomaat uit de middeleeuwen is het uurwerk van de kathedraal te Straatsburg, dat bij elke klokslag een haan en 12 apostelen laat ver schijnen en het dier met de vleu gels laat klapperen, terwijl het driemaal kraait. Voorts is nog een poppenhuis be kend uit het jaar 1558 dat zich thans te Upsala in Zweden be vindt en het oudste stuk mecha nisch speelgoed zoil zijn. Het geniale wonder Leonardo da Vinei construeerde eens een auto matische leeuw, die tijdens de in tocht van de franse koning Lode- wijk XII hem tegemoet trad en met veel plichtplegingen de no dige eer bewees. Van later tijd, maar daarom niet minder sensationeel was de auto matische eend van Vaucason. Dit dier moet in zijn gedragingen ui termate natuurgetrouw zijn ge weest. Het liep waggelend rond, zwom in het water heen en weer, snaterde, at en dronk, stak de sna vel omhoog en maakte bij het slikken volkomen natuurlijke be wegingen met de nek. Vaucason liet bij zijn dood in 1782 de wondereend met tal van andere „kunstvoorwerpen" na aan de gemalin van Lodewijk XVI, Marie Antoinette, maar tijdens de franse revolutie verzeilde het dier in Duitsland waar Goethe het in 1805 weer zijn opwachting liet maken. De kunsteend bleek ech ter zijn beste tijd gehad te heb ben; de slijtage ging een woordje meespreken en na een ruim hon derdjarig bestaan gaf zij de geest (Nadruk verboden). II kunt niet alles weten Uw zeemlap kunt u schoonmaken in een lauw sopje, waaraan am monia is toegevoegd. Goed na spoelen met schoon water, waar in wat azijn. Behandelt men vlekken met tetra, doe dit dan liefst voor een open raam of buiten. Tetradampen zijn giftig en men kan er onwel van worden. Een vettige plek op een gewitte muur verwijdert men, door de plek eerst droog goed af te schui eren. Daarna strijkt men er een dun laagje blanke lak overheen. Pas als dit goed droog is, zult u geen moeilijkheden meer hebben met het witten. Laat, voor de schoonmaak begint, de koolborstels van uw stofzuiger eens nazien. Het plotseling wei geren van uw stofzuiger is meest al te wijten aan één of beide ver sleten koolborstels. Een witkwast moet een dag voor het gebruik in water gezet wor den, zij is dan soepel. Komen we op één dag niet klaar met witten, dan de kwast eerst goed uitspoe len en vervolgens in water weg zetten tot de volgende dag. Is al les gewit, dan moet de witkwast voor we haar opbergen, goed schoongemaakt worden, want kalkresten bijten de kwast onher roepelijk stuk. Door witkalk moet een klontje zachte zeep en wat blauwsel geroerd worden, dan dekt de kalk beter en lijkt boven dien witter. (Nadruk verboden). Wij weten het, chauffeurs van zware vrachtauto's: als iemand risico op de weg heeft en dikwijls speciale moeilijkheden on dervindt, dan bent u het wel! Op bijgaande afbeelding heeft u bijvoorbeeld de keus tussen van tevoren naar links uitzwaaien, óf terecht komen in de andere straat aan de linkerkant. U heeft de Eerste manoeuvre gekozen. Maar denkt u er om, dat u zich grondig moet overtuigen, dat u deze manoeuvre kunt maken, zonder gevaar voor uzelf en anderen! Dit geldt ook spe ciaal ten opzichte van het achteropkomende verkeer! Copyright Verbond voor Veilig Verkeer. Ganzepoortstraat 21, Tel. 2084 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1958 | | pagina 1